TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Намерно го блокирате Собранието за да не се исплатат 100 милиони субвенци за земјоделците, обвини пратеникот Николовски ...

Сакам да кажам - 21.04.2017

СДСМ повторно го обвини претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски дека дозволува кршење на Деловникот и намерно го блокира Собранието само за да се заштитат криминалите на досегашната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ .

(ВИДЕО) Николовски: Димовски склучувал договори за луѓе блиски до власта да се богатат

А1 On - 21.04.2017

На целата македонска јавност покажавте како најгрубо се кршат Уставот и Деловникот. Цело време зборувате, а ништо не кажавте за избор на Комисијата за избори и менување, рече Љупчо Николовски од СДСМ.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ „тераат по свое“, од СДСМ бараат да се зборува по точката од дневниот ред

Макфакс - 21.04.2017

Шеснаесеттото продолжение на конститутивната седница поминува во меѓусебната дискусија на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. На дневен ред сѐ уште е дискусијата по осмиот од пријавените 50-тина пратеници, Љупчо Димовски.

(ВИДЕО) Димовски: Заев е близок со Еди Рама и прави се што ќе му каже

А1 On - 21.04.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски рече дека се надева дека денеска Трајко Вељаноски ќе ги почитува подеднакво сите пратеници. – Колку и да се обидувате да манипулирате со криминал, ќе мора да одговорите што е договорено, дали навистина Заев е ...

Продолжение на конститутивната седница на Собранието

Р.С.Европа - 27.04.2017

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во вчерашното 19 продолжение на оваа седница, кој помина со реплики и контрареплики, ...

Ќе заврши(ли) конститутивната седница на Собранието?

Локално - 21.04.2017

– Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, а на чиј дневен ред суштинско е избор на претседател на новото Собрание на РМ .

Собранието како приказна без крај

Телма - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сами дебатираа и сами реплицираа. Меѓубе си поставуваа прашања и даваа одговори. Темата околу која постојано разменуваа мислење повторно беше таканаречената тиранска платформа.

Вељаноски до Димовски: Ако знаеш подобро, седни ти на моето место

Фокус - 20.04.2017

Ниту на денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието немаше напредок за избор за нов претседател на Парламентот, но за првпат дојде до мала конфронтација меѓу пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Конститутивната седница продолжува утре

Р.С.Европа - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и контрареплики побараа од СДСМ да се откаже од платформата од Тирана, која беше ...

Ново маратонско продолжение на седницата во Парламентот

24 Вести - 20.04.2017

И денешното 15-то продолжение на конститутивната седница како пресликана од претходните. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и овој пат со реплики и контрареплики самите меѓу себе, се редеа на говорницата еден по друг.

Собрание, ВМРО-ДПМНЕ ги повика СДСМ да се вклучат во дебата

Алсат-М - 20.04.2017

Пратениците на СДСМ и на петнаесеттото продолжение на конституивната седница одбија да дебатираат и покрај постојаните апели од нивните колеги од ВМРО-ДПМНЕ. Пратениците од партијата на Никола Груевски продолжуваат да бараат објаснување за ...

Конститутивната собраниска седница продолжува утре

Сител - 20.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори за Тиранската платформа, СДСМ втор ден молчи. Граѓаните се изманипулирани и со право бараат нови избори сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и потенцираат дека овој постизборен документ ја продлабочи политичката криза.

Утре ново продолжение на монолозите на конститутивната седница

Локално - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Денеска немаше ништо ново. Монолзи наместо дебата, едни и исти обвинувања.

Утре ново продолжение на репликите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Мета - 20.04.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и без дискусии на пратениците на СДСМ заврши денешното 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.

Уште 42 пратеници пријавени за збор

Канал5 - 20.04.2017

Социјалдемократите дисциплинирано се воздржуваа од реплики и одговори на говорите на пратениците од ВМРО ДПМНЕ. За пратениците на СДСМ не беше доволна провокација да се јават за збор ниту честитката по повод партискиот роденден од пратеникот Илија ...

Собраниската седница тапка во место

Телма - 20.04.2017

Собранието тапка во место. Темата е повторно така наречената тиранска плаформа и обвинувањата за патриоти и предавници од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Од БЕСА ги прашаа кои се нивните државни интереси или едноставно тие почнуваат кај Груевски и завршуваат ...

Димовски го честита роденденот на СДСМ: Да размислувате со повеќе разум и патриотизам

Фактор - 20.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во Собранието го честиташе 26-от роденден на СДСМ. „Се надевам дека во иднина ќе размислувате со повеќе разум и патриотизам. Размислувајте долгорочно, не само за следните 26 дена“ - кажа Димовски.

Илија Димовски им го честиташе роденденот на СДСМ

Макфакс - 20.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница на пратениците од СДСМ им ја честиташе годишнината од постоењето на партијата. „Сакам да им го честитам роденденот на СДСМ, 26 ти мислам.

Утре ново продолжение на конститутивната седница

Телевизија Нова - 24.04.2017

Пратениците и во попладневното продолжение на собраниската конститутивна седница дискутираа за избор на членови на Комисијата за избори и именување. Во рамките на 17. продолжение, пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, на седницата преку реплики и ...

(ВИДЕО) Димовски го честиташе роденденот на СДСМ: Размислувајте со повеќе патриотизам

А1 On - 20.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски го честиташе 26. роденден на СДСМ. – Се надевам дека во иднина ќе размислувате со повеќе разум и патриотизам. Размислувајте долгорочно, не само за следните 26 дена, рече ...

Ново продолжение на конститутивната седница

МРТ - 26.04.2017

Во македонското Собрание продолжи конститутивна седница. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа отфрлање на Тиранската платформа и предвремени парламентарни избори заедно со локалните. За Алијансата за албанците, ова е прифатливо, но под услов да се ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сами дискутираа, сами реплицираа

МКД - 20.04.2017

Денешната 15-та епизода од конститутивната седница на Собранието минува вообичаено во знакот на дискусии, реплики и контра-реплики од пратенците на ВМРО-ДПМНЕ. Наместо да се расправа за точките на дневниот ред-избор на претседател и на членови на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори за албанската платформа, СДСМ воздржани од реплики

Канал5 - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ бараат одговори за платформата на албанските партии, социјалдемократите се воздржуваат од реплики, пратениците Албанци тврдат Заедничката декларација не ги загрозува стратешки интереси на државата.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира

Мета - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ „тераат по свое“, од СДСМ бараат да се зборува по точката од дневниот ред

Репортер - 21.04.2017

Шеснаесеттото продолжение на конститутивната седница поминува во меѓусебната дискусија на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. На дневен ред сѐ уште е дискусијата по осмиот од пријавените 50-тина пратеници, Љупчо Димовски.

И денеска реплики и контра-реплики во македонското Собрание

Алсат-М - 20.04.2017

И денешното продолжение на конститутивната собраниска седница, петнаесетто по ред, е во знакот на реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на говори на нивни пратеници. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа од пратениците од СДСМ да се откажат од т.н.

Пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ рече дека дебатата за платформата е дегутантна И монотона

Сакам да кажам - 20.04.2017

Пратеничката Дафина Јовановска – Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ кажа дека дискусијата за т.н. Тиранска платформа станала монотона и дегутантна на денешното 14. продолжение на конститутивната седница на Собранието.

Трајко го повика Илија да седне на неговото столче

+инфо - 20.04.2017

Вашите стратешки интереси почнуваат со вашиот лидер, а завршуваат со неговиот роднина, им рече Рашиди на колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Ако не ви се допаѓа како ја водам седницата, дојдете вие на моето столче, му се обрати претседавачот на конститутивната ...

Петнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Вечер - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија денеска го одржува 15. продолжение на конститутивната седница на која на дневен ред се формирање на Комисија за прашања на изборите и именувањата и како последна точка на седницата е избор на претседател на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно дебатираат сами со себе

Макфакс - 20.04.2017

И 15-тото продоложение на конститутивната седница не се разликува многу од преходните, главниот збор денес го има пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, а за реплики и контрареплики веќе константно се јавуваат нејзините колеги.

(ВИДЕО) Рашиди до ВМРО-ДПМНЕ: Стратешки интереси ви почнуваат со Груевски, ви завршуваат со Мијалков

А1 On - 20.04.2017

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди, истакна дека 15 дена се зборува за тиранска платформа, Еди Рама и Зијадин Села, а изјавите на Села и Рама, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги читале наопаку.

ВИДЕО: Вељаноски гаси микрофони, Димовски се лути за дискриминација

А1 On - 20.04.2017

Претседавачот на конститутивната седница, Трајко Вељаноски го започна 15-тото продолжение со заострен тон што најверојатно не им одговараше на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Вељаноски прво побара од пратеникот на СДСМ, Панче Иванов да каже каде е ...

Продолжение на конститутивната седница на Собранието

Алсат-М - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница продолжува и денеска. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, вчера во рамките на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и контрареплики побараа од СДСМ да се откаже од платформата од Тирана, како и да ...

Продолжи конститутивната седница на Собранието

Курир - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Пратениците и денеска продолжија со реплики, контрареплики и процедурални забелешки.

Илија Димовски им го честиташе роденденот на СДСМ

Репортер - 20.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница на пратениците од СДСМ им ја честиташе годишнината од постоењето на партијата. „Сакам да им го честитам роденденот на СДСМ, 26 ти мислам.

Утре продолжува конститутивната седница - ВМРО-ДПМНЕ бара избори за крај на кризата

Press24 - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и ...

Продолжува конститутивната седница на Собранието

Р.С.Европа - 19.04.2017

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи коститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања за изборите и именувањата. Таканаречената тиранска платформа беше главна тема и на вчерашното 14-то продолжение од ...

Пратениците утре продолжуваат со расправата за избор на членови на Комисијата за избор и именувања

МКД - 19.04.2017

Денешното продолжение на конститутивната собраниска седница заврши, а договорено е да продолжи утре во 11 часот. И 14-то продолжение од собраниската расправа заврши без успех. Пратениците на ВМРОДПМНЕ упорно бараат претставниците на новото ...

Спасовски: Однесувањето на Илија Димовски е синдром на напуштена љубовница

+инфо - 19.04.2017

Спасовски повторно го опомена претседавачот Трајко Вељаноски дека не го почитува Деловникот, бидејќи дебатата била за сè освен за третата точка. Само подгреваат страсти кај Македонците и кај Албанците.

Продолжи конститутивната седница

Телма - 19.04.2017

Собранието и натаму тапка во место. Се води дебата но не за точката избор на комисијата која треба да предложи Претседател на ...

Собранието утре ја продолжува расправата за Комисијата

А1 On - 19.04.2017

Пратениците во Собранието на Македонија попладнево ја продолжија конститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. И денешното 14. продолжение од расправата поминува со реплики, контрареплики од ...

Продолжи конститутивната седница- реплики и преодурални забелешки

Press24 - 19.04.2017

Пратениците во Собранието на Македонија денеска ја продолжија конститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. И денешното 14. продолжение од расправата поминува со реплики, контрареплики од ...

14-то продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија

Сител - 19.04.2017

Содржината на Тиранската платформа предизвика жестока дебата помеѓу пратениците. Зијадин Села преку собраниската говорница со директни закани порача дека е неопходно е да се осуди геноцидот врз албанскиот народ.

Собрание: Високи тонови!

Канал5 - 19.04.2017

Ново 14-то продолжение на конститутивната седница во Собранието. Главна тема за расправа меѓу пратеници и денеска е платформата на албанските партии. Од ВМРО-ДПМНЕ бараа нивните колеги од останатите политички партии да се изјаснат дали се ...

Го сврте ли листот Трајко Вељановски?

Репортер - 19.04.2017

Колега Димовски, држете се до темата, кажете кој член е прекршен? Во вториот дел од продолжението на собраниската седница, на започнатата дискусија процедурално реагираше пратеникот Илија Димовски, кој му забележа на пратеникот Оливер Спасовски како ...

Продолжи конститутивната собраниска седница

МРТ - 24.04.2017

Ново продолжение на конститутивната собраниска седница на која се расправа по предлогот за избор на претседател и членови на Комисијата за избори и именувања. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат СДСМ да одговори што конкретно содржи Тиранската ...

Собрание: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и си контрареплицираа

Мета - 19.04.2017

Како што почна, така и заврши четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. По паузата за ручек во 15 часот, ниту еден од пратениците на СДСМ не се јави за збор.

Спасовски: Напредокот на Македонија го кочи ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Стандард - 19.04.2017

Пратеникот од СДСМ, Оливер Спасовски, од собраниската говорница денеска сподели дека претседавачот Трајко Вељаноски не го почитува Деловникот, бидејќи дебатата била за се освен за 3. точка од конститутивната седница.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира

Локално - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ „тераат по свое“, од СДСМ бараат да се зборува по точката од дневниот ред

Точка - 21.04.2017

Шеснаесеттото продолжение на конститутивната седница поминува во меѓусебната дискусија на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. На дневен ред сѐ уште е дискусијата по осмиот од пријавените 50-тина пратеници, Љупчо Димовски.