TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратеник во Думата ги коментираше санкциите на Киев за посета на Крим

Руска реч - 20.03.2017

Забраната од страна на Украина за влез во земјата за парламентарците од Чешка и Србија во врска со нивната официјална посета на Крим зборува за паничниот страв на Киев од вистината и објективната информација, изјави заменик-претседателот на ...

Соработник на РСЕ на суд во Крим

Р.С.Европа - 20.03.2017

Соработник на Радио Слободна Европа ќе оди на суд во Крим,кој е нелегално анектиран од Русија, поради обвинение за текст во кој го критикува нелегалното заземање од страна на Москва на украинскиот полуостров.

Крим станува оаза на туризмот

Слободен Печат - 20.03.2017

Премиерот на кримската регионална влада Сергеј Аксјонов изјавува дека во Крим ќе биде отворена коцкарска зона што ќе привлекува многу странски туристи. Според Аксјонов, коцкарската зона ќе биде главно наменета за туристи.

Украина воведе санкции против европските пратеници кои го посетија Крим

Руска реч - 20.03.2017

На парламентарците им е забрането да ја посетат Украина следниве пет години. Службата за безбедност на Украина (СБУ) донесе одлука да воведе санкции против четворица европски пратеници кои на 19 март пристигнаа во тридневна посета на Крим.

КРИМ ОАЗА НА ТУРИЗМОТ: Еве со што привлекува гости

Фактор - 20.03.2017

Коцкарската зона која ќе се направи на Крим ќе привлече многу гости, изјави премиерот на регионалната влада на Крим, Сергеј Аксјонов. Тој вели дека зоната ќе биде претежно за странци. Од Крим на странските инвеститори ќе им понудат стратегија за да ...

Кримски власти: Заканите на Украина кон европските пратеници се без логика

Руска реч - 20.03.2017

Властите на Крим сметаат дека заканите на Киев за воведување санкции против пратеници од светот кои го посетиле полуостровот немаат логика, а парламентарците кои се во посета на Крим не се плашат од можните санкции.

Песков раскажа што ги попречува добрите односи со Украина

Руска реч - 19.03.2017

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека за брзо нормализирање на односите меѓу Русија и Украина пречат „емоционалната тензија“ и „идеолошкото замајување“. „Се разбира, Украина е исклучително важна за нас, таа е важна за нас и ...

Песков: Путин не жали за Крим и повторно би го сторил истото

Руска реч - 19.03.2017

Путин повторно би го направил истото со присоединувањето на Крим, изјави неговиот портпарол Дмитриј Песков. Претседателот на Русија Владимир Путин ја држи и продолжува да ја држи ситуацијата околу Крим под лична контрола и нема да ја смени својата ...

Песков: Конфликтот меѓу Русија и Украина нема да биде решен наскоро

Стандард - 19.03.2017

Според портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин – Дмитриј Песков, конфликтот меѓу Русија и Украина нема да биде решен наскоро, пренесува РБК. Песков смета дека во сегашните услови „не е особено важно“ кога Украина ќе го признае Крим за дел ...

“Коммерсант”: Јавно расположение во пресрет на третата годишнина од пристапувањето на Крим кон Русија

Локално - 18.03.2017

Во саботата, 18 март, во цела Русија свечено се одбележаа три години од пристапување на Кримскиот полуостров, пренесува “Коммерсант”. По тој повод социолошката агенција ВЦИОМ објави податоци од истражувањето на односот на руските граѓани кон ...

Првиот човек на Крим смета дека Путин треба да биде доживотен претседател

Руска реч - 18.03.2017

Првиот човек на Крим Сергеј Аксјонов изјави дека не се залагал за промена на уставното уредување во Русија, туку дека зборувал само за овластувањата на претседателот на Русија Владимир Путин.