TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од стотина пожари беснеат во Хрватска, Црна Гора и Херцеговина

Канал5 - 17.07.2017

Овие драматични снимки се од пожарот што изби во местото Грабовац во Црна Гора каде горат десетици пожари. Најсериозно беше во местото Луштице каде што беа евакуирани туристите и мештаните. Утринава гореше и на Понта Весло.

Пожари во Хрватска и Црна Гора, се евакуираат и туристи

МКД - 17.07.2017

Неколку куќи изгореа во Фолно и Горно Ситно. Во делови од туристичките места евакуирани се и туристите. Пожарите сè уште се активни и на црногорскиот брег. На Луштица и од Грабовица да Бигово пожарот што беше засилен од ветровите и им се закануваше ...

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

Телевизија Нова - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТСКА ГОРИ: Огнот се шири и може да зафати куќи

Фактор - 17.07.2017

На повеќе локации во Хрватска беснеат пожари, а поради силниот ветер огнот се шири и може да ги зафати куќите во Бродарица и во близина на Шибеник. Пожар избувна и во Далматинска Загора, а тешко е и во близина на Пула и на островите Вир и Паг.

Хрватска гори од Истра до Далмација

Макфакс - 16.07.2017

На неколку локации на јадранскиот брег во Хрватска избувнаа пожари, а поради силната бура огнот им се закани на куќите во Бродарица и во близина на Шибеник.На пожарникарите им помагаат жителите и туристите кои ја топат со вода вегетација околу ...

Пожари во Хрватска и Црна Гора

24 Вести - 16.07.2017

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора. Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора

А1 On - 16.07.2017

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Пожари во Подгорица, пламенот висок десетици метри

Мета - 16.07.2017

Голем шумски пожар изби денеска попладне кај трговскиот центар „Делта“, во главниот град на Црна Гора, Подгорица, а пожарникарите се обидуваа да ги заштитат куќите од огнот, чии пламења достигнуваа и до неколку десетици метри во височина.

Пожари беснеат во Црна Гора: Сообраќајот блокиран, пламенот достигнува и до 30 метри висина (Видео)

Република - 16.07.2017

Голем пожар изби денес попладне зад Делта, а пожарникарите во Подгорица се обидуваат да ги заштитат куќите од огнот.Како што објави ЦМД, ситуацијата е критична. Сообраќајот зад Делта е блокиран.

Пламна голем пожар, се шири кон Сплит

Курир - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Поради пожар се евакуираат луѓе во Црна Гора

Локално - 16.07.2017

На Луштица кон Бигово, во Црна Гора во тек е евакуација на еден дел од жителите поради пожар кој нагло се разгоре и со голема брзина се шири поради силниот ветар. Со оган се зафатени повеќе од 100.000 метри квадратни земјиште, а огнот се шири.

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Курир - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Хрватска во пламен: Гори од Истра до Далмација, пожари и на црногорско приморје

Таратур - 17.07.2017

На неколку локации на јадранскиот брег во Хрватска избувнаа пожари, а поради силната бура огнот им се закани на куќите во Бродарица и во близина на Шибеник. На пожарникарите им помагаат жителите и туристите кои ја топат со вода вегетација околу ...

(ВИДЕО) ШУМСКИ ПОЖАРИ ВО РЕГИОНОТ: Гори во Црна Гора, БиХ и Хрватска

Фактор - 16.07.2017

Во Црна Гора, БиХ и Хрватска беснеат шумски пожари. Само во Задарската жупанија има десетина пожари. Во гасење на огнот се вклучени копнени и воздушни сили, а пожари има во Бенковац, Паг и Обровац.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора

+инфо - 16.07.2017

Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит. Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради ...

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

+инфо - 17.07.2017

Половина час по овој, пожар избувна и во местото Богомоље на Хвар, каде гори густа борова шума. Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Press24 - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Приморјето во пламен, гори градинка, а жителите немаат вода - пожар беснее во Хрватска

Press24 - 16.07.2017

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

Република - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Телевизија Нова - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора ...

Н.Македонија - 16.07.2017

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат ...

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит...

Н.Македонија - 17.07.2017

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

А1 On - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје

Алсат-М - 16.07.2017

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

А1 On - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Во Калифорнија беснее шумски пожар ...

Н.Македонија - 16.07.2017

Во Калифорнија беснее шумски пожар Над 1.600 пожарникари, потпмогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Пожари во Хрватска и Црна Гора

Тера - 16.07.2017

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора. Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит.

Голем пожар кај Сплит

Тера - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Голем шумски пожар во Калифорнија

Макфакс - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со големиот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири поради ветровитото и суво време. Пожарот избувна на 8 јули, а во петокот беше делумно изгаснат, но ...

Пожарот голта се, туристите во паника скокаат во море

Вечер - 17.07.2017

Ситуацијата според зборовите на очевидците е многу сериозна, туристите скокале во море и бегале од пожарот и во вода чекале помош околу еден час. Спасувачките екипи со чамци ги пренесуваат загрозените На повеќе локации во Хрватска и Црна Гора ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

+инфо - 16.07.2017

Пожарот избувна на 8 јули, а во петокот беше делумно изгаснат, но вечерта се разгоре нов пожар. Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Либертас - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.