TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколците излегуваат на улица: СДСМ им се заканува на директорите а ДУИ праќа инспекции

Press24 - 20.03.2017

Средношколците од цела Македонија, град по град, се дигаат на протести против платформата на Еди Рама, а албанските политички партии вложуваат максимални напори да ги спречат. Според информациите, денеска функционерите на ДУИ во Министерството за ...

Протест на средношколци од Охрид

Телма - 20.03.2017

Стотина средношколци од Охрид, во најголем дел од техничкото училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и угостителско училиште „Ванчо Питошески“, денеска ja напуштија наставата и излегоа на протест за, како што рекоа, зачувување на унитарноста на државата.

Протест на средношколци во Охрид и Битола против албанската декларација

Алсат-М - 20.03.2017

Средношколци од електро-машинскиот училишен центар и од средното угостителско училиште во Охрид денес среде настава организирано излегоа и протестираа. Рекоа дека се решила за тоа за зачувување на унитарноста на државата, против двојазичност и ...

Протест на средношколците во Битола

Тера - 20.03.2017

Стотина средношколци од сите средни училишта денеска ја бојкотираа наставата од 11 до 13 часот. Во 11 часот тргнале од пред средно училиште Таки Даскало, преку економското, кон гиманзијата Јосип Броз Тито, а ќе оделе и пред другите средни училишта ...

Протести во Охрид: Никој да не си игра со Македонија и да не ги става на коцка државните интереси

Курир - 20.03.2017

Во Охрид и денеска граѓани преку марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Политиката се вмеша и во средните охридски училишта

ТВМ - 20.03.2017

Во средните охридски училишта се вмеша политика. Ученици од ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ излегоа од училишните клупи за протестираат на улица.

Битолски средношколци со неписмени соопштенија се повикуваат на протести

Мета - 20.03.2017

„Бојкотираме за да учиме на македонски јазик, не бојкотираме за партија!“ Вака гласи повикот на социјалните мрежи со кои средношколци од повеќе училишта во Битола ги организираат своите соученици да ја прекинат наставата и да излезат на протести.

ЈА НАПУШТИЈА НАСТАВАТА И ПРОТЕСТИРАА: Средношколци во Охрид побараа зачувување на унитарноста на Македонија (ВИДЕО)

Телеграф - 20.03.2017

Стотина средношколци со знамиња и скандирања потоа се упатија кон Градскиот плоштад, каде што ги истакнаа своите барања дека се за зачувување на унитарниот карактер на државата, изразувајќи поддршка на политиката на претседателот Ѓорге Иванов ...

Средношколски протести во Битола

Тера - 20.03.2017

Пред зградата на економското училиште Јане Сандански се сообраа средношколци од училиштата во Битола, на протест против како што велат албанската платформа. Тргнале од пред средно училиште Таки Даскало, преку економското, кон гиманзијата Јосип Броз ...

Обновено: Протест на охридските средношколци за поддршка на унитарна Македонија и претседателот Иванов

OhridNews - 20.03.2017

Политичката криза ги зафати и образовните институции во Охрид. Утрово ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“, според нивни зборови, спонтано ги напуштиле училишните клупи и ...

Стотина средношколци од Охрид отворено застанаа зад „За заедничка Македонија“

Мета - 20.03.2017

Средношколци од Охрид од утринава застанаа зад протестите на движењето „За заедничка Македонија“. Околу стотина ученици од средното техничко училиште „Св. Наум Охридскки“, средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ и од охридската гимназија ...

ФОТО+ВИДЕО: Бојкотирана наставата во Битола

Орбис - 20.03.2017

Околу триесетина ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со нивниот протест против двојазичност. Средношколците велат дека самите се организирале преку социјалните мрежи бидејќи биле незадоволни од моменталната политичка ...

ФОТО: Охридските средношколци на протест вееја знамиња за унитарна Македонија

Press24 - 20.03.2017

Учениците од Охрид утрово дадоа поддршка за ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и за зачувување на унитарноста на државата. Утрово ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“, според нивни ...

Охрид и денеска за поддршка на „За заедничка Македонија"

Вечер - 20.03.2017

Во Охрид и денеска граѓани преку марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија", изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Битолски средношколци со неписмени соопштенија се повикуваат на протести

Локално - 20.03.2017

„Бојкотираме за да учиме на македонски јазик, не бојкотираме за партија!“ Вака гласи повикот на социјалните мрежи со кои средношколци од повеќе училишта во Битола ги организираат своите соученици да ја прекинат наставата и да излезат на протести.

Средношколци од Охрид на протест за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Сител - 20.03.2017

Ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ во Охрид изутрината ја напуштија наставата и се приклучија кон протестите инцирани преку иницијатавата „За заедничка Македонија“, за ...

И средношколците во Битола ја прекинаа наставата и излегоа на улица ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО)

Курир - 20.03.2017

Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со нивниот протест против двојазичност, давајќи поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со ...

ФОТО: Охриѓани порачаа: Никој да не си игра со државата!

Press24 - 20.03.2017

Во Охрид и денеска граѓани преку марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Битолски средношколци со неписмени соопштенија се повикуваат на протести

Либертас - 20.03.2017

„Бојкотираме за да учиме на македонски јазик, не бојкотираме за партија!“ Вака гласи повикот на социјалните мрежи со кои средношколци од повеќе училишта во Битола ги организираат своите соученици да ја прекинат наставата и да излезат на протести.

Охридските средношколци на улица со поддршка за политиката на Иванов

МКД - 20.03.2017

Ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и од средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ во Охрид денеска ја напуштија наставата и се приклучија кон протестите инцирани преку иницијативата „За заедничка Македонија“.

ФОТО: И битолските средношколци ја прекинаа наставата и излегоа ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 20.03.2017

Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со нивниот протест против двојазичност, давајќи поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со ...

Протестен марш во Охрид за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 20.03.2017

Во Охрид и денеска граѓани преку марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Битолски средношколци со неписмени соопштенија се повикуваат на протести

Репортер - 20.03.2017

„Бојкотираме за да учиме на македонски јазик, не бојкотираме за партија!“ Вака гласи повикот на социјалните мрежи со кои средношколци од повеќе училишта во Битола ги организираат своите соученици да ја прекинат наставата и да излезат на протести.

Средношколци од Охрид на протест за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Exclusive.mk - 20.03.2017

Ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ во Охрид изутрината ја напуштија наставата и се приклучија кон протестите инцирани преку иницијатавата „За заедничка Македонија“, за ...

Oхрид на нозе: Никој да не си игра со државата

Република - 20.03.2017

Во Охрид и денеска граѓани преку марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Протести во Охрид: Никој да не си игра со Македонија и да не ги става на коцка државните интереси

Сител - 20.03.2017

Во Охрид и денеска граѓани преку марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...