TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Може ли ВМРО-ДПМНЕ да се реформира со истиот лидер?

Р.С.Европа - 19.06.2017

Реформи во ВМРО-ДПМНЕ без промена на раководството се пукање во празно, велат дел аналитичари. Ако политиките биле погешни, требало и досега да ги сменат, велат тие. Без промени во раководството, најавите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ се повик во празно, ...

ВМРО-ДПМНЕ со рекордни приходи во 2016

Призма - 19.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во 2016 година го достигнала врвот во последниве години во однос на висината на приходите – дури 4,2 милиони евра легнале како приход на сметката на партијата, покажуваат податоците од Централниот регистар.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 13.09.2017

Во 14:15 часот, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одржат три последователни прес конференции за ...

Влатко Атанасоски за ЦИВИЛ: ВМРО-ДПМНЕ се збогати материјално, но осиромаши со човечки капитал и со идеи

10без10 - 19.06.2017

Губењето на власта по повеќе од една деценија, го разбранува наводно цврстото партиско ткиво на ВМРО-ДПМНЕ. Веќе десетина денови, неколкумина членови на ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на Статутот, како што велат, низ партиска процедура, бараат ...

Престројувања во власта, перестројка во опозицијата!

Фактор - 19.06.2017

Кадровски престројувања во највисоките партиски тела на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се случуваат по промената на власта и во пресрет на локалните избори. Лидерот на најголемата опозициска партија, Никола Груевски веќе најави дека ќе има промени во Извршниот ...

Марковска: Нелогично однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Алсат-М - 18.06.2017

Однесувањето на пратениците на ВМРО ДПМНЕ во Собранието, според поранешниот член на оваа партија, Ѓулистана Марковска е нелогично и штетно, прво за самата опозиција, а потоа и за парламентот.

Аналитичари: Лицемерниот настап на Груевски

Алсат-М - 18.06.2017

На 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ партискиот лидер најави поинакво однос кон Албанците и кон меѓународниот фактор, ако во иднина пак сѕане премиер. Овој став на Никола Груевски доаѓа по многуте изјави во кој ги обвинуваше Албанците и меѓународната ...

Опозициски роденден на ВМРО-ДПМНЕ, едни за реформи во партијата, други за оставка на Груевски

ТВ21 - 18.06.2017

Скапа парада на лажна сигурност. Вака ФРОДЕМ ја опиша синоќешната роденденска прослава на ВМРО-ДПМНЕ. Поранешните членови меѓу кои дел се и основачи на партијата, велат дека во говорот на Груевски повторно се слушнале лажните зборови, измислици, ...

Груевски сè сети дека згрешил со Албанците, најавува нов пристап и реформи во партијата

ТВ21 - 18.06.2017

Откако ја загуби власта, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски сфати дека всушност Албанците се тие кои го испратија во опозиција. Тој рече дека партијата е во процес на реформи, додека новото членство ќе се погрижи да креира нови политики во однос ...

Груевски: Ако сакаат да градиме заедно заедничка држава, Албанците секогаш ќе имаат подадена рака од ВМРО – ДПМНЕ

Република - 18.06.2017

Во своето обраќање на прославата на 27 години постоење на партијата ВМРО-ДПМНЕ, лидерот Никола Груевски се осврна на повеќе важни прашања за земјата. -Изнасилената квази патриотска реторика на дел од албанските партии, кога под превезот на извесен ...

Србов: ВМРО-ДПМНЕ се чекор пред СДСМ и секогаш ќе бидат чекор понапред

Курир - 18.06.2017

Никола Груевски како човек кој дојде во 2003 година на чело на партијата, како што кажа и самиот, не само што наследи заринкан брод, туку веднаш потоа се случи поделба на самата ВМРО-ДПМНЕ.

Србов: Врз ВМРО-ДПМНЕ се лепеше етикета за албанофобска партија, нападот беше организиран од медиумите на СДСМ

Курир - 18.06.2017

Изминатиот период врз ВМРО-ДПМНЕ се лепеше етикета за албанофобска партија, дека сите луѓе кои членуваат во политичката партија ВМРО-ДПМНЕ се албанофоби, дека се шовинисти. Тој осмислен напад врз политичката партија ВМРО-ДПМНЕ всушност беше ...

Костов: Не постои раскол во членството на ВМРО-ДПМНЕ – партијата станува посилна

Телевизија Нова - 18.06.2017

Не постои раскол во членството на ВМРО-ДПМНЕ, напротив, партијата останува силна и единствена во своите цели и идеали. Иако во јавноста се презентира една извртена слика за партиското членство и раководство, ВМРО-ДПМНЕ останува посветена на ...

Зекири за поддршка на ВМРО-ДПМНЕ кон Албанците, само без Груевски

Фактор - 18.06.2017

Пратеникот Мухамед Зеќири од редовите на СДСМ не верува во најавите на лидерот Никола Груевски дека неговата партија ќе продолжи да биде партнер на Албанците во Македонија дадена на вчерашната прослава на 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски: Очекуваме нови обвиненија од СЈО за членови на ВМРО-ДПМНЕ со цел да создадат илузија дека сите се исти како ...

Телевизија Нова - 18.06.2017

Јасно ни е дека СЈО има партиско-обвинителски цели и очекуваме, во следниве недела-две да продолжат со нови обвиненија против членови на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Антонио Милошоски во гостувањето во вестите на ТВ Нова.

Милошоски: Со пораката од Брисел дека со решавање на спорот за името ќе почнат преговорите за членство во ЕУ, паѓаат во ...

Телевизија Нова - 18.06.2017

Ако нешто е поволно за ВМРО-ДПМНЕ и за јавноста од посетата на Заев на Брисел, е фактот што нему му беше упатена јасна порака: Решете го името и ќе ги отпочнете преговорите за членство, рече во гостувањето во вестите на ТВ Нова Антонио Милошоски од ...

Милошоски: Владеењето без изборна победа секогаш е пократко од очекуваното

Телевизија Нова - 18.06.2017

Секогаш, кој и да владее, а да не е тоа резултат на изборна победа, не трае толку колку што тој очекува, изјави во вестите на ТВ Нова Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. „Оние коишто сега се на власт веројатно презеле некакви обврски да испорачаат кон ...

ВМРО-ДПМНЕ со рекордни приходи во 2016

Либертас - 19.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во 2016 година го достигнала врвот во последниве години во однос на висината на приходите – дури 4,2 милиони евра легнале како приход на сметката на партијата, покажуваат податоците од Централниот регистар.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 19.06.2017

Во 14:15 часот, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, во Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), ќе се одржат две последователни прес конференции, најавија од ...

Интервју со Атанасоски од иницијативата за реформи: ВМРО-ДПМНЕ за време на раководењето на Груевски прерасна во ...

Либертас - 19.06.2017

Губењето на власта по повеќе од една деценија, го разбранува наводно цврстото партиско ткиво на ВМРО-ДПМНЕ. Веќе десетина денови, неколкумина членови на ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на Статутот, како што велат, низ партиска процедура, бараат ...

Иницијаторите за демократизација на ВМРО-ДПМНЕ: Ако и Груевски се произнесе за реформи, останува уште да се договориме ...

Фокус - 18.06.2017

Иницијаторите за демократизација и реформи во ВМРО-ДПМНЕ реагираа на вчерашниот говор на партискиот лидер, Никола Груевски во кој тој најави реформи и „освежувања“, и велат дека ако сите се согласни дека се потребни реформи во партијата, тогаш ...

СДСМ со наредба до својата младина: Мора да го обвинувате ВМРО на фејсбук за пожарот во Струга

Курир - 18.06.2017

СДСМ продолжува да се однесува како да е опозиција и да го обвинува ВМРО-ДПМНЕ за се што СДСМ не презема, пишува порталот Денешен . Деновиве на социјалните мрежи кружи електронска пошта со следната содржина: „Од денес во следните 2 недели треба да ...

ФОТО: И Ставрески на роденденската прослава на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 18.06.2017

На вчерашната прослава на 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ во Муезејот на ВМРО присустуваше и поранешниот вицепремиер и министер за финансии Зоран Ставрески . Набрзо откако изби аферата со прислушувањето, тој се повлече од јавните функции поради ...

Србов во Вестите на Алфа во 17:30 часот

Курир - 18.06.2017

Телевизија Алфа со анализа за говорот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За новата политика кон Албанците за која зборуваше Груевски во синоќешното обраќање, за отворањето кон странците и обновата на односите, како и оценка за однесувањето ...

Аналитичари: Лицемерен настап на Груевски

Локално - 18.06.2017

На 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ партискиот лидер најави поинакво однос кон Албанците и кон меѓународниот фактор, ако во иднина пак стане премиер. Овој став на Никола Груевски доаѓа по многуте изјави во кој ги обвинуваше Албанците и меѓународната ...

ГАЛЕРИЈА: Кој дојде на 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ – прв во опозиција по 11 години

Либертас - 18.06.2017

Од фотографиите во продолжение погледнете како помина 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ – прв во опозиција по 11 години, по падот на власта на Никола Груевски – лидер на партија осомничен за тешки кривични дела од Специјалното јавно обвинителство.

Интервју Михајлоски: ВМРО-ДПМНЕ може да се реформира само одвнатре, а не да се гушат промените

Фактор - 18.06.2017

Групата на „реформатори“ на ВМРО-ДПМНЕ кои неодамна најави дека бараат внатрешни промнеи не се откажуваат и полека го придобиваат членството на нивна страна. Нивната замисла за промени во ВМРО не е само персонална туку подазбира целосна промена на ...

Галерија: ВМРО-ДПМНЕ прослави 27 години, вети кратко ќе биде опозиција

Фактор - 18.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ вчера го прослави својот 27 родеден од формирањето на политичката партија, а лидерот Груевски вети дека кратко ќе бидат во опозиција бидејќи народот повторно ќе им ја даде довербата.

Србов: ВМРО- ДПМНЕ се чекор пред СДСМ и секогаш ќе бидат

Пулс24 - 18.06.2017

Никола Груевски како човек кој дојде во 2003 година на чело на партијата, како што кажа и самиот, не само што наследи заринкан брод, туку веднаш потоа се случи поделба на самата ВМРО-ДПМНЕ.

Србов: Врз ВМРО-ДПМНЕ се лепеше етикета за албанофобска партија, нападот беше организиран од медиумите на СДСМ

Нетпрес - 18.06.2017

Изминатиот период врз ВМРО-ДПМНЕ се лепеше етикета за албанофобска партија, дека сите луѓе кои членуваат во политичката партија ВМРО-ДПМНЕ се албанофоби, дека се шовинисти. Тој осмислен напад врз политичката партија ВМРО-ДПМНЕ всушност беше ...

(Фото) Кој дојде на роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 18.06.2017

Лидерот Никола Груевски со сопругата, поранешниот технички премиер, Емил Димитриев, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, поранешната министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска, поранешниот министер за финансии, Зоран ...

Зеќири: ВМРО со Груевски не може да сврти нов лист кон Албанците и странците

Фокус - 18.06.2017

Пратеникот од редовите на СДСМ, Мухамед Зеќири , преку неговиот фејсбук профил се огласи во однос на вчерашните најави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , дека партијата ќе го смени односот кон Албанците и меѓународната заедница: „Груевски ...

Груевски: Незрели политичари одлучиле да ја ослабнат ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 17.06.2017

Спремен сум на секојдневни лажни вести за мене, лажни обвиненија, но и ВМРО ДПМНЕ не смее да се плаши, барам од вас да верувате. Ги следам повиците за виетнамско сценарио, улични борби, паравојски и што уште не, тоа е се заради емитивен набој од ...

ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на македонската борба го прослави роденденот

24 Вести - 17.06.2017

Високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, поранешни министри, доктори, новинари присуствуваа на 27-от роденден на најголемата опозициска партија. Поздравните говори беа посветени на нивниот слоган „Единствени“, а лидерот на партијата Никола Груевски беше ...

ВМРО-ДПМНЕ слави роденден под слоганот „Единствени“

24 Вести - 17.06.2017

Од организација која во историјата се бореше за идеалите на Македонската држава, до партија која денеска слави 27 години постоење на македонската политичка сцена. Обединети во духот македонскиот национализам, дел од вратените иселеници, но и новата ...

ВМРО-ДПМНЕ го прослави 27. роденден и 124. години од основањето на историското ВМРО

Сител - 17.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „Единствени“ вечерва во Музејот на македонската револуционерна борба го прослави 27-миот роденден од формирање како политичка партија и 124-годишнината од основањето на историското ВМРО.

27-ми роденден на ВМРО-ДПМНЕ: Борбата за подобра Македонија не престанува

Алфа - 17.06.2017

Нашата битка за Македонија допрва почнува, допрва сме И потребни на државата и на нашиот народ, порача во своето обраќање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Посочи дека ако се анализираат овие 27 години, ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била победена на ...

Груевски: Ќе дојде брзо денот кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја води државата

А1 On - 17.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од прославата на роденденот на партијата порача дека за брзо време ќе се вратат на власт. На оние на кои им е потребно поделено ВМРО-ДПМНЕ, да им порачам дека ќе одолееме на овие притисоци.

ФОТО Галерија: Прослава на роденденот на ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 17.06.2017

Вечерва ВМРО ДПМНЕ го прославија 27 роденден на партијата. „Единствени” е слоганот со кој се одбележува роденденот на партијата. Пред Музејот на ВМРО ДПМНЕ се одржа свечен собир на кој пред присутните членови на партијата се обрати лидерот Никола ...

СДСМ: Годините на криминално владеење на Груевски завршија

А1 On - 17.06.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на обраќањето на Никола Груевски на прославата на 27. роденен на ВМРО-ДПМНЕ. „11-те години власт на ВМРО-ДПМНЕ под водство на Никола Груевски ќе бидат запаметени единствено како години на криминал, корупција, ...

Груевски најави нов почеток за враќање на власт

Сител - 17.06.2017

-Работевме чесно и одговорно. Со љубов и беспоштедно. Грешки и пропусти имаше, но во споредба со успесите, реформите и сите постигнувања тие беа мали, а и тие во периодот кој следи ќе ги исправиме. Доправа народот ќе види разлика помеѓу СДС и ВМРО.

Груевски: Народот го поддржа ВМРО, но некој вештачки насади друга влада

Фокус - 17.06.2017

На 10 изборни циклуси по ред, мнозинство од народот му ја дава поддршката на ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на собирот во Музејот на ВМРО по повод прославата на 27-миот роденден на партијата.

Груевски: Медиумите се свртеа кон СДСМ, а СЈО ја засилува хајката против ВМРО

Фокус - 17.06.2017

Во говорот по повод 27-миот роденден на ВМРО-ДПМНЕ, партискиот лидер Никола Груевски ги критикуваше најголемите телевизии и Специјалното јавно обвинителство, кои, според него, водат хајка против неговата партија во корист на СДСМ и новата влада.

Груевски: Народот ни дава поддршката на 10 избори по ред

Фокус - 17.06.2017

На 10 изборни циклуси по ред, мнозинство од народот му ја дава поддршката на ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на собирот во Музејот на ВМРО по повод прославата на 27-миот роденден на партијата.

Димовски: Се надевам дека брзо после локалните ќе има и парламентарни избори

Фокус - 17.06.2017

Тоа што ВМРО-ДПМНЕ во моментот се наоѓа во опозиција, не е плод на волјата на граѓаните на Македонија, туку е плод на волјата на задкулисни игри меѓу политичките партии на зелена маса, на уцени и притисоци, изјави Илија Димовски , член на Извршниот ...

Груевски му се заблагодари на Георгиевски

Фокус - 17.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , на денешната прослава на 27-миот роденден на партијата, им се заблагодари на основачите на ВМРО, на првото партиско раководство, како и на месните раководства во селата и градовите.

Груевски: Албанците може да сметаат на ВМРО-ДПМНЕ во иднина, секогаш ќе имаат подадена рака од нас ако сакаат да ...

Курир - 17.06.2017

И Албанците во Македонија со тек на време ќе сфатат дека со СДСМ се е ветер и магла. Меѓународниот фактор нема да се разочара, бидејќи знае со кого има работа, но моментно им требаат, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во своето ...

Во време на ВМРО, бројот на вработени во култура се зголемил за 3 пати

Фокус - 17.06.2017

Пред доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт, во Министерството за култура биле вработени 51 лице, а во моментов се вработени дури 159 административни службеници, соопштија од Министерството за култура.

ФОТО и ВИДЕО: Прослава на 27. роденден на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 17.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот “Единствени” го прослави 27 роденден на партијата. Прославата се одржа во музејот на ВМРО вреден 10 милиони евра кој партијата го изгради заедно со останатите градби од оспоруваниот проект Скопје 2014.

Започна прославата на 27 роденден на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.06.2017

Започна прославата по повод 27 годишнината од основањето на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата во Музејот на македонската борба го прославува роденденот под слоганот „Единствени“. На свеченоста се присутни високи функционери на партијата, како поранешниот ...