TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

Макфакс - 12.08.2017

И покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не покренувањето обвиненија, пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа, рече денеска координаторот на ...

Што се случува во Собранието?

Deutsche Welle - 12.08.2017

Јавниот обвинител Зврлевски помисли дека со тоа што нема да поднесе оставка ќе се претвори во херој-маченик во налетот на новата власт, а сега гледа како ВМРО-ДПМНЕ вулгарно му лепи етикета на човек од партиските ешалони Одамна немаме видено ваква ...

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 16.08.2017

Собранието ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, ...

Денеска на пладне продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

МКД - 12.08.2017

Собраниската седница за предлогот на Владата да биде разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 12 часот. Седницата беше прекината вчера по 22 часот, откако претходно во собраниската сала се случуваа истите работи во режија на ...

Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 12.08.2017

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на ...

Денеска продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Press24 - 12.08.2017

Собранието денеска напладне треба да одржи продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Вчерашната седница беше тензична и со неколку паузи, по што е одлучено да продолжи денеска во ...

ВМРО ДПМНЕ повторно ја окупираше говорницата - Џафери повика обезбедување

24 Вести - 11.08.2017

Бурен ден во Собранието. Спикерот Џафери во обид да воведе ред, постави четири лица од собраниското обезбедување на говорница, откако опозицијата повторно ја окупираше, во знак на протест бидејќи Џафери не објави пауза по барањето на пратеникот ...

Разрешувањето на Зврлевски продолжува утре

Нова ТВ - 11.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина денешната седница на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа нејзино продолжување утре во 12 часот. Денешената седница беше тензична , со чести паузи.

Циркузот наречен Собрание продолжува утре напладне

Фокус - 11.08.2017

Доцна вечерва е прекината собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски по хаотичниот ден во Собранието. Седницата ќе продолжи утре напладне. Денешниот ден беше исполнет со многу паузи кои беа барани од ВМРО-ДПМНЕ, како и ...

Кој се плаши од разрешување на Зврлевски?

Телма - 11.08.2017

Тензиите во Собранието кулминираа кога единствениот говорник од владеачкото мнозинство, Павле Богоевски, им рече на пратениците од ВМРО ДПМНЕ дека ја одолговлекуваат расправата и не дозволуваат да се разреши Марко Зврлевски бидејќи се плашат дека ќе ...

Димовски до Џафери: Ниту еден закон нема да донесете

ТВ21 - 11.08.2017

Нема пасош, нема одмор – Вака Петре Шилегов од СДСМ одговори на обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ, дека поголемиот дел од пратениците на владината коалиција се отсутни и се на одмор, иако треба да се во собраниската сала и да дебатираат за разрешувањето на ...

„Бомбите “ во суд – (не)законска одлука?

24 Вести - 11.08.2017

За Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ одлуката на Апелација да ги прифати бомбите како доказ во случајот против поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на партијата е спротивна за Законот за кривична постапка.

Зврлевски не е разрешен, седницата продолжува утре

Фактор - 11.08.2017

Собранискиот претседател Талат Џафери, ја прекина седницата на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа нејзино продолжување за утре во 12 часот. Денешната седница помина тензично откако пратеникот од ...

ВМРО-ДПМНЕ ја опструира седницата за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 11.08.2017

Надвикување, меѓусебни обвинувања , но не и дебата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Новата собраниска седница не донесе ништо ново. Опозицијата забележува на слабото присуство на пратеници од владејачката коалиција, а ...

Нервозна дебата за разрешување на Зврлевски

Телевизија Нова - 11.08.2017

Атмосферата во собранието се вжешти за време на репликата на пратеникот на СДСМ Павле Богоевски кога им порача на пратениците на ВМРО ДПМНЕ дека ќе разговараат за се што опозицијата бара ама откако ќе го разрешат Зврлевски.

Расправа за разрешување на обвинителот Зврлевски

МРТ - 11.08.2017

Што сака да се постигне со седницата за разрешувањето на обвинителот Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ праша во Собранието- дали за тоа се кријат суштинските промени што ја засегаат уставноста на земјата.

Тензично на расправата за разрешувањето на Зврлевски во Собранието

Телевизија Нова - 11.08.2017

И денеска во тензична атмосферата продолжи расправата во Собранието на која на дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пандорче ...

Заврши одморот, Антикорупциска в понеделник ќе почне да го пишува одговорот

Мета - 11.08.2017

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) в понеделник се враќаат на работа, бидејќи в недела им завршува годишниот одмор , информираа од Комисијата за „Мета“. Антикорупциската комисија беше во центарот на политичките ...

Опозицијата сама си реплицира: „Токму така“, „Точно е“, Во право сте“ и „Се согласувам“

+инфо - 11.08.2017

Нова пауза во Собранието, маратонската седница за Зврлевски продолжува по ручекот на пратениците. „Токму така“, „Точно е“, Во право сте“ и „Се согласувам со Вас“, беа фразите кои можеа да се слушнат на почетокот на секоја контрареплика на денешната ...

(ВИДЕО) Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

А1 On - 12.08.2017

Пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа и покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не порекнувањето обвиненија, рече координаторот на пратеничката ...

Што се случува во Собранието?

Либертас - 12.08.2017

Јавниот обвинител Зврлевски помисли дека со тоа што нема да поднесе оставка ќе се претвори во херој-маченик во налетот на новата власт, а сега гледа како ВМРО-ДПМНЕ вулгарно му лепи етикета на човек од партиските ешалони Одамна немаме видено ваква ...

ВМРО -ДПМНЕ најави опструкции, мнозинството не отстапува од разрешувањето на Зврлевски

24 Вести - 11.08.2017

Ново продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратеничката од ВМРО - ДПМНЕ Даниела Рангелова од говорницата најави опструирање на собраниската расправа за разрешување на јавниот ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сфаќам дека не сакате да одите во затвор

+инфо - 11.08.2017

Репликите, контра-репликите и процедуралните обраќања од опозициските пратеници продолжија и на денешната седница. Меѓусебните реплики и контра-реплики на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжниа на собраниската седница за разрешување на Марко ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сите не правите будали, ама нема да ви помине, Зврлевски ќе биде разрешен

МКД - 11.08.2017

За еден час расправа, која, како и на сите претходни продолженија, не беше за точката на дневен ред-разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на барање на Даниела Рангелова, координатор на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Разрешувањето на Зврлевски и интерпелациите – главни теми во дневниот печат

Р.С.Европа - 11.08.2017

Собраниската седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски и отпорот од ВМРО-ДПМНЕ, како и поднесените интерпелации за неколку министри се главни теми во дневниот печат. Собранието се дави во неефикасност поради игрите на пратениците ...

Илија Димовски не кажува за кого нарачува притвор кај Зврлевски во една од објавените бомби

Сакам да кажам - 11.08.2017

Илија Димовски, еден од координаторите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека одлуката на Апелациониот суд Скопје бомбите да важат како доказ се коси со Кривичниот законик и тоа, според него, ќе се докаже во судска постапка.

Разрешувањето на Зврлевски на дневен ред во Собрание

24 Вести - 11.08.2017

Ново продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Сите досегашни седум продолженија поминаа во меѓусебно реплицирање на помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и барањето оваа точка да се стави ...

Еден закон нема да донесеш, му се закани Илија Димовски на Талат Џафери

Сакам да кажам - 11.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски му се закани на претседателот на Собранието Талат Џафери дека нема да донесе ниту еден закон на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски.

Разрешување на Зврлевски – осмо продолжение

Нова ТВ - 11.08.2017

Денеска треба да продолжи собраниската седница на чија дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Сите досегашни седум продолженија поминаа во меѓусебно реплицирање на помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и барањето оваа точка да ...

Полупразна сала, реплики и контрареплики на продолжението на расправата за Зврлевски

Мета - 11.08.2017

Осмото продолжение на собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, почна и се одвива според истиот шаблон на реплики и на контрареплики меѓу пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на процедурални забелешки.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжат да расправаат сами со себе

Фокус - 11.08.2017

Точката на пленарна седница во Собранието за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, почна да се разгледува на петти јули. И денеска се очекува пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да си реплицираат сами на себе и да ги користат сите механизми кои ...

Богоевски кон ДПМНЕ: Не правите будали цела држава, ама нема да ви помине, Зврлевски ќе биде разрешен

Стандард - 11.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи шестата седница со општа расправа по Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На процедурално барање од пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ дадена е пауза ...

Пратениците денеска пак за разрешувањето на јавниот обвинител, Зврлевски контролира инспектори во МВР

МКД - 11.08.2017

Осмото продолжение на шестата седница на Собранието, на која се расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, ќе продолжи денеска во 11 часот. Седмото продолжение помина во реплицирање помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и блокада на ...

Собранието ја продолжува расправата за Зврлевски

Р.С.Европа - 15.08.2017

Шесттата седница на Собранието на македонија на која се раправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 11 часот. За пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ барањето на Владата е неосновано и неаргументирано и се ...

Денеска продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Фокус - 11.08.2017

Собранието денеска треба да ја продолжи седницата со расправа по Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлески . Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ завчера ја окупираа говорницата и цел ден се прекукуваа со собранискиот ...

Алинејата 4, додадена во Изборниот законик во Пржино, го кочи разрешувањето на Зврлевски

Мета - 11.08.2017

Одредбата од членот 8-а од Изборниот законик , за која ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со собраниската расправа за разрешувањето на држвниот јавнен обвинител, Марко Зврлевски, беше ...

Продолжува расправата за Зврлевски, мислењето од Антикорупциска сè уште го нема

Мета - 11.08.2017

Денеска во 11 часот во Собранието на Република Македонија треба да продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски почна на 5 јули, а досегашните седум продолжнија ...

Пратениците ќе ја продолжат расправата за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 11.08.2017

Пратениците ќе ја продолжат расправата за разрешување на Зврлевски Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи шестата седница со расправа по Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлески.

Денеска продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Стандард - 12.08.2017

Собраниската седница за предлогот на Владата да биде разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 12 часот. Седницата беше прекината вчера по 22 часот, откако пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски му ја извади картицата на ...

Зврлевски под „контрола“ има стотина полициски службеници

Фактор - 11.08.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски за истраги кои се во тек, а за кои не се откриваат повеќе детали, има ангажирано околу 150 полициски службеници кои се на еден начин под негова „контрола“ бидејќи тој е овластен да издава наредби за истражни ...

Како Зврлевски ги штити кадрите на ВМРО-ДПМНЕ во МВР

Нова ТВ - 10.08.2017

Околу 150 инспектори, раководители, началници од МВР во моментов се ангажирани на привремени работни задачи во Јавното обвинителство на чие чело и натаму е Марко Зврлевски, дознава НОВА ТВ.

Аналитичари: Без смена на Зврлевски, нема реформи во судството

Алсат-М - 10.08.2017

Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски во Собранието би можел да биде сменет за еден ден, одолговлекувањето е само спин на опозицијата која во неговото неразрешување наоѓа свои мотиви – смета дел од аналитичарите.

Антикорупциска и денес молчи за барањето на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 10.08.2017

Поминаа два дена откако ВМРО-ДПМНЕ побара Антикорупциската комисија итно да протолкува, дали Изборниот законик забранува разрешување на функционери во период кога се распишани избори. А за тие два дена, не само што нема итна одлука, туку нема ниту ...

Поради вмровската блокада на Собранието Зврлевски уште контролира стотина припадници на МВР на клучни места

Сакам да кажам - 11.08.2017

Поради блокадата од страна на ВМРО-ДПМНЕ на собранската седница за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски, тој сѐ уште контролира 100-тина припадници на Министерството за внатрешни работи, меѓу кои и раководители на клучни сектори, кои ...

Разрешувањето на Зврлевски може да се развлече до крајот на септември

Фокус - 10.08.2017

Се има свој крај, вклучувајќи ја и расправата во парламентот за разрешување на претседателот на јавното обвинителство, Марко Зврлевски, кој новата Влада одлучи да го смени поради нестручност и непостапување.

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека во изборна кампња нема разрешувања, а поднесува интерпелации?!

Позитив.мк - 10.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара Собранието да ја прекине расправата и постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски сè додека Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) не се изјасни дали тоа е според законот.

ДИМОВСКИ: Разрешувањето на Зврлевски е партиска одлука на СДС (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 10.08.2017

Ирелевантно е во моментов како постапка разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, затоа што очигледно е донесена политичка одлука во политичка партија за јавен обвинител, што само по себе не е независност на институтција, вели Илија Димовски ...

Заврши одморот, Антикорупциска в понеделник ќе почне да го пишува одговорот

Либертас - 11.08.2017

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) в понеделник се враќаат на работа, бидејќи в недела им завршува годишниот одмор , информираа од Комисијата за „Мета“. Антикорупциската комисија беше во центарот на политичките ...

Илија Димовски не кажува за кого нарачува притвор кај Зврлевски во една од објавените бомби

Локално - 11.08.2017

Илија Димовски, еден од координаторите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека одлуката на Апелациониот суд Скопје бомбите да важат како доказ се коси со Кривичниот законик и тоа, според него, ќе се докаже во судска постапка.