TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Neuland Sensorium - Настан и концерт што ја одбележа годината

Црнобело - 07.12.2017

Спектакуларна музика на Џијан Емин изведена заедно со Македонска Филхармонија, танц и светлечки перформанси на најимпресивната забава. Ако се гласа за настан на годината, со сигурност сите ќе се согласиме дека тоа е Neuland Sensorium, сосема ...

Концерт на Македонската филхармонија на кој ќе настапат средношколци

А1 On - 07.12.2017

Македонската филхармонија вечер ќе го одржи традиционалниот концерт на кој ќе настапат ученици од државните музички училишта во Македонија. Со концертот насловен „Младите доаѓаат“, ќе диригира маестро Ле Фи Фи.

Спој на вкусови, идеи, креативност – Емин Џијан и „Neuland Sensorium“

А1 On - 06.12.2017

Интересно, необично, несекојдневно, атрактивно, модерно, футуристично… Ова беа дел од коментарите на многубројните посетители во Културниот центар „Мала станица“, кои на 25 ноември вечерта присуствуваа на долгонајавуваниот настан „Neuland Sensorium“.

Се надевам дека ќе станам добар диригент, а не добра жена-диригент...

Н.Македонија - 06.12.2017

Се надевам дека ќе станам добар диригент, а не добра жена-диригент Дијана Илкоска-Имери е млада диригентка, која неодамна го водеше концертот за деца „Магичен глас“ на Македонската филхармонија.

Концерт по повод 51 роденден на Факултетот за музичка уметност-Скопје

Сител - 06.12.2017

Свечениот концерт по повод денот на основањето на Факултетот за музичка уметност-Скопје вечер ќе се одржи на големата сцена на Македонската филхармонија. Студентите на Факултетот за музичка уметност–Скопје имаат подготвено атрактивна програма ...

Концерт на Македонската филхармонија на кој ќе настапат средношколци

Канал5 - 07.12.2017

Македонската филхармонија вечер ќе го одржи традиционалниот концерт на кој ќе настапат ученици од државните музички училишта во Македонија. Со концертот насловен „Младите доаѓаат“, ќе диригира маестро Ле Фи Фи.

Фантастичниот виолинист Никита Борисо-Глебски со Македонската филхармонија на „Есенски музички свечености“

Скопје24 - 06.12.2017

„Поема екстаза“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи овој четврток (30 ноември) во 20 часот, како последен настан сместен во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“.

Рецитал на виолинистот Владимир Костов и Марија Ѓошевска во камерната сала на Македонска филхармонија

Скопје24 - 06.12.2017

На 28 ноември (вторник) со почето во 20 часот, во малата сала на Македонската филхармонија рецитал ќе одржи македонскиот истакнат виолинист Владимир Костов, концертмајстор на Македонската филхармонија.

Се укинуваат Новогодишниот концерт на МОБ и Божиќниот на Филхармонијата

Скопје24 - 06.12.2017

Се укинуваат Новогодишниот концерт во Македонскатата опера и балет (МОБ) и Божиќниот концерт на Македонската филхармонија. Двата празнични концерти беа воведени во 2015 година, со одлука на тогашната Влада на чело со премиерот Никола Груевски, а ги ...

Роденденски концерт на Македонската филхармонија

Скопје24 - 06.12.2017

„Среќен ти роденден!“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија со кој најстарата музичка институција во Македонија ќе одбележи 73 години постоење. На програмата се Прелудиум за оркестар бр.

Соработка меѓу филхармонијата и Црногорскиот оркестар...

Н.Македонија - 05.12.2017

Соработка меѓу филхармонијата и Црногорскиот оркестар Во Амбасадата на Црна Гора во неделата се потпиша меморандум за соработка помеѓу Македонската филхармонија и Црногорскиот симфониски оркестар.

Талентирани ученици заедно со Македонската филхармонија под палката на маестро Фи Фи Ле

Среќа.mk - 05.12.2017

Ученици од музичките училишта на 7 декември (черврток) во 20 часот во Домот на АРМ ќе настапат како солисти на традиционалниот концерт со Македонската филхармонија. Концертот носи наслов „Младите доаѓаат“, а зад диригентскиот пулт ќе застане маестро ...

Спој на вкусови, идеи, креативност - Емин Џијан и „Neuland Sensorium“

Црнобело - 06.12.2017

Интересно, необично, несекојдневно, атрактивно, модерно, футуристично... Ова беа дел од коментарите на многубројните посетители во Културниот центар „Мала станица“, кои на 25 ноември вечерта присуствуваа на долгонајавуваниот настан „Neuland ...

Концерт по повод 51 роденден на Факултетот за музичка уметност

+инфо - 06.12.2017

Студентите на Факултетот за музичка уметност–Скопје имаат подготвено атрактивна програма составена од ремек делата на класичниот музички репертоар. Свечениот концерт по повод денот на основањето на Факултетот за музичка уметност-Скопје вечерва ќе се ...

Концерт на Македонската филхармонија на кој ќе настапат средношколци

Сител - 07.12.2017

Македонската филхармонија вечер ќе го одржи традиционалниот концерт на кој ќе настапат ученици од државните музички училишта во Македонија. Со концертот насловен „Младите доаѓаат“, ќе диригира маестро Ле Фи Фи.

„Младите доаѓаат“, концерт на ученици со Македонската филхармонија

Радио МОФ - 06.12.2017

Утре (7 декември) во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт на кој учествуваат ученици од Државните музички училишта во Македонија. Концертот носи наслов „ Младите доаѓаат “, а зад диригентскиот пулт ќе застане ...

Интересно, необично, несекојдневно, атрактивно, модерно, футуристично…

Убавина и Здравје - 07.12.2017

Интересно, необично, несекојдневно, атрактивно, модерно, футуристично… Ова беа дел од коментарите на многубројните посетители во културниот центар „Мала станица“, кои на 25 ноември вечерта присуствуваа на долгонајавуваниот настан „Neuland Sensorium“.

Концерт по повод 51 роденден на Факултетот за музичка уметност-Скопје

Канал5 - 06.12.2017

Свечениот концерт по повод денот на основањето на Факултетот за музичка уметност-Скопје вечер ќе се одржи на големата сцена на Македонската филхармонија. Студентите на Факултетот за музичка уметност–Скопје имаат подготвено атрактивна програма ...

Концертот на ученици со Македонската филхармонија е со наслов „Младите доаѓаат“

МКД - 07.12.2017

Македонската филхармонија на 07 декември (четврток), во 20 часот, ќе го одржи традиционалниот концерт на кој учествуваат ученици од Државните музички училишта во Македонија. Концертот носи наслов „Младите доаѓаат“, а зад диригентскиот пулт ќе ...

Концерт по повод 51 роденден на Факултетот за музичка уметност- Скопје

Локално - 06.12.2017

Свечениот концерт по повод денот на основањето на Факултетот за музичка уметност-Скопје вечер ќе се одржи на големата сцена на Македонската филхармонија. Студентите на Факултетот за музичка уметност–Скопје имаат подготвено атрактивна програма ...

Концерт по повод 51 роденден на Факултетот за музичка уметност-Скопје

А1 On - 06.12.2017

Свечениот концерт по повод денот на основањето на Факултетот за музичка уметност-Скопје вечер ќе се одржи на големата сцена на Македонската филхармонија. Студентите на Факултетот за музичка уметност–Скопје имаат подготвено атрактивна програма ...

ФМУ го одбележува денот на основањето со концерт на големата сцена на Македонската филхармонија

МКД - 06.12.2017

Традиционалниот концерт, кој се одржува секоја година на 6-ти декември, е посветен на денот на основањето на факултетот. Студентите на Факултетот за музичка уметност – Скопје ќе приредат впечатлив настан со атрактивна програма составена од ...