TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Microsoft ги покажа правилата за супер безбеден Windows 10 компјутер и вашиот скоро сигурно не е меѓу нив

Smartportal - 09.11.2017

Многу корисници сѐ уште се загрижени за својата приватност на уредите кои ги поседуваат, а еден од оперативните за кои се дига најмногу галама кога е во прашање приватноста и безбедноста е Windows 10.

Intel и AMD ги здружија силите за изработка на нова технологија (видео)

Денар - 09.11.2017

Колку и да звучи насловот на оваа вест неверојатен, вистина е, двата големи ривали, „Intel“ и „AMD“ ги здружија силите во создавањето на нова технологија од која бенифит ќе има пазарот на лаптопи.

Toshiba изненади со 78% скок во оперативниот профит

Денар - 09.11.2017

Јапонската технолошка компанија „Toshiba“ објави 78% профит за вториот фискален квартал, со помош на силните перформанси на единицата за чипови, која неодамна концернот се договори да ја продаде за 18 милијарди долари, објави „Ројтерс“.

Една од најголемите ИТ компании започнува со вработување на специјалисти без високо образование

Бизнис Вести - 09.11.2017

Високото образование се смета за задолжително за да ве однесе во една од главните меѓународни технолошки корпорации. Се чини, сепак, дека ова повеќе не е точно за сите. Од раководството на американскиот производител на хардвер и софтвер IBM се ...

Intel ќе развива нови лаптоп чипови со AMD, ќе имаат Radeon графика

Smartportal - 08.11.2017

Насловот погоре и откако ќе го прочитате останува неверојатен и сензационален, бидејќи во умот на оние кои ги следат работите во компјутерскиот свет, Intel и AMD се најголемите конкуренти, нешто како Apple и Samsung, односно САД и Русија.