TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер – ЕУ ќе се проширува по 2019

Телма - 13.09.2017

Ниту една земја нема да стане нова членка на Европската Унија до крајот на мандатот на овој состав на Европската Комисија до 2019 година, соопшти нејзинот претседател Жан Клод Јункер во годишното обраќање пред Европскиот парламент.

Јункер - До 2019 година ниту една земја од Западен Балкан нема да влезе во ЕУ

Сител - 13.09.2017

До 2019 година ниту една земја од Западен Балкан нема да влезе во ЕУ. Првиот човек на ЕК Жан Клод Јункер е оптимсит дека во наредните години унијата ќе има повеќе од 27 држави членки. - Доколку сакаме постабилно соседство мораме да понудиме ...

Јункер: ЕУ да му пружи перспектива за членство на Западен Балкан

Нова ТВ - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ја повика ЕУ да им пружи кредибилна перспектива за членство на земјите од Западен Балкан, додавајќи дека во иднина Унијата же има повеќе од 27 земји членки.

Јункер: Ја вративме Европа во Унијата, и Унијата во Европа

МРТ - 13.09.2017

Претседателот на европската комисија, Жан Клод- Јункер, ја истакна стратегијата за развој на Унијата до крајот на неговиот мандат. Истакна пет приоритети, а за земјите од Западен Балкан побара Унијата да им овозможи кредибилитетен просперитет за ...

Јункер: Британците ќе зажалат за Брегзит

Алсат-М - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, во својот говор пред Европскиот парламент, изјави дека процесот на проширување на Европската унија ќе продолжи, но ниедна нова земја нема да се зачлени до крајот на неговиот мандат, бидејќи не ...

Меркел одби нов телевизиски дуел со Шулц

Макфакс - 13.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел го одби повикот на противкандидатот Мартин Шулц да одржат уште еден ТВ-дуел во кампањата за изборите, кои ќе се одржат на 24 септември. Шулц упати писмо до Меркел во кое наведува дека тие двајца во претходната ...

Жан-Клод Јункер: „Ние ја вративме Европа во Унијата и Унијата во Европа“

Академик - 13.09.2017

Во своето годишно обраќање во Европскиот парламент во Стразбур, претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер оцени дека во последниве неколку години Европската Унија успеала да ја поврати довербата, нагласувајќи: „Ние ја вративме Европа во ...

(ФОТО) На Твитер за Меркел: Злата вештерка умира на крајот од приказната

Локално - 13.09.2017

Канцеларката Ангела Меркел е обвинета за спроведување на досадна изборна кампања. Но, нападите на социјалните медиуми врз неа и прекршоците со кои се соочува во текот на кампањата се, но не и бледи.

Јункер: Западен Балкан ќе чека за членство најрано до 2019 година

Канал5 - 13.09.2017

Ветерот повторно дува во едрата на Европа, рече претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер на годишното обраќање во Европскиот парламент. Вети јасна перспектива за земјите од Западен Балкан, но не пред 2019-та година, кога завршува овој ...

Јункер: Западен Балкан во ЕУ? Не пред 2019 (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2017

До крајот на мандатот на сегашната Европска комисија нема да бидат исполнети условите за влез на некоја земја од Западен Балкан во ЕУ, изјави претседателот на ЕК Жан Клод Јункер. Потоа, како што кажа, секоја нова членка ќе мора претходно да ги ...

Јункер: Проширување со земјите од Западниот Балкан во следниот мандат на ЕК

Deutsche Welle - 13.09.2017

Претседателот на Европската Комисија во годишното обраќање пред парламентот најави дека во актуелниот мандат на неговата влада нема да има проширување на ЕУ, но вети перспектива за Западниот Балкан.

Јункер: Мораме да нудиме перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан

+инфо - 13.09.2017

- Ако сакаме поголема стабилност во нашето соседство, мора да понудиме веродостојни перспективи за проширување кон Западен Балкан-нагласи Јункер. Европската унија мора да продолжи да нуди веродостојни перспективи за проширување на ЕУ кон Западен ...

ЕУ ќе има повеќе од 27 членки, но не пред 2019 година, порача Јункер

Мета - 13.09.2017

До крајот на мандатот на сегашната Европска комисија нема да бидат исполнети условите за влез на некоја од земјите од Западен Балкан во Европската Унија, изјави денеска претседателот на Европската комисија, во годишното излагање за состојбата на ...

(ВИДЕО) Јункер: ЕУ да им понуди кредибилна перспектива на членство на земјите од Западен Балкан

Макфакс - 13.09.2017

Јункер ја повика ЕУ да им пружи на земјите од Западен Балкан кредибилна перспектива на членство и додаде дека во иднина, ЕУ ќе има повеќе од 27 земји членки. „Доколку сакаме постабилно судство мораме да понудиме кредибилна перспективана на ...

Јункер: Ја вративме Европа во Унијата

+инфо - 13.09.2017

ретседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска го одржа своето редовно годишно обраќање пред Европарламентот „За состојбата на Унијата“. Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во своето редовно годишно обраќање ...

Јункер: Турција нема да стане челнка на ЕУ во блиска иднина

Стандард - 13.09.2017

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, изјави дека Турција брзо се оддалечува од Европската унија и таа нема да стане член на блокот во „блиска иднина“, објавија светските агенции.

Меркел нема да ги замрзне сите испораки на оружје за Турција

Стандард - 13.09.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја омекна својата позиција во однос на извозот на оружје за Турција, велејќи дека Берлин ќе наметне ограничувања само на некои видови на оружје. Претходно министерот за надворешни работи, Зигмар Габриел, најави ...

Јункер: Западен Балкан во ЕУ? Не пред 2019 година

Фактор - 13.09.2017

До крајот на мандатот на сегашната Европска комисија нема да бидат исполнети условите за влез на некои земји од Западен Балкан во членството на ЕУ, изјави претседателот на ЕК Жан Клод Јункер.

Јункер повика за присоединување на Романија и Бугарија во Шенген

Стандард - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер смета дека Романија и Бугарија наскоро треба да станат дел од Шенген. Ова беше кажано во неговиот воведен говор на отворањето на новата парламентарна сезона во Стразбур.

Шулц со писмо побара втор дуел, Меркел одби

Deutsche Welle - 13.09.2017

Кандидатот на СПД за канцелар, Мартин Шулц, упатил писмо до канцеларката Ангела Меркел, во кое побарал уште еден ТВ-дуел пред изборите. Канцеларката одбива второ соочување. Шефот на Социјалдемократската партија, Мартин Шулц, одговараше на прашања на ...

Дали ова е најмоќната личност во светот?

Факултети - 13.09.2017

Ѕидот Блага ноемвриска ноќ, а во Берлин се случуваше нешто неверојатно. Стотици, а потоа илјадници Германци од Источна Германија се упатија кон она што некогаш беше непрооден раздор и открија дека можат да го преминат без проблем.

Јункер – ЕУ ќе се проширува по 2019

10без10 - 13.09.2017

Ниту една земја нема да стане нова членка на Европската Унија до крајот на мандатот на овој состав на Европската Комисија до 2019 година, соопшти нејзинот претседател Жан Клод Јункер во годишното обраќање пред Европскиот парламент.

Јункер ќе побара проширување на Еврозната

Сител - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер се очекува во своето обраќање за „состојбата на Унијата“ да најави проширување на Еврозоната со сите земји-членки на ЕУ, јави ДПА повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел.

Јункер: Западен Балкан да добие перспектива за ЕУ

Фактор - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ја повика ЕУ да им пружи кредибилна перспектива за членство на земјите од Западен Балкан, додавајќи дека во иднина Унијата ќе има повеќе од 27 земји членки.

Меркел одби нов телевизиски дуел со Шулц

Точка - 13.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел го одби повикот на противкандидатот Мартин Шулц да одржат уште еден ТВ-дуел во кампањата за изборите, кои ќе се одржат на 24 септември. Шулц упати писмо до Меркел во кое наведува дека тие двајца во претходната ...

Јункер ветува перспектива за Западен Балкан

ТВ21 - 13.09.2017

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер во годишното обраќање пред парламентот најави дека во актуелниот мандат на неговата влада нема да има проширување на ЕУ, но вети перспектива за Западниот Балкан.

Меркел „изрешетана“ со прашања

Deutsche Welle - 12.09.2017

Ангела Меркел во ТВ студиото на АРД, во т.н. „Изборна арена“ пред изборите за Бундестагот, во живо одговараше на прашања од присутната публика, некои и прилично непријатни за неа. Во пресрет на изборите за Бундестагот , канцеларката четврти пат ...

Јункер: Мораме да нудиме перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан...

Н.Македонија - 13.09.2017

Јункер: Мораме да нудиме перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан Европската унија мора да продолжи да нуди веродостојни перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод ...

Јункер: ЕУ да им понуди кредибилна перспектива на членство на земјите од Западен Балкан

Точка - 13.09.2017

Јункер ја повика ЕУ да им пружи на земјите од Западен Балкан кредибилна перспектива на членство и додаде дека во иднина, ЕУ ќе има повеќе од 27 земји членки. „Доколку сакаме постабилно судство мораме да понудиме кредибилна перспективана на ...

Јункер: Ја вративме Европа во Унијата

Локално - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во своето редовно годишно обраќање пред Европарламентот „За состојбата на Унијата“, изјави дека ЕУ во последниве години успеала да ја поврати довербата.

Колку заработуваат Германките, а колку Ангела Меркел?

Deutsche Welle - 12.09.2017

Помали плати, полоши работни перспективи: жените во Германија заработуваат 21% помалку од мажите. И, само секоја четврта жена е на некоја раководна позиција. Зошто? Коренот на проблемот треба да се бара најверојатно во минатото, во периодот по ...

Меркел: Неприфатливо е Унгарија да не го почитува Европскиот суд

Алфа - 12.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е неприфатливо тоа што Унгарија ја игнорира пресудата на Европскиот суд, според која, земјата мора да прифати одреден број бегалци согласно планот на ЕУ.

Штајнмаер: Одлуката на Судот за квотите мигранти во ЕУ треба сите да ја почитуваат...

Н.Македонија - 12.09.2017

Штајнмаер: Одлуката на Судот за квотите мигранти во ЕУ треба сите да ја почитуваат Одлуката на Судот на ЕУ за распределба на квоти мигранти во држави од Унијата треба да ја почитуваат сите, дури и оние кои не се согласуваат, изјави денеска ...

Меркел: Неприфатливо е Унгарија да ја игнорира пресудата за бегалците

Мета - 12.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека е неприфатливо Унгарија да ја игнорира пресудата на Европскиот суд на правдата, според која Будимпешта мора да ги прифати бегалците во рамки на програмата на Европската Унија за нивно релоцирање.

Меркел: Унгарија не треба да ја игнорира одлуката на Европскиот суд

Локално - 12.09.2017

Во интервју за весникот Die Berliner Zeitung канцеларката на СРГ Ангела Меркел упати нова критика кон Унгарија, велејќи дека властите во Будимпешта треба да се усогласат со одлуката на Европскиот суд за солидарна распределба на мигранти меѓу земјите ...

Шулц со писмо бара втор дуел со Меркел

Канал 77 - 13.09.2017

Кандидатот на СПД за канцелар, Мартин Шулц, упатил писмо до канцеларката Ангела Меркел, во кое побарал уште еден ТВ-дуел пред изборите. Шефот на Социјалдемократската партија, Мартин Шулц, одговараше на прашања на гледачите на вториот канал на ...

Јункер ќе побара проширување на Еврозната

+инфо - 13.09.2017

Жан-Клод Јункер се очекува во своето обраќање за „состојбата на Унијата“ да најави проширување на Еврозоната со сите земји-членки на ЕУ. Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер се очекува во своето обраќање за „состојбата на Унијата“ ...

Јункер: ЕУ да понуди перспектива за членство на земјите од Западен Балкан

Макфакс - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ја повика ЕУ да им пружи кредибилна перспектива за членство на земјите од Западен Балкан, додавајќи дека во иднина Унијата ќе има повеќе од 27 земји членки.

Меркел „изрешетана“ со прашања од младите во „Изборна арена“ на АРД

Либертас - 12.09.2017

Ангела Меркел во ТВ студиото на АРД, во т.н. „Изборна арена“ пред изборите за Бундестагот, во живо одговараше на прашања од присутната публика, некои и прилично непријатни за неа, пишува Дојче веле .

Јункер: Мораме да нудиме перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан

А1 On - 13.09.2017

Европската унија мора да продолжи да нуди веродостојни перспективи за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во својот годишен говор пред Европарламентот „За состојбата на Унијата“.

Јункер ја повика ЕУ да им пружи на земјите од Западен Балкан кредибилна перспектива на членство

Вечер - 13.09.2017

Јункер ја повика ЕУ да им пружи на земјите од Западен Балкан кредибилна перспектива на членство и додаде дека во иднина, ЕУ ќе има повеќе од 27 земји членки. „Доколку сакаме постабилно судство мораме да понудиме кредибилна перспективана на ...

Јункер: Ја вративме Европа во Унијата

24 Вести - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во своето редовно годишно обраќање пред Европарламентот „За состојбата на Унијата“, изјави дека ЕУ во последниве години успеала да ја поврати довербата.

ВИДЕО: Колку заработуваат Германките, а колку Ангела Меркел?

Либертас - 12.09.2017

Помали плати, полоши работни перспективи: жените во Германија заработуваат 21% помалку од мажите. И, само секоја четврта жена е на некоја раководна позиција. Зошто? Коренот на проблемот треба да се бара најверојатно во минатото, во периодот по ...

Меркел: Неприфатливо е Унгарија да не го почитува Европскиот суд

Телевизија Нова - 12.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е неприфатливо тоа што Унгарија ја игнорира пресудата на Европскиот суд, според која, земјата мора да прифати одреден број бегалци согласно планот на ЕУ.

Штајнмаер: Одлуката на Судот за квотите мигранти во ЕУ треба сите да ја почитуваат

Телевизија Нова - 12.09.2017

Одлуката на Судот на ЕУ за распределба на квоти мигранти во држави од Унијата треба да ја почитуваат сите, дури и оние кои не се согласуваат, изјави денеска германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер.

Шулц со писмо побара втор дуел, Меркел одби

Либертас - 13.09.2017

Кандидатот на СПД за канцелар, Мартин Шулц, упатил писмо до канцеларката Ангела Меркел, во кое побарал уште еден ТВ-дуел пред изборите. Канцеларката одбива второ соочување, пишува Дојче веле .

Јункер ќе побара проширување на Еврозната

Телевизија Нова - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер се очекува во своето обраќање за „состојбата на Унијата“ да најави проширување на Еврозоната со сите земји-членки на ЕУ, јави ДПА повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел.

Јункер: ЕУ да понуди перспектива за членство на земјите од Западен Балкан

Точка - 13.09.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, ја повика ЕУ да им овозможи кредибилна перспектива за членство на земјите од Западен Балкан додавајќи дека во иднина Унијата ќе има повеќе од 27 земји членки.

Јункер: Мораме да нудиме веродостојни изгледи за проширување на ЕУ за Западен Балкан

МРТ - 13.09.2017

Во наредните години Европската унија ќе има повеќе од 27 членки. За сите земји- кандидати мора да се даде апсолутен приоритет на почитувањето на владеењето на правото, правдата и основните права, порача претседателот на Европската комисија...

Јункер: Ја вративме Европа во Унијата...

Н.Македонија - 13.09.2017

Јункер: Ја вративме Европа во Унијата Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во своето редовно годишно обраќање пред Европарламентот „За состојбата на Унијата“, изјави дека ЕУ во последниве години успеала да ја поврати ...