TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Командант Соколи: Власта го исценира случајот во Дива Населба

Нова ТВ - 17.02.2017

Мартонскиот судски проце за обвинетите во случајот Кумановска Дива населба стартува со сведочења за престрелките на 9 и 10 мај 2015 година. Сами Укшини, познат како командант Соколи во својот исказ кажа дека Мирсад Ндрецај и Бег Ризај биле ...

Судењето за „Дива населба“ продолжи со сведочење на обвинетите

Алсат-М - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Сами Укшини: ОБСЕ ни беше посредник за преговори со полицијата

Алфа - 17.02.2017

Целта, зошто дошле во Македонија, рече била „да ги ослободат граѓаните и да го спроведат Рамковниот договор„. ОБСЕ посредувало меѓу терористите од Диво Насеље, и полицијата да се предадат и да престане пукањето, во Куманово на 9 и 10 мај пред две ...

Командант Соколи вели дека специјалците биле убиени од припадници на МВР

+инфо - 17.02.2017

Можам да кажам дека предводници на групата беа Бег Ризај и Мирсад Ндрцај, изјави денеска во суд Сами Укшини, познат како командант Соколи. Сами Укшини, познат како командант Соколи денеска на продолжението на судскиот процес за случајот „Диво ...

КОМАНДАНТ СОКОЛИ СЕ ЗАКАНИ ВО СУДНИЦАТА: Да бев јас главен, во Куманово ќе имаше многу повеќе загинати

Телеграф - 17.02.2017

Тој рече дека мисија на кумановската група била реализација на Охридскиот рамковен договор. Сами Укшими рече дека не е терорист, туку патриот и дека дошол во Македонија за да ги брани правата на Албанците Да бев јас командант, на 9 мај 2015 година ...

Командант Соколи: Да бев јас командант, ќе имаше 200 мртви, а не само 18

Вест - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени.

Продолжи судењето за кумановските настани

МРТ - 17.02.2017

Со почетокот на сведочењата на обвинетите за тероризам, во големата сала на Врховниот суд продолжи судењето за кумановските настани. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите, рече дека не се чувствува виновен, оти не командувал со групата.

Укшини призна дека учествувал во Диво Насеље

Фокус - 17.02.2017

Сами Укшини, првообвинетиот во случајот „Диво Насеље“денеска сведочеше во судница на Врховниот суд, каде што истакна дека иако учествувал во настанот, не се чувствувал виновен, бидејќи не командувал со групата.

Обвинетиот во „Диво насеље“ Сами Укшини, не се чувствува виновен

ТВ21 - 17.02.2017

Денеска продолжиа судскиот процес „Диво насеље“ за судирот на полицијата со оружената група во Куманово во мај 2015. Денеска обвинетиот Сами Укшини даваше исказ во судницата и изјавил дека не требало да се предаде на полицијата и дека не се ...

Обвинетите во Куманово влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Мета - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...

Командант Соколи: Да бев јас главен во Диво Насеље ќе имаше 200 убиени

Press24 - 17.02.2017

Да бев јас командант, на 9 мај 2015 година немаше да има 18, туку 200 убиени. Јас не сум толку наивен, рече денеска во Врховниот Суд Сами Укшими, познат како командант Соколи, кој е првообвинет во случајот познат како „Дива населба“.

Продолжува судењето за случајот „Диво насеље“

Телма - 17.02.2017

Денеска продолжува судскиот процес „Диво насеље“ за судирот на полицијата со вооружената група во Куманово во мај 2015. Во тек е доказната постапка, на која ќе бидат сослушувани обвинетите како сведоци по предлог на одбраната.

Командат Соколи со шокантно сведочење - Специјалците ги убија нивни колеги

Фактор - 17.02.2017

Во продолжението од судското рочиште за Кумановската битка сведочеа самите осомничени за тероризам. Исказ даде Сами Ушкини познат како Командат Соколи кој вели дека неговата група не била виновна за тероризам, а специјалците во акцијата биле убиени ...

КОМАНДАНТ СОКОЛИ ЌЕ ОДГОВАРА: Денеска сослушување на обвинетите за Дива населба

Телеграф - 17.02.2017

Заедничко во исказите на сведоците кои беа сослушани јавно беше тоа дека не виделе ништо сомнително пред пукањето на 9 мај во Дива населба Сами Укшими, познат како командант Соколи, денеска, заедно со другите триесетина обвинети за тероризам за ...

Судење за Диво Насеље: Командант Соколи не чувствува вина

Press24 - 17.02.2017

Судскиот процес за хоророт кој минатата година се случи во Дивата Населба во Куманово, продолжи денеска. На обвинителна клупа седна обвинетиот Сами Укшини кој изјави дека не се чувствува виновен.

Ново судско рочиште за случајот „Диво насеље“

24 Вести - 17.02.2017

Денеска ќе се одржи ново судско рочиште за случајот „Диво насеље“, откако на минатото рочиште кое се одржа пред четири дена седуммина сведоци на одбраната сведочеа во процесот „Диво насеље“.

Продолжи судењето за Диво Насеље- за прв пат зборуваа обвинетите

Телевизија Нова - 17.02.2017

Нашата мисија беше јавно да се јавиме пред медиумите и кажеме дека ќе се вратиме на местата каде што се демобилизираше ОНА ако не се реализира охридскиот рамковен договор, рече Сами Укшини познат во 2001-та како командант Соколи во своја одбрана за ...

Обвинетите во „Дива населба“ денеска ќе даваат исказ пред судот...

Н.Македонија - 17.02.2017

Обвинетите во „Дива населба“ денеска ќе даваат исказ пред судот На денешното рочиште за судскиот процес „Дива населба“ за прв пат обвинетите за тероризам ќе дадат исказ пред судот, поточно ќе се изјаснат дали учествувале во терористичкиот напад на 9 ...

Обвинетите во „Диво Насеље“ денеска ќе проговорат за терористичкиот напад во Куманово

Фокус - 17.02.2017

Обвинетите за тероризам во случајот „Диво Насеље“, денеска, за прв пат ќе дадат исказ пред судот, односно ќе се изјаснат дали учествувале во терористичкиот напад на 9 и 10 мај 2015 година кога во кумановско беа убиени осумина полицајци, а беа ранети ...

„Диво Насеље“: Еден од обвинетите бил организатор и во 2001-ва

МРТ - 17.02.2017

Со сведочење на обвинетите, продолжи судскиот процес за случајот „Диво Насеље“. Сами Укшини, еден од обвинетите во случајот „Диво Насеље“ денска сведочеше во Кривичниот суд во Скопје. Тој изјави дека бил еден од организаторите на конфликтот од ...

Обвинетите во случајот „Диво Насеље“ ќе сведочат на суд

Телевизија Нова - 17.02.2017

Денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот Диво Насеље. Денеска се очекува да сведочат обвинетите за учество во дводневната престрелката со македонските безбедносни сили во 2015 -та година, и да откријат нови детали во овој високопрофилиран ...

Судењето за „Дива населба“ продолжи со сведочење на обвинетите

А1 On - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Командант Соколи: Бег Ризај и Мирсад Ндрецај се организатори на настаните од Диво насеље

Макфакс - 17.02.2017

Сами Укшини, познат како командант Соколи, во петокпред судот сведочеше за случајот „Диво Насеље“ при што потврди дека водачи на групата биле Бег Ризај и Мирсад Ндрецај, кои сакале да обезбедат спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Соколи: Да командував јас не 18, туку 200 убиени ќе имаше во Диво Насеље

Таратур - 17.02.2017

Сами Укшини, познат како командант Соколи денеска на продолжението на судскиот процес за случајот Диво Насеље изјави дека осумтемина убиени препадници на МВР во минатогодишните немили кумановски настани, не ги убиле тој или некој од групата.

Командант Соколи за Диво Насеље: Да бев јас командант ќе имаше 200 мртви, а не само 18!

Курир - 17.02.2017

Во својата неколкучасовна одбрана пред судот , првообвинетиот Укшини неколку пати повтори дека не бил водач на групата и да бил ќе било многу полошо: “Водачи на групата беа Бег Ризај и Мирсад Ндрецај кои се мртви.

Првообвинетиот за „Диво насеље“ не се чувствува виновен

Нова ТВ - 17.02.2017

Сами Укшини, првообвинетиот во случајот „Диво Насеље“денеска сведочеше во судница на Врховниот суд, каде што истакна дека иако учествувал во настанот, не се чувствувал виновен, бидејќи не командувал со групата, а станал дел од неа на барање од Бег ...

Обвинетиот за „Диво насеље“Сами Укшини, не се чувствува виновен

Локално - 17.02.2017

Продолжи судскиот процес „Диво насеље“ за судирот на полицијата со вооружената група во Куманово во мај 2015. Според ТВ21 , денеска обвинетиот Сами Укшини давал исказ во судницата и притоа изјавил дека не требало да се предаде на полицијата.

Терористите во Куманово влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Локално - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...

Продолжува судењето за случајот „Диво насеље“

Локално - 17.02.2017

Денеска продолжува судскиот процес „Диво насеље“ за судирот на полицијата со вооружената група во Куманово во мај 2015. Во тек е доказната постапка, на која ќе бидат сослушувани обвинетите како сведоци по предлог на одбраната.

Командант Соколи не се чувствува виновен...

Н.Македонија - 17.02.2017

СВЕДОЧЕЊА НА ОБВИНЕТИТЕ ВО „ДИВА НАСЕЛБА“ Првообвинетиот во случајот „Дива Населба“, Сами Укшини познат како командант Соколи при сведочењето пред судот рече дека учествувал во настанот, но не се чувстувал виновен оти тој не командувал со групата.

Обвинетите во случајот „Диво Насеље“ ќе сведочат на суд

Вечер - 17.02.2017

Заедничко во исказите на сведоците кои беа сослушани јавно беше тоа дека не виделе ништо сомнително пред пукањето на 9 мај во Дива населба Денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот Диво Насеље.

Диво Насеље: Командант Соколи призна дека учествувал но не чувствува вина

Репортер - 17.02.2017

Судскиот процес за хоророт кој минатата година се случи во Дивата Населба во Куманово, продолжи денеска. На обвинителна клупа седна обвинетиот Сами Укшини кој изјави дека не се чувствува виновен.

Ново судско рочиште за случајот „Диво Насеље“

+инфо - 17.02.2017

Доколку од исказите на обвинетите произлезат и други имиња, одбраната ќе побара и тие да бидат повикани како сведоци. Денеска ќе се одржи ново судско рочиште за случајот „Диво Насеље“, откако на минатото рочиште кое се одржа пред четири дена ...

Обвинетите ќе сведочат за Диво Насеље

Press24 - 16.02.2017

Ново рочиште за Диво Насеље. На минатото рочиште седуммина сведоци на одбраната ја дадоа својата изјава за настаните на кобниот 9 мај 2015 година. Денеска во тек е доказната постапка, а ќе бидат испрашувани обвинетите како сведоци на предлог ...

Судење за Диво Насеље: Сами Укшини сведочеше дека му бил вршен притисок да дејствува за спроведување на Охридскиот ...

Курир - 17.02.2017

– Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Командант Соколи: Да бев јас главен во „Диво Насеље“ ќе имаше 200 жртви, а не само 18

Точка - 17.02.2017

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска судот сведочеше за случајот „Диво Насеље“ при што потврди дека водачи на групата биле Бег Ризај и Мирсад Ндрецај, кои сакале да обезбедат спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Командант Соколи: Да бев јас командант ќе имаше 200 мртви!

Сител - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени, пренесува ВЕСТ.

Судско рочиште за „Диво Насеље“, искази даваат обвинетите

МКД - 17.02.2017

Денеска продолжи судскиот процес „Диво Насеље“ за судирот на полицијата со оружената група во Куманово во мај 2015. Обвинетиот Сами Укшини даваше исказ во судницата и изјавил дека не требало да се предаде на полицијата и дека не се чувствува ...

Терористите во Куманово влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Позитив.мк - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...

Диво Насеље: Командант Соколи призна дека учествувал но не чувствува вина

За Се - 17.02.2017

Судскиот процес за хоророт кој минатата година се случи во Дивата Населба во Куманово, продолжи денеска. На обвинителна клупа седна обвинетиот Сами Укшини кој изјави дека не се чувствува виновен.

Ново судско рочиште за случајот „Диво насеље“

Канал5 - 17.02.2017

Денеска ќе се одржи ново судско рочиште за случајот „Диво насеље“, откако на минатото рочиште кое се одржа пред четири дена седуммина сведоци на одбраната сведочеа во процесот „Диво насеље“.

Врие полиција низ центарот на Скопје – Летаат хеликоптери

Репортер - 16.02.2017

Ново рочиште за Диво Насеље. На минатото рочиште седуммина сведоци на одбраната ја дадоа својата изјава за настаните на кобниот 9 мај 2015 година. На минатото рочиште неколку сведоци раскажаа што се случувало на 9 мај 2015 година.

Судење за Диво Насеље: Сами Укшини сведочеше дека му бил вршен притисок да дејствува за спроведување на Охридскиот ...

Сител - 17.02.2017

– Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Шокантна изјава на командант Соколи: Не се чувствувам виновен, да бев јас командант во Диво Насеље ќе имаше 200 мртви а ...

Пулс24 - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени, пренесува ВЕСТ.

Командант Соколи: Да бев јас командант ќе имаше 200, а не 18 мртви!

Вечер - 17.02.2017

Првообвинетиот за настаните во Диво Насеље, се брани дека тој не бил организатор на упадот во Македонија, а главните организатори биле убиени од полицијата. Командант Соколи бил наоружан и пукал, но вели дека полицајците биле убиени од нивни колеги, ...

Ново рочиште за „Диво насеље“, ќе бидат сослушувани обвинетите

ТВ21 - 17.02.2017

За денеска е закажано ново судско рочиште за случајот „Диво Насеље“. На последното рочиште, седуммина сведоци на одбраната раскажаа што се случувало на 9 и 10 мај 2015 година. Адвокатот на дел од обвинетите, Насер Рауфи, изјави дека на денешното ...

Ново рочиште за „Диво Насеље“ - обвинетите за тероризам треба да дадат исказ

Сведок - 17.02.2017

За денеска е закажано ново рочиште за случајот „Диво Насеље“ во големата сала на Врховниот суд. На минатото рочиште седуммина сведоци на одбраната дадоа изјава за настаните на кобниот 9 мај 2015 година.

Судење за Диво Насеље: сведочат обвинетите за тероризам

Пулс24 - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Командант Соколи за Диво Насеље: Да бев јас командант ќе имаше 200 мртви, а не само 18!

МК News - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени, пренесува ВЕСТ.

Обвинетите од Диво насеље влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Слободен Печат - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...