TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележа патронатот

Сител - 07.12.2017

Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ денеска го одбележа патронатот со повеќе активности. На настанот беа доделени традиционалните награди за вработените во библиотеката, делегации од Владата положија цвеќе пред споменикот ...

Чествување на св. Климент Охридски во Прилеп во пресрет на празникот

Макфакс - 07.12.2017

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на „Методија Андонов Ченто“ и на Могилата на непобедените, делегација на Совет на Општина Прилеп предводена од Претседателот на Совет Миле Талески и делегација од наставници и ученици заедно со Зоран ...

Основното училиште Св. Климент Охридски го одбележа патрониот ден

ТВМ - 07.12.2017

Со богата културно уметничка и забавна програма основното училиште Св. Климент Охридски го одбележа патронатот. Во програмата учествуваа ученици од 1,3 , 5, 7 и 9 одделение, училишниот хор и оркестар.

Охрид имал универзитет два века пред Болоња...

Н.Македонија - 07.12.2017

- Без улогите на св. Климент и на Охридската книжевна школа, последователниот цивилизациски тек активиран од дејноста на св. Кирил и Методиј би се одолжил да почека нови историски околности за афирмација на словенската цивилизација и култура - Како ...

„Супер радио“ носител на повелбата – патрон на градот „Св. Климент Охридски“

Макфакс - 07.12.2017

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија од пристигнатите пет апликации одлучи проф. Ангела Крстаноска – Василевска и Супер радио, да бидат добитници на Повелба – Патрон на градот „Св.

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

А1 On - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Супер радио еден од добитниците на Повелбата - Патрон на градот „Св. Климент Охридски“

ТВМ - 07.12.2017

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија од пристигнатите пет апликации одлучи проф. д-р Ангела Крстаноска – Василевска и Супер радио, да бидат добитници на Повелба – Патрон на градот „Св.

Доделување на државната награда „ Св. Климент Охридски“

Орбис - 07.12.2017

Утре во Свечената сала на Собранието на Република Македонија, Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања ...

Државните невистини за св. Климент

Слободен Печат - 06.12.2017

Севкупното дело на св. Климент, нема тесен, еднонационален, туку има икуменски размер и во себе ја содржи сета широчина на ромејството. Пишува Давид Нинов Минатата година бев поканет во Р.

Свечена академија во Битола за патронот на Универзитетот „Свети Климент Охридски“

А1 On - 06.12.2017

Со повеќе активности денеска Универзитетот „Св. Климент Охридски“ од Битола денеска го слави и чествува патронот. Ректорот Сашо Коруновски на свечената академија во Битола кажа дека Светки Климент со својата учителско просветителска мисија застанал ...

Свечена академија по повод патронот на битолскиот Унивезритет

Тера - 06.12.2017

По повод патрониот празник на Универзитетот Св.Климент Охридски Битола, 8-ми декември , беше одржана свечена академија каде што беа доделени награди за најдобрите студенти и најдобрите остварувања на Конкурсот за истражувачки труд и есеј.

Проф. Др Никола Бошале е годинешниот добитник на највисокото општинско признание

ТВМ - 06.12.2017

Проф. Др Никола Бошале е годинешниот добитник на највисокото општинско признание, наградата Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид. Ова го соопшти градоначалникот на општина Охрид Јован Стојаноски кој ја доделува наградата на предлог на стручна ...

Свечена академија по повод патрониот празник на Универзитетот Св. Климент Охридски Битола

Орбис - 06.12.2017

Споменувајќи го името на Климент Охридски, големиот светител и просветител на македонскиот народ и на народите од поширокиот регион, си споменуваме за долгите образовни традиции што ги има Македонија.

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“

+инфо - 06.12.2017

Никола Бошале е роден 1929 година во Охрид, доктор по социологија, исклучително плоден научен работник. Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски - патрон на ...

Битолскиот универзитет го одбележа патронатот

Алфа - 06.12.2017

Со свечена академија во салата на Битолскиот народен театар, Битолскиот универзитет ``Свети Климент Охридски`` го одбележа својот патронат во ликот и делото на големиот македонски духовник и просветител, како и 38- годишнината од своето постоење.

НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележа патронатот

+инфо - 07.12.2017

Алаѓозовски рече дека НУБ е столбот на македонскиот идентитет и е продолжување на мисијата на свети Климент. Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ денеска го одбележа патронатот со повеќе активности.

Наградата за животно дело Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид за проф. д-р Никола Бошале

OhridNews - 06.12.2017

Добитник на највисокото општинско признание, наградата Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид за 2017 година е проф. д-р Никола Бошале. Наградата ја доделува градоначалникот на општина Охрид Јован Стојаноски на предлог на стручна комисија.

Проф. д-р Ангела Крстаноска Василеска и Супер Радио добитници на Свети Климентовата повелба

OhridNews - 06.12.2017

Добитници на Повелбата Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид за 2017 година се се проф. д-р Ангела Крстаноска- Василевска и Супер Радио. Одлуката ја донесе Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија во ...

Богослужби за празникот Св. Климент Охридски

ТВМ - 06.12.2017

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 07. декември 2017 година (четврток), ќе се служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“ – Плаошник – Охрид, по повод празникот „Свети ...

„За основите на етиката на св. Климент Охридски“ – предавање на д-р Дејан Донев

А1 On - 06.12.2017

Филозофското друштво на Македонија во соработка со ЕУ Инфо Центарот во чест на св. Климент Охридски организира пригодно предавање на д-р Дејан Донев (вонреден професор на Институтот за филозофија при Филозофскиот факултет), на тема: „За основите на ...

Битолската библитека со низа активности утре ќе го одбележи патрониот празник

Шеталиште - 06.12.2017

По повод одбележувањето на Патрониот празник, НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола организира свечена програма кое ќе се одржи на ден 07.12.2017 година (четврток) со почеток во 12 часот во салата за промоции на библиотеката.

Педагошкиот факултет - Скопје одбележува 70 години постоење

Сител - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот - 70 години од основањето.

Чествување на св. Климент Охридски во Прилеп, во пресрет на празникот

Вечер - 07.12.2017

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на „Методија Андонов Ченто“ и на Могилата на непобедените, делегација на Совет на Општина Прилеп предводена од Претседателот на Совет Миле Талески и делегација од наставници и ученици заедно со Зоран ...

Охрид имал универзитет два века пред Болоња

Студенти - 07.12.2017

Чествувањето на свети Климент Охридски во македонското општество не е само од религиозен карактер туку во себе го содржи значењето на темелен доказ за создавањето на македонската писменост како еден од предусловите за национално осознавање.

Супер радио носител на Повелбата – Патрон на градот „Св. Климент Охридски“

Вечер - 07.12.2017

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија од пристигнатите пет апликации одлучи проф. Ангела Крстаноска – Василевска и Супер радио, да бидат добитници на Повелба – Патрон на градот „Св.

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

Канал5 - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Доделување на државната награда „ Св. Климент Охридски“

Вечер - 07.12.2017

Утре во Свечената сала на Собранието на Република Македонија, Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања ...

Следува продолжен викенд

Скопје24 - 06.12.2017

Според програмата за неработни денови за 2017-та година која ја изготвува Министерството за труд и социјална политика, петок (8-ми декември) е неработен ден за сите граѓаните на Република Македонија поради чествувањето на празникот Св.

ООУ „Климент Охридски“ со полна агенда по повод патрониот празник

Шеталиште - 05.12.2017

Основното училиште „Климент Охридски“ со богата програма ќе го одбележи јубилејот – 55 години успешна работа и својот патронен празник. По овој повод учениците подготвија свечена програма на која што ќе ги демонстрираат своите знаења и вештини.

Наградени најдобро дипломираните студенти на УКЛО по повод патрониот празник

Шеталиште - 06.12.2017

Универзитетот „Св.Климент Охридски“ Битола со повеќе програмски активности слави и чествува за најзначајниот македонски средновековен писател и педагог Свети Климент Охридски. По повод прославата на патрониот празник, Универзитетот „Св.Климент ...

Универзитетот ,,Свети Климент Охридски‘‘ го одбележува својот патрон

Сител - 06.12.2017

Споменувајќи го името на Климент Охридски, големиот светител и просветител на македонскиот народ и на народите од поширокиот регион, си споменуваме за долгите образовни традиции што ги има Македонија.

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски”

Слободен Печат - 06.12.2017

Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски – патрон на градот“, а повелбите „Свети Климент Охридски“ одат кај проф. д-р.

ВИДЕО: НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележа патронатот

А1 On - 07.12.2017

Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ денеска го одбележа патронатот со повеќе активности. На настанот беа доделени традиционалните награди за вработените во библиотеката, делегации од Владата положија цвеќе пред споменикот ...

Богослужби на Плаошник по повод празникот Св. Климент Охридски

OhridNews - 06.12.2017

По повод празникот „Свети Климент Охридски“, на 07-ми декември, четврток, со почеток во 16:00 часот, ќе се служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“ на Плаошник, на која ќе чиноначалствува Неговото ...

Предавање за основите на етиката на „Св. Климент Охридски“

Радио МОФ - 06.12.2017

Филозофското друштво на Македонија во соработка со ЕУ Инфо Центарот утре во 19 часот организира предавање на Дејан Донев, вонреден професор на Институтот за филозофија при Филозофскиот факултет, на тема: „За основите на етиката на Св.

Педагошкиот факултет – Скопје одбележува 70 години постоење

А1 On - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот – 70 години од основањето.

Чествување на св. Климент Охридски во Прилеп, во пресрет на празникот

Орбис - 07.12.2017

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на „Методија Андонов Ченто“ и на Могилата на непобедените, делегација на Совет на Општина Прилеп предводена од Претседателот на Совет Миле Талески и делегација од наставници и ученици заедно со Зоран ...

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

Сител - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“

Точка - 07.12.2017

Утре во Свечената сала на Собранието на Република Македонија, Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања ...

Поради чествувањето на празникот Св. Климент Охридски, утре е неработен ден

Скопје инфо - 07.12.2017

Петок (8-ми декември) е неработен ден за сите граѓаните на Република Македонија поради чествувањето на празникот Св. Климент Охридски. По продолжениот викенд, остануваат уште 2 неработни денови до крајот на 2017-та година меѓутоа нема да важат за ...

Чествувања на УКЛО посветени на патронот Свети Климент Охридски

Cooltura - 07.12.2017

Универзитетот „Св.Климент Охридски“ Битола со повеќе програмски активности слави и чествува за најзначајниот македонски средновековен писател и педагог Свети Климент Охридски. На свечената академија во Битола, Ректорот Сашо Коруновски истакна дека ...

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“...

Н.Македонија - 06.12.2017

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“ Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски - патрон на градот“, а повелбите „Свети Климент ...

Подзаборавено богатство: Над три милиони книги и изданија во НУБ „Св. Климент Охридски“

еМагазин - 07.12.2017

Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ денеска го одбележа патронатот со повеќе активности. На настанот беа доделени традиционалните награди за вработените во библиотеката, делегации од Владата положија цвеќе пред споменикот ...

Педагошкиот факултет - Скопје одбележува 70 години постоење

Канал5 - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот - 70 години од основањето.

Во Прилеп чествување за Свети Климент Охридски

Сител - 07.12.2017

Со положување свежо цвеќе пред споменикот на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто и на Могилата на непобедените, делегација на советот на општина Прилеп предводена од претседателот на Совет Миле Талески и делегација од ...

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

Слободен Печат - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Доделување на државната награда „ Св. Климент Охридски“

Sky - 07.12.2017

Утре во Свечената сала на Собранието на Република Македонија, Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања ...

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“

Сител - 06.12.2017

Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски - патрон на градот“, а повелбите „Свети Климент Охридски“ одат кај проф. д-р.

Педагошкиот факултет – Скопје одбележува 70 години постоење

Студенти - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот – 70 години од основањето.

Чествување на св. Климент Охридски во Прилеп, во пресрет на празникот

Точка - 07.12.2017

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на „Методија Андонов Ченто“ и на Могилата на непобедените, делегација на Совет на Општина Прилеп предводена од Претседателот на Совет Миле Талески и делегација од наставници и ученици заедно со Зоран ...