TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додик: Босна и Херцеговина е невозможна држава

Локално - 15.11.2017

Босна и Херцеговина е невозможна држава, но опстојува благодарејќи на притисоците на меѓународната заедница, изјави синоќа претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Гостувајќи во емисија на српската државна телевизија РТС, Додик нагласи дека ...

Вучиќ: Да повикав јас на независност на Република Српска ќе завршев во Хаг

МКД - 15.11.2017

Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена Србија е добра Србија, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој ова го изјави по повод ставот на Бакир Изетбеговиќ за признавањето на Косово и ...

Бакир Изетбеговиќ: Спремни сме за војна

МКД - 15.11.2017

„Ќе го правам она што ќе го прават сите патриоти на оваа земја. Ќе го бранам она на што стекнавме право со борбата од 1992 до 1995, па и со самиот Дејтонски мировен договор“, кажа во интервју за Дојче веле Бакир Изетбеговиќ на прашањето што ќе ...

Политички игри без граници на релација Белград – Сараево

Канал5 - 14.11.2017

И денеска остри тонови на релација Белград – Сараево, откако вчера бошњачкиот член на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ изјави дека неговата земја требало досега да ја признае независноста на Косово.

Вучиќ: Најавата на Изетбеговиќ за признавање на Косово носи далекусежни последници

Нетпрес - 14.11.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ порача во вторникот дека изјавата на бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговија, Бакир Изетбеговиќ, за признавање на независноста на Косово ќе има далекусежни политички и правни последици.

Вучиќ за изјавата на Изетбеговиќ : „Српскиот одговор ќе следи за неколку дена"

+инфо - 14.11.2017

Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена е добра, изјави Вучиќ. Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена е добра, изјави денеска српскиот ...

Изетбеговиќ: Ќе ја признаеме независноста на Косово

МКД - 14.11.2017

Бошњачкиот член на претседателството на БиХ Бакир Изетбеговиќ е незадоволен од позицијата на Санџак и тврди дека Босна и Херцеговина ќе ја признае еднострано прогласената косовска независност, што, според него, и досега требало да го направи.

Вучиќ: Јас да повикав на независност на Република Српска, сигурно ќе завршев во Хаг

Макфакс - 14.11.2017

Српскиот претседател смета дека интервјуто на Изетбеговиќ е сложено и дека ќе има далекусежни политички и други последици. Некои мислат дека Србија не е доволно изгазена и понижена – и дека само таква Србија е добра Србија, рече претседателот на ...

Вучиќ: Позицијата на Изетбеговиќ за Косово ќе има далекусежни последици

Стандард - 14.11.2017

„Некои мислат дека Србија не е доволно згазена и понижена и дека само таква Србија е добра Србија“, изјави денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со ставот на членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ ...

Изетбеговиќ: Ако Република Српска сака отцепување, ќе го бранам тоа што го стекнавме во војната

Newsroom - 14.11.2017

Бошњачкиот член на босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ во интервју за Дојче Веле кажал дека БиХ има намера да го признае независно Косово, но и дека нема да дозволи отцепување на Република Српска.

Додик: Босна и Херцеговина е невозможна држава

Р.С.Европа - 15.11.2017

„Босна и Херцеговина е невозможна држава, но опстојува благодарение на притисоците на меѓународната заедница“, изјави синоќа претседателот на Република Српска, Милорад Додик за српската државна телевизија РТС.

Изетбеговиќ за ДВ: ќе го браниме интегритетот на БиХ

Deutsche Welle - 13.11.2017

Во интервју за ДВ, членот на претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ вели дека доколку Република Српска се одлучи да прогласи независност, патриотите ќе го бранат територијалниот интегритет на земјата „Ќе го правам она што ќе го прават сите ...

Изетбеговиќ и Додик со различни погледи за иднината на БиХ

Сител - 13.11.2017

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ и претседателот на Република Српска, Милорад Додик во одвоени интервјуа изнесоа два спротивставени става за судбината на босанската држава.

Суд на БиХ потврди дека го прислушувал Додик

+инфо - 13.11.2017

Мерките се применувани во периодот од 11 февруари 2016 до 13 мај 2016 година и веќе не се спроведуваат. Суд во Босна и Херцеговина потврди дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик бил прислушуван во пролетта 2016 година, поради случајот ...

Изетбеговиќ: Босна и Херцеговина ќе го признае Косово

А1 On - 13.11.2017

Бакир Изетбеговиќ во интервју за Дојче Веле најави дека Босна и Херцеговина ќе ја признае независност на Косово и кажа дека не е задоволен од положбата на Бошњаците во српската област Санџак.

Стефановиќ: Изјавата на Изетбеговиќ е опасна

Макфакс - 13.11.2017

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ, изјави дека очекува српскиот претседател Александар Вучиќ во наредните 48 часа да го свика Советот за национална безбедност за да разгледа какви чекори ќе преземе во иднина и какви ќе бидат ...

Судот во БиХ потврди дека Додик бил прислушуван

А1 On - 13.11.2017

Претседателот на Република Српска пред неколку дена откри дека против него се преземени мерки за прислушување, што денеска беше потврдено и од судот во БиХ. Од судот известија дека мерките биле воведени во пролетта 2016 година поради случајот ...

Изетбеговиќ: Ако РС прогласи независност, ќе изгуби, се надевам не воено

Макфакс - 13.11.2017

Ако тие направат да има второ полувреме, мислам дека оние што ќе го предизвикаат ќе изгубат – се надевам политички, а не воено, вели во интервју за „Дојче веле“, Бакир Изетбеговиќ, член на Претседателството на Босна и Херцеговина „Тоа не е земја ...

Изетбеговиќ: Ќе ја признаеме независноста на Косово

Макфакс - 13.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ тврди дека БиХ ќе ја признае еднострано прогласената косовска независност, што, како што вели, досега веќе требале да го направат тоа.

Изетбеговиќ: БиХ ќе го признае Косово

Курир - 13.11.2017

– Мислам дека Косово требаше да биде признато досега, вели Изетбеговиќ во интервјуто и на директоното прашање дали БиХ ќе ја признае независноста на Косово, само кусо одговори „да“. Според него, Турција во БиХ и на Балканот одиграла многу позитивна ...

За Вучиќ изјавата на Изетбеговиќ е сериозна и ќе има последици

Фактор - 14.11.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека изјавата на бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговија, Бакир Изетбеговиќ, за признавање на независноста на Косово ќе има далекусежни политички и правни последици.

Вучиќ за Изетбеговиќ : Ако кажев дека треба да се признае Република Српска, ќе завршев во Хаг

Република - 14.11.2017

Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена е добра, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со ставот на Бекир Изетбеговиќ за признавање на Косово.

Изетбеговиќ: Ќе ја признаеме независноста на Косово

Нетпрес - 14.11.2017

Бошњачкиот член на претседателството на БиХ Бакир Изетбеговиќ е незадоволен од позицијата на Санџак и тврди дека Босна и Херцеговина ќе ја признае еднострано прогласената косовска независност, што, според него, и досега требало да го направи.

Вучиќ: Јас да повикав на независност на Република Српска, сигурно ќе завршев во Хаг

Вечер - 14.11.2017

Српскиот претседател смета дека интервјуто на Изетбеговиќ е сложено и дека ќе има далекусежни политички и други последици. Некои мислат дека Србија не е доволно изгазена и понижена – и дека само таква Србија е добра Србија, рече претседателот на ...

Суд на БиХ потврди дека го прислушувал Додик

Сител - 13.11.2017

Суд во Босна и Херцеговина потврди дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик бил прислушуван во пролетта 2016 година, поради случајот „Павловиќ Банка“. Откако Додик откри дека против него се преземени мерки за преслушување, Судот соопшти ...

Изетбеговиќ: Босна и Херцеговина ќе го признае Косово

Орбис - 13.11.2017

Бакир Изетбеговиќ во интервју за Дојче Веле најави дека Босна и Херцеговина ќе ја признае независност на Косово и кажа дека не е задоволен од положбата на Бошњаците во српската област Санџак.

Стефановиќ: Опасна е изјавата на Изетбеговиќ

Вечер - 13.11.2017

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ изјави дека очекува српскиот претседател Александар Вучиќ, во наредните 48 часа, да свика Совет за национална безбедност, за да разгледа какви чекори ќе преземе во иднина и какви ќе бидат ...

Судот во БиХ потврди дека Додик бил прислушуван

Орбис - 13.11.2017

Претседателот на Република Српска пред неколку дена откри дека против него се преземени мерки за прислушување, што денеска беше потврдено и од судот во БиХ. Од судот известија дека мерките биле воведени во пролетта 2016 година поради случајот ...

Изетбеговиќ: Ако РС прогласи независност, ќе изгуби, се надевам не воено

Вечер - 13.11.2017

Ако тие направат да има второ полувреме, мислам дека оние што ќе го предизвикаат ќе изгубат – се надевам политички, а не воено, вели во интервју за „Дојче веле“, Бакир Изетбеговиќ, член на Претседателството на Босна и Херцеговина „Тоа не е земја ...

Изетбеговиќ: Ќе ја признаеме независноста на Косово

Вечер - 13.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ тврди дека БиХ ќе ја признае еднострано прогласената косовска независност, што, како што вели, досега веќе требале да го направат тоа.

Висок босански функционер: Се надевам дека БиХ ќе го признае Косово

+инфо - 13.11.2017

Бошњачкиот член на босанското Претседателство, Бакир Изетбеговиќ изјави дека не е задоволен од положбата на Бошњаците во српската област Санџак. Бошњачкиот член на босанското Претседателство, Бакир Изетбеговиќ во интервју за Дојче Веле изјави дека ...

Вучиќ за Изетбеговиќ : Ако кажев дека треба да се признае Република Српска, ќе завршев во Хаг

А1 On - 14.11.2017

Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена е добра, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со ставот на Бекир Изетбеговиќ за признавање на Косово.

Изетбеговиќ: Ќе ја признаеме независноста на Косово

Точка - 14.11.2017

Бошњачкиот член на претседателството на БиХ Бакир Изетбеговиќ е незадоволен од позицијата на Санџак и тврди дека Босна и Херцеговина ќе ја признае еднострано прогласената косовска независност, што, според него, и досега требало да го направи.

Вучиќ: Јас да повикав на независност на Република Српска, сигурно ќе завршев во Хаг

Точка - 14.11.2017

Српскиот претседател смета дека интервјуто на Изетбеговиќ е сложено и дека ќе има далекусежни политички и други последици. Некои мислат дека Србија не е доволно изгазена и понижена – и дека само таква Србија е добра Србија, рече претседателот на ...

Суд на БиХ потврди дека го прислушувал Додик...

Н.Македонија - 13.11.2017

Суд на БиХ потврди дека го прислушувал Додик Суд во Босна и Херцеговина потврди дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик бил прислушуван во пролетта 2016 година, поради случајот „Павловиќ Банка“.

Изетбеговиќ вели дека ќе го признаат Косово, Србите ќе свикаат Совет за безбедност

Фактор - 13.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ тврди дека БиХ ќе ја признае еднострано прогласената независност на Косово. Тој вели дека досега веќе требале да го направат тоа.

Судот во БиХ потврди дека Додик бил прислушуван

Локално - 13.11.2017

Претседателот на Република Српска пред неколку дена откри дека против него се преземени мерки за прислушување, што денеска беше потврдено и од судот во БиХ. Од судот известија дека мерките биле воведени во пролетта 2016 година поради случајот ...

Изетбеговиќ: Ако РС прогласи независност, ќе изгуби, се надевам не воено

Точка - 13.11.2017

Ако тие направат да има второ полувреме, мислам дека оние што ќе го предизвикаат ќе изгубат – се надевам политички, а не воено, вели во интервју за „Дојче веле“ Бакир Изетбеговиќ, член на Претседателството на Босна и Херцеговина.

Бакир Изетбеговиќ: БиХ ќе го признае Косово

ТВ21 - 13.11.2017

Бошњачкиот член на босанското Претседателство, Бакир Изетбеговиќ во интервју за Дојче Веле изјави дека не е задоволен од положбата на Бошњаците во српската област Санџак и изјави оти Босна и Херцеговина ќе ја признае независноста на Косово, што ...

Вучиќ за Изетбеговиќ : Ако кажев дека треба да се признае Република Српска, ќе завршев во Хаг

Сител - 14.11.2017

Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена е добра, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со ставот на Бекир Изетбеговиќ за признавање на Косово.

Вучиќ: Јас да повикав на независност на Република Српска, сигурно ќе завршев во Хаг

Sky - 14.11.2017

Српскиот претседател смета дека интервјуто на Изетбеговиќ е сложено и дека ќе има далекусежни политички и други последици. Некои мислат дека Србија не е доволно изгазена и понижена – и дека само таква Србија е добра Србија, рече претседателот на ...

Изетбеговиќ: Ќе ја признаеме независноста на Косово

Телма - 14.11.2017

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ тврди дека БиХ ќе ја признае еднострано прогласената косовска независност, која, како што вели, досега веќе требало да го направат тоа.

Стефановиќ: Изјавата на Изетбеговиќ е опасна

Точка - 14.11.2017

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ, изјави дека очекува српскиот претседател Александар Вучиќ во наредните 48 часа да го свика Советот за национална безбедност за да разгледа какви чекори ќе преземе во иднина и какви ќе бидат ...

Бакир Изетбеговиќ: БиХ ќе го признае Косово

Сител - 13.11.2017

Бошњачкиот член на босанското Претседателство, Бакир Изетбеговиќ во интервју за Дојче Веле изјави дека не е задоволен од положбата на Бошњаците во српската област Санџак и изјави оти Босна и Херцеговина ќе ја признае независноста на Косово, што ...

Вучиќ за Изетбеговиќ : Ако кажев дека треба да се признае Република Српска, ќе завршев во Хаг

Локално - 14.11.2017

Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и дека само прегазена и понижена е добра, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со ставот на Бекир Изетбеговиќ за признавање на Косово.

БиХ ќе го признае Косово, тврди висок босански функционер...

Н.Македонија - 13.11.2017

БиХ ќе го признае Косово, тврди висок босански функционер Бошњачкиот член на босанското Претседателство, Бакир Изетбеговиќ во интервју за Дојче Веле изјави дека не е задоволен од положбата на Бошњаците во српската област Санџак и изјави оти Босна и ...