TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прес на ВМРО-ДПМНЕ за мигрантите

Тера - 10.11.2017

-Битолчани вчера беа изненадени од поставените билборди кои според на тоа што пишуваше битолчани ги подготвуваат психолошки за нивните нови и идни сограѓани, односно мигрантите. Граѓаните се изненадени со овој потег со оглед на тоа што СДСМ ветуваше ...

ЕУ помогнала на повеќе од 1 милион бегалци во камповите во Турција

Стандард - 10.11.2017

Европската унија (ЕУ) поддржала повеќе од 1 милион бегалци во кампови во Турција, според договорот за ограничување на бегалскиот бран. Ова е пријавено од страна на Европската комисија (ЕК).

Обрадовиќ: На Србија и се заканува голема опасност од населување со 600.000 мигранти

Курир - 10.11.2017

-За пет години во Србија евидентирани се 618.412 баратели на азил, од кои дури близу 500.000 од воено зафатените подрачја во кои делува Исламската држава: Сирија и Авганистан. Тоа беше и причина на одењето на народните пратеници од Двери на ...

Во Турција уапсени над 500 бегалци при обид да минат во Бугарија и Грција

Р.С.Европа - 09.11.2017

Турските власти во реонот на Едрене уапсија група од 575 мигранти и бегалци, кои се подготвувале да преминат нелегално во Бугарија и Грција. Според Дирекцијата за безбедност во Едрене, бегалците се криеле во околина на местата Орхание, Сарајакпнар, ...

Инсталација на постер-фотографии во Битола „Бегалец сега – човек секогаш“

Сител - 09.11.2017

Со инсталација на постер-фотографии денеска во Битола почнаа активностите на проектот „Бегалец сега – човек секогаш“. Проектот е на претставништвото на УНХЦР, Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите Нации во Скопје, а го спроведуваат ...

Тетовци го испија првото кафе со бегалците

Слободен Печат - 09.11.2017

Целта на настанот е да се промени ставот на граѓаните кон оваа група луѓе, кои кон нив гледаат со предрасуди и стигма, а токму на ваквите средби тие одблиску ќе се запознаат со мигрантите.

Започнаа првите чекори за подготвување на Битола за новите граѓани-мигранти

Република - 09.11.2017

Денеска на битолскиот плоштад „Магнолија“, битолчани беа изненадени од поставените билборди кои според она што пишува на нив, психолошки ги подготвуваат граѓаните на Битола за доаѓањето на нивните идни нови сограѓани.

Каква националност се бегалците, кои бараат заштита во Европа?

Стандард - 09.11.2017

Во последниве месеци, бегалскиот бран кон Европа се чини дека е намален, а бројот на бегалците постојано се намалува, според податоците на Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Но од која националност сепак се луѓето, кои сакаат да ја ...

Обрадовиќ: ЕУ сака во Србија да насели 600.000 мигранти – еве докази

Република - 10.11.2017

Претседателот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ и пратеник во српското собрание, на новинарите им го покажа одговорот на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, на барање на известување од пратеник од Двери, на кои се ...

Турските власти спречија бегство на 575 мигранти и бегалци

Канал5 - 09.11.2017

Турските власти во реонот на Едрене уапсиле група од 575 мигранти и бегалци, кои се подготвувале да преминат нелегално во Бугарија и Грција. Според дирекцијата за безбедност во Едрене, бегалците се криеле во околина на местата Орхание и Боснакој во ...

Тетовци го испија првото кафе со бегалците

+инфо - 09.11.2017

Целта на настанот е да се промени ставот на граѓаните кон оваа група луѓе, кои кон нив гледаат со предрасуди и стигма. За време на патувањето низ Македонија немав проблеми, но ми недостасуваше вода и храна додека патував со денови.

Српската опозиција предупредува дека на земјата ѝ се заканува опасност од населување со 600.000 имигранти

Нетпрес - 10.11.2017

Претседателот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ, на новинарите им го покажа одговорот на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, на барање на известување од пратеник од партијата, на кој се гледа, како што кажа ...

Уапсени над 500 мигранти и бегалци при обид да преминат во Бугарија и Грција

А1 On - 09.11.2017

Турските власти во реонот на Едрене уапсија група од 575 мигранти и бегалци, кои се подготвувале да преминат нелегално во Бугарија и Грција. Според Дирекцијата за безбедност во Едрене, бегалците се криеле во околина на местата Орхание, Сарајакпнар, ...

Српската опозиција предупредува дека на земјата ѝ се заканува опасност од населување со 600.000 имигранти

Точка - 10.11.2017

Претседателот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ, на новинарите им го покажа одговорот на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, на барање на известување од пратеник од партијата, на кој се гледа, како што кажа ...

Уапсени над 500 мигранти и бегалци при обид да преминат во Бугарија и Грција

Алфа - 09.11.2017

Турските власти во реонот на Едрене уапсија група од 575 мигранти и бегалци, кои се подготвувале да преминат нелегално во Бугарија и Грција. Турските власти во реонот на Едрене уапсија група од 575 мигранти и бегалци, кои се подготвувале да преминат ...

Обрадовиќ: На Србија и се заканува голема опасност од населување со 600.000 мигранти

БркајРабота - 10.11.2017

Претседателот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ на новинарите им го покажа одговорот на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, на барање на известување од пратеник од Двер, на кои се гледаат како што кажа Обрадовиќ се ...

Уапсени над 500 мигранти и бегалци при обид да преминат во Бугарија и Грција

24 Вести - 09.11.2017

Турските власти во реонот на Едрене уапсија група од 575 мигранти и бегалци, кои се подготвувале да преминат нелегално во Бугарија и Грција.Пограничните власти преземале операција за нивно апсење.