TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателката на каталонскиот парламент со кауција од 150.000 евра е пуштена од притвор

Макфакс - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот парламент, Карме Форсадел, денеска е пуштена од притвор откако плати кауција од 150.000 евра, соопшти Врховниот суд на Шпанија. Судијa вчера одреди притвор за Форсадел и за уште четворица пратеници, а одлучи да им ...

Форкадељ и Пуџдемон поднеле тужби до Европскиот суд за човекови права

Орбис - 10.11.2017

Карме Форкадељ, претседателката на каталонскиот парламент и разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон поднеле жалба против шпанските власти до Европскиот суд за човекови права. Од судот потврдија дека примиле четири тужби од Каталонија.

Форкадељ и Пуџдемон поднесоа жалба до Европскиот суд за човекови права...

Н.Македонија - 10.11.2017

Форкадељ и Пуџдемон поднесоа жалба до Европскиот суд за човекови права Претседателката на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ и разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон вложија жалба против Мадрид до Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР).

Со кауција од по 25 илјади евра од притвор ослободени четворица пратеници

Канал5 - 10.11.2017

Врховен суд на Шпанија ослободи петтемина каталонски пратеници, но властите ја продолжуваат истрагата за нивната улога во процесот за независност на Каталонија. Од судот потврдија дека на сменетата претседателка на каталонскиот парламент Карме ...

Ослободени петтемина каталонски пратеници

Р.С.Европа - 10.11.2017

Шпанскиот Врховен суд ги ослободи петтемина каталонски пратеници, но властите ја продолжуваат истрагата за нивната улога во забранетиот процес за независност на Каталонија. Судот соопшти дека на сменетата претседателка на каталонскиот параламент ...

Форкадељ плати кауција и може да излезе од притвор

Курир - 10.11.2017

– Кауцијата на претседателката на каталонскиот Парламент е платена, се очекува судска наредба за нејзино ослободување, наведе неименувана претставничка на шпанскиот Врховен суд. Форкадељ е приведена поради одговорност за поттикнување на бунт и ...

„Паис“: Одредена кауција од 150.000 евра за ослободување на Форкадељ од притвор

А1 On - 10.11.2017

Шпанскиот Врховен суд синоќа реши притворената претседателка на каталонскиот Парламент, Карме Форкадељ да биде ослободена од притвор со кауција од 150.000 евра, објави електронското издание на весникот „Паис“.

И „Северна Каталонија“ ќе бара независност од Франција!

Факултети - 09.11.2017

( Фото: Joan Campderros-Canas / Flickr ) Во француската покраина позната како Северна Каталонија постојат сили кои сакаат независност од Франција и обединување со независна Каталонија. Во неделата, околу 2000 жители на Перпињан, град во ...

„Бура во чаша вода“ – Каталонија не е повторување на еврокризата

Стандард - 09.11.2017

Дури иницијативата за независност на Каталонија да се покаже најтешката политичка криза во Шпанија со децении, тоа не е „Грегзит“ ниту „Брегзит“, ниту пак „Фрегзит“ за странските инвеститори.

Обвинителството побарало притвор за Форкадељ и тројца пратеници

А1 On - 09.11.2017

Шпанскиот обвинител побарал од Врховниот суд притвор за претседателката на каталонскиот парламент Кармен Форкадељ и за тројца пратеници до завршување на истрагата за прогласувањето независност на Каталонија.

Амнести интернешнл: Затворените каталонски функционери не се политички затвореници

А1 On - 09.11.2017

Амнести интернешнл оцени дека притоврените каталонски сепаратистички функционери не може да се сметаат за политички затвореници, бидејќи биле обвинети за дела кои може да претставуваат кривично дело.

Претседателката на каталонскиот парламент: Гласањето независност беше симболично

А1 On - 09.11.2017

Претседателката на Регионалниот парламент во Каталонија, Карме Форкадељ пред обвинителите рекла дека гласањето независност на Каталонија во законодавниот дом било декларативно и симболично, тврдат двајца адвокати.

Се бара притвор за Форкадељ и тројца пратеници од каталонскиот Парламент

Алфа - 09.11.2017

Според весникот Паис, Форкадељ и петмина пратеници дале искази денеска во суд во рамки на истрага поради обвинување за бунт, поттикнување бунт и проневера. Шпанскиот државен обвинител побара денеска од Врховниот суд притвор за претседателката на ...

Шпанското обвинителство побара апсење на претседателот на каталонскиот парламент

Стандард - 09.11.2017

Шпанското обвинителство побара од Врховниот суд на земјата да го уапси претседателот на каталонскиот парламент, Карме Форкадел и тројца пратеници за нивната улога во забранетиот референдум за независноста на областа, објави Ројтерс.

Шпанското обвинителство бара притвор за претседателката на каталонскиот парламент

Мета - 09.11.2017

Шпанскиот државен обвинител побара од Врховниот суд на земјата да им одреди притвор на претседателката на каталонскиот парламент, Кармен Форкадељ и на тројца пратеници поради нивната улога во прогласувањето на независност на Каталонија, јавуваат ...

Шпанското обвинителство бара притвор за претседателката на каталонскиот парламент

Newsroom - 09.11.2017

Шпанскиот државен обвинител побара денеска од Врховниот суд на оваа земја да нареди притвор за претседателката на каталонскиот парламент Кармен Форкадељ и тројца пратеници до завршувањето на истрагата за нивната улога во нелегалното прогласување на ...

Амнести интернешнл: Притворените каталонски сепаратисти не се политички затвореници

Локално - 09.11.2017

– Невладината организација за заштита на човековите права Амнести интернешнл оцени денеска дека притворените каталонски сепаратистички функционери не можат да се сметаат за политички затвореници, бидејќи се обвинети за дела кои можат да ...

Пресврт во Шпанија, Мадрид ѝ нуди компромис на Каталонија? (ВИДЕО)

МКД - 09.11.2017

Шпанија разгледува уставни промени кои би им овозможиле на регионите во иднина да спроведуваат легални референдуми за својата независност, откри синоќа шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Дастис.

Северна Каталонија сака да се соедини со шпанската Каталонија

МРТ - 09.11.2017

Во градот Перпињан веќе почнаа собирите од поддржувачите на оваа идеја. Францускиот дел кој е познат како Северна Каталонија сака да се спои со Каталонија која се бори за независност од Шпанија.

Шпанија попушта околу референдумите за независност?

365 - 09.11.2017

Шпанија разгледува можност да им дозволи на регионите да организираат референдуми на кои ќе се изјаснуваат за независноста на истите. Шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Датис за BBC изјавил дека можно е Шпанија да направи измени во ...

(ВИДЕО) НОВИ ПРОБЛЕМИ: Дел од Франција сака да и се придружи на Каталонија?

Скопје24 - 09.11.2017

Во Франција делот кој е познат како Северна Каталонија сака да се одвои од земјата и да се спои со Каталонија која се бори за независност од Шпанија. Во недела 2000 жители на градот Перпињан излегоа на протест и порачаа дека тие се Северни Каталонци.

Претседателката на каталонскиот парламент со кауција од 150.000 евра е пуштена од притвор

Вечер - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот парламент, Карме Форкадељ, денеска е пуштена од притвор откако плати кауција од 150.000 евра, соопшти Врховниот суд на Шпанија. Судијa вчера одреди притвор за Форкадељ и за уште четворица пратеници, а одлучи да им ...

Форкадељ и Пуџдемон поднеле тужби до Европскиот суд за човекови права

А1 On - 10.11.2017

Карме Форкадељ, претседателката на каталонскиот парламент и разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон поднеле жалба против шпанските власти до Европскиот суд за човекови права. Од судот потврдија дека примиле четири тужби од Каталонија.

Форкадељ и Пуџдемон поднесоа жалба до Европскиот суд за човекови права

Алсат-М - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ и разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон вложија жалба против Мадрид до Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР). – Судот потврдува дека примил четири каталонски тужби, изјави денеска ...

Ослободени петтемина каталонски пратеници

Press24 - 10.11.2017

Шпанскиот Врховен суд ги ослободи петтемина каталонски пратеници, но властите ја продолжуваат истрагата за нивната улога во забранетиот процес за независност на Каталонија. Судот соопшти дека на сменетата претседателка на каталонскиот параламент ...

Форкадељ плати кауцијата и може да излезе од притвор

Сител - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ ја плати кауцијата од 150.000 евра, што беше определена од страна на шпанскиот суд, и со тоа, таа уште денеска може да го напушти притворот, каде ја помина ноќта.

„Паис“: Одредена кауција од 150.000 евра за ослободување на Форкадељ од притвор

Орбис - 10.11.2017

Шпанскиот Врховен суд синоќа реши притворената претседателка на каталонскиот Парламент, Карме Форкадељ да биде ослободена од притвор со кауција од 150.000 евра, објави електронското издание на весникот „Паис“.

Обвинителството побарало притвор за Форкадељ и тројца пратеници

Орбис - 09.11.2017

Шпанскиот обвинител побарал од Врховниот суд притвор за претседателката на каталонскиот парламент Кармен Форкадељ и за тројца пратеници до завршување на истрагата за прогласувањето независност на Каталонија.

Амнести интернешнл: Затворените каталонски функционери не се политички затвореници

Орбис - 09.11.2017

Амнести интернешнл оцени дека притоврените каталонски сепаратистички функционери не може да се сметаат за политички затвореници, бидејќи биле обвинети за дела кои може да претставуваат кривично дело.

Претседателката на каталонскиот парламент: Гласањето независност беше симболично

Орбис - 09.11.2017

Претседателката на Регионалниот парламент во Каталонија, Карме Форкадељ пред обвинителите рекла дека гласањето независност на Каталонија во законодавниот дом било декларативно и симболично, тврдат двајца адвокати.

Се бара притвор за Форкадељ и тројца пратеници од каталонскиот Парламент...

Н.Македонија - 09.11.2017

Се бара притвор за Форкадељ и тројца пратеници од каталонскиот Парламент Шпанскиот државен обвинител побара денеска од Врховниот суд притвор за претседателката на каталонскиот парламент Карме Форкадељ и тројца пратеници до завршување на истрагата за ...

Обвинителството на Шпанија бара притвор за претседателката на каталонскиот парламент

Канал5 - 09.11.2017

Шпанскиот државен обвинител побара денеска од Врховниот суд да нареди притвор за претседателката на каталонскиот парламент Кармен Форкадељ и тројца пратеници. Се бара споменатата четворка од каталонскиот парламент до завршувањето на истрагата за ...

Амнести интернешнл: Притворените каталонски сепаратисти не се политички затвореници...

Н.Македонија - 09.11.2017

Амнести интернешнл: Притворените каталонски сепаратисти не се политички затвореници Невладината организација за заштита на човековите права Амнести интернешнл оцени денеска дека притворените каталонски сепаратистички функционери не можат да се ...

Претседателката на каталонскиот парламент со кауција од 150.000 евра е пуштена од притвор

Точка - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот парламент, Карме Форкадељ, денеска е пуштена од притвор откако плати кауција од 150.000 евра, соопшти Врховниот суд на Шпанија. Судијa вчера одреди притвор за Форкадељ и за уште четворица пратеници, а одлучи да им ...

Форкадељ и Пуџдемон поднеле тужби до Европскиот суд за човекови права

Локално - 10.11.2017

Карме Форкадељ, претседателката на каталонскиот парламент и разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон поднеле жалба против шпанските власти до Европскиот суд за човекови права. Од судот потврдија дека примиле четири тужби од Каталонија.

Ослободени петтемина каталонски пратеници

24 Вести - 10.11.2017

Шпанскиот Врховен суд ги ослободи петтемина каталонски пратеници, но властите сепак ја продолжуваат истрагата за нивната улога во прогласувањето на независност на Каталонија. Од судот соопштија дека четворица пратеници ќе мора да платат кауција од ...

Форкадељ плати кауција и може да излезе од притвор

Локално - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ ја плати кауцијата од 150.000 евра, што беше определена од страна на шпанскиот суд, и со тоа, таа уште денеска може да го напушти притворот, каде ја помина ноќта.

„Паис“: Одредена кауција од 150.000 евра за ослободување на Форкадељ од притвор ...

Н.Македонија - 10.11.2017

„Паис“: Одредена кауција од 150.000 евра за ослободување на Форкадељ од притвор Шпанскиот Врховен суд синоќа реши притворената претседателка на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ да биде ослободена од притвор со кауција од 150.000 евра, објави ...

Се бара притвор за Форкадељ и тројца пратеници од каталонскиот Парламент

Нова ТВ - 09.11.2017

Шпанскиот државен обвинител побара денеска од Врховниот суд притвор за претседателката на каталонскиот парламент Кармен Форкадељ и тројца пратеници до завршување на истрагата за нивната улога во нелегалното прогласување независност на Каталонија.

Претседателката на каталонскиот парламент со кауција од 150.000 евра е пуштена од притвор

Правдико - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот парламент, Карме Форкадељ, денеска е пуштена од притвор откако плати кауција од 150.000 евра, соопшти Врховниот суд на Шпанија. Судијa вчера одреди притвор за Форкадељ и за уште четворица пратеници, а одлучи да им ...

Форкадељ плати кауцијата и може да излезе од притвор

А1 On - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ ја плати кауцијата од 150.000 евра, што беше определена од страна на шпанскиот суд, и со тоа, таа уште денеска може да го напушти притворот, каде ја помина ноќта.

„Паис“: Одредена кауција од 150.000 евра за ослободување на Форкадељ од притвор

Либертас - 10.11.2017

Шпанскиот Врховен суд синоќа реши притворената претседателка на каталонскиот Парламент, Карме Форкадељ да биде ослободена од притвор со кауција од 150.000 евра, објави електронското издание на весникот „Паис“.

Се бара притвор за Форкадељ и тројца пратеници од каталонскиот Парламент

Локално - 10.11.2017

Шпанскиот државен обвинител побара денеска од Врховниот суд притвор за претседателката на каталонскиот парламент Кармен Форкадељ и тројца пратеници до завршување на истрагата за нивната улога во нелегалното прогласување независност на Каталонија.

Претседателката на каталонскиот парламент со кауција од 150.000 евра е пуштена од притвор

Sky - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот парламент, Карме Форкадељ, денеска е пуштена од притвор кога платила кауција од 150.000 евра, соопшти Врховниот суд на Шпанија. Судијa вчера одреди притвор за Форкадељ и за уште четворица пратеници, а одлучи да им ...

Форкадељ плати кауцијата и може да излезе од притвор

Орбис - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ ја плати кауцијата од 150.000 евра, што беше определена од страна на шпанскиот суд, и со тоа, таа уште денеска може да го напушти притворот, каде ја помина ноќта.

Претседателката на каталонскиот парламент со кауција од 150.000 евра е пуштена од притвор

Алфа - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот парламент, Карме Форкадељ е пуштена од притвор откако платила кауција од 150.000 евра. Претседателката на каталонскиот парламент, Карме Форкадељ е пуштена од притвор откако платила кауција од 150.000 евра.

Претседателката на каталонскиот Парламент плати кауција и може да излезе од притвор

Newsroom - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот Парламент, Карме Форкадељ, ја плати кауцијата од 150.000 евра, што беше определена од страна на шпанскиот суд и со тоа, таа уште денеска може да го напушти притворот, каде ја помина ноќта.

Форкадељ плати кауцијата и може да излезе од притвор

Идивиди - 10.11.2017

Претседателката на каталонскиот Парламент Карме Форкадељ ја плати кауцијата од 150.000 евра, што беше определена од страна на шпанскиот суд, и со тоа, таа уште денеска може да го напушти притворот, каде ја помина ноќта.