TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието како приказна без крај

Телма - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сами дебатираа и сами реплицираа. Меѓубе си поставуваа прашања и даваа одговори. Темата околу која постојано разменуваа мислење повторно беше таканаречената тиранска платформа.

Ново маратонско продолжение на седницата во Парламентот

24 Вести - 20.04.2017

И денешното 15-то продолжение на конститутивната седница како пресликана од претходните. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и овој пат со реплики и контрареплики самите меѓу себе, се редеа на говорницата еден по друг.

Конститутивната седница продолжува утре

Р.С.Европа - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и контрареплики побараа од СДСМ да се откаже од платформата од Тирана, која беше ...

Утре ново продолжение на монолозите на конститутивната седница

Локално - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Денеска немаше ништо ново. Монолзи наместо дебата, едни и исти обвинувања.

Собраниската седница тапка во место

Телма - 20.04.2017

Собранието тапка во место. Темата е повторно така наречената тиранска плаформа и обвинувањата за патриоти и предавници од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Од БЕСА ги прашаа кои се нивните државни интереси или едноставно тие почнуваат кај Груевски и завршуваат ...

Конститутивната собраниска седница продолжува утре

Сител - 20.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори за Тиранската платформа, СДСМ втор ден молчи. Граѓаните се изманипулирани и со право бараат нови избори сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и потенцираат дека овој постизборен документ ја продлабочи политичката криза.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сами дискутираа, сами реплицираа

МКД - 20.04.2017

Денешната 15-та епизода од конститутивната седница на Собранието минува вообичаено во знакот на дискусии, реплики и контра-реплики од пратенците на ВМРО-ДПМНЕ. Наместо да се расправа за точките на дневниот ред-избор на претседател и на членови на ...

И денеска реплики и контра-реплики во македонското Собрание

Алсат-М - 20.04.2017

И денешното продолжение на конститутивната собраниска седница, петнаесетто по ред, е во знакот на реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на говори на нивни пратеници. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа од пратениците од СДСМ да се откажат од т.н.

Утре ново продолжение на репликите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Мета - 20.04.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и без дискусии на пратениците на СДСМ заврши денешното 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.

Уште 42 пратеници пријавени за збор

Канал5 - 20.04.2017

Социјалдемократите дисциплинирано се воздржуваа од реплики и одговори на говорите на пратениците од ВМРО ДПМНЕ. За пратениците на СДСМ не беше доволна провокација да се јават за збор ниту честитката по повод партискиот роденден од пратеникот Илија ...

Ново продолжение на конститутивната седница

МРТ - 26.04.2017

Во македонското Собрание продолжи конститутивна седница. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа отфрлање на Тиранската платформа и предвремени парламентарни избори заедно со локалните. За Алијансата за албанците, ова е прифатливо, но под услов да се ...

Трајко го повика Илија да седне на неговото столче

+инфо - 20.04.2017

Вашите стратешки интереси почнуваат со вашиот лидер, а завршуваат со неговиот роднина, им рече Рашиди на колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Ако не ви се допаѓа како ја водам седницата, дојдете вие на моето столче, му се обрати претседавачот на конститутивната ...

Петнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Вечер - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија денеска го одржува 15. продолжение на конститутивната седница на која на дневен ред се формирање на Комисија за прашања на изборите и именувањата и како последна точка на седницата е избор на претседател на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори за албанската платформа, СДСМ воздржани од реплики

Канал5 - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ бараат одговори за платформата на албанските партии, социјалдемократите се воздржуваат од реплики, пратениците Албанци тврдат Заедничката декларација не ги загрозува стратешки интереси на државата.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно дебатираат сами со себе

Макфакс - 20.04.2017

И 15-тото продоложение на конститутивната седница не се разликува многу од преходните, главниот збор денес го има пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, а за реплики и контрареплики веќе константно се јавуваат нејзините колеги.

Утре ново продолжение на конститутивната седница

Телевизија Нова - 24.04.2017

Пратениците и во попладневното продолжение на собраниската конститутивна седница дискутираа за избор на членови на Комисијата за избори и именување. Во рамките на 17. продолжение, пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, на седницата преку реплики и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира

Мета - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и ...

(ВИДЕО) Рашиди до ВМРО-ДПМНЕ: Стратешки интереси ви почнуваат со Груевски, ви завршуваат со Мијалков

А1 On - 20.04.2017

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди, истакна дека 15 дена се зборува за тиранска платформа, Еди Рама и Зијадин Села, а изјавите на Села и Рама, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги читале наопаку.

Во Собранието 15 дена во знакот на репликите

Р.С.Европа - 20.04.2017

И денешното продолжение на конститутивната собраниска седница, петнаесетто по ред, е во знакот на реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на говори на нивни пратеници. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа од пратениците од СДСМ да се откажат од т.н.

Вељаноски до Димовски: Ако не ви се допаѓа како ја водам седницата седнете на моето столче

Фактор - 20.04.2017

Претседавачот со конститутивната седница Трајко Вељаноски со остар тон му возврати на својот сопартиец од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на критиките зошто му го исклучил микрофонот претходно на пратеникот Никола Мицевски.

Петнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Телевизија Нова - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија денеска го одржува 15. продолжение на конститутивната седница на која на дневен ред се формирање на Комисија за прашања на изборите и именувањата и како последна точка на седницата е избор на претседател на ...

Утре продолжува конститутивната седница - ВМРО-ДПМНЕ бара избори за крај на кризата

Press24 - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира

Локално - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и ...

Рaшиди до ВМРО-ДПМНЕ-Важни ви се само интересите на вашиот лидер

Макфакс - 20.04.2017

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди, рече дека 15 дена се зборува за изјавите на Села и Рама, наместо да се зборува за клучни прашања што ги засегаат граѓаните. Обраќајќи се до патениците од ВМРО-ДПМНЕ, праша зошто ако се патриоти ...

Пратениците утре продолжуваат со расправата за избор на членови на Комисијата за избор и именувања

МКД - 19.04.2017

Денешното продолжение на конститутивната собраниска седница заврши, а договорено е да продолжи утре во 11 часот. И 14-то продолжение од собраниската расправа заврши без успех. Пратениците на ВМРОДПМНЕ упорно бараат претставниците на новото ...

Продолжува конститутивната седница на Собранието

Р.С.Европа - 19.04.2017

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи коститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања за изборите и именувањата. Таканаречената тиранска платформа беше главна тема и на вчерашното 14-то продолжение од ...

14-то продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија

Сител - 19.04.2017

Содржината на Тиранската платформа предизвика жестока дебата помеѓу пратениците. Зијадин Села преку собраниската говорница со директни закани порача дека е неопходно е да се осуди геноцидот врз албанскиот народ.

Собрание: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и си контрареплицираа

Мета - 19.04.2017

Како што почна, така и заврши четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. По паузата за ручек во 15 часот, ниту еден од пратениците на СДСМ не се јави за збор.

Собранието ја продолжува конститутивната седница

Р.С.Европа - 19.04.2017

Собранието на Македонија во 11 часот треба да ја продолжи конститутивната седница. Вчерашното 13 продолжение помина со иста реторика како и претходните недели. Преовладуваа реплики, контрареплики и процедурални забелешки, а главна тема беше, ...

Продолжи конститутивната седница

Телма - 19.04.2017

Собранието и натаму тапка во место. Се води дебата но не за точката избор на комисијата која треба да предложи Претседател на ...

Собранието утре ја продолжува расправата за Комисијата

А1 On - 19.04.2017

Пратениците во Собранието на Македонија попладнево ја продолжија конститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. И денешното 14. продолжение од расправата поминува со реплики, контрареплики од ...

Собрание: Високи тонови!

Канал5 - 19.04.2017

Ново 14-то продолжение на конститутивната седница во Собранието. Главна тема за расправа меѓу пратеници и денеска е платформата на албанските партии. Од ВМРО-ДПМНЕ бараа нивните колеги од останатите политички партии да се изјаснат дали се ...

(Обновено) Пратениците на пауза, ставовите остануваат исти...

Н.Македонија - 19.04.2017

Конститутивна седница - 15. дел Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Денеска се конституира собранието на Бугарија

Канал5 - 19.04.2017

Новоизбраното народно собрание на Бугарија денеска ќе ја одржа својата конститутивна седница. Во новиот, 44-ти состав на собранието, избран на предвремените парламентарни избори одржани на 26 март, влегоа пет политички субјекти – ГЕРБ со 95 ...

Продолжи конститутивната собраниска седница

МРТ - 24.04.2017

Ново продолжение на конститутивната собраниска седница на која се расправа по предлогот за избор на претседател и членови на Комисијата за избори и именувања. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат СДСМ да одговори што конкретно содржи Тиранската ...

Собрание: Ново продолжение на седницата, малку надеж за разврска

Мета - 19.04.2017

Денеска ќе има ново продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која пратениците треба да расправаат за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и за изборот на претседател на законодавниот дом.

Петнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Сител - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија денеска го одржува 15. продолжение на конститутивната седница на која на дневен ред се формирање на Комисија за прашања на изборите и именувањата и како последна точка на седницата е избор на претседател на ...

Утре ново продолжение на конститутивната седница...

Н.Македонија - 20.04.2017

Утре ново продолжение на конститутивната седница Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 ...

(ВИДЕО) Рашиди до ВМРО-ДПМНЕ: Стратешки интереси ви почнуваат со Груевски, ви завршуваат со Мијалков

Репортер - 20.04.2017

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди, истакна дека 15 дена се зборува за тиранска платформа, Еди Рама и Зијадин Села, а изјавите на Села и Рама, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги читале наопаку.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно дебатираат сами со себе

Точка - 20.04.2017

И 15-тото продоложение на конститутивната седница не се разликува многу од преходните, главниот збор денес го има пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, а за реплики и контрареплики веќе константно се јавуваат нејзините колеги.

Утре продолжува конститутивната седница во Собранието

Нетпрес - 19.04.2017

Собранието утре ќе ја продолжи коститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања за изборите и именувањата. Таканаречената тиранска платформа беше главна тема и на денешното 14-то продолжение од расправата, кое помина со ...

Собрание: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и контрареплицираа

Локално - 19.04.2017

Како што почна така и заврши четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. По паузата за ручек во 15 часот, ниту еден од пратениците на СДСМ не се јави за збор.

Собранието ја продолжува конститутивната седница

Локално - 19.04.2017

Собранието на Македонија во 11 часот треба да ја продолжи конститутивната седница. Вчерашното 13 продолжение помина со иста реторика како и претходните недели. Преовладуваа реплики, контрареплики и процедурални забелешки, а главна тема беше, ...

Продолжува конститутивната седница на Собранието

А1 On - 19.04.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во досегашниот тек од расправата главна тема е тиранската платформа и нови ...

Чекајќи го Годо – ново продолжение на конститутивната седница на Собранието

Позитив.мк - 19.04.2017

Денеска продолжи конститутивната седница на Собранието, на која пратениците треба да расправаат за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и за изборот на претседател на законодавниот дом.

Во Собранието ништо ново

Стандард - 20.04.2017

Денешното продолжение на конститутивната собраниска седница, петнаесетта по ред, не донесе ништо ново и е во знакот на реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на говори на нивни пратеници. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа од пратениците од СДСМ да се ...

Утре ново продолжение на конститутивната седница

Курир - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и ...

Рашиди до ВМРО-ДПМНЕ: Стратешки интереси ви почнуваат со Груевски, а ви завршуваат со Мијалков

Позитив.мк - 20.04.2017

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди, истакна дека 15 дена се зборува за тиранска платформа, Еди Рама и Зијадин Села, а изјавите на Села и Рама, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги читале наопаку, јавува „А1он“.

Продолжува конститутивната седница на Собранието

МРТ - 19.04.2017

Во досегашниот тек од расправата главна тема е тиранската платформа и нови избори како можност за излез од кризата. Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за ...

Собрание: Ново продолжение на седницата, малку надеж за разврска

Локално - 19.04.2017

Денеска ќе има ново продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која пратениците треба да расправаат за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и за изборот на претседател на законодавниот дом.