TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пукање во средно училиште во сојузната држава Вашингтон

Глас на Америка - 13.09.2017

Еден ученик е мртов, други три лица се хоспитализирани Напаѓач отворил оган во средно училиште во Рокфорд, сојузната држава Вашингтон, при што загинало едно, а повредени се најмалку три лица, соопштија властите. Жртвата е идентификувана како ученик.

Вооружен напад во средно училиште: Еден ученик убиен, пет ранети

Курир - 13.09.2017

Во средно училиште во американската сојузна држава Вашингтон денеска имало вооружен напад, во кој животот го загубил еден ученик. Напаѓачот е уапсен, а мотивите не се утврдени. Еден ученик е убиен, а уште пет се ранети во вооружен напад во средното ...

Учениците во Македонија не учествуваат во донесувањето одлуки кои се важни за нив

Алфа - 13.09.2017

Учениците во земјава не учествуваат во донесувањето на одлуки кои се важни за нив. Ги тиштат проблеми за тоа како тече наставата, начинот на кој ги добиваат оценките, корупцијата во училиштата, непотизмот.

Министерката за образование го запишала синот во приватно школо

Макфакс - 13.09.2017

Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, го запишала синот во приватно школо. Последниве две недели, откако почна учебната година, јавноста сè погласно коментира дека министерката дава негативен личен пример со тоа што го ...

Реформи? Сеопфатно изучување на театарската уметност во сите средни училишта во Македонија

Факултети - 13.09.2017

Образовниот систем во Македонија има потреба од редефинирање. Последните измени на наставните планови во гимназиското образование ни се случиле пред 15 години. Моделите се застарени и не ги следат современите текови на образованието во светот.

Вооружен напад во средно училиште: Еден ученик убиен, пет ранети

Exclusive.mk - 14.09.2017

Во средно училиште во американската сојузна држава Вашингтон денеска имало вооружен напад, во кој животот го загубил еден ученик. Напаѓачот е уапсен, а мотивите не се утврдени. Еден ученик е убиен, а уште пет се ранети во вооружен напад во средното ...

Министерката за образование го запишала синот во приватно школо

Точка - 13.09.2017

Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, го запишала синот во приватно школо. Последниве две недели, откако почна учебната година, јавноста сè погласно коментира дека министерката дава негативен личен пример со тоа што го ...

О.У „Лирија“ без струја и превоз, учениците најавуваат прекин на наставата

Алсат-М - 12.09.2017

“ Тоалетите немаат врати и кога имам потреба, треба да одам до дома. Немаме спортска сала, прозорците се скршени, нема електрична енергија. Ништо нема во ова училиште и не знам што ќе правиме“.

Многу учење а малку знаење – од каде да почнат промените во образованието?

Окно - 12.09.2017

Новата објавена анализа на Finance think ги лоцира проблемите и приоритетите во основното образование, во кое се намалува бројот на ученици. Намалувањето на бројот на ученици запишани во прво одделение среднорочно, значајно ја менува и состојбата и ...

Во Илинден зголемен бројот на средношколците ...

Н.Македонија - 12.09.2017

Во Илинден зголемен бројот на средношколците Нови 68 ученици се запишаа во средното стручно општинско училиште „Илинден“, каде што од прва до четврта година се образоваат вкупно 260 ученици во 8 паралелки.

Детали за несреќата во која загина средношколец во Струмица

Курир - 12.09.2017

Седумнаесет годишен ученик од селото Босилово загина вчера откако паднал од кошот во училишниот двор. Тој се качил на железната конструкција на кошот поставен во училишниот двор, по што се спуштил на асфалтната подлога со двете нозе, а потоа паднал ...

Еден ученик убиен, пет ранети

Точка - 14.09.2017

Во средно училиште во американската сојузна држава Вашингтон се одиграл вооружен напад, во кој животот го загубил еден ученик. Напаѓачот е уапсен, а мотивите не се утврдени. Еден ученик е убиен, а уште пет се ранети во вооружен напад во средното ...

Министерката за образование го запишала синот во приватно училиште

Локално - 13.09.2017

Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, го запишала синот во приватно училиште. Последниве две недели, откако почна учебната година, јавноста сè погласно коментира дека министерката дава негативен личен пример со тоа што го ...

Професорите се обиделе да го реанимираат - полицијата со детали за детето кое почина во училиште

Press24 - 12.09.2017

Полицијата денеска излезе со детали за трагедијата која вчера ја потресе Македонија кога почина ученик во училишен двор. Во 09 часот и 50 минути во Струмица во Средното училиште „Димитар Влахов“, 17 годишен ученик од селото Босилево-струмичко, се ...

Најмалку 25 загинати при пожар во исламско училиште во Малезија

Либертас - 14.09.2017

Во средно училиште во американската сојузна држава Вашингтон денеска имало вооружен напад, во кој животот го загубил еден ученик. Напаѓачот е уапсен, а мотивите не се утврдени. Еден ученик е убиен, а уште пет се ранети во вооружен напад во средното ...

Министерката за образование го запишала синот во приватно училиште

Скопје инфо - 14.09.2017

Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, го запишала синот во приватно школо. Последниве две недели, откако почна учебната година, јавноста сè погласно коментира дека министерката дава негативен личен пример со тоа што го ...

Ученик настрада по пад од железната конструкција на кошот

МКД - 12.09.2017

Вчера во 9.50 часот во Струмица во средното училиште „Димитар Влахов" настрада 17-годишен ученик. Како што информираа од полицијата 17-годишниот ученик од село Босилево се качил на железната конструкција на кошот поставен во училишниот двор, по што ...

Професорите се обиделе да го реанимираат – детали за смртта на ученикот во Струмица

Република - 12.09.2017

Полицијата денеска излезе со детали за трагедијата која вчера ја потресе Македонија кога почина ученик во училишен двор. Во 09 часот и 50 минути во Струмица во Средното училиште „Димитар Влахов“, 17 годишен ученик од селото Босилево-струмичко, се ...