TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Модриќ и Реал се разделуваат?

СуперСпорт - 07.12.2017

Одличниот играч ја игра својата шестта сезона за Кралскиот клуб и освои буквално се со тимот, но наводно им соопштил на раководството на клубот дека сака да си замине на крајот од сезоната.

Роналдо, Фиго и Еузебио - Португалија се израмни со Германија и Холандија на врвот

Gol.mk - 07.12.2017

Со петтата „Златна топка„ на Кристијано Роналдо, Португалија изби на врвот на земја која има најмногу освојувачи на најголемата инвидуална награда меѓу професионалните фудбалери. Португалија, како и Германија и Германија и Холандија со по седум ...

Модриќ заминува од Реал Мадрид

СуперСпорт - 07.12.2017

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ наводно донел одлука да замине од редовите на Реал Мадрид. Еден од најдобрите играчи на „Кралиевите“ кој веќе шест сезони е во шпанскиот главен град му соопштил на челните лица на клубот дека сака да си замине ...

Нов удар за Зидан: Се повреди Варан, против Севиља без скоро цела одбрана!

Gol.mk - 07.12.2017

Реал Мадрид си победа од 3-2 над Борусија Дортмунд ги заврши настапите во групната фаза на Лигата на шампионите, но во осминафиналето се пласира како второпласирана екипа, веднаш за англиски Тотенхем.

ФОТО: Франс Фудбал ги шокира фановите на Челси кои бесно реагираа

Спортклуб - 07.12.2017

26 годишниот фудбалер на Челси, Еден Азар, е 19-ти по ред играч на вечерашната листа за евентуални кандидати за „златната топка“. Сигурно дека белгискиот фудбалер нема да ја освои оваа престижна награда вечерва, пред се поради предноста која ја ...

Обамејанг донесе одлука, ова е неговиот нов клуб?

Спортски - 07.12.2017

Напаѓачот на Борусија Дормунд, Обамејанг се поизвесно е дека во зимскиот преоден рок ќе ја напушти Борусија Дортмунд. Овој 28. годишен фудбалер во претходните трансфер рокови се поврзуваше со Реал, Милан, Ливерпул и Челси, но до трансфер не дојде.

Модриќ спремен да замине, ова се трите опции за Хрватот?

Спортски - 07.12.2017

Ова можеби и не е неочекувано… Се шпекулираше и во Хрватска, Лука Модриќ п осле шест години би можел да го напушти Мадрид. Како што се пишуваше наводно Модриќ е веќе засистен и му пречат поделбите во соблекувалната, па има намера да го напушти ...

Реал во големи проблеми: Зидан без одбрана против Севиља!?

Спортски - 07.12.2017

Реал Мадрид групната фаза во Лигата на шампионите ја заврши со победа од 3:2 против тимот на Борусија Дортмунд, но сепак завршија како вторпласирани зад Тотенхем. Сепак, натпреварот против „милионерите“ донесе и проблеми за тренерот на „кралевите“ ...

Роналдо повторно пишува фудбалска историја

Алсат-М - 07.12.2017

Португалската ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо по голот во првото полувреме од натпреварот со Борусија Дортмунд, стана првиот играч во историјата на Лига на шампионите, кој постигнал гол во шест натпревари од групната фаза.

„Бомба“ од Островот: Зидан почна преговори со еден од најдобрите играчи во светот

Спортски - 07.12.2017

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан започна преговори со еден од најдобрите фудбалери на денешницата за трансфер во „кралскиот“ клуб, пренесува „Сан“. Францускиот стратег веќе неколку месеци наназд има намера да го ангажира Еден Азар , но ...

Обамејанг го избра новиот клуб и ги ШОКИРА сите

Спортски - 07.12.2017

Скаути на неколку европски клубови синоќа беа на „Сантиаго Бернабеу“ да го следат напаѓачот на Борусија Дортмунд, Пјер Емерик Обамејанг. Африканецот блескаше против Реал Мадрид и постигна два гола во поразот од 3:2 во ЛШ.

Варан се повреди – Зидан остана без одбрана!

Спортски - 07.12.2017

Зинедин Зидан се соочува со големи проблеми пред дуелот со Севиља откако вчера на дуелот против Борусија Дортмунд остана без Рафаел Варан. Ова е голем удар за Зидан бидејќи за мечот против Севиља остана практично без одбрана.

Варан се повреди, Реал има само еден „фит“ дефанзивец за Севилја

Екипа - 07.12.2017

Зинедин Зидан се соочува со големи проблеми пред дуелот со Севилја откако вчера Рафаел Варан се повреди на мечот против Борусија Дортмунд. Дефанзивецот мораше да го напушти теренот во 37. минута, па сега се придружува повредените Сашемиро, Карвахал ...

Обамејанг се сели во Евертон?

СуперСпорт - 07.12.2017

Најеминентниот германски весник „Билд“ излезе со информација дека Евертон е сериозно заинтересиран во своите редови да го донесе Пјер Емерик Обамејанг. „Карамелите“ не пронајдоа адекватна замена за Лукаку кој летото се пресели во Манчестер Јунајтед.

Зидан започна преговори со еден од најдобрите играчи на денешницата за трансфер во Реал

СуперСпорт - 07.12.2017

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан започна преговори со еден од најдобрите играчи на денешницата за трансфер во Реал, пренесува британски The Sun. Францускиот стручњак веќе со месеци наназад има намера да го ангажира Еден Хазард, но челниците на ...

Роналдо со сјајниот гол против Борусија постави нов рекорд во ЛШ

Кајгана - 07.12.2017

Можеби не му оди во домашното првенство, но затоа Кристијано Роналдо е секогаш подготвен за предизвикот наречен Лига на шампиони. Тој вчера му помогна на Реал Мадрид да стигне до победа, и притоа постави нов рекорд.

Нов удар за Реал Мадри: Против Севиља со играч од средината во одбрана

Спортклуб - 07.12.2017

Реал Мадрид со победа ја заврши групната фаза во Лигата на шампионите по славјето над Борусија Дортмунд од 3-2. Сепак стратегот на „кралевите“ Зинедин Зидан немаше премногу причини за задоволство бидејќи остана без дефанзивецот Рафаел Варан.

Кои се двата најголеми фаворити за освојување на Мундијалот според Луис Фиго?

Спортски - 07.12.2017

Легендарниот Луис Фиго ги одбра своите фаворити за Мундијалот следната година. Како што можеше да се очекува, Фиго како два најголеми кандидати ги одвои Шпанија и Португалија. Поранешниот фудбалер на Барселона и Реал Мадрид, новиот УЕФА советник, ...

Фиго ги откри своите фаворити за освојување на Мундијалот

Спортклуб - 07.12.2017

Легендарниот португалски фудбалер Луис Фиго го анализираше предстојното Светско првенство кое на програмата е следната година во Русија. Фиго кој денес работи како советник во УЕФА, низ својата кариера имаше прилика на неколку наврати да игра на ...

Зидан остана без пола тим за дербито со Севилја: Ќе мора да пронајдам солуции

Дерби - 07.12.2017

Реал Мадрид успеа да слави со 3:2 во исклучително интересниот натпревар кој изминатава вечер го одигра со Борусија Дортмунд, но за жал, овој меч му зададе уште една голема главоболка на Зинедин Зидан кога е во прашање следниот важен натпревар во ...

Кристијано Роналдо постави уште еден рекорд во Лигата на шампионите

Точка - 07.12.2017

Фудбалерите на Реал Мадрид синоќа славеа против Борусија Дортмунд со 3:2 на последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Кристијано Роналдо повторно беше во центарот на вниманието на „Сантијаго Бернабеу“, затоа што синоќа успеа да ...

Роналдо со нов рекорд во шампионската лига

Локално - 07.12.2017

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо е првиот кој постигна гол на сите натпревари од групната фаза во Лигата на шампионите. Португалецот синоќа погоди во 12. минута на натпреварот со Борусија Дортмунд во последното (6.

ВИДЕО: Роналдо со нов рекорд во тешката победа на Реал против „милионерите“ од Дортмунд

Gol.mk - 06.12.2017

Уште една вечер во Лигата на шмпионите помина со нов рекорд зад името на Кристијано Роналдо. Во победата над Борусија Дортмунд (3-2) португалскиот фудбалер постигна еден погодок со кој стана првиот играч кој се запишал во листата на стрелци во сите ...

Реал уште еднаш подобар од Борусија, Тотенхем без проблем против Апоел

СуперСпорт - 06.12.2017

Немаше многу возбудувања на вечерашните натпревари во Лондон и Мадрид затоа што и Тотенхем и Реал од претходно обезбедија пласман во елиминациите. Тотенхем на домашен терен очекувано славеше против АПОЕЛ со 3:0 и со 16 бодови го обезбеди првото ...

Асистенцијата на Иско во водечкиот гол на Реал Мадрид што вреди да се погледне неколку пати (ВИДЕО)

24Фудбал - 06.12.2017

Маестрална асистенција од прва на фудбалерот на европскиот првак. Реал Мадрид се намачи да дојде до победа од 3-2 против Борусија Дортмунд на домашен терен, а на голот за водство на домаќините, дело на Мајорал му претходеше фантастична асистенција ...

Магична асистенција на Иско, Шмелцер и Гереиро не знаеја што ги снајде (Видео)

Дерби - 06.12.2017

Победата на Реал Мадрид беше зачинета со рекордот на Роналдо , но и асистенцијата на Иско кој го испрати клучното додавање до Борха Мајорал кога на почетокот од средбата неговиот тим поведе со 1:0.

ВИДЕО: Голот на Обамејанг кој го „откачи“ коментаторот како да се внесе во некое ЛШ финале

Спортклуб - 06.12.2017

Реал Мадрид и пред последниот меч вечерва во ЛШ, има обезбедено место во елиминационата фаза, но вечерва во Мадрид е интересно. По почетното водство на Реал од 2:0, кралевите како да подзастанаа со фудбалот, па почна да игра нивниот противник.

Обамејанг со јасна порака до Перез: Дојди и купи ме! (видео)

Спортски - 06.12.2017

Реал Мадрид фуриозно го започна натпреварот со Борусија Дортмунд и после само 13 минути водеше со 2:0 со головите на Роналдо и Мајорал. Меѓутоа гостите од Дортмунд не се предадоа и со двата гола на Обамејанг во 43-та и 49-та минута стигнаа до ...

Обамејанг стана само третиот играч кој постигнал 5 гола против Реал Мадрид во ЛШ (Видео)

Дерби - 06.12.2017

Напаѓачот на Борусија Дортмунд Пјер-Емерик Обамејанг го анулираше водството на Реал Мадрид од 2:0 на почетокот од второто полувреме од дуелот во Лигата на шампиони. Обамејанг беше стрелец во 43. минута, па во 49.

Коментаторот во делириум: Голот на Обамејанг кој го подзамисли Зидан... (ВИДЕО)

24Фудбал - 06.12.2017

Борусија Дортмунд се врати од негатива 2-0 на гостувањето кај Реал Мадрид. Реал Мадрид има обезбедено место во осминафиналето од Лигата на шампионите, но очигледно загрижува формата на европскиот првак.

Роналдо ја промени историјата на ЛШ: Никој, никогаш не направил вакво нешто!

Спортски - 06.12.2017

Реал Мадрид вечерва на „Сантиаго Бернабеу“ ја пречека Борусија Дортмунд во последното коло го групната фаза во Лигата на шампиони, а тоа беше шанса Кристиано Роналдо да влезе во историјата на ова натпреварување.

ЛШ: Мајсторија на Роналдо против Борусија Дортмунд, Португалецот постави рекорд (ВИДЕО)

24Фудбал - 06.12.2017

Португалскиот ас постави нов рекорд во елитното европско клупско натпреварување со феноменален погодок. Феноменален гол на првата ѕвезда на европскиот првак. Кристиано Роналдо со вистинска фудбалска мајсторија го постигна голот за водство на Реал ...

ВИДЕО: Гол „убавец“ за нов рекорд на Кристијано Роналдо

Спортклуб - 06.12.2017

еал Мадрид води по првите 25 минути од натпреварот во ЛШ против екипата на Борусија Дортмунд, која не патува во следната фаза од ова натпреварување. Кралевите лесно дојдоа до водство од 2:0, откако во првите 13 минути два пати ги натераа Германците ...

Роналдо со атрактивен гол до нов импресивен рекорд во Лигата на шампионите (Видео)

Дерби - 06.12.2017

Кристијано Роналдо го постигна вториот гол за Реал Мадрид во пресметката со Борусија Дортмунд, а со тоа постави уште еден рекорд во Лигата на шампионите. Португалецот погоди во 13. минута и со тоа стана првиот фудбалер во европското елитно ...

Роналдињо откри што ќе прави по крајот на кариерата: Наредната година му кажувам збогум на фудбалот, потоа ќе…

Дерби - 06.12.2017

Иако големиот фудбалски мајстор Роналдињо од 2015 година нема ангажман се уште официјално и нема ставено точка на својата активна кариера со тоа што тој чекор ќе го направи во 2018 година.

Состави: „Кралевите“ со неколку резерви против Борусија Дортмунд

Спортски - 06.12.2017

Вечерва на „Сантиаго Бернабеу“ силите ќе ги одмерат Реал Мадрид и Борусија Дортмунд во последниот меч од Групата Х во Лигата на шампиони. Со оглед на фактот дека натпреварот нема резултатско значење за „кралевите“, Зидан се одлучи во стартниот тим ...

Видео: „Кралевите“ фуриозно – еврогол на Роналдо

Спортски - 06.12.2017

Иако без резултатско значење Реал Мадрид одлично го отвори мечот со Борусија Дортмунд и веќе во 13-та минута има водство од 2:0. Првиот гол го постигна Мајорал после една фантастична акција, а потоа на сцена стапи Кристиано Роналдо со еврогол од ...

ВИДЕО: Роналдо испиша историја и стана првиот фудбалер со гол во сите натпревари од групната фаза

Gol.mk - 06.12.2017

Можеби го нема никаде во Примера, но Кристијано Роналдо е прв голгетер во Лигата на шампионите. Португалецот зголеми на 2-0 на мечот против Борусија Дортмунд и стана првиот фудбалер во историјата на натпреварувањето кој се запишал во листата на ...

Велемајсторска асистенција на Иско, „бомба“ на Роналдо (ВИДЕО)

Sport 1 - 06.12.2017

Реал Мадрид за само 13 минути игра веќе има предност од два гола против Борусија Дортмунд. Најпрвин стрелаше Борха Мајорал по велемајсторската асистенција од Иско, а по само неколку минути Кристијано Роналдо распука од дваесетина метри за ...

Навивачите на Баерн Минхен го посипаа Нејмар со евра (ФОТО + ВИДЕО)

24Фудбал - 06.12.2017

Бразилецот на мета на фановите на германскиот првак. Баерн Минхен синоќа славеше со 3-1 на домашен терен против ПСЖ, му беше потребна победа од четири гола разлика за да го освои првото место во својата група, но во тоа не успеа и како второпласиран ...

Фиго посочи кои две репрезентации се јасни фаворити на Мундијалот во Русија

Дерби - 06.12.2017

Португалската фудбалска легенда Луис Фиго даде свое мислење за Светското првенство следната година во Русија. Поранешниот португалски репрезентативец, кој ги носеше дресовите на Барселона и Реал Мадрид, верува дека Шпанија и Португалија се јасни ...

Азар заминува од Челзи, се сели во Мадрид!

БркајРабота - 06.12.2017

Еден Азар одбил да го продолжи договорот со „сините" иако рускиот богаташ Абрамович му дал услови кои реално е тешко да се одбијат. Абрамович наводно му понудил на Азар да биде најдоброплатениот фудбалер во Премиер лигата, и дека за една сезона може ...

Куртоа нема да го продолжи договорот со Челзи

Стандард - 06.12.2017

Тибо Куртоа нема да го продолжи договорот со Челзи и веќе го избра тимот во кој ќе ја продолжи кариерата, открива „Gazzetta dello Sport“. Куртоа има договор со Челзи до летото 2019 година и во оваа фаза силно ги отфрла предлозите на раководството на ...

Нова вечер, нова прилика за историја – Роналдо „брка“ нешто што НЕ му успеало на НИКОЈ!

Спортски - 06.12.2017

Реал Мадрид вечерва против Борусија Дортмунд го игра последниот натпревар од групната фаза од Лигата на шампионите, а тоа ќе биде добра прилика за Кристиано Роналдо да собори два нови рекорди.

„Кралевите“ веќе ги започнаа преговорите, ќе се руши светскиот рекорд: Вака ќе изгледа новиот Реал!

Спортклуб - 06.12.2017

Реал вечерва ќе го завери својот пласман во осминафиналето од Лигата на шампионите, иако натпреварот против Дортмунд нема никакво резултатско значење. И покрај тоа ако успеат да се израмнат на чело на табелата со Тотенхем, „Кралскиот клуб“ ќе остане ...

Роналдињо се обрати до светот: Ја завршувам кариерата!

Спортклуб - 06.12.2017

Некогаш најдобриот фудбалер на светот, Бразилецот Роналдињо Гаучо, соопшти дека во 2018. година ќе ја заврши својата кариера. Поранешниот фудбалер на ПСЖ, Барселона и Милан две години е без клуб откако го напушти Флуминензе по само три месеци играње ...

Бразилскиот великан кажува збогум: Роналадињо во пензија во 2018 година

Gol.mk - 06.12.2017

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо на прес-конференција соопшти дека ќе официјално ќе се повлече од фудбалот во 2018 година. Бразилецот е две години без клуб, а последна станица му беше Флуминенсе, каде настапуваше само три месеци.

ВИДЕО: Азар против сите 11 играчи на Атлетико, штетна што не резултираше во гол

Sport M - 06.12.2017

Челзи против Атлетико Мадрид пропушти шанса да заврше прв на табелата, што им припаѓа на Рома. Азар во еден момент покажа вештина, што многумина споредуваат со легендерниот продор на Меси- Сам против Сите.

Роналдињо најави крај на кариерата

24 Вести - 06.12.2017

Поранешниот најдобар фудбалер на светот Роналдињо, најави дека ќе ја заврши својата кариера во 2018 година. Поранешниот фудбалер на Барселона и Милан две години е без клуб откако замина од Флуминенсе по само три месеци.

Ракитиќ има посебна желба: Во осминафиналето го посакува овој клуб

Спортски - 06.12.2017

Барселона групната фаза во Лигата на шампионите ја заврши со победа на домашен терен од 2:0 против тимот на Спортинг. Каталонците завршија како првопласирани во групата, а за медиумите по натпреварот зборуваше фудбалерот од средината на теренот, ...