TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто НАСА не може да испрати луѓе на Марс?

Кајгана - 17.07.2017

Вселенската агенција не се откажува од ваквата цел, но Црвената планета во блиска иднина ќе биде недостапна за неа. „Не можеме да испратиме луѓе на Марс, а причината е буџетот што ни е распределен.

Видео од кое ќе ви замрзне крвта: Како е да се лета над Плутон

Курир - 17.07.2017

Научниците од американската Вселенска Агенција НАСА по основ на фотографии и податоци кои беа испратени од леталото „New Horizons“ направи видео симулација на лет над Плутон. Видеото кое е поставено на социјалните мрежи за кратко стана хит на ...

NASA нема доволно средства за реализирање на мисијата на Марс

Smartportal - 17.07.2017

Иако вселенските мисии веќе не се ексклузивни на државната агенција, има неколку приватни кои функционираат одлично, тоа не значи дека NASA не останува во трката за „освојување“ на вселената.

НАСА ја слави годишнината од мисијата Плутон со прекрасна снимка од прелетување – Видео

Скопје24 - 17.07.2017

НАСА создаде прекрасно видео од прелетување над Плутон, две години откако мисијата Њу хорајзонс ѝ ги испрати на планетата Земја своите историски слики. Сондата ги направи своите први фотографии одблиску откако се доближи на 12.550 километри до ...

НАСА ја слави годишнината од мисијата Плутон со прекрасна снимка од прелетување (ВИДЕО)

МКД - 17.07.2017

НАСА создаде прекрасно видео од прелетување над Плутон, две години откако мисијата Њу хорајзонс ѝ ги испрати на планетата Земја своите историски слики. ...

NASA би, ама нема пари да прати луѓе на Марс

365 - 17.07.2017

NASA си ја олесни душата и јавно соопшти дека е шворц, барем кога станува збор за праќање луѓе на Марс. Вселенската агенција и натаму ќе се стреми кон таквиот план, но во скора иднина Црвената планета ќе остане недостапна за нив.

Како е да се лета над Плутон

Пулс24 - 17.07.2017

Научниците од американската Вселенска Агенција НАСА по основ на фотографии и податоци кои беа испратени од леталото „New Horizons“ направи видео симулација на лет над ...