TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕХФ го објави составот на барабаните за ждрепката за групната фаза на ЕП во Хрватска

РК Металург - 19.06.2017

Македонија во вториот барабан, но не игра во Вараждин. ЕХФ денеска го објави изгледот на четирите барабани од кои в петок ќе се влечат групите за групната фаза на ЕП во Хрватска. Македонија, според очекувањата, се најде во вториот барабан, заедно со ...

ЗОШТО ДА НЕ: Македонија во група со Хрватска на Лино

SportMedia - 19.06.2017

Македонската репрезентација и дефинитивно од вториот шешир ќе ги чека противниците за Европското првенство во Хрватска (12 – 28 јануари 2018 година). Раул Гонзалез и неговите избраници ќе ги одбегнат Данска, Белорусија и Шведска, кои се најдоа во ...

ЕП во Хрватска: Македонија ги „скока“ Данска, Шведска и Белорусија

Дерби - 19.06.2017

Македонската репрезентација со вечерашната убедлива победа над Чешка го потврди својот пласман на континенталниот собир во Хрватска во 2018 година. Со триумфот над Чесите ние воедно за прв пат едни квалификации ги завршивме на првото место во ...

Противниците на ЕП Македонија ќе ги чека од вториот барабан

Макфакс - 19.06.2017

Македонската ракометна репрезентација извлекувањето на групите за Европското првенство во Хрватска ќе го чека од вториот барабан. Покрај Македонија, во овој барабан се Данска, Шведска и Белорусија, што значи дека „црвено-жолтите“ нема да можат да ...

ЕП 2018: Македонија ги избегнува Данска, Шведска и Белорусија

Екипа - 19.06.2017

Македонија ќе се најде во вториот шешир при петочното извлекување на групите за Европското Првенство во Хрватска што ќе се одржи во Загреб. Освоеното прво место во нашата квалификациска група ги стави „црвено-жолтите“ во привилегирана состојба, па ...

Што изјавија нашите репрезентативци по средбата со Чешка...

РК Металург - 19.06.2017

Изјави на селекторот и на дел од нашите репрезентативци. Македонија вчера одигра фантастичен натпревар против селекцијата на Чешка и апсолутно заслужено ги заврши квалификациите на челното место во група 4.

ЕП Хрватска: Македонија во ист шешир со Данска, Шведска и Белорусија

Gol.mk - 19.06.2017

Благодарение на вчерашната убедлива победа над Чешка, нашата најдобра ракометна селекција за првпат во историјата на еден ракометен настан ќе учествува како првопласирана селекција во својата квалификациска група.

ЕХФ ЕУРО СО ПРЕДЛОГ ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Лазаров во репрезентација до 52 години (ВИДЕО)

SportMedia - 19.06.2017

Кире Лазаров е инспирација, не само за младите генерации, туку и за врвните ракометни експерти. Тој е вистинско непроценливо богатство, играч што го посакува секоја земја, но го има само Македонија.

ЕХФ потврди: Македонија во вториот шешир, можеме во иста група со „коцкестите“ на Червар! (ФОТО)

24 Ракомет - 19.06.2017

На 23 јуни во Загреб ќе биде ждрепката за групите на ЕП 2018 во Хрватска, а нашата репрезентација ќе биде во вториот шешир. Тоа значи дека во групната фаза нема да играме против Шведска, Белорусија и Данска.

Кире Лазаров – македонската гол машина (ВИДЕО)

24 Ракомет - 19.06.2017

Македонија демонстрираше сила и моќ против Чешка и ја разнесе во Скопје со 33:20. Гостинските ракометари не знаеја од каде попрво да се бранат, па македонските репрезентативци на моменти си поигруваа со нив и дадоа голови со три цепелини.

Ристовски: Знаеме што играме, знаеме што сакаме!

24 Ракомет - 19.06.2017

Некои го оспоруваат, некои го обожуваат, а тој секогаш без влакна на јазикот кажува што мисли. Одлично раководеше со одбраната, имаше и повеќе од добри „пет минути“. Бранеше во стил, повремено ќе погледнеше нагоре и ќе се мотивираше за уште една ...

Ракометарите наградени со 40.000 евра

Тера - 19.06.2017

Сениорската машка репрезентација на Македонија на најдобар начин ги заврши квалификациите за ЕП Хрватска 2018. Избраниците на Раул Гонзалез пред преполните трибини на ВИП Арена „Борис Трајковски“ одиграа фантастичен меч против Чешка и со убедлив ...

Познати сите 16 репрезентации кои се пласираа

Вечер - 19.06.2017

Покрај нашата, пласман обезбедија и Хрватска, Данска, Унгарија, Белорусија, Србија, Шпанија, Австрија, Чешка, Исланд, Германија, Словенија, Шведска, Црна Гора, Франција и Норвешка. Македонската ракометна репрезентација успеа да обезбеди ново учество ...

Ракометарите добија премија од 40.000 евра за пласманот на ЕП

Телевизија Нова - 19.06.2017

Македонската ракометна репрезентација ја декласираше Чешка со 33-20 и како првопласирана заврши во групата 4 од квалификациите за Европското првенство во Хрватска. Поради пласманот на Евро шампионатот Управниот одбор на ракометната федерација на ...

Ракометарите добија премија од 40.000 евра за пласманот на ЕП

Gol.mk - 19.06.2017

Македонската ракометна репрезентација ја декласира Чешка со 33-20 и како првопласирана заврши во групата 4 од квалификациите за Европското првенство во Хрватска. Според правилникот на РФМ, играчите ќе добијат премија од 30.000 евра.

На 23 јуни Македонија од вториот шешир ќе ги чека противниците за ЕП во Хрватска

Дерби - 19.06.2017

За репрезентацијата на Македонија ова е десетто големо натпреварување. Успешната сага започна во далечната 1998 година каде со предводникот македонската ракометна легенда Пепи Манасков, за прв пат настапивме на Европското првенство и успеавме да ...

Ракометарите наградени со 40.000 евра

SportMedia - 19.06.2017

Македонската ракометна репрезентација на продолжи традицијата со пласман на големи натпреварувања, откако се избори да биде дел од Европското првенство во Хрватска. Во последниот, решавачки меч, Македонија убедливо со 33:20 ја победи Чешка и како ...

Кире Лазаров : Одигравме перфектен натпревар

24 Ракомет - 19.06.2017

Македонија издвојува висока победа на последниот напревар од квалификациите за ЕП во Хрватска потопувајќи ја репрезентацијата на Чешка (33-20) и по прв пат во еден квалификациски циклус заврши на првата позиција.

Комплетиран списокот учесници на ЕП во ракомет

Курир - 19.06.2017

Со одигрувањето на натпреварите од последното 6.коло во групната фаза од квалификациите познати се сите 16 репрезентации кои ќе играат на 13. Европско ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска.

Македонија од вториот шешир ќе ги чека противниците за ЕП во Хрватска

Спортклуб - 19.06.2017

На 23-ти јуни во Загреб ќе биде ждрепката за групната фаза од Европското првенство во Хрватска, а нашата репрезентација ќе ги чека своите противници од вториот шешир. Тоа е сигурно со оглед на тоа што Македонија е првопласирана во својата ...

ЕП фудбал У-21: Први бодови за Италија

А1 On - 19.06.2017

Фудбалерите на Италија забележаа победа над Данска со 2:0 во последниот дуел од 1.коло на Европското првенство за играчи до 21 година што се одржува во Полска. На натпреварот од Ц групата одигран синоќа во Краков стрелци на головите беа, Лоренцо ...

Македонските ракометари се пласираа на ЕП 2018

Р.С.Европа - 19.06.2017

Македонската ракометна репрезентација ја победи Чешка со 33:20 и го освои првото место во четвртата група во квалификациите за Европското првенство 2018 во Хрватска. Капитенот Кирил Лазаров мечот го заврши со 11 голови, а „црвено-жолтите“ во текот ...

ЕП Полска: Словачка – Англија и Полска – Шведска, директно на ТВ Нова

Телевизија Нова - 19.06.2017

Денеска се играат средбите од второто коло во Групата „А“ на Европското првенство во Полска, Словачка се среќава со Англија додека домаќинот Полска со актуелниот шампион Шведска. Словачка стартуваше со победа на континенталното првенство против ...

Капитенот Лазаров после победата над Чешка: Играме модерен ракомет

Точка - 19.06.2017

Македонија синоќа оствари голема победа над Чешка, а предводник на избраниците на Раул Гонзалез беше Кире Лазаров со 11 погодоци. „Мислам дека ова беше еден од нашите најквалитетни натпревари.

Ракомет: Македонија на ЕП 2018 во Хрватска

Нова ТВ - 19.06.2017

Машката репрезентација на Македонија обезбеди континуитет во настапите на големите ракометни натпреварувања. Вечерва во Скопје ја разнесе Чешка со 33:20 и како првопласирана во групата 4 ќе патува на Европското првенство догодина.

Македонија оди на Европско, Чешка „распарчена“ во Скопје!

24 Вести - 18.06.2017

Македонија е дел од Европското првенство во Хрватска и тоа не како било, туку како првопласирана од групата 4 во квалификациите. Правевме математики и за најлошото сценарио и со нерешено и со пораз, но македонските ракометари покажаа дека на ум им ...

Чешка декласирана во Скопје

РК Металург - 18.06.2017

Македонија ја уништи Чешка. Македонија се пласираше на ЕП во Хрватска, откако вечерва ја совлада Чешка со убедливи 33:20 (16:10) и го освои првото место во групата 4, што и носи повластено место во ждрепката за групната фаза на ЕП што ќе се влечи на ...

Познати се сите учесници на ЕП во Хрватска

РК Металург - 19.06.2017

Нашата група даде дури три селекции. По денешното, последно, квалификациско коло, стана познато кои 16 селекции ќе настапат на ЕП во Хрватска. Важен податок е што нашата 4. квалификациска група партиципира со дури три селекции, што докажува дека ...

Лазаров: Македонија игра модерен и интелигентен ракомет

МКД - 18.06.2017

Капитенот, Кире Лазаров е среќен по победата над Чешка и пласманот на Европското првенство во Хрватска, задоволен е од начинот на кој Македонија игра под водство на Раул Гонзалез. Македонија со 33:20 ја победи Чешка и на најдобар начин обезбеди ...

Лазаров: Чешка не беше слаба, ние бевме ОДЛИЧНИ

Екипа - 18.06.2017

Кире Лазаров беше предводник на Македонија во оваа перфектна вечер и убедливата победа над Чешка. Македонскиот капитен потсети дека совладаниот ривал воопшто не е наивна селекција, искажувајќи гордост за изданиеето на нашиот национален тим.

Македонија ја „растури“ Чешка и во голем стил се пласираше на Европското првенство во Хрватска

МКД - 18.06.2017

Македонските ракометари одиграа фантастична партија против Чешка, победија со дури 13 голови разлика, 33:20 и како првопласирани обезбедија учество на Европското првенство во Хрватска. Македонија го продолжува континуитетот на учество на големите ...

Македонија ја растури Чешка за ново Европско првенство

СуперСпорт - 18.06.2017

Репрезентацијата на Македонија се пласира на Европското првенство што во 2018 година ќе се игра во Хрватска по убедливата победа над Чешка со 33:20. Нашите ракометари одиграа брилијантен натпревар против Чесите и полесно од очекувањата славеа и тоа ...

„Страшна Македонија“, нов нокаут за Чешка

Екипа - 18.06.2017

Македонија го одржува континуитетот од настапи на големите натпреварувања откако нашата репрезентација вечерва славеше над Чешка со преубедливи 33-20, за освојување на првото место во групата во квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска.

Македонските ракометари убедливи против Чешка за потврда на пласманот на ЕП 2018

Сител - 19.06.2017

Македонија ја победи Чешка со убедливи 33:20 и го освои првото место во четвртата група во квалификациите за Европското првенство 2018 во Хрватска. Предводени од капитенот Кирил Лазаров кој мечот го заврши со 11 голови, „црвено-жолтите“ во текот на ...

Познати сите учесници на ЕП 2018, Македонија во вториот шешир

Екипа - 18.06.2017

Со комлетирањето на резултатите од групата 4 и дефинитивно се познати имињата на 16-те селекции кои во јануари во Хрватска ќе се борат за тронот на ракометна Европа. Покрај Македонија, дел од овој ракометен континентален собир ќе биде и домаќинот ...

И Италија тргна со победа на Европското првенство (ВИДЕО)

24Фудбал - 18.06.2017

Италија со 2-0 ја победи Данска и победнички го почна Европското првенство за фудбалери до 21 година кое се одржува во Полска. Италија е еден од главните фаворити за трофејот на Европското првенство и тоа го покажаа уште на стартот.

Миркуловски: Можеме против Чешка и Исланд и на ЕП

Макфакс - 19.06.2017

Македонската репрезентација на Македонија ја освои Групата 4, во конкуренција на Чешка, Исланд и Украина се пласира на континеталниот шампионат во Хрватска. Инаку, Групата 4 е единствена во квалификациите од која три селекции ќе играат на ЕП.

Чешка прегазена, Македонија се пласираше на ЕП во Хрватска

ТВ21 - 18.06.2017

Машката ракометна репрезентација на Македонија обезбеди пласман на ЕП во Хрватска и тоа како првопласирана репрезентација во групата откако во директниот дуел за лидерската позиција ја совлада Чешка со убедливи 33:20 (16:10).

Моќната Македонија преку Чешка на ЕП

Алфа - 18.06.2017

Македонија по петти пат ќе биде дел од едно Европско првенство во ракомет. Во Скопје вечерва беше совладана Чешка за потврда на нашиот настап на континенталниот шампионат кој догодина ќе се одржи во Хрватска.

Македонија убедливо ја победи Чешка, одиме на ЕП во Хрватска

+инфо - 18.06.2017

Ракометната репрезентацијата на Македонија ја победи Чешка од 33:20 и обезбеди место на Европското првенство во Хрватска, кое ќе се одржи вгодина. Ракометната репрезентацијата на Македонија ја победи Чешка од 33:20 и обезбеди место на Европското ...

ЕУРО 2017 У-21: Стартна победа на Италија

Сител - 19.06.2017

Младите фудбалери на Италија забележаа победа над врсниците од Данска со 2-0 во последниот меч од 1.коло на Европското првенство з аиграчи до 21 година што се одржува во Полска. Во дуелот од Ц групата одигран синоќа во Краков стрелци на головите за ...

Лазаров: Играме модерен и интелигентен ракомет

Дерби - 18.06.2017

Кире Лазаров ја предводеше Македонија до уште една голема победа и потврда на првото место во групата кое не води на Европското првенство во Хрватска. Нашиот најдобар ракометар го заврши натпреварот со 11 гола, а по средбата во Скопје не го криеше ...

Ракометарите се пласираа на ЕП во Хрватска

Макфакс - 18.06.2017

Македонската ракометна репрезентација избори пласман на Европското првенство во Хрватска. Во решавачкиот натпревар Македонија ја декласира Чешка 33:20 (16:10) иквалификациите ги заврпи како првопласирана во Групата 4.

Македонија ја декласира Чешка и по петти пат ќе игра на Европско првенство

Шеталиште - 19.06.2017

Македонската ракометна репрезентација избори пласман на Европското првенство во Хрватска и по петти пат ќе игра на завршен турнир на Европско првентво. Во решавачкиот натпревар Македонија ја декласира Чешка со 33:20 (16:10) и квалификациите ги ...

Лазаров: Среќен сум, Македонија игра квалитетен и модерен ракомет

Спортклуб - 18.06.2017

Дека Кире Лазаров е предводник на македонската ракометна репрезентација, се докажа и вечерва на дело, каде тој им даде 11 голови на Чесите, кои го доживеаа еден од најтешките порази против Македонија (33:20).

И волкот сит и овците на број: Традицијата продолжува, Македонија е на ЕП (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 19.06.2017

Ракометната бајка во Македонија продолжува, а за одржување на нивото на спортски адреналин се погрижија ракометните сениори кои по петти пат ќе играат на Европско првенство. Во пресрет на последниот квалификациски дуел, ниту на Чешка и зависеше ...

Червар чекај ја Македонија, доаѓаме на ЕП во Хрватска

SportMedia - 18.06.2017

Македонија уште еднаш покажа дека е ракометна велесила. Со убедлив триумф од 33:20 против Чешка, Македонија се избори за место на завршницата на Европското првенство во Хрватска, кое се игра следната година во јануари.

Лазаров: Играме квалитетен, модерен, интелигентен ракомет

SportMedia - 18.06.2017

Речиси безгрешна беше играта на капитенот Кирил Лазаров на дуелот против Чешка. Предводникот на Македонија на теренот, даде 11 гола од 12 обиди, а одлично ја кординираше целата игра. Лазаров е задоволен од играта и од се тоа што беше покажано на ...

Лазаров: Високиот триумф над Чешка дава голема надеж за нашата иднина!

Gol.mk - 18.06.2017

По големиот успех и пласманот на уште едно големо натпреварување, еуфоријата и радоста беше евидентна во македонскиот табор, а посебно кај капитенот Кире Лазаров. Начинот на кој Македонија ја декласира Чешка влева самодоверба пред Европското ...

Македонија се пласираше на европското ракометно првенство

Фокус - 18.06.2017

Со убедливата победа над Чешка со резултат 33 наспроти 20, Македонија се пласираше на европското ракометно првенство, што треба да се оддржи наредната година во Хрватска. Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров партијата ја заврши со 11 голови, ...