TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доналд Трамп поставил свои „очи и уши“ во клучните сектори и агенции

Стандард - 20.03.2017

Влијателни советници се именувани од Белата куќа во клучните американски сектори и агенции, за да служат како „очи и уши“ на претседателот Доналд Трамп, тврди Вашингтон пост, повикувајќи се на извори во администрацијата или блиски до неа.

Германија не му должи на НАТО

Deutsche Welle - 20.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Берлин му должи „огромна сума пари“ на НАТО. Министерката за одбрана на Германија, Урсула фон дер Лајен, соопшти дека „нема ...

Меркел поради Трамп читала "Playboy": Канцеларката детално го анализирала претседателот на САД

Точка - 20.03.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел читала интервју на Доналд Трамп за "Playboy", пред нејзиниот прв официјален состанок со американскиот претседател, изјавил еден германски службеник. Првиот состанок лице во лице помеѓу двајцата лидери бил одржан ...

Поранешен британски амбасадор во САД бара извинување од Трамп

Сител - 20.03.2017

Поранешниот британски амбасадор во САД, Питер Вестмакот побара од Белата куќа и од претседателот Доналд Трамп да и се извинат на Велика Британија, поради нејзиното вмешувањето во тврдењето дека британското разузнавање било вклучено во наводно ...

Белата куќа во одбрана на Трамп: Претседателот не ја слушна Меркел...

Н.Македонија - 20.03.2017

Американскиот претседател предизвика помал дипломатски скандал бидејќи одби да се ракува со германската канцеларка Ангела Меркел, при нејзината посета на Белата куќа Американскиот претседател Доналд Трамп предизвика помал дипломатски скандал бидејќи ...

Вашингтон Тајмс: Како американските медиуми фабрикуваат и објавуваат лажни вести против Трамп?

Локално - 20.03.2017

Откако претседателот на САД Доналд Трамп уште еднаш ги критикуваше медиумите за “лажните вести”, новинарите докажаа дека тој е во право, објавувајќи уште еден “фејк”, пишува Вашингтон Тајмс.

Само 37% го сакаат Трамп, тој: „Лажни вести!“

Стандард - 20.03.2017

Рејтингот на одобрување на американскиот претседател Доналд Трамп е намален до 37 проценти, соопшти социолошкиот институт „Галуп“, пренесува ДПА. Уделот на анкетираните кои не го одобруваат Трамп, се искачил до 58 проценти според направената во ...

Претседателот ги „рекетира“ своите сојузници

Слободен Печат - 20.03.2017

Немојте да им верувате на „лажните вести“ бидејќи имав одличен состанок со Ангела Меркел, но морам да појаснам дека Германија должи огромни пари на НАТО и на САД, изјави Трамп. За голем број политички коментатори ова поимање на американскиот ...

Од шивачка до тешта на Доналд Трамп

Слободен Печат - 20.03.2017

Амалија Кнавс некогаш работела во текстилна фабрика во комунистичка Словенија. Денес е тешта на претседателот на САД, живее во Њујорк и заедно ќе оди на патување во Флорида со ќерката Меланија и зетот Доналд Трамп.

Трамп: Германија должи многу пари на САД и НАТО

Денар - 20.03.2017

“Имав одлична средба со германската канцеларка Ангела МЕркел. Сепак, Германија должи огромна сума на пари на НАТО и САД затоа што обезбедувале моќна и многу скапа заштита на Германија”, напиша на својот твитер профил претседателот на САД, ДОналд ...

Белата куќа се обидела да ја објасни скандалозната постапка на Трамп: Интернетот се забавува со една фотографија од ...

Точка - 20.03.2017

Портпаролот на Доналд Трамп вчера ги отфрлил тврдењата според кои американскиот претседател наводно одбил да се ракува со Ангела Меркел пред камерите во петокот, во текот на нивната средба во Вашингтон.

Трамп вети драстично намалување на даноците на добивката

Стандард - 20.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе ги намали даноците на профитот на компаниите, пренесуваат американските медиуми. „Ние ќе го намалиме (процентот) за компаниите до 15-20% од 35-38%“, рече Трамп во интервју за Фокс њуз (Fox News).

Ууф се стопи!Рејтингот на Трамп се распаѓа

Локално - 20.03.2017

Рејтингот на американскиот претседател Доналд Трамп е паднат до најниската точка во неговото инаугуративна година, објавија американски медиуми, повикувајќи се на социолошка анкетира на “Галуп”.

Рекламата на Трамп за McDonald’s

Црнобело - 20.03.2017

Во 2002-ра Трамп имаше други обврски, многу поразлични од ...

Трамп: Севернокорејскиот лидер се однесува многу лошо

Курир - 20.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп упати критики кон севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, истакнувајќи дека тој „се однесува многу, многу лошо“. Трамп нагласи дека имал средби со претставници на својата администрација, на кои главна тема била ...

Што навистина се случи во Белата куќа, зошто Меркел и Трамп не се ракуваа?

МКД - 19.03.2017

Портпаролот на Доналд Трамп ги отфрли тврдењата дека американскиот претседател одбил да се ракува со германската канцеларка Ангела Меркел при нивната средба во Вашингтон. „Мислам дека не го слушна прашањето“ на германската лидерка кога таа му ...

„Прва дама“ во црвено: Меланија Трамп во елегантен палто-фустан во Вашингтон

Фемина - 19.03.2017

Меланија и Барон Трамп го посетија Доналд во Белата куќа, непосредно по средбата на претседателот на САД со германската канцеларка Ангела Меркел. По краткиот престој во Вашингтон, првата дама, претседателот и нивниот 10-годишен син заминаа на викенд ...

Трамп го смета Путин за „tough cookie“

Стандард - 19.03.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп го одреди рускиот колега Владимир Путин како „тврд орев“ во интервју за ТВ Фокс њуз. „Не го познавам, но очигледно е тврд орев. Не знам што прави за Русија, но сметав дека во одреден момент ќе разбереме“, изјави ...

Kако се запознаа Tрамп и Mеланија – тој требаше да заврши со друга жена

За Се - 19.03.2017

Откако стана прва дама, Мелани Трамп, новинарите континуирано ја опседнуваат. Сакаат да ја дознаат секоја нејзина интимна приказна, да ги откријат пикантериите, но и да нушкаат во односот кој го има со својот сопруг, американскиот претседател Доналд ...

МЕРКЕЛ ГНЕВНА ВО САД: Со поглед ја „стрелаше“ Иванка Трамп (ФОТО)

Телеграф - 19.03.2017

Германската канцеларка не покажа многу симпатии за убавата претседателска ќерка Американскиот претседател, Доналд Трамп, во Вашингтон ја имаше првата средба со германската канцеларка, Ангела Меркел, а на состанокот присуствуваше и неговата ќерка ...

Зошто Трамп не се поздрави со Меркел?

Стандард - 19.03.2017

Прес секретарот на Белата куќа, Шон Спајсер објаснил зошто Доналд Трамп не ја стиснал раката на Ангела Меркел, и покрај нејзината подготвеност да го стори тоа по барање на новинарите. „Spiegel“ ги цитира неговите зборови: „Ми се чини дека тој не го ...

Берлин: Ништо не должиме на НАТО

Телма - 19.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија и должи на НАТО Алијансата и на САД огромна сума на пари за одбрана.

Трамп не ја слушнал Меркел за ракувањето

Телма - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп не го слушнал прашањето кое му го упатила германската канцеларка Ангела Меркел, за време на официјалното фотографирање во Овалната соба, соопшти Белата куќа.

Германија ги отфрли тврдењата на Трамп дека им должи пари на НАТО и на САД за одбрана

Мета - 19.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен денеска ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи „огромна сума“ пари на НАТО и на САД за одбрана, јавуваат светските агенции.

Поранешен британски амбасадор во САД бара извинување од Трамп

+инфо - 20.03.2017

Питер Вестмакот побара од Белата куќа и од претседателот Доналд Трамп да и се извинат на Велика Британија поради недокажани тврдења. Поранешниот британски амбасадор во САД, Питер Вестмакот побара од Белата куќа и од претседателот Доналд Трамп да и ...

Амалија Кнавс - од шивачка до тешта на Доналд Трамп

+инфо - 20.03.2017

Тоа што е прва дама на САД, Меланија Трамп не ја оттргнало од семејството. Мајката на Меланија, Амалија Кнавс, во сè ја поддржува својата ќерка. Амалија Кнавс некогаш работела во текстилна фабрика во комунистичка Словенија.

Урсула фон дер Лаен: Берлин нема финансиски обврски кон НАТО

Локално - 19.03.2017

Во неделата министерот за одбрана на Германија Урсула фон дер Лаен ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи “огромни суми пари” на НАТО и треба да плаќа повеќе за одбрана.

Трамп: Севернокорејскиот лидер се однесува многу лошо

+инфо - 20.03.2017

Доналд Трамп упати критики кон севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, истакнувајќи дека тој „се однесува многу, многу лошо“. Американскиот претседател Доналд Трамп упати критики кон севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, истакнувајќи дека тој „се ...

Јункер: Мора сериозно да го сфатиме Трамп

МКД - 19.03.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер во интервју за германскиот неделник Билд ам зонтаг предупреди дека трговска војна меѓу Соединетите Американски Држави и Европа би била штетна за двете страни.

Конзервативни фантазии во спротивност со реалноста

Стандард - 19.03.2017

Оваа недела администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп претстави нацрт за следната финансиска година, или поточно „буџетски“ проект. Всушност, вистинскиот буџет содржи детали од каде доаѓаат и каде одат парите; ова прогласување покрива ...

Два инциденти околу Белата куќа во текот на ноќта

Кајгана - 19.03.2017

Едно лице е уапсено откако сомнително возило поминало покрај контролниот пункт во близина на Белата куќа во Вашингтон, соопшти денес Американската тајна служба. Американската новинска куќа CNN објави дека возачот тврдел дека има бомба.

Трамп: Германија должи многу пари; Јункер стравува од трговска војна со САД!

Канал5 - 19.03.2017

Германија им должи огромни суми на пари на САД и НАТО кои и обезбедуваат моќна и скапа одбрана - порача вчера на Твитер Доналд Трамп, по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел. Во првата порака, Трамп пишува: Наспроти она што го слушате во ...

Видео: Трамп одби да се ракува со Меркел

МК News - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп предизвика уште еден скандал, овој пат за време на долго очекуваниот состанок со германската канцеларка Ангела Меркел. Имено, Трамп и Меркел им позирале на фоторепортерите во пресрет на првата меѓусебна ...

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Макфакс - 19.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен во неделата ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија на НАТО и САД им должи „огромни суми пари“ за бебзедноста.

Медиум: Борис Џонсон ќе разговара со Трамп за својата посета на Москва

Руска реч - 19.03.2017

Министерот за надворешни работи на Велика Британија Борис Џонсон ќе ги посети САД каде ќе бара Трамп да заземе поцврст став спрема Русија. Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон во текот на патувањето во САД ќе разговара со американските ...

Се обидел да влезе во Белата куќа: Признавам, имам бомба!

Канал5 - 19.03.2017

Тајната служба уапси човек кој синоќа се довезол до влезот во Белата куќа и тврдел дека има бомба - јави Си Ен Ен. Безбедноста околу Белата куќа веднаш била подигната а возилото пребарано. Нема информација дали навистина е најдена бомба.

Трамп: Владимир Путин е „тврд орев“

Макфакс - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека рускиот претседател Владимир Путин е „тврд орев“, пренесува Al Jazeera. Во интервју за Fox News, запрашан со два збора да опише различни луѓе од сферата на политиката и забавата, Трамп изјавил дека ...

Трамп за Путин: Тврд орев е, не знам што прави

Нетпрес - 19.03.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп го нарече неговиот руски колега Владимир Путин „тврд орев“, пренесува „Спутиник“. Американскиот претседател во интервју за Фокс њуз го замолиле во два збора да опиште лица од политиката и забавата.

Трамп го нарече Путин „цврст орев“

Руска реч - 19.03.2017

Трамп го смета својот руски колега за „цврст орев“. Претседателот на САД Доналд Трамп го нарече рускиот претседател Владимир Путин „цврст орев“. Во интервју за „ Фокс Њуз“ од Трамп побараа со два збор да опише различни луѓе меѓу политичарите и ...

Јункер: Трговската војна не би била во интерес ниту на ЕУ, ниту на САД

Макфакс - 19.03.2017

Трговската војна помеѓу САД и Европа би била штетна за двете страни, предупредил претседателот на Европската комисија (ЕК) Жан-Клод Јункер во интервју за германските медиуми. На прашањето дали Европа би можела да ја издржи трговската војна со САД, ...

Трамп повторно нешто подготвува

Press24 - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, предлага буџетот за Министерството за одбрана за 2018 година да изнесува 639 милијарди долари. Тоа ветува забрзување на борбата против исламските терористи и надоплнување на американската војска.

Германија му должи на НАТО и САД “огромни количини”, избувна Трамп

Локално - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се нафрли против Германија , истакнувајќи дека Берлин должи “огромни суми пари” на НАТО и треба да му плаќа повеќе на Вашингтон за безбедност , пренесува “Франс прес”.

Маж сакал да влезе во Белата куќа, тврдел дека носи бомба

Фактор - 19.03.2017

Полициските власти уапсија маж во Вашингтон, кој минал низ контролниот пункт на Белата куќа и тврдел дека има бомба во автомобилот. Досега нема потврда дека граѓанинот носел експлозивна направа, но неговиот автомобил е целосно пребаран и силите на ...

Јункер: Трговска војна не би била добра ниту за Европа, ниту за САД

Алсат-М - 18.03.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер предупреди денеска дека трговска војна меѓу САД и Европа не би била добра ниту за една страна. Тој, исто така, истакна дека „протекционистичките коментари“ од администрацијата на американскиот ...

Што мисли Меркел кога гледа во Иванка Трамп?

+инфо - 18.03.2017

Социјалните мрежи споделуваат фотографии и коментари од средбата Ангела Меркел Иванка Трамп. Не стивнуваат коментарите на социјалните мрежи за посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на САД и средбата со преттседателот Доналд Трамп и ...

Нема докази дека Обама го шпионирал Трамп

Р.С.Европа - 18.03.2017

Министерството за правда на САД достави документи по барањето на Конгресот да се утврди дали поранешниот претседател Барак Обама го шпионирал претседателот Доналд Трамп. Првичниот преглед на документите покажал дека тие не содржат доказ кои ги ...

Меркел кај Трамп: Посета со неколку застрашувачки секунди

Либертас - 18.03.2017

Првата на средба на германската канцеларка Меркел и американскиот претседател Трамп почна во студена атмосфера, за потоа да стане малку поопуштена. „Ас во ракавот“ на канцеларката и овојпат беше нејзината прагматичност, пишува Дојче веле .

Трамп после состанокот со Меркел: Германија ни должи огромна сума на пари

Точка - 18.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека имал „одличен состанок“ со германската канцеларка Ангела Меркел. Сепак, новиот американски претседател го обвини Берлин дека на НАТО Алијансата им должи огромна сума на пари и ги повика Германците ...

(ГАЛЕРИЈА) На социјалните мрежи го коментираа погледот на Меркел кон Иванка Трамп

Локално - 18.03.2017

Сите со нетрпение ја очекуваа средбата меѓу Меркел и Доналд Трамп. Го коментираа и неговото одбивање да се ракува со неа, но всушност една друга фотографија од посетата на германската канцеларка во САД, по неколку часови стана светска сензација.

Трамп: Германија им должи огромни суми на САД и НАТО за одбраната

Макфакс - 18.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата, ден по срдбата со германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека Германија им должи „огромни“ суми на НАТО и на САД за одбраната. „Без разлика на тоа што сте слушнале преку лажните вести, имав ...