TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонците со бугарски пасош полесно до работа во Канада

+инфо - 21.04.2017

За жителите на ЕУ Канада воведува електронски дозволи за патување наместо визи. Канада од мај ќе ги олесни правилата за патување за сопствениците на пасош од земјите на ЕУ. За жителите на Европската унија, Канада воведува таканаречена електронска ...

Најново: Патувањето во Канада олеснето за голем дел од македонците

Бриф - 21.04.2017

Од 1-ви мај ќе следува олеснување на правилата за патување на Канада за сите кои поседуваат пасош од Европската Унија. Сите кои поседуваат еу пасош ќе можат да патуваат во Канада со помош на барање за електронска дозвола за патување, наместо да го ...

Дознајте дали би поминале на новиот тест за државјанство за Австралија

Факултети - 21.04.2017

Кои се боите на австралиското абориџинско знаме? Кој официјален симбол на Австралија го идентификува Комонвелт имотот? Што се случило во Австралија на 1 јануари 1901 година? Фото: iStock Одговорете точно на вакви и слични прашања поврзани со ...

Нови правила за добивање австралиско државјанство

Нова ТВ - 20.04.2017

Австралија ги заострува критериумите за добивање државјанство. Подобро познавање на англискиот јазик, подолг престој во земјата и доказ за интеграција, како што е работен ангажман, се дел од заострените мерки кои оваа земја има намера да ги воведе, ...

Олеснувања за патување во Канада за Македонците со бугарски пасош

Слободен Печат - 21.04.2017

Канада од мај ќе ги олесни правилата за патување за сопствениците на пасош од земјите на ЕУ. За жителите на Европската унија, Канада воведува таканаречена електронска дозвола наместо виза.

Австралија планира построги услови за добивање државјанство

Кајгана - 20.04.2017

Австралија планира да воведе построги услови да добивање државјанство и да го продолжи рокот на чекање. Австралиските власти ќе воведат дополнителни тестови за познавање на „австралиските вредности“ и повисоки стандарди за познавање на англискиот ...

Ако имате бугарски пасош: Од 1 мај отпаѓаат визите за Канада

Скопје инфо - 20.04.2017

Бугарите, кои ги исполнуваат условите, ќе можат да поднесуваат барање за електронска дозвола за патување (eTA) наместо виза од 1 мај 2017година, соопштија од Амбасадата на Канада за Романија, Бугарија и Молдавија.

Познавање на австралиските вредности, услов за државјанство

Слободен Печат - 20.04.2017

Тестови за познавање на англиски јазик и на австралиските вредности ќе бидат воведен како услови за добивање државјанство на Австралија, објави владата во Канбера, објаснувајќи ја имиграциската реформа.

Австралија воведува построги правила за стекнување на државјанство

Стандард - 20.04.2017

Австралиските власти ќе го направат потешко стекнувањето на државјанство во земјата во рамките на процесот за ревизија на миграциското законодавство, пренесува Би-Би-Си. Оние кои посакуваат австралиски пасош ќе минуваат тестови за познавање на ...

АВСТРАЛИЈА ВЕЌЕ НЕ Е ВЕТЕНА ЗЕМЈА: Се укинуваат работни визи за странци, а сега потешко и до државјанство

Фактор - 20.04.2017

Подобро познавање на англиски јазик, подолг престој во земјата и доказ на интеграција, како што е работа, се некои од острите мерки кои Австралија планира да ги воведе за добивање на државјанство.

Олеснување за патување во Канада

Вечер - 21.04.2017

Од 1-ви мај олеснување на правилата за патување на Канада за сите кои поседуваат пасош од Европската Унија. Имено сите кои поседуваат ЕУ пасош ќе можат да патуваат во Канада со помош на барање за електронска дозвола за патување, наместо да го прават ...

И нас не фаќа чадот: Со бугарски пасош полесно до патување и работа во Канада

Таратур - 21.04.2017

Канада од мај ќе ги олесни правилата за патување за сопствениците на пасош од земјите на ЕУ. За жителите на Европската унија, Канада воведува таканаречена електронска дозвола наместо виза.

Австралија планира да воведе построги услови за добивање државјанство

Денар - 20.04.2017

Австралија планира да воведе построги услови да добивање државјанство и да го продолжи рокот на чекање. Австралиските власти ќе воведат дополнителни тестови за познавање на „австралиските вредности“ и повисоки стандарди за познавање на англискиот ...

Сакате да станете Австралиец? Ова се новите правила за кандидатите за државјанство

Точка - 20.04.2017

Подобро познавање на англискиот јазик, подолг престој во земјата и доказ за интеграција, како што е работа, се некои од поострите мерки кои Австралија планира да ги воведе за добивање на државјанство, соопштиле денес службениците.