TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонско-руските односи влегуваат во „жестока“ фаза?!

Телма - 10.11.2017

Македонско – руските односи доживуваат историско ниско ниво. Новата македонска Влада, која си зададе амбициозна евроатлантска агенда, серија на храбри потези за подобрување на односите со соседите, забрзување на решавањето на спорот за името, во ...

Македонија е за соработка со Русија, но нема алтернатива за ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев вели дека тој и владата остануваат на ставот дека стратегиската цел на Македонија се ЕУ и НАТО, но дека сакаат унапредување на односите со Русија. Овој коментар следува откако официјална Москва вчера сериозно реагираше на ...

Македонско – руска „хорор приказна“ како покритие за влез во НАТО

Алфа - 10.11.2017

Македонската влада, свесно или не, ги заострува односите со Руската Федерација. Ова е ставот на експертската јавност по неколкуте невнимателни изјави во последниот период. Македонската влада, свесно или не, ги заострува односите со Руската ...

Кој го „убива“ Зоран Заев?

Фактор - 10.11.2017

Како и што можеше да се очекува не помина ни една недела, а од официјална Москва стигна одговор на она што нашиот премиер Зоран Заев го искажа во интервјуто за радиото „Антена М“ во Подгорица.

Заев во ниту еден момент не ги доведе во врска заканите со атентат со Русија, велат од Владата

Позитив.мк - 10.11.2017

Изјавата на премиерот Зоран Заев за црногорискиот медиум се темели на искуствата од регионот и на реакциите на Руската Федерација при зачленувањето на други земји од регионот во НАТО, стои во соопштението на Владата по вчерашната реакции на Москва ...

Спасовски: Заев е под закана за атентат, иако никој му се нема закането

Курир - 10.11.2017

-Од 2015 година Заев е под постојани закани за атентат. Службите преземаат сериозни мерки за обезбедување на премиерот, но и за сите останати функционери“, рече Спасовски и додеде дека „сепак Заев користи многу помало обезбедување за разлика од ...

Влада на РМ: Уажувањата за ликвидација, Заев не ги доведува во релација со Русија

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Владата на Република Македонија преку соопштение нагласува дека премиерот Зоран Заев во интервјуто за црногорскиот медиум во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во било каква релација со Руската Федерација.

Руска амбасада: Русија не е вмешана во никакви обиди за „ликвидација“ на Заев

Точка - 09.11.2017

Руската aмбасада во Скопје ги отфрли како неосновани тврдењата на премиерот Зоран Заев, кој во интервју за црногорското радио „Антена-М“ од 5 ноември оваа година посочил на Руската Федерација за вмешаност во обиди за негова „ликвидација“.

Реакција на Владата: Заев укажувањата за ликвидација не ги доведе во релација со Русија

Точка - 09.11.2017

Заев во ниту еден момент не ги доведе укажувањата за негова ликвидација во каква било релација со Руската Федерација, појаснуваат од Владата на Република Македонија по реакциите на руската амбасада во Скопје во врска со интервјуто дадено за ...

Македонско-руските односи влегуваат во „жестока“ фаза?!

Локално - 10.11.2017

Македонско – руските односи доживуваат историско ниско ниво. Новата македонска Влада, која си зададе амбициозна евроатлантска агенда, серија на храбри потези за подобрување на односите со соседите, забрзување на решавањето на спорот за името, во ...

Влада на РМ: Укажувањата за ликвидација, Заев не ги доведува во релација со Русија

24 Вести - 10.11.2017

Владата на Република Македонија преку соопштение нагласува дека премиерот Зоран Заев во интервјуто за црногорскиот медиум во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во било каква релација со руската федерација.

Руската амбасада со реакција на интервјуто на премиерот Заев за црногорското радио „Антена-М“

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Руската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение ги отфрли како неосновани и ги смета за недозволиви тврдењата на премиерот Зоран Заев дека Руската Федерација наводно била вмешана во обиди за „ликвидација“ и подготвувала такви акции ...

Влада на РМ: Изјавите на Заев за негова ликвидација не се во релација со Руска Федерација

AKO - 11.11.2017

Стратешка определба и интерес на Република Македонија e членството во НАТО алијансата и во Европската унија. Во исто време, Владата на Република Македонија е сериозно посветена и кон градење пријателски односи и соработка со Руската Федерација на ...

Може ли да се разгневи руската мечка...

Н.Македонија - 10.11.2017

Што, всушност, значат размислувањата за жестока руска реакција доколку Македонија влезе во НАТО, како би се манифестирало тоа и на кое ниво, дали претпоставената реакција би била дипломатска, политичка или можеби економска, па и безбедносна, односно ...

Руска амбасада: Изјавите на Заев ја уриваат довербата меѓу двете земји

AKO - 11.11.2017

Со зачуденост и загриженост истакнуваме дека во интервјуто на господин Зоран Заев за црногорското радио ,,Антена-М, од 5 ноември, во контекстот на минатогодишните настани во Црна Гора, шефот на македонската влада, повикувајќи се на некои „рапорти“ и ...