TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дизајнирана првата барбика со хиџаб

+инфо - 14.11.2017

Уникатната барбика што наликува на олимпијката била презентирана на самитот Жена на годината на „Гламур“. Ибтихај Мухамед беше првата американска спортистка, која носеше хиџаб на Олимписките игри во 2016 година во Рио, а сега според неа е ...

Направена е првата „Барби“ со хиџаб

Репортер - 14.11.2017

Во чест на олимпијката Ибтихај Мухамад е изработена првата кукла „Барби“ со хиџаб. Ова е втор пат Мухамад да испишува нова историја откако минатата година дебитира во олимпискиот тим на САД и со тоа стана првата спортистка што настапи на ...

Во чест на оваа жена направена првата Барби кукла со хиџаб

Таратур - 14.11.2017

Барби куклата одамна има култен статус, не само во светот на децата и играта, туку и во светот на шоубизнисот (да не ве потсетуваме на бизарниот тренд на правење пластични операции од страна на жени и мажи за да личат на Барби и Кен).

Прва Барби кукла со хиџаб

Локално - 14.11.2017

Олимпијката Ибтихај Мухамад доби Барби кукла која е изработена во нејзина чест и тоа е воедно првата Барби со хиџаб на светот. Ова е втор пат Мухамад да испишува историја. Имено, лани учествуваше на Олимписките игри за тимот на САД и стана прва ...

Дизајнирана првата барбика со хиџаб

Press24 - 14.11.2017

Ибтихај Мухамед беше првата американска спортистка, која носеше хиџаб на Олимписките игри во 2016 година во Рио, а сега според неа е дизајнирана и првата барбика, во 58-годишната историја на компанијата, којашто носи хиџаб.