TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Држава во која ќе можете да си купите државјанство со биткоини

Факултети - 12.10.2017

( Фото: Youtube ) Островската држава во Јужниот Пацифик, Вануату , почнала да прифаќа биткоини како валута за купување државјанство. Државјанството чини 200.000 долари, односно според моментната вредност на биткоинот, околу 4.830 долари, и треба да ...

Како функционира Биткоинот?

Mojo.mk - 12.10.2017

Ве интересира како функционира Биткоинот? Иако во Македонија сите криптовалути од некоја причина се забранети ќе дојде ден кога (не вие туку оние кои имаат реални пари) ќе почнат да тргуваат и со виртуелни пари.

Како функционира Биткоин?

Скопје24 - 12.10.2017

Ве интересира како функционира Биткоинот? Иако во Македонија сите криптовалути од некоја причина се забранети ќе дојде ден кога (не вие туку оние кои имаат реални пари) ќе почнат да тргуваат и со виртуелни пари.

Мекафи откри зошто властите не го сакаат Биткоинот

Телефони.мк - 10.10.2017

Џон Мекафи, креаторот на антивирусот McAfee, тврди дека владите на многу земји низ светот се противат за критповалутата биткоин бидејќи не може да наплаќаат даноци ниту пак да воведат ефикасна регулатива бидејќи за такво нешто не постојат технолошки ...

Русија ги забранува сајтовите кои нудат крипто-валути

Денар - 10.10.2017

Русија ќе го блокира пристапот до веб-страници или онлајн размени кои нудат крипто-валути. Ова го истакна првиот заменик-гувернер на Руската централна банка, Сергеј Швецов. Според него, виртуелните валути се „сомнителни“.

Бесплатен прирачник: Како да тргувате со цените на криптовалутите

Скопје24 - 10.10.2017

За сите оние кои се заинтересирани да научат како да тргуваат со цената на криптовалутите или сакаат да го прошират своето знаење ви претставуваме бесплатен прирачник, како да тргувате со цената на криптовалутата.

Што е Биткоин?

Пулс24 - 10.10.2017

Во јавноста веќе многу често се говори и спомнува за Биткоинот, но малкумина знаат што навистина тој и претставува. ПУЛС24 реши за своите читатели да го расветли овој феномен. Биткоинот е валута основана во 2009 година од Сатоши Накамото.