TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Учениците и родителите едногласни за укинувањето на екстерното

Алсат-М - 19.05.2017

Основните и средните училишта ги прават последните подготовки за екстерното тестирање кое треба да се одржи во првата недела од јуни. Во меѓувреме, вчера парламентарната група на СДСМ поднесе во Собранието иницијатива за измени во Законот за основно ...

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Курир - 19.05.2017

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува со квалитет, професионализам и ќе ...

Пратениците од СДСМ на средби со професори и матуранти за укинување на екстерното

Канал5 - 19.05.2017

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното тестирање, како и за реформите во ...

СДСМ: Екстерното тестирање да се укине годинава!

Стандард - 19.05.2017

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска се сретнаа со матуранти, наставници, професори со кои разговараа за укинувањето на екстерното тестирање, како и за реформите во обвразованието ...

Дали Собранието може да носи закони пред да се избере Влада?

Р.С.Европа - 19.05.2017

Ништо не може да добие предност на дневен ред во Собранието пред да се избере новата Влада, велат познавачи на собраниските процедури. Од парламентарно мнозинство велат дека сакаат точките за локалните избори и екстерното да се решат и пред ...

Билјана – професорката што прва крена глас против екстерното: Колегите што до вчера молчеа од страв, денес охрабрено ...

Фокус - 19.05.2017

Билјана Теохарева – Филипова, професорка по информатика и програмски јазици во СОУ „Коста Сусино“, Радовиш, и магистар по информатика, која минатата година беше првиот работник во образованието што го крена гласот против екстерното тестирање на ...

ЧИСТКА НА ОБРАЗОВНИОТ КАНЦЕР: Екстерното пред заборав!

Фактор - 19.05.2017

Oбразовниот систем со години произведува неквалитет поради погрешни законски решенија и политики кои беа произволни и експериментални. Потребни се сериозни реформи и измени кои ќе значат неколкугодишна макотрпна работа, во сите нивоа на образование- ...

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Пулс24 - 19.05.2017

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува со квалитет, професионализам и ќе ...

СДСМ со предлог до Собрание за укинување на екстерното

Р.С.Европа - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција пратеникот Стефан Богоев.

ВИДЕО Богоев: Бараме укинување на екстерното веднаш

Фокус - 19.05.2017

Во предлог законот што го доставивме до Собранието се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, изјави денеска пратеникот Стефан Богоев . – Бидејќи не е обемен закон, односно се бара само укинување на екстерното, ние употребивме можност од ...

Екстерното тестирање ќе се укине по скратена постапка (ВИДЕО)

+инфо - 19.05.2017

Учениците, професорите, наставниците ја поздравија иницијативата за укинување на екстерното тестирање. Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска се сретнаа со матуранти, наставници, ...

Богоев: Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното ВИДЕО

+инфо - 18.05.2017

Ветивме дека помеѓу првите наши промени ќе биде укинувањето на штетниот проект наречен екстерно тестирање, рече пратеникот на СДСМ. СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, ...

Пратениците на СДСМ на средба со матуранти

24 Вести - 19.05.2017

Пратениците на СДСМ Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното тестирање, како и за реформите во обвразованието кои се предвидени во ...

СДСМ со иницијатива до Парламентот бара укинување на екстерното тестирање

Фактор - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска до Парламентот доставуваат предлог измени на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање при што очекуваат по скратена постака да се донесат законските измени и уште од ...

Укинување на екстерното – прв предлог на СДСМ до Собранието

Мета - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска до Собранието на Република Македонија ќе ги достават предлог-измените на Законите за основно и за средно образование за укинување на екстерното тестирање. Претседателот на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) ...

Богоев: Поднесуваме иницијатива во Парламентот да нема екстерно тестирање (ВИДЕО)

Стандард - 18.05.2017

„Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање. Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од ...

СДСМ најави дека ќе го укине екстерното тестирање уште оваа година

Kumanovo News - 18.05.2017

„Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да се укине екстерното тестирање за учениците од основното и средното образование“, -велат од ...

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Република - 19.05.2017

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува со квалитет, професионализам и ќе ...

СДСМ поднесе предлог до Собранието за укинување на екстерното тестирање

Телма - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција пратеникот Стефан Богоев.

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

Телевизија Нова - 19.05.2017

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред на првата наредна седница.

Богоев: Ќе доставиме предлог до Собранието за укинување на екстерното

Нетпрес - 18.05.2017

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев на денешната прес-конференција. – Ветивме дека помеѓу првите наши промени ќе биде укинувањето на штетниот проект наречен ...

Богоев: Од оваа година нема екстерно тестирање

Нова ТВ - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, сооппти денеска на прес конференција Стефан Богоев, претседател на СДММ и ...

Екстерно нема да има уште оваа учебна година, најави СДСМ

Сакам да кажам - 18.05.2017

СДСМ најави дека уште оваа учебна година нема да има екстерно тестирање и дека уште денеска ќе ги достават до Собрание предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање.

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното

Локално - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција пратеникот Стефан Богоев.

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

Алсат-М - 19.05.2017

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред на првата наредна седница.

Богоев: Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното тестирање

Фокус - 18.05.2017

Екстерното тестирање е штетен проект и затоа денеска до Собранието ќе го доставиме предлогот за измени во Законот за образование, истакна пратеникот од СДСМ, Стефан Богоев . – Ветивме дека помеѓу првите наши промени ќе биде укинувањето на штетниот ...

Богоев: СДСМ денеска до Собранието ќе достави предлог за укинување на екстерното

МКД - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, најави пратеникот и претседател на СДММ, Стефан Богоев.

СДСМ: Екстерното тестирање да се укине уште годинава, ВМРО – ДПМНЕ: Ова е популистичка мерка која е на штета на ...

Академик - 19.05.2017

Учениците, професорите и наставниците ја поздравија иницијативата за укинување на екстерното тестирање. Тие го соопштија уште еднаш ставот на сите засегнати страни, искажуван досега во јавноста, дека екстерното тестирање не носи вистински промени, ...

Богоев: Ќе доставиме до Собранието предлог за укинување на екстерното

Макфакс - 18.05.2017

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев, на денешната прес-конференција. – Ветивме дека меѓу нашите први промени ќе биде укинувањето на штетниот проект наречен ...

Богоев: Очекуваме уште од оваа година да се укине екстерното тестирање

Слободен Печат - 18.05.2017

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање. Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од ...

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

Локално - 19.05.2017

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред на првата наредна седница.

Богоев: До Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното

Точка - 18.05.2017

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев на денешната прес-конференција. – Ветивме дека помеѓу првите наши промени ќе биде укинувањето на штетниот проект наречен ...

(ВИДЕО) Богоев: Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година, поднесуваме иницијатива во Парламентот!

А1 On - 18.05.2017

„Почитувани ученици, родители, наставници, и граѓани, Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање.

(ВИДЕО) Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници: Екстерното тестирање да се укине уште годинава

А1 On - 19.05.2017

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното тестирање, како и за реформите во ...

СДСМ ќе достави предлог во собранието за укинување на екстерното тестирање

Канал5 - 18.05.2017

СДСМ најави дека денеска пратениците ќе ги достават до парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање. Повикаа сите политички партии да го поддржат овој предлог во ...

(ВИДЕО) Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници

Репортер - 19.05.2017

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното тестирање, како и за реформите во ...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Сител - 18.05.2017

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да ...

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното тестирање

МРТ - 18.05.2017

Како што рече Стефан Богоев, ќе се мотивираат учениците и училиштата не преку казни, туку преку награди да се вложуваат повеќе и да покажуваат подобри резултати. СДСМ денеска до Собранието ќе ги достави предлог- измените во Законот за образование, ...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Алфа - 18.05.2017

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за ...

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

24 Вести - 18.05.2017

СДСМ денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. Очекуваат законските измени да се донесат по скратена постапка и уште од оваа година да се укине ...

Богоев: Ќе поднесеме иницијатива за укинување на екстерното тестирање...

Н.Македонија - 18.05.2017

Богоев: Ќе поднесеме иницијатива за укинување на екстерното тестирање СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање.

Почнува процесот за укинување на екстерното

Факултети - 18.05.2017

Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да се укине екстерното тестирање за учениците од основното и средното образование, вели во соопштението Стефан Богоев, пратеник и претседател на ...

СДСМ СО ПРЕДЛОГ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ЕКСТЕРНОТО: Партијата очекува поддршка од пратениците

Телеграф - 18.05.2017

Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да се укине екстерното тестирање за учениците од основното и од средното образование. Ветивме дека меѓу првите наши приоритети ќе биде укинувањето на штетниот ...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Press24 - 18.05.2017

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да ...

СДС поднесува предлог за укинување на екстерното

Република - 18.05.2017

СДС најави дека денеска до парламентот ќе ги достават предлог-измените на законите за основно и за средно образование со кои ќе се укине екстерното тестирање. – Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да ...

(ВИДЕО) Богоев: Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година, поднесуваме иницијатива во Парламентот!

Либертас - 18.05.2017

Прес конференција, Стефан Богоев, претседател на СДММ и пратеник во Собрание на РМ Скопје, 18.05.2017 Почитувани ученици, родители, наставници, и граѓани, Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за ...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Идивиди - 18.05.2017

Скопје, 18 мај 2017 (МИА) - СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските ...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Алсат-М - 18.05.2017

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. – Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да ...

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Локално - 18.05.2017

СДСМ денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. Очекуваат законските измени да се донесат по скратена постапка и уште од оваа година да се укине ...

(ВИДЕО) Богоев: Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година

Репортер - 18.05.2017

Прес конференција, Стефан Богоев, претседател на СДММ и пратеник во Собрание на РМ Скопје, 18.05.2017 Почитувани ученици, родители, наставници, и граѓани, Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за ...