TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

31 загинат во пожарите во Калифорнија

А1 On - 13.10.2017

Најмалку 31 лица загинаа, над сто се повредени, а неколку стотици се водат како исчезанти во силните пожари што ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија. Ова претставува рекорден број на жртви при огнена стихија во историјата на САД.

Претставничкиот дом на САД одобри 36,5 милијарди долари за справување со последиците од ураганите и пожарите

А1 On - 13.10.2017

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри закон за доделување на 36,5 милијарди долари помош за областите кои беа погодени од неодамнешните урагани и пожари во САД. Од вкупната сума, 18,7 милијарди долари се наменети за Федералната ...

Најмалку 31 жртва во калифорниската огнена стихија (ВИДЕО)

Нетпрес - 13.10.2017

Шумските пожари и во текот на ноќта кон петокот продолжија да уништуваат населби и плодни полиња на северот од американската сојузна држава Калифорнија, и покрај напорите на илјадници пожарникари во борбата против огромните пожари во кои досега ...

Се зголемува бројот на жртвите во Калифорнија

Стандард - 13.10.2017

Жртвите на пожарите, кои беснееа во северна Калифорнија пораснаа на 31. Други 100 луѓе беа повредени, а стихијата уништи 3.500 домови и згради. Трагичната рамнотежа е најлошата од 1933 година, кога во пожар во Лос Анџелес загинаа 29 лица.

Гори Калифорнија

24 Вести - 12.10.2017

Калифорнија во пламен, цели населби се претворени во пепел. Најмалку 23 лица загинаа, а стотици се водат за исчезнати во пожарите кои од неделата беснеат во американската сојузна држава Калифорнија.

Властите во Португалија одговорни за смртта на 64 луѓе во јунските пожари

Newsroom - 12.10.2017

Независна истрага за шумските пожари во Португалија, во кои во јуни оваа година загинаа 64 лица, покажа дека властите не го евакуирале на време селското население, наведуваат медиумите. Претседателот на Комисијата Жоао Гереиро рече денеска пред ...

Пожарите во Калифорнија се шират, расте бројот на загинати

Глас на Америка - 12.10.2017

Непроменетата ситуација придонесе за нови евакуации Денешната временска прогноза за северна Калифорнија ќе донесе силни ветришта и ниска влажност на воздухот, услови кои го прават тоа речиси невозможно да се стават под контрола 22-та, големи пожари ...

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Слободен Печат - 12.10.2017

Жешки ветришта се причината поради која пожарите во Калифорнија неконтролирано се ширеа, а временските услови не дозволуваат пожарникарите да се справат со огнената стихија. Досега е потврдена смртта на 23 лица кои загинаа во пожарите кои започнаа ...

Марихуаната гори во пожарите во Калифорнија

Кајгана - 12.10.2017

Пожарите во Калифорнија се покажаа катастрофални за локалните одгледувачи на канабис. Дел од нив само немоќни ги гледаа нивните посеви како горат до корен, а други сведочеа како чадот и пепелта ги загадуваат деликатните цветови на нивните насади со ...

(ВО ЖИВО) Пожар во Калифорнија: Над 23 мртви, стотици изчезнати

Поглед - 12.10.2017

Пожарите кои во неделата ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија, досега со себе зедоа 23 жртви, а околу 300 се водат за исчезнати. Поради силниот ветер кој со денови беснее, пожарот зафатил земјиште од околу 69 000 хектари земјиште.

Калифорнија во пламен, цели населби се претворени во пепел

Нова ТВ - 12.10.2017

Во пожарите кои од неделата беснеат во американската сојзна држава Калифорнија досега загинале 23 лица, а околу 300 се водат за исчезнати, објави Лос Анџелес Тајмс. Во овој момент најмалку 22 шумски пожари и натаму се шират, а голем број ...

Пожари ја голтаат Калифорнија, десетици мртви, стотина исчезнати: "Состојбата само ќе се влошува"

Точка - 12.10.2017

Повеќе од 8.000 пожарникари се борат со огнената стихија која голта вкупно осум калифорниски окрузи. Вкупно 22 пожара избиле од неделата и настрадале речиси 70.000 хектари. Загинале 23 лица, додека стотина се водат како исчезнати.

Жртви и исчезнати во пожарите во Калифорнија

МРТ - 12.10.2017

Противпожарните екипи во Калифорнија се борат со дваесетина пожари. Има жртви и исчезнати. Уништени се големи површини од винарските региони Напа и Сонома, а вонредна состојба е прогласена во неколку окрузи.

Најмалку 31 загинат во големите пожарите во Калифорнија

Press24 - 13.10.2017

Најмалку 31 лица загинаа, над сто се повредени, а неколку стотици се водат како исчезанти во силните пожари што ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија. Ова претставува рекорден број на жртви при огнена стихија во историјата на САД.

Претставничкиот дом на САД одобри 36,5 милијарди долари за справување со последиците од ураганите и пожарите

Сител - 13.10.2017

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри закон за доделување на 36,5 милијарди долари помош за областите кои беа погодени од неодамнешните урагани и пожари во САД. Од вкупната сума, 18,7 милијарди долари се наменети за Федералната ...

Најмалку 23 жртви во пожарите во северна Калифорнија

24 Вести - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинаа, а околу 300 се водат како исчезнати во шумските пожари што беснеат во северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Во осум области активни се преку 20 пожари во кои изгореа околу 69.000 ...

Над 20 загинати и стотици исчезнати во пожарите во Калифорнија

Р.С.Европа - 12.10.2017

Стотици пожарникарски тимови и пожарникарски возила се борат да ги зауздаат пожарите во винскиот регион во северна Калифорнија во кои досега загинаа 23 луѓе, стотици се исчезнати, а илјадници луѓе останаа без покрив над глава.

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Макфакс - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинале во пожарите што ја погодија Калифорнија. Само во округот Соном дури 550 лица се водат како исчезнати, соопштија властите. Уништени се околу 3.500 објекти, илјада луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се наведува, ...

ФОТО: Апокалиптични сцени по големите пожари во Калифорнија

БркајРабота - 12.10.2017

Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба. Во огнената стихија, која се шири со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, а 150 се ...

Калифорнија во пламен

Таратур - 12.10.2017

Калифорнија во пламен, цели населби се претворени во пепел. Најмалку 23 лица загинаа, а стотици се водат за исчезнати во пожарите кои од неделата беснеат во американската сојузна држава Калифорнија.

Калифорниската огнена стихија однесе најмалку 23 живота и уништи 3.500 објекти

Нетпрес - 12.10.2017

Калифорнија ги повика соседните американски сојузни држави да ѝ се придружат против особено силните шумски пожари во коишто од неделата загинаа 23 лица, 3.500 градби се уништени, за повеќе стотици лица уште не се знае каде се наоѓаат, а состојбата ...

(ВИДЕО) ПОЖАРИ ГОЛТААТ СЕ ПРЕД СЕБЕ: Вака изгледа возење низ „пеколот“ во Калифорнија

Фактор - 12.10.2017

Пожари беснеат во Калифорнија. 17 луѓе го изгубија животот, а ветровите го отежнуваат гаснењето на огновите. Пожарникарите во Северна Калифорнија се борат со огнена стихија, уништени се стотина згради и куќи, а илјадници луѓе бие приморани на ...

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Локално - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

Најмалку 17 жртви во пожарите во Калифонија

Глас на Америка - 11.10.2017

Гувернерот на сојузната држава прогласи вонредна состојба во осум општини, и и` се заблагодари на владата за брзото обезбедување помош Заслабените ветришта и пониските температури им помагаат на пожарникарите во Калифорнија во справување на бројните ...

Пожарите во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти

А1 On - 11.10.2017

Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба. Во огнената стихија, која се шири со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, а 150 се ...

Сè поголем бројот на загинати во пожарите на северот на Калифорнија

Мета - 11.10.2017

Најмалку 17 лица загинале, а 150 се водат како исчезнати во пожарите што беснеат во северните делови на американската сојузна држава Калифорнија, јавуваат светските медиуми. Стотици пожарникари се обидуваат да ја стават под контрола огнената стихија ...

(ФОТО) Апокалиптични слики од Калифорнија – пожарите и натаму беснеат

Sky - 11.10.2017

Пожари и понатаму беснеат во Калифорнија. Досега настрадаа 17 луѓе, а 150 се водат како исчезнати, уништени се 1.500 куќи и други објекти. Пожарите зафатија повеќе од 46.000 хектари од неделата кога избија пожарите и се проширија благодарение на ...

Најмалку 31 загинат во пожарите во Калифорнија...

Н.Македонија - 13.10.2017

Најмалку 31 загинат во пожарите во Калифорнија Најмалку 31 лица загинаа, над сто се повредени, а неколку стотици се водат како исчезанти во силните пожари што ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија.

36,5 милијарди долари за последиците од ураганите и пожарите во САД...

Н.Македонија - 13.10.2017

36,5 милијарди долари за последиците од ураганите и пожарите во САД Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри закон за доделување на 36,5 милијарди долари помош за областите кои беа погодени од неодамнешните урагани и пожари во САД.

Расте бројот на загинати и исчезнати во пожарите во Калифорнија

Канал5 - 12.10.2017

Бројот на жртвите во пожарите што ја пустошат Калифорнија се искачи на најмалку 23. Само во округот Соном дури 300 лица се водат како исчезнати, соопштија американските власти. Уништени се околу 3.500 објекти, а како што се наведува, огнот зафатил ...

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Точка - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинале во пожарите што ја погодија Калифорнија. Само во округот Соном дури 550 лица се водат како исчезнати, соопштија властите. Уништени се околу 3.500 објекти, илјада луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се наведува, ...

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Телевизија Нова - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

Видео: Пожари беснеат во Калифорнија - бројот на жртвите се поголем

Press24 - 12.10.2017

Гувернерот на сојузната држава прогласи вонредна состојба во осум општини, и ѝ се заблагодари на владата за брзото обезбедување помош Заслабените ветришта и пониските температури, се чини им помагаат на спасувачките екипи во Калифорнија во ...

Околу 3.500 домови и трговски објекти уништени во пожарите во Калифорнија

Курир - 11.10.2017

Во огнената стихија, која се шири со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, а 150 се водат како исчезнати. Пожарот зафатил повеќе од 46.500 хектари земјиште од неделата поради сувото време и силниот ветар.

Расте бројот на загинати во пожарите на северот на Калифорнија

Press24 - 11.10.2017

Најмалку 17 лица загинале, а 150 се водат како исчезнати во пожарите кои беснеат во северните делови на американската сојузна држава Калифорнија, јавуваат светските медиуми. Стотици пожарникари се обидуваат да ја стават под контрола огнената стихија ...

Пред и потоа: Фотографии од пожарите во Калифорнија(фото)

Денар - 11.10.2017

Пожари и понатаму беснеат во Калифорнија. Досега настрадаа 17 луѓе, а 150 се водат како исчезнати, уништени се 1.500 куќи и други објекти. Пожарите зафатија повеќе од 46.000 хектари од неделата кога избија пожарите и се проширија благодарение на ...

Најмалку 31 загинат во пожарите во Калифорнија

Локално - 13.10.2017

Најмалку 31 лица загинаа, над сто се повредени, а неколку стотици се водат како исчезанти во силните пожари што ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија. Ова претставува рекорден број на жртви при огнена стихија во историјата на САД.

Претставничкиот дом на САД одобри 36,5 милијарди долари за справување со последиците од ураганите и пожарите

Курир - 13.10.2017

Од вкупната сума, 18,7 милијарди долари се наменети за Федералната агенција за управување со вонредни ситуации, меѓу чии задачи се последиците од ураганите, кои ги опустошија Тексас, Флорида и Порторико.

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Sky - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинале во пожарите што ја погодија Калифорнија. Само во округот Соном, дури 550 лица се водат исчезнати, соопштија властите. Уништени се речиси 3.500 објекти, илјада луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се наведува, ...

Над 20 жртви од пожарите во Калифорнија

Newsroom - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

Околу 3.500 домови и трговски објекти уништени во пожарите во Калифорнија

Вечер - 11.10.2017

Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба. Во огнената стихија, која се шири со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, а 150 се ...

Најмалку 31 загинат во пожарите во Калифорнија

Алсат-М - 13.10.2017

Најмалку 31 лица загинаа, над сто се повредени, а неколку стотици се водат како исчезанти во силните пожари што ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија. Ова претставува рекорден број на жртви при огнена стихија во историјата на САД.

Ужасот во Северна Калифорнија продолжува, најмалку 21 жртва во пожарите

+инфо - 12.10.2017

Во осум области горат преку 20 пожари во кои изгореа околу 69.000 хектари земја и уништени се 3.500 објекти. Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита.

Уништени домови, загинати луѓе – „апокалипса“ во Калифорнија

Република - 11.10.2017

Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба. Во огнената стихија, која се шири со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, а 150 се ...

Најмалку 31 загинат во пожарите во Калифорнија

Сител - 13.10.2017

Најмалку 31 лица загинаа, над сто се повредени, а неколку стотици се водат како исчезанти во силните пожари што ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија. Ова претставува рекорден број на жртви при огнена стихија во историјата на САД.

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Курир - 12.10.2017

Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица. Во осум области горат преку 20 пожари во кои изгореа околу 69.000 хектари земја и уништени се 3.500 објекти.

Пожарите во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти

Алфа - 11.10.2017

Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба. Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како ...

Најмалку 31 загинат во пожарите во Калифорнија

Exclusive.mk - 13.10.2017

Најмалку 31 лица загинаа, над сто се повредени, а неколку стотици се водат како исчезанти во силните пожари што ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија. Ова претставува рекорден број на жртви при огнена стихија во историјата на САД.

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Сител - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.