TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фенербахче е во финале, Перо Антиќ ќе се бори за трет трофеј во Евролигата

МКД - 19.05.2017

Фенербахче со 84:75 го победи Реал Мадрид во второто полуфинале на фајнл-фор турнирот во Евролигата, Перо Антиќ против Олимпијакос ќе се бори за својот трет трофеј во континенталното натпреварување.

„Фенер" ќе атакува на евролигашкото сефте

SportMedia - 19.05.2017

Перо Антиќ и неговите соиграчи од Фенербахче се изборија за уште еден настап во големото финале и шанса да се освои трофејот на Евролигата. Во натпревар во кој доминираа од првата до последната минута пред нивните атаци падна и најтрофејниот ...

Според желбите на Антиќ: Фенербахче против Олимпијакос во финалето на Евролигата

Екипа - 19.05.2017

Фенербахче, турскиот тим каде настапува Перо Антиќ, е вториот финалист на завршниот Ф4 турнир во Евролигата што се одржува во Истанбул. Тимот што го предводи Жељко Обрадовиќ славеше убедливо против Реал Мадрид со 84-75, а со ова се исполни желбата ...

Реал „удри“ во турскиот ѕид - Антиќ и Фенер против Олимпијакос за титулата

Gol.mk - 19.05.2017

Првакот на Турција, Фенербахче втора година по ред ќе игра во финалето на Евролигата, откако во второто полуфинале го збриша Реал Мадрид со 84-75. Најуспешниот тим од регуларниот дел од сезоната „удри“ во турскиот ѕид и заслужено е поразен.

Реал Мадрид беше немоќен против Фенербахче – Турците обезбедија финале против Олимпијакос!

СуперСпорт - 19.05.2017

Денес се одигра и вториот натпревар од Евролигата помеѓу Фенербахче и Реал Мадрид. Натпреварот започна одлично за Фенербахче кој ја доби првата ¼-на со 21:13, а до полувремето само ја зголеми својата предност на 44:34 на полувреме.

Антиќ: Време е за трета европска круна

SportMedia - 19.05.2017

Перо Антиќ со својот Фенербахче ќе се бори за титулата во Евролигата. Турскиот тим во полуфиналето го совлада Реал Мадрид, а во големото финале за опонент ќе го имаат Олимпијакос. "Имам две титули од Евролигата за Лука и Павел.

Фенербахче доминантен против Реал, Антиќ ќе се бори за трета европска титула

Дерби - 19.05.2017

Перо Антиќ и Фенербахче Улкер го совладаа Реал Мадрид со 84:75 во второто полуфинале на Ф4 турнирот на Евролигата и втора година по ред се пласираа во финалето на завршниот турнир. Перо Антиќ не доби минутажа на оваа средба, но во финалето ќе има ...

Антиќ со Фенербахче ќе ја напаѓа европската круна против Олимпијакос

Спортклуб - 19.05.2017

Фенербахче е вториот финалист во Евролигата, откако вечерва во доминантно издание го победија Реал Мадрид со 84:75. Натпреварот тргна фуриозно за избраниците на Жељко Обрадовиќ, кои првиот дел го добија со 21:13.

Драма на првиот натпревар на фајнал-форот, Олимпијакос во финале

МКД - 19.05.2017

Олимпијакос во драматичен финиш го изненади шампионот ЦСКА Москва со 78-82 и се пласираше во финале на Евролигата Олимпијакос е првиот финалист на фајл-фор турнирот во Истанбул, екипата од Грција вечерва ја изненади ЦСКА Москва.

Евролига: Олимпијакос и Фенер ќе се борат за титулата

Макфакс - 19.05.2017

Олимпијакос и Фенербахче ќе играат во финалето на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Олимпијакос во првиото полуфинале славеше над ЦСКА 82:78, додека во второто Фенербахче го победи Реал 84:75.

ФИНАЛЕ ЗА АНТИЌ: Перо не играше, но Фенер го прегази Реал

Телеграф - 19.05.2017

Интернационалецот од Македонија ќе биде дел од неделниот дуел за пехарот во Евролигата Перо Антиќ не доби ниту една секунда на дуелот против Реал Мадрид во полуфиналето од Евролигата, а Фенербахче го доби овој дуел со 84:75.

Падна шампионот ЦСКА Москва, Олимпијакос е првиот финалист во Евролигата

Екипа - 19.05.2017

Грчкиот тим Олимпијакос е првиот финалист на завршниот Ф4 турнир во Евролигата, откако во првото полуфинале го елиминира актуелниот првак ЦСКА Москва, славејќи со 82-78. Иако „армејците“ имаа и двоцифрена предност во текот на мечот, сепак, ...

Спанулис ја активираше, а Грин ја фрли „бомбата" кон „армејците"

SportMedia - 19.05.2017

Налетнаа „црвеноармејците" на една вистинска „нагазна мина“ наречена Олимпијакос. И експлодира „бомбата", Олимпијакос го активираше својот најголем адут, Василис Спанулис. Кога требаше, знаеше големиот мајстор Васили Спанулис како да го одведе ...

Милутинов: Спанулис е страшен играч, има голема самодоверба!

Gol.mk - 19.05.2017

Грчки Олимпијакос по две години пауза повторно ќе игра финале од Евролигата, откако во полуфиналето во Истанбул по драматичен меч го совлада актуелниот европски првак ЦСКА Москва. Солидна партија под обрачите во тимот од Пиреја пружи српскиот ...

ЛЕГЕНДАТА СПАНУЛИС ја симна круната на ЦСКА - Олимпијакос е првиот финалист

Gol.mk - 19.05.2017

Олимпијакос е првиот финалист на завршниот турнир на Евролигата во кошарка, откако во драматично полуфинале во „Синан Ердем Дом“ во Истанбул ја победи ЦСКА Москва со 78-82, во меч со уште еден пресврт и уште една симултанка на Василис Спанулис.

Пеколен натпревар во Евролигата – Олимпијакос ја потопи ЦСКА!

СуперСпорт - 19.05.2017

Денес беше одигран одличен натпревар во Русија помеѓу тимовите на ЦСКА и Олимпијакос. Натпреварот го започна подобро домаќинот кој ја доби првата ¼-на со 18:12, а во продолжениеот го задржа своето ниво на игра и на полувремето замина со предност од ...

Фенербахче и Олимпијакос во финалето на Евролигата

Сител - 19.05.2017

Екипите на Фенербахче и Олимпијакос ќе се борат за шампионскиот трофеј во кошаркарската Евролига. Ова е исходот по полуиналните натпревраи од завршниот Ф4 турнир кој се одржува во Истанбул.

Фантастичното забивање на Фенербахче – и големиот фер плеј на трибини помеѓу навивачите (Фото+Видео)

Спортклуб - 19.05.2017

Фенербахче пеколно ја стартуваше првата четвртина од вториот полуфинален меч од завршницата во Евролигата. Тимот на Жељко Обрадовиќ игра за финале против Реал, а првите 10 минути им се фантастични и веќе водат со 21:13.

ФОТО: Наумоски од првите редови со поддршка за Антиќ кој тргнува по нова европска круна

Gol.mk - 19.05.2017

Турскиот кошаркарски првак Фенербахче во овие моменти го игра вториот полуфинален дуел од годинашниот завршен Ф4 турнир во Евролигата, а противник му е Реал Мадрид. На трибините во „Синан Ердем Дом“ владее пеколна атмосфера, која што ја создаваат ...

Јунакот Спанулис: Три четвртини перфектно ме чуваа, но имав сили за финишот

Gol.mk - 19.05.2017

Едноставно некои натпревари се повторуваат и некои актери се родени да бидат јунаци. Василис Спанулис постигна 14 поени, постигна три тројки и имаше еден вонсериски влез и од загубен натпревар, на Олимпијакос му донесе победа над ЦСКА со 78-82 и ...

Реал стои на патот на Фенербахче до прва европска круна

Екипа - 19.05.2017

Фенербахче оди чекор по чекор, во 2015 играше на Ф4, во 2016 го мина полуфиналето и несреќно загуби во големото финале, па турскиот гигант со право се надева дека годинава конечно ќе стигне до толку посакуваната „премија“ – титулата во Евролигата на ...

Неочекувана посета: Антиќ доби специјална прегратка како посебен мотив пред големото полуфинале во Евролигата (Фото)

Дерби - 19.05.2017

За нешто помалку од половина час, Перо Антиќ и неговите соиграчи од Фенербахче ќе излезат на мегдан против Реал Мадрид во полуфиналето во Евролигата, натпревар по кој ќе биде одлучен противникот на Олимпиајкос во големото финале во Истанбул кое е ...

Драмата во Истанбул за Олимпијакос – Евролигата ќе добие нов шампион

Спортклуб - 19.05.2017

Олимпијакос успеа во драматичен натпревар одигран во Истанбул, да ја победи ЦСКА Москва, која е актуелен шампион во Евролигата и со 78:72, да си обезбеди финале сезонава. Неверојатен натпревар полн со пресврти, во кој на крајот можат да жалат ЦСКА ...

Европа ќе има нов шампион: Олимпијакос најде решение за фаворизираната ЦСКА

Дерби - 19.05.2017

Грчки Олимпијакос е првиот финалист на фанјл-фор турнирот на кошаркарската Евролига кој денеска започна во Истанбул, Турција. Василис Спанулис и неговите соиграчи го изненадија фаворизираниот актуелен европски шампион ЦСКА Москва, победувајќи со ...

Олимпијакос прв финалист на „фајнл фоур“ во Истанбул

А1 On - 19.05.2017

Кошаркарите на Олимпијакос се пласираа во финалето на „фајнл фоур“ од Евролигата што се игра во Истанбул. Тие во првото полуфинале го победија европскиот првак ЦСКА Москва со 82:78 (12:18; 21:22; 27:24 и 22:14).

ВИДЕО: Веќе видено - еве како Спанулис по третпат во пет години ја сруши ЦСКА

Gol.mk - 19.05.2017

Василис Спанулис ја продлабочи својата легенда и со уште еден епски пресврт му донесе на својот Олимпијакос голема Ф4 победа. По третпат жртва на грчкиот феномен беше неговиот најчест пациент ЦСКА Москва.

Перо Антиќ против Олимпијакос ќе ја брка својата трета титула

Вечер - 19.05.2017

Македонскиот кошаркар, Перо Антиќ, заедно со својот тим Фенербахче се пласираше во финалето во Евролига, откако вбеше подобар во полуфиналната пресметка против Реал Мадрид со 84:75 Со оваа победа турскиот гиган в недела ќе има шанса за прв пат во ...

Глобтротерот Обрадовиќ го брка своето 11. финале на Евролигата

Gol.mk - 19.05.2017

Сите погледи овој викенд се насочени кон Жељко Обрадовиќ и неговиот поход по десетта титула во најсилниот европски куп. Србинот на клупата на Фенер ќе се обиде да придодаде европска круна со уште една екипа, откако стана европски првак со Партизан, ...

Антиќ во потрага по четвртото европско финале и третата титула

Gol.mk - 19.05.2017

Перо Антиќ влезе во историјата на македонската кошарка како прв наш кошаркар кој четири патти ќе игра на „фајнал-фор“ турнир на Евролигата. Антиќ веќе има два евролигашки пехари во својата витрина, со грчки Олимпијакос во 2012 година во Истанбул и ...

Антиќ посочи кој тим го посакува во финалето, но и испрати смешна порака до Спанулис (Видео)

Дерби - 19.05.2017

Од денеска па до недела во центарот на вниманието на кошаркарска Европа ќе биде Истанбул и завршниот фајналфор во Евролигата на кој силите ќе ги одмерат ЦСКА Москва, Олимпијакос, Реал Мадрид и Фенербаче на поранешниот македонски репрезентативец Перо ...

Олимпијакос прв финалист на „фајнл фоур“ во Истанбул

Курир - 19.05.2017

Кошаркарите на Олимпијакос се пласираа во финалето на „фајнл фоур“ од Евролигата што се игра во Истанбул. Тие во првото полуфинале го победија европскиот првак ЦСКА Москва со 82:78 (12:18; 21:22; 27:24 и 22:14).

Време е за фајналфор: Атомскиот напад на ЦСКА против моќната одбрана на Олимпијакос

Екипа - 19.05.2017

ЦСКА Моска и Олимпијакос со меѓусебниот дуел во 17.30 часот ќе ги стартуваат возбудувањата на фајналфор турнирот од Евролигата што викендов се одржува во Истанбул. Рускиот гигант ќе се обиде да ја одбрани титулата освоена лани, а прв на патот на ...

Само Фенер не знае како е да се освои Евролигата од учесниците во Истанбул

Gol.mk - 19.05.2017

Истирте четири екипи кои се бореа за европската круна во Мадрид пред две години со истите тренери и со истите полуфинални парови ќе се борат за титулата на Евролигата и во Истанбул оваа година.

Македонскиот рекордер Антиќ дециден: Сакам финале Фенер - Олимпијакос

SportMedia - 19.05.2017

Најсилното европско клупско натпреварување, Евролига за македонските клубови и натаму ќе остане голем и речиси и недостижен сон. Но, благодарение на Перо Антиќ се чуствуваме горди, особено кога станува збор за завршниците во европската елита.

Антиќ посакува финале Фенербахче – Олимпијакос во Евролигата

Екипа - 19.05.2017

Македонскиот кошаркарски ас Перо Антиќ со својот тим Фенербахче повторно е дел од завршниот Ф4 турнир во Евролигата. Денеска на програмата се полуфиналните дуели, а Антиќ очекува пласман на Фенербахче во финалето и посакува финална пресметка со ...

Антиќ во четврти обид за трета шампионска титула...

Н.Македонија - 19.05.2017

Македонија по 12-ти пат ќе има свој кошаркар во завршницата на Евролигата, и тоа во името на Перо Антиќ, кој настапува за турски Фенербахче Кошаркарската Евролига влегува во завршницата викендов, кога вечерва и в недела ќе се играат полуфиналните ...

Мини-филм како најава за завршниот спектакл: Ќе успее ли Антиќ да дојде до третата титула во Евролигата (Видео)

Дерби - 19.05.2017

Од денеска, па до недела се игра завршницата на најдоброто клупско кошаркарско натпреварување на стариот континент Евролигата, а битката за трофејот во Истанбул ќе ја водат четири екипи ЦСКА Москва, Олимпијакос, Фенербахче и Реал Мадрид.

Четири екипи од кошаркарската Евролига во борба за шампионската титула...

Н.Македонија - 19.05.2017

Четири екипи од кошаркарската Евролига во борба за шампионската титула Четирите најдобри екипи сезонава од кошаркарската Евролига денеска ги играат полуфиналните натпревари на „Фајнл фор“ турнирот што се одржува во Истанбул.

Ф4 Истанбул: Сите имаат еднакви шанси за титулата

Макфакс - 19.05.2017

ЦСКА, Олимпијакос, Фенербахче и Реал Мадрид имаат подеднакви шанси да освојат титула во кошаркарската Евролига. Завршниот турнир во Евролигата започнува в петок со двете полуфинални пресметки, а ќе се заврши в недела кога ќе се одигра натпреварот за ...

Почнува битката за трофејот во Евролигата

Алфа - 19.05.2017

Денеска во Истанбул почнува завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Полуфиналето го отвораат Олимпијакос и московска ЦСКА кои за место во последниот меч од сезоната во елитното кошаркарско натпреварување ќе се соочат од 17 часот и 30 минути.

ВО БИТКА ЗА ТРОФЕЈ: Антиќ вечерва против Реал Мадрид

Телеграф - 19.05.2017

Искусниот кошаркар денеска со Фенербахче игра во полуфиналето на завршниот турнир од Евролигата Перо Антиќ и Фенербахче денеска ќе бидат во битка за титулата во Евролигата. Вечерва се игра првиот меч односно дуелот од полуфиналето во кој тимот од ...

Антиќ во лов на третиот трофеј во Евролигата

МКД - 19.05.2017

Денеска (петок) почнува завршниот турнир во Евролигата кој се игра во Истанбул, Перо Антиќ може да стане единствениот македонски играч кој три пати го освојувал најсилното клупско кошаркарско натпреварување во Европа.

Талисманот за Олимпијакос пред Ф4 турнирот: Сопругата на Спанулис е бремена и најавува нова европска титула

Gol.mk - 19.05.2017

Историјата се повторува и на овогодишниот завршен турнир во Евролигата во Истанбул, откако жената на Спанулис објави дека е бремена и ги загрижи останатите три учесници. Во првите три случаи (2009, 2012 и 2013 година) кога Спанулис очекуваше принова ...

Четири екипи, еден трофеј: Време е за финалето во Евролигата

Локално - 19.05.2017

Кошаркарска Европа ќе насочи поглед на Истанбул во наредните три дена. Од денеска до недела во турскиот мегаполис претстои Финалната четворка на најпрестижната клупска кошаркарска трка на Стариот континент.

Антиќ во ново европско финале, Фенербахче го исчисти Реал Мадрид на фајналфорот во Истанбул

Република - 19.05.2017

Првакот на Турција, Фенербахче втора година по ред ќе игра во финалето на Евролигата, откако во второто полуфинале го збриша Реал Мадрид со 84-75. Најуспешниот тим од регуларниот дел од сезоната „удри“ во турскиот ѕид и заслужено е поразен.

Олимпијакос се пласираше во големото финале, ЦСКА (М) на колена

Вечер - 19.05.2017

Кошаркарите на Олимпијакос се првите финалисти на Ф4 турнирот во Евролигата, откако во полуфиналниот дуел беа подобри од актуелниот шампион ЦСКА од Москва со 82:78 Рускиот тим ја имаше фаворитската улога во овој дуел, но сепак мотивираниот противник ...

Европа ќе добие нов шампион, Олимпијакос ја елиминираше ЦСКА Москва во полуфиналето на фајналфорот

Република - 19.05.2017

Олимпијакос е првиот финалист на завршниот турнир на Евролигата во кошарка, откако во драматично полуфинале во „Синан Ердем Дом“ во Истанбул ја победи ЦСКА Москва со 78-82, во меч со уште еден пресврт и уште една симултанка на Василис Спанулис.

Олимпијакос прв финалист на „фајнл фоур“ во Истанбул

Канал5 - 19.05.2017

Кошаркарите на Олимпијакос се пласираа во финалето на „фајнл фоур“ од Евролигата што се игра во Истанбул. Тие во првото полуфинале го победија европскиот првак ЦСКА Москва со 82:78 (12:18; 21:22; 27:24 и 22:14).

Мини-филм како најава за завршниот спектакл: Ќе успее ли Антиќ да дојде до третата титула во Евролигата

Точка - 19.05.2017

Од денеска, па до недела се игра завршницата на најдоброто клупско кошаркарско натпреварување на стариот континент Евролигата, а битката за трофејот во Истанбул ќе ја водат четири екипи ЦСКА Москва, Олимпијакос, Фенербахче и Реал Мадрид.

Четири екипи од кошаркарската Евролига во борба за шампионската титула

А1 On - 19.05.2017

Четирите најдобри екипи сезонава од кошаркарската Евролига денеска ги играат полуфиналните натпревари на „Фајнл фор“ турнирот што се одржува во Истанбул. Трофејот ќе го брани ЦСКА Москва, која лани во финалето беше поуспешна од турската екипа ...