TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ГОЛЕМ БУМ ВО ГЕРМАНИЈА: Еве што ќе се случи до 2025 година

Фактор - 13.08.2017

Германската канцеларка, Ангела Меркел влегува во последната фаза од кампањата со економски раст и просперитет кој го достигна Владата додека таа беше на чело. Во Дортмунд таа изјави дека невработеноста значително се намалила откако таа е канцеларка.

Меркел ја отфрли идејата за квоти за електрични автомобили

Стандард - 12.08.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го отфрли предлогот на социјалдемократите за воведување на квоти за електрични автомобили во Европа, соопшти Ројтерс. Според неа спроведувањето на таквите таргети би било премногу комплицирано.

Меркел тргнува на “најчудната” кампања на Германија

Локално - 12.08.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел се врати од тринеделниот алпски одмор за да почне во саботата со она што можеби може да се нарече најбизарната изборна кампања во повоената историја на земјата.

Ангела Меркел навлегува во фаза на жешка предизборна битка

Стандард - 12.08.2017

Само 42 дена и цели 50 планирани настани – така изгледа програмата на германската канцеларка Ангела Меркел за наредните шест недели на жешка предизборна борба, коментира весникот Das Handeslblatt.

Во Дортмунт германската канцеларка Меркел ја започнувасвојата предизборна кампања…

Локално - 12.08.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја започнува предизборна турнеја низ земјата од градот, кој се смета за упориште на Германската социјалдемократска партија (СПД) – Дортмунд, коментира националниот дневен весник Die Frankfurter Allgemeine ...

Меркел ја отфрли идејата за квоти за електрични автомобили

Локално - 12.08.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го отфрли предлогот на социјалдемократите за воведување на квоти за електрични автомобили во Европа, соопшти Ројтерс. Според неа спроведувањето на таквите таргети би било премногу комплицирано.