TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алијансата на албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Телма - 11.01.2017

Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство.

УСЛОВИТЕ СЕ ТУЃО МАСЛО: Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

Телеграф - 11.01.2017

Ахмети, сепак, остави простор за разговор и за договор со ВМРО-ДПМНЕ, што не може да се каже за останатите две партии кои се потписнички на платформата - БЕСА и „Алијансата на Албанците“ На критики и неодобрување од експертската јавност наиде ...

Албанците и Македонците го кренаа тепихот, и најдоа многу прашина и една Платформа

Локално - 11.01.2017

И така, си живеевме сите ние среќно, весели и безгрижни во Македонија, и одеднадеш, без никаква претходна најава, без усул, веднаш после осамостојувањето, брзо-брзо, само после нецели…ххмм….26 години, како гром од ведро небо, БУУУУМММ, ни се случи ...

Влахов Мицов: Стоп за албанскиот политички тероризам

Република - 11.01.2017

Стефан Влахов Мицов Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го ...

Серија неповрзани настани не може да бидат „геноцид“...

Н.Македонија - 11.01.2017

Дел историчари предупредуваат дека со овој термин, кој е строго дефиниран, не смее политички да се манипулира Поимот геноцид е многу прецизно дефиниран од Обединетите нации и поради тоа тешко би можел да се употреби како чадор-термин со кој би се ...

Уставни или платформски визитарки

Курир - 11.01.2017

Токму на Божик, како Божикна честитка испратена по брза пошта од албанските партии, Македонците го добија за плаќање очекуваниот есап од расипничката изборна гозба на аболицираниот криминалец Заев навигиран од Сорос и неговата платеничка и ...

Ахмети: Нови избори ако нема влада, а влада тешко без платформата

Нова ТВ - 10.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју за телевизијата „ТВ 21“ потенцирајќи дека од ...

Алијансата на Албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

+инфо - 11.01.2017

Зијадин Села вели дека сега е времето кога треба да се решат сите прашања кои ги засегаат Албанците. Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја ...

Албанците и Македонците го кренаа тепихот, и најдоа многу прашина и една Платформа

Репортер - 11.01.2017

И така, си живеевме сите ние среќно, весели и безгрижни во Македонија, и одеднадеш, без никаква претходна најава, без усул, веднаш после осамостојувањето, брзо-брзо, само после нецели…ххмм….26 години, како гром од ведро небо, БУУУУМММ, ни се случи ...

Влахов Мицов: Стоп за албанскиот политички тероризам

Вечер - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

Незири: Албанците и Македонците треба да имаат Резолуција за геноцидот

Нова ТВ - 10.01.2017

Усвојување на Резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956. Ова е дел од барањата кои се содржани во Платформата на албанските лидери, но што всушност истата ...

Платформа за спас на Груевски

Фокус - 10.01.2017

Пишува: Драган АЛЧИНОВ Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа- да предизвика дистракција.

Уставни или платформски визитарки

Пулс24 - 11.01.2017

Токму на Божик, како Божикна честитка испратена по брза пошта од албанските партии, Македонците го добија за плаќање очекуваниот есап од расипничката изборна гозба на аболицираниот криминалец Заев навигиран од Сорос и неговата платеничка и ...

Албанска платформа - излез или влез во нова политичка криза?

24 Вести - 10.01.2017

Политичката платформа на албанските партии предизвика бура од реакции во јавноста и отвори серија прашања - дали барањата се граѓански или политички концепт и колку тие се во во прилог на воспоставување на мултиетничка држава дел од албанските ...

Молк од СДСМ за платформата на Албанците, Ахмети вели, ако не биде прифатена – нови избори

ТВ21 - 10.01.2017

Втората коалиција според бројот освоени пратенички места на неодамнешните избори, предводена од СДСМ се уште не реагира во врска со содржината на заедничката платформа на партиите на Албанците во Македонија.

Течат уставните рокови- Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

Алфа - 10.01.2017

Првиот човек на владејачката партија е дециден дека ќе се обиде да формира Влада но не по секоја цена, и не на штета на националните интереси. Од друга страна пак социјалдемократите се уште молчат да барањата кои ги поставија Албанците.

Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

Сител - 10.01.2017

Зоран Заев со порака до Ахмети дека би прифатил се што е напишано во платформата на албанските партии само да биде дел од новата влада, дознава Нетпрес. Порталот пишува дека раководствто на СДСМ нема проблем со воведување двојазичност на целата ...

Заедничка платформа на Албанците,решенија или нова криза за Македонија

Нова ТВ - 10.01.2017

Автор: Џенис Сулимани Сторијата е достапна на албански јазик на следниот линк . Политичката платформа на ДУИ, коалицијата „Сојуз за Албанците” и коалицијата „Преродба со БЕСА” која се објави во медиумите предизвика широка дебата во јавноста, која до ...

Од Груевски и Заев сега се очекува државничко однесување!

Пулс24 - 10.01.2017

Денешните македонски политички лидери се соочуваат со најголемиот тест по прогласувањето на независноста на Република Македонија, пишува бугарсиот новинар Пламен Иотински. Во продолжение колумната на Пламен, главен уредник на Агенција БГНЕС.

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Локално - 10.01.2017

И младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател до каде сме стасале, и во разбирањето, ...

ОМД против албанската платформа

Телма - 10.01.2017

Обединетата Македонска Дијаспора денеска реагира на платформата на албанските партии и ги повика лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ веднаш да се сретнат и да се согласат околу неколку, според нив, клучни точки: Итно спроведување на долго одложуваниот ...

КАДЕ Е ЗАЕВ: СДСМ молчи за албанската платформа

Телеграф - 10.01.2017

Замреа и секојдневните изјави на раководството на опозицијата дека тоа ќе ја формира идната влада, како и проектите што ќе ги реализира кога ќе дојде на власт По четири дена од објавувањето на платформата на партиите на Албанците во СДСМ владее ...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Нетпрес - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

Никовски: Албанската платформа е обид за државен удар

Вечер - 10.01.2017

Сега кога платформата е јавна, таа е де факто, можеби на груб начин кажано, но мислам дека тоа е апсолутно реално, е обид за државен удар. Ќе речете тешки зборови се, меѓутоа тие се вистинските кои на најдобар начин ја објаснуваат ситуацијата, ...

А што беше тоа геноцид?

Окно - 10.01.2017

Платформата на албанските партии за Македонија, подготвена во Тирана (!), а испорачана токму на Божик (!), побргу ќе ги зоврие страстите во Македонија, отколку што ќе отвори сериозна и аргументирана дебата.

(ВИДЕО) Недостатоци во албанската платформа – Не се спомнува попис, а поддршката за СЈО е недефинирана?!

Репортер - 10.01.2017

Од заедничката платформа на албанските политички партии, универзитетскиот професор Митасин Беќири набројува неколку недостатоци. Вели дека во документот не е јасно изразена поддршката на албанскиот политички блок за Специјалното јавно обвинителство, ...

„Геноцид“ за кој јавноста првпат слуша?...

Н.Македонија - 10.01.2017

Според историчарите, никаков геноцид врз албанското население во Македонија не е документиран и,оттаму, ваквите тврдења имаат само политичка заднина, односно служат само за политичка манипулација Меѓу долгата листа барања од т.н.

БЕСА и „Алијансата за Албанците„ не сакаат коалиција со Груевски

еМагазин - 10.01.2017

Имајќи го предвид фактот дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е дел и од нашата политичка платформа редефинирање и важноста на оваа институција за враќање на правдата во земјата, под ниту еден услов не би прифатиле влада со партија која нема ...

Какво гигантско разочарување

Бриф - 10.01.2017

атформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал, каде ја составувале, но е документ кој ...

Никовски: Македонија треба да реагира за мешање на Албанија во наши државни прашања

Телевизија Нова - 09.01.2017

„Македонија, покрај другото, треба да прашаме, ако не протестираме, што значи албанското мешање во македонските внатрешни работи. Тоа е флагрантно, директно, отворено. Тој прави платформа за македонските партии, Еди Рама, на внатрешна политичка ...

Ахмети: Без прифаќање на платформата, нема да има влада, ќе има избори

А1 On - 10.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за ТВ 21 кажа дека без прифаќање на платформата на албанските партии подобро е да има нови избори зошто тешко ќе биде да се формира влада. Тој нагласи дека ова е најдоброто решение доколку преговарачките ...

Алијансата на Албанците ќе ги бојкотира евентуалните нови избори

Фокус - 11.01.2017

Aлијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство, објави Телма.мк .

„Македонски манифест“: Стоп за албанскиот политички тероризам

Нетпрес - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

Албанска платформа – излез или влез во нова политичка криза?

Локално - 10.01.2017

Политичката платформа на албанските партии предизвика бура од реакции во јавноста и отвори серија прашања – дали барањата се граѓански или политички концепт и колку тие се во прилог на воспоставување на мултиетничка држава дел од албанските граѓани ...

Македонија очекува државничкo однесување од Груевски и Заев

МКД - 10.01.2017

Клучното прашање е какво ќе биде однесувањето на Груевски и Заев и дали тие се бранители на „македонската платформа". Aктуелните македонски политички лидери се соочуваат со најголемиот предизвик по прогласувањето на независноста на Република ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Репортер - 10.01.2017

Mлладичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател до каде сме стасале, и во разбирањето, и ...

ОМД против албанската платформа

Локално - 10.01.2017

Обединетата Македонска Дијаспора денеска реагира на платформата на албанските партии и ги повика лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ веднаш да се сретнат и да се согласат околу неколку, според нив, клучни точки: Итно спроведување на долго одложуваниот ...

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Курир - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

Фрчковски смета дека „Сеалбанската платформа’’ единствено им помага на ДПМНЕ и ДУИ и никому повеќе!

Позитив.мк - 10.01.2017

Професорот и политичар Љубомир Фрчковски во најновата колумна смета дека донесената заедничка платформа на ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците е големо разочарување бидејќи со дел од поставените барања единствено „ќар“ имаат Груевски и Ахмети кои може ...

Никовски: Албанија ни се меша во внатрешните работи, мора да се реагира

Позитив.мк - 10.01.2017

Дипломатот Ристо Никовски во гостувањето на ТВ Нова посочи дека Македонија мора да реагира по вклученоста и иницијатива на албанскиот премиер Еди Рама во водењето на албанските партии ДУИ, БЕСА и Алијансата, кои донесоа заедничка платформа.

Ахмети: Тешко до Влада без прифаќање на платформата, можни се нови избори

Таратур - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју за телевизијата ТВ 21 потенцирајќи дека од ова ...

Алијанса на Албанците ќе бојкотира евентуални нови избори

ТВ21 - 11.01.2017

Aлијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство, објави Телма.мк .

Влахов Мицов: Тероризмот на албанските политички команданти не завршил, сега е во политичко руво

Позитив.мк - 11.01.2017

Стефан Влахов Мицов, политичкиот активист и историчар упати жестока критика за сеалбанската декларација во кој се состојат повеќе непристојни барања за редефинирање на македонската држава.

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев бидејќи е осомничено лице и аболиран криминалец?

Република - 10.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатaр е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија што е дел од Алијансата за Албанците.

Какво гигантско разочарување

Репортер - 10.01.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал, каде ја составувале, но е документ кој ...

Македонски манифест: Стоп за албанскиот политички тероризам

МКД - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Вечер - 10.01.2017

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од ...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Курир - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Какво гигантско разочарување

Локално - 10.01.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал, каде ја составувале, но е документ кој ...

СДСМ со порака до ДУИ-прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс24 - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...