TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што остана од калифатот на ИД?

Deutsche Welle - 17.07.2017

Со повторното заземање на Мосул и Рака ставен е печат на територијалниот крај на калифатот на ИД. Но, алармот не смее да се исклучи, зашто ИД е само симптом на кризата на државност, оценува Лоај Мадхун.

Талабани е сигурен дека Абу Бакр ал Багдади е жив

+инфо - 17.07.2017

Талибани наведе дека, откако ќе биде поразена, ИД ќе врши герилски напади и ќе личи на „Ал Каеда на стероиди“. Директорот на службата за разузнавање и борба против тероризмот на Ирачки Курдистан, Лахур Талибани изјави денеска дека е „!99 проценти ...

Кремљ: Немаме точни информации за судбината на Багдади

Телевизија Нова - 17.07.2017

Кремљ нема точни информации дали лидерот на Исламска држава (ИД), Абу Бакр ал Багдади е убиен или не, изјави денеска портпаролот Дмитриј Песков. Тој додаде дека за тоа има противречни информации, кои во моментот се проверуваат од соодветните служби.

Курдската тајна служба: Водачот на ИД Абу Бакр ал-Багдади 99 отсто е жив

Локално - 17.07.2017

Лахур Талабани, директорот на Анијари, една од двете курдски тајни служби во Ирак, изјави за Ројтерс дека 99 отсто е сигурен дека водачот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е жив и е лоциран јужно од сирискиот град Рака оркако беше објавено дека ...

Лидерот на ИСИС е жив, знаеме каде точно се наоѓа: Курдски службеник го шокирал светот

Точка - 17.07.2017

Лахур Талабани за "Reuters" рекол дека ИСИС, по поразот, ќе се сврти кон бунтот како начин на делување. По шпекулациите дека лидерот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багадади, е убиен, еден високо позициониран курдски службеник задолжен за борба против ...

Халифатот и исламизмот ќе преживеат

Локално - 17.07.2017

Како ќе се одразат територијалните загуби на Исламска држава (ИД) врз пејзажот на трансационалниот сунитски џихадизам? Многумина веруваат дека тоа би можело да доведе до радикална трансформација: Можеби штетата нанесена на трговската марка на ИД, ќе ...

Ирачки разузнавачки агент тврди дека Ал Багдади е жив

Макфакс - 16.07.2017

Шефот на разузнавачката служба на Министерството за внатрешни работи на Ирак, Абу Али ал-Басри, изјави дека лидерот на терористичката организација ДАЕШ, Абу Бакр ал-Багдади, е сеуште жив. Руското Министерство за одбрана минатиот месец соопшти дека ...

Ирачкото разузнавање ги демантира информациите за смртта на ал-Багдади

Нетпрес - 16.07.2017

Притоа ирачкиот безбедносен функционер истакнал дека терористот број еден во светот во моментов не се наоѓа на територијата на сириската покраина Рака Водачот на ултрадикалната сунитска групација Исламска држава, познат под псевдонимот Абу Бакр ...

Што остана од калифатот на ИД?

Либертас - 17.07.2017

Со повторното заземање на Мосул и Рака ставен е печат на територијалниот крај на калифатот на ИД. Но, алармот не смее да се исклучи, зашто ИД е само симптом на кризата на државност, оценува Лоај Мадхун.

Талабани: Речиси сум сигурен дека лидерот на ИД е жив

Телевизија Нова - 17.07.2017

Директорот на службата за разузнавање и борба против тероризмот на Ирачки Курдистан, Лахур Талибани изјави денеска дека е „!99 проценти сигурен“ оти лидерот на екстремистичката група Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е се уште жив и дека се наоѓа ...

Песков: Немаме точни информации за судбината на Багдади

Либертас - 17.07.2017

Кремљ нема точни информации дали лидерот на Исламска држава (ИД), Абу Бакр ал Багдади е убиен или не, изјави денеска портпаролот Дмитриј Песков. Тој додаде дека за тоа има противречни информации, кои во моментот се проверуваат од соодветните служби.

Курдски службеник го шокираше светот: Лидерот на ИСИС е жив

Вечер - 17.07.2017

По шпекулациите дека лидерот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багадади, е убиен, еден високо позициониран курдски службеник задолжен за борба против тероризмот, изјавил денес дека е речиси 100 проценти сигурен дека Багдади е жив, и дека е лоциран јужно од Рака.

Талабани: Речиси сум сигурен дека лидерот на ИД е жив

А1 On - 17.07.2017

Директорот на службата за разузнавање и борба против тероризмот на Ирачки Курдистан, Лахур Талибани изјави денеска дека е „!99 проценти сигурен“ оти лидерот на екстремистичката група Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е се уште жив и дека се наоѓа ...

Кремљ: Немаме точни информации за судбината на Багдади

Сител - 17.07.2017

Кремљ нема точни информации дали лидерот на Исламска држава (ИД), Абу Бакр ал Багдади е убиен или не, изјави денеска портпаролот Дмитриј Песков. Тој додаде дека за тоа има противречни информации, кои во моментот се проверуваат од соодветните служби.

Талабани е сигурен дека Абу Бакр ал Багдади е жив

Слободен Печат - 17.07.2017

Директорот на службата за разузнавање и борба против тероризмот на Ирачки Курдистан, Лахур Талибани изјави денеска дека е „!99 проценти сигурен“ оти лидерот на екстремистичката група Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е се уште жив и дека се наоѓа ...

Кремљ: Немаме точни информации за судбината на Багдади

+инфо - 17.07.2017

Има противречни информации кои во моментот се проверуваат од службите, велат од Москва Кремљ нема точни информации дали лидерот на Исламска држава (ИД), Абу Бакр ал Багдади е убиен или не, изјави денеска портпаролот Дмитриј Песков.

Џез поп рок вечери во Ресен

Алфа - 17.07.2017

На градскиот плоштад во Ресен од утре до 21 јули љубителите на џез, поп и рок музиката ќе имаат можност да проследат настапи на четири различни бендови и изведувачи. Директорот на службата за разузнавање и борба против тероризмот на Ирачки ...

Кремљ: Немаме точни информации за судбината на Багдади

Идивиди - 17.07.2017

Москва, 17 јули 2017 (МИА) - Кремљ нема точни информации дали лидерот на Исламска држава (ИД), Абу Бакр ал Багдади е убиен или не, изјави денеска портпаролот Дмитриј Песков. Тој додаде дека за тоа има противречни информации, кои во моментот се ...

Талабани: Речиси сум сигурен дека лидерот на ИД е жив

Либертас - 17.07.2017

Директорот на службата за разузнавање и борба против тероризмот на Ирачки Курдистан, Лахур Талибани изјави денеска дека е „99 проценти сигурен“ оти лидерот на екстремистичката група Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е се уште жив и дека се наоѓа ...