TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерер полуфиналист во Лондон

Идивиди - 15.11.2017

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Лондон, по победата остварена синоќа над Александер Зверев од Германија со 2-1. Првиот сет ветеранот го доби на тај-брејк со 7:6, Германецот со 7:5 возврати во вториот ...

Федерер е првиот полуфиналист во Лондон

Стандард - 15.11.2017

Роџер Федерер стана првиот полуфиналист на финалето на ATП во Лондон. 36-годишниот Швајцарец го победи Александар Зверев (Германија) со 7:6 (6), 5:7, 6:1 и си го обезбеди првото место во групата „Борис Бекер“ по втората победа на турнирот.

Федерер го скроти и Зверев за полуфинале во Лондон

SportMedia - 15.11.2017

Роџер Федерер е првиот полуфиналист на завршниот АТП Мастерс турнир во сезоната што се игра во Лондон. Во вториот меч во „О2" арената Швајцарецот ја забележа и втората победа, вчеравечер против Александар Зверев со 2.1 во сетови и ќе игра во ...

Федерер го победи и Зверев и се пласира во полуфиналето во Лондон

МКД - 15.11.2017

Со фуриозна игра во третиот сет Федерер со 2-1 го победи Александер Зверев и на коло пред крајот на групната фаза обезбеди пласман меѓу четирите најдобри во Лондон. Во првиот сет ниту еден од двајцата тенисери не загубија свој сервис, па тајбрејкот ...

Федерер обезбеди полуфинале на завршниот Мастерс

Sport 1 - 14.11.2017

Роже Федерер го победи Александар Зверев во три сета за да обезбеди полуфинале на завршниот Мастерс во Лондон, по денешниот меч во кој Швајцарецот во третиот сет го прегази младиот Германец не оставајќи му ни малку надеж за победа.

Федерер му покажа на Зверев кој е „газда“ во денешниот тенис

Спортклуб - 14.11.2017

Некогаш првиот тенисер во светот Роџер Федерер, вечерва во Лондон ја оствари втората победа во својата група Б на завршниот Мастерс турнир на осмината најдобри играчи во светот, и обезбеди полуфинале.

Федерер пронајде лек за талентираниот Зверев и обезбеди пласман во полуфиналето во Лондон

Дерби - 14.11.2017

Рожер Федерер ќе игра во уште едно полуфинале на завршниот Мастерс турнир во Лондон, а до ваков пласман Швајцарецот стигна откако вечерва ситгна до втората победа во групата „Борис Бекер“ во пресметката со суперталентираниот Александер Зверев.

Федерер во три сета го „скрши“ Зверев и обезбеди полуфинале во Лондон

Gol.mk - 14.11.2017

Роџер Федерер стигна до полуфиналето на завршниот Мастерс турнир во Лондон, откако ја обезбеди втората победа во групата Б. Денес, Швајцарецот го победи младиот Александар Зверев (7-6/6, 5-7, 6-1), кој се надигруваше во првите два сета.

Федерер го среди и Зверев, веќе е во полуфинале

Екипа - 14.11.2017

Роџер Федерер е првиот полуфиналист на АТП шампионатот во Лондон, откако по само два меча Швајцарецот го осигура првото место во својата група. По почетните 2-0 над Џек Сок, Федерер вечерва славеше со 2-1 над Алекс Зверев, одмаздувајќи му се на ...

Сок по голема борба го совлада Чилиќ

Канал5 - 14.11.2017

Во првиот меч од 2. коло на групата „Борсис Бекер“ на АТП Мастерс турнир во Лондон со кој вообичаено завршува тениската сезона, американскиот тенисер Џек Сок во три сета го совлада Хрватот, Марин Чилиќ со 2-1.

Сок го изненади Чилиќ и стигна до првата победа на завршниот турнир во Лондон

Gol.mk - 14.11.2017

Во неизвесен меч долг повеќе од два и пол часа, Џек Сок го победи Марин Чилиќ (5-7, 6-2, 7-6/4) и ја запиша првата победа на завршниот Мастерс турнир во Лондон. Победникот се решаваше во третиот и одлучувачки сет и тоа во тај брејк во кој ...

Болките во коленото одлучија: Надал се повлече од Мастерсот во Лондон

Нова ТВ - 14.11.2017

Првиот меч на завршниот тениски Мастерс беше и последен за Рафаел Надал. Најдобриот светски рекет во моментот се повлече од настанот во Лондон поради повреда на коленото. Одлуката ја донесе по дуелот со Давид Гофан во кој Белгиецот славеше со 7:6, ...

Надал: Немам сила да продолжам, болките се неподносливи

Gol.mk - 14.11.2017

Најдобриот тенисер на АТП листата, Рафаел Надал синоќа беше поразен од Давид Гофин во рамки од првото коло на завршниот Мастерс во Лондон, но по мечот им прореди уште еден шок на своите фанови.

Најголемиот малер во тенисот: Надал остана без трофејот што му недостасува

Спортклуб - 14.11.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал веќе навлезе во четвртата деценија, а и натаму е без трофејот што му недостасува во богатата колекција. Станува збор за оној од завршниот Мастерс во Лондон кој повторно нема да отиде во негови раце.

Надал го загуби првиот натпревар во завршниот АТП турнир

Алсат-М - 14.11.2017

Првиот светски рекет, Шпанецот Рафаел Надал, го загуби првиот натпревар во завршниот АТП турнир во Лондон. По поразот, Надал изјави дека се откажува од ова натпреварување поради повреда на коленото.

Приказната на Сок продолжува во Лондон

Стандард - 14.11.2017

Приказната на Џек Сок продолжува на АТП финалето во Лондон. Американецот се квалификуваше на турнирот во последната минута по неговата прва титула на Мастерсот во Париз. Денес тој запиша прв успех на турнирот на осумте најдобри, откако победи со ...

Рафаел Надал се повелече од АТП-финалето во Лондон

Sport 1 - 14.11.2017

Првиот светски рекет, Рафаел Надал се повлече од завршниот АТП-турнир во Лондон поради повреда. Шпанецот почна со пораз од Давид Гофан, во три сета, со 7-6(5), 6-7(4), 6-4, а картко по мечот изјави дека нема сили да продолжи.

Рафаел Надал се повлече од АТП натпреварувањата до крајот на 2017

Кајгана - 14.11.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се изненади дури и самиот себеси, доаѓајќи на врвот на АТП ранг-листата оваа година. Но, по вчерашниот пораз од Давид Гофан тој се повлече од турнирите до крајот на годината.

Надал се повлече од завршниот Мастерс

Макфакс - 14.11.2017

Најдобриот тенисер во светот, Рафаел Надал, загуби во првото коло на завршниот Мастерс во Лондон од Белгиецот Давид Гофан 6:7, 7:6, 6:4 и по мечот поради повреда на коленото реши да се повлече од турнирот.

Агаси бара уште 10 проценти од Ѓоковиќ за да биде…

Дерби - 14.11.2017

Тренерот на Новак Ѓковиќ, Андре Агаси кој позади себе има долга и успешна тениска кариера, во последната изјава потенцираше дека на Ноле му недостастуваат уште 10 проценти за да се врати највисокото ниво кога победуваше се пред него.

Виландер: Ѓоковиќ повеќе ја нема аурата на победник

Вечер - 14.11.2017

Матс Виландер, никогаш број 1 на АТП-листата, освојувач на седум гренд слем титули, рекол дека Новак Ѓоковиќ повеќе ја нема победничката аура по која бил познат. Ѓоковиќ уште пред шест месеци ја заврши сезоната поради повреда на лакотот, а Виландер ...

Повредите посилни од Шпанецот: Надал се повлече од Лондон

Спортклуб - 14.11.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одлучи да се повелече од завршниот АТП турнир во Лондон поради обновување на повредната на дессното колено, со што предвреме ја заврши сезоната. Прес-службата на тенисерот потврди дека првиот рекет на светот не е во ...

Надал се повлече од завршниот турнир во Лондон, познат е тенисерот кој ќе го пополни неговото место

Дерби - 14.11.2017

Првиот светски тенисер на АТП листата, Рафаел Надал реши да се повлече од завршниот турнир во Лондон. Неговиот настап за овој настан висеше поради проблемите со десното колено, но тој стисна заби и го одигра првиот меч од групата Пит Сампрас против ...

Надал се повлече од турнирот во Лондон

Стандард - 14.11.2017

Рафаел Надал се откажа од „Мастерс“ турнирот во Лондон. Светскиот рекет број еден изгубиод Давид Гофен по драматичниот натпревар во три сета. По него, Шпанецот објави дека ќе се повлече од учествуво во турнирот во Лондон поради проблеми со коленото.

Надал се повлече од Мастерсот во Лондон

Курир - 14.11.2017

Прес-службата на натпреварот потврди дека најдобриот играч во светот не е во можност да продолжи со натпреварите во Лондон, па на негово место ќе биде резервата Пабло Карењо Буста. Надал синоќа во 1.

Федерер прв полуфиналист во завршниот АТП Мастерс во Лондон

Сител - 15.11.2017

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Лондон, по победата остварена синоќа над Александер Зверев од Германија со 2-1. Првиот сет ветеранот го доби на тај-брејк со 7:6, Германецот со 7:5 возврати во вториот ...

Надал се откажа од АТП-шампионатот!

Екипа - 14.11.2017

Рафаел Надал стисна заби и реши да настапи на АТП-шампионатот во Лондон и покрај повредата на коленото што го мачи веќе извесно време. Сепак, тоа се покажа како погрешен избор, па Надал по вечерашниот пораз од Давид Гофан реши и дефинитивно да го ...

Надал поразен од Гофин, повредениот Шпанец објави повлекување од турнирот

Gol.mk - 14.11.2017

Најдобриот светски тенисер, Рафаел Надал со пораз го започна Мастерс Купот во Лондон, откако во маратонски меч загуби од Белгиецот Даниел Гофин со 2-1 во сетови (7-6/5, 6-7/4, 6-3). Надал се бореше во сите три сета, спаси неколку меч топки во ...

Гофан го шокираше Надал на турнирот во Лондон

Дерби - 14.11.2017

Давид Гофан испушти четири меч топки уште во вториот сет, но по три сета успеа да го победи фаворитот Рафаел Надал во првото коло на групата „Пит Сампрас“ на завршниот АТП турнир во Лондон.

Надал шокиран на стартот во Лондон

Екипа - 13.11.2017

Рафаел Надал беше непријатно изненаден на самиот старт од АТП шампионатот во Лондон, откако прворангираниот светски тенисер неочекувано загуби од Давид Гофан со 1-2 во сетови. Белгиецот игра многу слабо во последно време, но очигледно најде ...

ШОК за Надал: Шпанецот со пораз во првото коло на турнирот во Лондон

Спортклуб - 14.11.2017

Моментално тенисерот број еден на АТП листата, Рафаел Надал беше непријатно изненаден во првото коло од завршниот турнир во Лондон. Шпанецот е поразен од белгискиот тенисер Давид Гофан со 1-2 во сетови (6-7, 7-6 И 4-6).

АГАСИ ИМА ПЛАН: Новак има 90% да биде повторно најдобар

SportMedia - 13.11.2017

Некогашниот број 1 во светскиот тенис, Србинот Новак Ѓоковиќ најави играчки кам-бек, и тоа кон крајот на годината, на егзибициите во Абу Даби. А неговиот тренер, Андре агаси со кој почнаа соработка пред почетокот на Ролан Фарос верува дека Ноле има ...

Агаси: Федерер не може да биде најдобар на сите времиња

Кајгана - 13.11.2017

Андре Агаси, тренерот на Новак Ѓоковиќ, вели дека Роџер Федерер не може да се смета како најдобар тенисер на сите времиња. Во светот, па и кај нас, многумина се со ставот дека Швајцарецот е најдбар на сите времиња, поради се што направи и се уште ...

Димитров на искуство го доби Тием за прва победа на Мастерсот во Лондон

Gol.mk - 13.11.2017

Искусниот бугарски тенисер, Григор Димитров го запиша првиот триумф на завршниот Мастерс во Лондон, откако во рамки од групата „Борис Бекер“ извојува тешка победа во три сета над еден од најнадежните тенисери, Доменик Тием од Австрија.

Тони Надал: Повредите на конкурентите му помогнаа на Рафа да се врати на врвот!

Gol.mk - 13.11.2017

Поранешниот тренер и чичко на Рафаел Надал, Тони, во својата колумна потенцираше дека повредите на Мареј и Ѓоковиќ му помогнале на Рафа полесно да дојде до првото место на АТП листата. Сепак, според него тоа е нормална работа во денешниот модерен ...

Историска победа за Димитров и Бугарија на Мастерсот во Лондон

SportMedia - 13.11.2017

Григор Димитров има победнички старт на завршнито Мастерс турнир на најдобрите 8 тенисери на светот, а и донесе и историска победа на Бугарија, откако со 2:1 во сетови го надигра Доминик Тим.

Тони Надал: Рафа имаше среќа, но ја имаше и Ѓоковиќ

Макфакс - 13.11.2017

Чичкото на Рафаел Надал, Тони, рекол дека Рафа имал среќа што Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј порано ја завршиле сезоната, што му помогнало полесно да дојде до првото место. „Вистина е што оние кои беа пред нас не беа тука (Новак и Енди), така што тоа ...

Дебитантот Димитров започна со триумф во Лондон

Sport 1 - 13.11.2017

Григор Димитров го победи Доминик Тим во три сета и забележа одличен старт на завршниот мастерс тениски турнир во Лондон. За Бугаринот ова е прв настап на завршниот турнир во сезоната и не разочара, бидејќи успеа да го совлада Австриецот во ...

Агаси верува во Ѓоковиќ: Може да биде подобар од кога и да е

Локално - 13.11.2017

Тренерот на Новак Ѓоковиќ и некогаш прв тенисер во светот Андре Агаси вели дека очекува од враќа Србинот враќање на првото место на АТП листата и дека има големи шанси да успее во тоа. Американецот со Ѓоковиќ почна да соработува кон средината на ...

Внуката на Заев го гушна Новак Ѓоковиќ

Репортер - 13.11.2017

Ева Зеава, внуката на премиерот Зоран Заев, сподели фотографија на својот инстаграм-профил на која е заедно со тенискиот ас Новак Ѓоковиќ. Средбата била во Монте Карло, а оние кои ја познаваат велат дека таа редовно гледала тенис.

Дојде живот и за Новак Ѓоковиќ: Внуката на Заев во неговите прегратки во Монте Карло (фото)

Република - 13.11.2017

Познатиот светски тенисер со потекло од соседна Србија, Новак Џоковиќ, успеа во своите прегратки да ја добие внуката на македонскиот премиер Зоран Заев, Ева Заева. На инстаграм младата Заева објави фотографија со познатиот тенисер, на која тие ...

Надал се повлече од завршниот Мастерс

Вечер - 14.11.2017

Најдобриот тенисер во светот, Рафаел Надал, загуби во првото коло на завршниот Мастерс во Лондон од Белгиецот Давид Гофан 6:7, 7:6, 6:4 и по мечот поради повреда на коленото реши да се повлече од турнирот.

Агаси бара уште 10 проценти од Ѓоковиќ за да биде…

Точка - 14.11.2017

Тренерот на Новак Ѓоковиќ, Андре Агаси кој позади себе има долга и успешна тениска кариера, во последната изјава потенцираше дека на Ноле му недостастуваат уште 10 проценти за да се врати највисокото ниво кога победуваше се пред него.

Виландер: Ѓоковиќ повеќе ја нема аурата на победник

Макфакс - 14.11.2017

Матс Виландер, никогаш број 1 на АТП-листата, освојувач на седум гренд слем титули, рекол дека Новак Ѓоковиќ повеќе ја нема победничката аура по која бил познат. Ѓоковиќ уште пред шест месеци ја заврши сезоната поради повреда на лакотот, а Виландер ...

Надал се повлече од Мастерс Купот во Лондон

Шеталиште - 14.11.2017

Рафаел Надал се откажа од Мастерс турнирот во Лондон. Светскиот рекет број еден изгубиод Давид Гофен по драматичниот натпревар во три сета. По него, Шпанецот објави дека ќе се повлече од учествуво во турнирот во Лондон поради проблеми со коленото.

Надал се повлече од Мастерсот во Лондон

+инфо - 14.11.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одлучи да се повлече од Мастерсот во Лондон, поради обновената повреда на десното коленo. Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одлучи да се повлече од Мастерсот во Лондон, поради обновената повреда на десното коленo.

Федерер полуфиналист во Лондон

+инфо - 15.11.2017

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Лондон, по победата остварена синоќа над Александер Зверев со 2-1. Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Лондон, по победата ...

Тони Надал: Рафа имаше среќа, но ја имаше и Ѓоковиќ

Вечер - 13.11.2017

Чичкото на Рафаел Надал, Тони, рекол дека Рафа имал среќа што Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј порано ја завршиле сезоната, што му помогнало полесно да дојде до првото место. „Вистина е што оние кои беа пред нас не беа тука (Новак и Енди), така што тоа ...

Надал се повлече од завршниот Мастерс

Точка - 14.11.2017

Најдобриот тенисер во светот, Рафаел Надал, загуби во првото коло на завршниот Мастерс во Лондон од Белгиецот Давид Гофан 6:7, 7:6, 6:4 и по мечот поради повреда на коленото реши да се повлече од турнирот.

Виландер: Ѓоковиќ повеќе ја нема аурата на победник

Точка - 14.11.2017

Матс Виландер, никогаш број 1 на АТП-листата, освојувач на седум гренд слем титули, рекол дека Новак Ѓоковиќ повеќе ја нема победничката аура по која бил познат. Ѓоковиќ уште пред шест месеци ја заврши сезоната поради повреда на лакотот, а Виландер ...