TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Вера Љубов Надеж“ - премиера на Драмски театар-Скопје

Канал5 - 09.11.2017

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по ...

Праизведба на „Вера, љубов, надеж“ утревечер во Драмски театар

Newsroom - 09.11.2017

Претставата е по текст на Еден фон Хорват, а во режија на Италијанецот Лука Кортина Утре, со почеток од 20 часот, во Драмски театар -Скопје премиерно ќе се изведе претставата „Вера, љубов, надеж“ по текст на Еден фон Хорват, а во режија на ...

Претставата е за оние кои не веруваа во мене, вели режисерот Кортина пред премиерата на „вера, љубов, надеж“ во драмски

Сакам да кажам - 09.11.2017

Текстот на германскиот автор Еден фон Хорват, „Вера, љ убов, надеж “ напишан во 1932 година, утревечер во 20 часот премиерно ќе биде изведен во Драмски театар. Режисер е Италијанецот Лука Кортина , кој 12 години живее и работи во Македонија, а и ...

Лука Кортина, режисер: Театарот ми го спаси животот!

Република - 09.11.2017

Лука Кортина е роден во Фиренца. Во неговата биографија стои дека по студиите за средновековна книжевност и театар, заминува во Скопје и таму ги завршува студиите по театарска режија. Самиот во едно интервју ја раскажува приказната дека пред ...

Во Драмски театар премиера на „Вера Љубов Надеж“

+инфо - 09.11.2017

Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по истоимениот текст на Еден фон Хорват од 1932 година. Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот ...

Праизведба на „Вера, љубов, надеж“ утревечер во Драмски театар

Скопје24 - 09.11.2017

Претставата е по текст на Еден фон Хорват, а во режија на Италијанецот Лука Кортина Утре, со почеток од 20 часот, во Драмски театар -Скопје премиерно ќе се изведе претставата „Вера, љубов, надеж“ по текст на Еден фон Хорват, а во режија на ...

Главната оска во претставата е жената, која на крајот мажите ја уништуваат

МКД - 10.11.2017

Нова претстава на репертоарот на Драмски театар Скопје е „Вера, љубов, надеж“ на авторот Еден фон Хорват, кој потенцирал дека оваа театарска игра е создадена во соработка со Лукас Кристл, а текстот е со поднаслов „Мал танц на смртта во пет слики“.

„Вера Љубов Надеж“ – премиера на Драмски театар-Скопје

А1 On - 09.11.2017

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по ...

„Вера Љубов Надеж“ – премиера на Драмски театар-Скопје

Орбис - 09.11.2017

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по ...

„Вера Љубов Надеж” – премиера на Драмски театар-Скопје

Слободен Печат - 09.11.2017

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по ...

Премиера во Драмски: „Вера, љубов, надеж“ – претстава на Италијанецот Лука Кортина за неговите 12 години поминати во ...

Република - 09.11.2017

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по ...

Праизведба на „Вера, љубов, надеж“ во Драмски театар

Р.С.Европа - 09.11.2017

Работена по истоимениот текст на Еден фон Хорват од 1932 година, овој петок, на 10 ноември, во 20 часот, на сцената на Драмски театар – Скопје, во режија на Лука Кортина од Италија, ќе се случи праизведбата на претставата „Вера, љубов, надеж“.

„Вера Љубов Надеж“ - премиера на Драмски театар-Скопје

Сител - 09.11.2017

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по ...

„Вера љубов надеж“ - премиера на Драмски ...

Н.Македонија - 09.11.2017

„Вера љубов надеж“ - премиера на Драмски Новата премиера на Драмскиот театар, „Вера љубов надеж“ во режија на Лука Кортина, која ќе ја видиме вечерва, е работена по истоимениот текст на Еден фон Хорват од 1932 година, а токму за оваа праизведба е ...

„Вера Љубов Надеж“ - премиера на Драмски театар-Скопје

Скопје инфо - 09.11.2017

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по ...

„Вера Љубов Надеж“ премиера во Драмски театар

Cooltura - 10.11.2017

„Вера Љубов Надеж“, претставата во режија на Лука Кортина која премиерно ќе биде изведена вечерва (петок, 10 ноември), а е работена по истоимениот текст на Еден фон Хорват од 1932 година, а токму за оваа праизведба е првпат преведен од германски на ...