TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Песков: Жалиме поради одлуката на ЕУ за продолжување на санкциите

А1 On - 15.12.2017

Москва жали поради одлуката на лидерите на Европската унија да ги продолжат економските санкции против Русија, изјави денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. На Самитот на ЕУ во Брисел синоќа европските лидери ги продолжија за уште шест месеци ...

Туск ги опиша како „отровни“ разговорите за квотите за мигранти

Стандард - 15.12.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ги утврди разговорите на државните и владините раководители од ЕУ по прашањето за задолжителните миграциски квоти синоќа како „отровни“, пренесоа светските агенции.

Курц го поддржа Туск за потребата од промена во врска со мигрантите

Сител - 15.12.2017

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц ја поддржа критиката на претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск во врска со непочитувањето на квотите за прием на бегалци. Курц повтори и дека се залага за промена на политиката кон ...

Могерини ги повика премиерите од Западен Балкан на нова средба во Брисел

Сител - 15.12.2017

Шефицата на дипломатијата на Европската Унија, Федерика Могерини во трет пат оваа година ги покани премиерите на земјите од Западен Балкан на состанок во Брисел. Неформалната средба ќе се одржи во понеделник, а темата на која ќе разговараат, како ...

Заев во понеделник на средба со Могерини

Канал5 - 15.12.2017

Премиерот Зоран Заев во понеделник заминува во Брисел на вечера кај високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини. Ова е трата средба што еврокомесарката ја организира со лидерите од Западен Балкан.

Туск: ЕУ одлучи да ги продолжи санкциите против Русија без дискусија

Стандард - 15.12.2017

Лидерите на ЕУ за прв пат одлучија да ги продолжат санкциите против Русија без дискусии и аргументи. Ова го објави во петокот претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, објави ТАСС.

Трет состанок на премиерите од Западен Балкан и Федерика Могерини в понеделник

Алсат-М - 15.12.2017

На третиот состанок на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, и шесте премиери од Западен Балкан, в понеделник ќе разговараат за актуелните настани во регионот и за изгледите за 2018 година, кога на европските партнери во регионот ќе им ...

Премиерите од Западен Балкан в понеделник на вечера кај Могерини

МКД - 15.12.2017

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини в понеделник ќе ги собере лидерите на шесторката од Западен Балкан на неформална работна вечера во Брисел. Според информациите од Брисел, на вечера се повикани премиерите на Македонија, Србија, ...

ЕУ ги продолжи санкциите за Русија

Макфакс - 15.12.2017

Европската Унија ги продолжи санкциите за Русија поради тоа што не е постигнат напредок во мировните процеси во Украина. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, на самитот на 28 лидери на земјите-членки на Унијата рече дека тие се обединети ...

Курц го поддржа Туск за промени во мигрантската политика

Локално - 15.12.2017

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц ја поддржа критиката на претседателот на Советот на Европската унија, во врска со непочитувањето на квотите за прием на бегалци.

ЕУ создава војска! Туск: Историски ден за ЕУ, лоша вест за нашите непријатели

Точка - 15.12.2017

Европската унија на церемонија во Брисел го обележала почетокот на примената на засилена воена соработка со амбиција да се формира Европска одбрана. Лидерите на 25 земји на ЕУ со 25 војници го прославиле историскиот ден на започнувањето на ...

ЕУ: Продолжени економски санкции за Русија

МРТ - 15.12.2017

Доналд Туск, претседателот на Европскиот Совет на Твитер напиша дека одлуката била донесена на самитот во Брисел. ЕУ ги продолжи економските санкции за Русија за уште шест месеци поради анектирањето на Крим кое, според челниците на блокот, го ...

Миграцијата предизвикува раскол во ЕУ

Deutsche Welle - 15.12.2017

За санкциите за Русија согласни, за мигрантите, меѓутоа не. Источните членки на ЕУ одбиваат да примат бегалци, а канцеларката Меркел не прифаќа „селективна солидарност“. Претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск се погрижи за возбуда уште пред ...

Средба на Ципрас, Борисов и Меркел за односите меѓу ЕУ и Турција

Р.С.Европа - 15.12.2017

Во рамки на вториот ден од работата на Европскиот совет во Брисел, денеска ќе се одржи средба меѓу грчкиот премиер Алексис Ципрас, германската канцеларка Ангела Меркел, бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот на Европската комисија Жан Клод ...

Лидерите на Западен Балкан во понеделник кај Могерини

Локално - 15.12.2017

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини во понеделник ќе ги собере на неформална работна вечера лидерите на шесте западнобалкански земји. Како што пренесува српска „Бета“, од дипломатски извори во Брисел, покрај српската премиерка Ана ...

Туск: ЕУ е едногласна за продолжување на економските санкции кон Русија

Алсат-М - 15.12.2017

Лидерите на Европска унија дадоа „зелено светло“ за продолжување за уште шест месеци на економските санкции кон Русија, што беа воведени поради конфликтот во Украина, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Ципрас, Меркел, Јункер и Борисов на средба во Брисел за односите меѓу ЕУ и Турција

Алсат-М - 15.12.2017

Во Брисел, во рамки на вториот ден од работата на Европскиот совет, денеска ќе се одржи средба на грчкиот премиер Алексис Ципрас, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската комисијата Жан Клод Јункер и бугарскиот премиер Бојко ...

ЕУ ги продолжи санкциите врз Русија поради Украина

Р.С.Европа - 15.12.2017

Европската унија ги продолжи санкциите врз Русија поради немањето напредок во мировниот процес во Украина. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на самитот на Унијата во Брисел изјави дека европските лидери биле „обединети во врска со ...

Поставен принципот на заедничката европска одбрана

А1 On - 14.12.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека лидерите на ЕУ денеска на Самитот во Брисел ја започнале европската програма за Постојана структурна соработка во сферата на безбедноста и одбраната. – Сонот денеска станува реалност.

Унгарија задоволна од пресвртот на Туск во врска со имигрантските квоти

Нетпрес - 14.12.2017

Унгарската влада којашто веќе две години се бори против задолжителните квоти во распределбата на имигрантие во земјите на Европската унија изрази во четвртокот задоволство поради тоа што претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го промени ...

Квотите за мигрантите „жешка“ тема на Самитот на ЕУ во Брисел

Телма - 14.12.2017

Започна дводневниот самит на лидерите на ЕУ во Брисел. Ќе се разговара за безбедноста и одбраната на унијата и соработката со НАТО, за Брегзитот, но европските лидери копјата ќе ги вкрстат најмногу за прашањето посветено за мигрантите.

Самит на ЕУ: Лидерите согласни да продолжат санкциите против Русија

Макфакс - 14.12.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, откри дека на самитот, земјите на ЕУ се согласиле да продолжат со економските санкции против Русија. „Европската унија се согласи да продолжи со економските санкции против Русија“, објави полскиот ...

Борисов: Границите на ЕУ треба да се чуваат како оние помеѓу Источен и Западен Берлин

Макфакс - 14.12.2017

Постои многу брза надворешна политика за миграциските текови во Европа. Вака, премиерот на Бугарија Бојко Борисов го оцени актуелниот спор во Европската унија за миграциските квоти. Премиерот, кој учествуваше во редовното заседание на Европскиот ...

Борисов: Потребна е силна надворешна политика на ЕУ

А1 On - 14.12.2017

Бугарија е во деликатна ситуација, бидејќи за две недели го презема претседателството со Советот на Европската Унија и треба да балансира меѓу сите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Лидери на ЕУ со спротиставени мислења за миграциските квоти

Алсат-М - 14.12.2017

Лидерите на земјите-членки на Европската унија, дводневниот самит во Брисел го почнаа со длабоко поделени мислења во однос на миграциските квоти. Претседавачот на самитот Доналд Туск, испровоцира еден од еврокомесарите и некои други претставници, со ...

Длабоко поделени мислење на лидерите на ЕУ во врска со миграциските квоти

А1 On - 14.12.2017

На дводневниот самит во Брисел, лидерите на земјите-членки на Европската унија се спротивставија со длабоко поделени мислења во однос на миграциските квоити. Претседавачот Доналд Туск задолжителните квоти ги оквалификува како неефикасни, ...

Меркел: Не ни треба селективна солидарност во ЕУ

Сител - 14.12.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека земјите-членки на ЕУ не можат да покажат само „селективна солидарност“ кон мигрантите. - Потребна ни е солидарност не само во регулирањето и управувањето со миграцијата на надворешни граници - ...

Столтенберг: НАТО и Европската унија се посилни заедно

Макфакс - 14.12.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека Алијансата и Европската унија се посилни заедно. „Силите и можностите развиени од Европската унија треба да бидат отворени и пред НАТО”, рече Столтенберг.

НАТО сака во европската одбрана да се вклучат и земјите кои не се членки на ЕУ

Стандард - 14.12.2017

НАТО сака максимално вклучување на земјите кои не се членки на ЕУ во европските проекти за одбрана. Ова го изјави генералниот секретар на Пактот, Јенс Столтенберг. Тој учествува на состанокот на високо ниво за европска одбрана и соработка.

Мигрантите ја скараа ЕУ...

Н.Македонија - 14.12.2017

Еврокомесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос, истакна дека планот на Туск за укинување на шемата за релокација на бегалци и мигранти, кој го претстави пред самитот на Унијата, е антиевропски Европската комисија порача дека се неприфатливи ...

ЕУ-самит: Тензии поради бегалските квоти

Deutsche Welle - 14.12.2017

Денешниот ЕУ-самит, последниот годинава, е во знакот на одбраната, Брегзит и миграциската политика. Изјава на Туск во врска со квотите за распределба предизвика бранувања пред средбата. На прво место на програмата на дводневниот самит на ЕУ се наоѓа ...

Песков: Жалиме поради одлуката на ЕУ за продолжување на санкциите

Локално - 15.12.2017

Москва жали поради одлуката на лидерите на Европската унија да ги продолжат економските санкции против Русија, изјави денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. На Самитот на ЕУ во Брисел синоќа европските лидери ги продолжија за уште шест месеци ...

Курц го поддржа Туск: Неопходни промени во врска со мигрантите

МКД - 15.12.2017

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц ја поддржа критиката на претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск во однос на непочитувањето на квотите за прием на бегалците. Себастијан Курц им се придружи на земјите од источна и ...

Могерини: Заев, Рама, Брнабиќ... доаѓаат да реферираат во понеделник

Вечер - 15.12.2017

Шефицата на дипломатијата на Европската Унија, Федерика Могерини во трет пат оваа година ги покани премиерите на земјите од Западен Балкан на состанок во Брисел. Неформалната средба ќе се одржи во понеделник, а темата на која ќе разговараат, како ...

Сака да слушне како напредуваат реформите: Могерини пак ги собира лидерите на Западен Балкан

Телевизија Нова - 15.12.2017

На третиот состанок на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, и шесте премиери од Западен Балкан, в понеделник ќе разговараат за актуелните настани во регионот и за изгледите за 2018 година, кога на европските партнери во регионот ќе им ...

ЕУ ги продолжи санкциите за Русија

Вечер - 15.12.2017

Европската Унија ги продолжи санкциите за Русија поради тоа што не е постигнат напредок во мировните процеси во Украина. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, на самитот на 28 лидери на земјите-членки на Унијата рече дека тие се обединети ...

Квотите за прераспределба на мигранти во рамките на ЕУ се нефункционални

Тера - 14.12.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск оцени дека задолжителните квоти за прераспределба на мигрантите во рамките на ЕУ се нефункционални. Тој тоа го заклучува во документот доставен до лидерите на Унијата за престојната средба на шефови на ...

Туск: Историски ден за ЕУ, лоша вест за нашите непријатели

Вечер - 15.12.2017

Европската унија на церемонија во Брисел го обележала почетокот на примената на засилена воена соработка со амбиција да се формира Европска одбрана. Лидерите на 25 земји на ЕУ со 25 војници го прославиле историскиот ден на започнувањето на ...

Миграцијата предизвикува раскол во ЕУ

Либертас - 15.12.2017

За санкциите за Русија согласни, за мигрантите, меѓутоа не. Источните членки на ЕУ одбиваат да примат бегалци, а канцеларката Меркел не прифаќа „селективна солидарност“. Претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск се погрижи за возбуда уште пред ...

Грција ја осуди позицијата на претседателот на Европскиот совет за мигрантите

Локално - 14.12.2017

Грчките власти соопштија дека отфрлањето на квотите за мигранти од претседателот на Европскиот совет Доналд Туск е „ненавремено” и нема шанси да биде прифатено на самитот на ЕУ оваа недела.

EУ едногласна за продолжување на санкциите кон Русија за уште 6 месеци

Нова ТВ - 15.12.2017

Лидерите на Европска унија дадоа „зелено светло“ за продолжување за уште шест месеци на економските санкции кон Русија, што беа воведени поради конфликтот во Украина, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Ципрас, Меркел, Јункер и Борисов на средба во Брисел за односите меѓу ЕУ и Турција

+инфо - 15.12.2017

На средбата, четворицата ќе лидери ќе разговараат за односите меѓу ЕУ и Турција и проблемот со бегалците. Во Брисел, во рамки на вториот ден од работата на Европскиот совет, денеска ќе се одржи средба на грчкиот премиер Алексис Ципрас, германската ...

ЕУ ги продолжи санкциите врз Русија поради Украина

Тера - 15.12.2017

Европската унија ги продолжи санкциите врз Русија поради немањето напредок во мировниот процес во Украина. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на самитот на Унијата во Брисел изјави дека европските лидери биле „обединети во врска со ...

Лидерите на ЕУ направија чекор кон заедничка европска одбрана

Сител - 14.12.2017

Лидерите на Европска унија денеска на Самитот во Брисел официјално ја почнаа европската програма за Постојана структурна соработка во сферата на безбедноста и одбраната, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Самит на ЕУ: Лидерите согласни да продолжат санкциите против Русија

Вечер - 14.12.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, откри дека на самитот, земјите на ЕУ се согласиле да продолжат со економските санкции против Русија. „Европската унија се согласи да продолжи со економските санкции против Русија“, објави полскиот ...

Борисов: Границите на ЕУ треба да се чуваат како оние помеѓу Источен и Западен Берлин

Вечер - 14.12.2017

Постои многу брза надворешна политика за миграциските текови во Европа. Вака премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, го оцени актуелниот спор во Европската Унија за миграциските квоти. Премиерот, кој учествуваше во редовното заседание на Европскиот ...

Борисов бара силна надворешна политика на ЕУ

+инфо - 14.12.2017

Во врска со спорот за задолжителните миграциски квоти на ЕК, тој посочи дека е неопходно ЕУ многу силно да се вмеша во геостратешката политика. Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изјави дека Бугарија се наоѓа во деликатна ситуација, затоа што ...

Меркел: Не ни треба селективна солидарност кон мигрантите

А1 On - 14.12.2017

Земјите-членки на ЕУ не треба да покажуваат само селектива солидарност кон мигрантите, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Потребна ни е солидарност не само во регулирањето и управувањето со миграцијата на надворешни граници – тоа ...

Столтенберг: НАТО и Европската Унија се посилни заедно

Вечер - 14.12.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека алијансата и Европската Унија се посилни заедно. „Силите и можностите развиени од Европската Унија треба да бидат отворени и пред НАТО“, рече Столтенберг.

Курц го поддржа Туск за потребата од промена во врска со мигрантите...

Н.Македонија - 15.12.2017

Курц го поддржа Туск за потребата од промена во врска со мигрантите Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц ја поддржа критиката на претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск во врска со непочитувањето на квотите за прием на ...