TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поради годишнина од Рамковниот, Зврлевски ќе причека до понеделник

+инфо - 13.08.2017

Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник. Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник.

ВМРО ДПМНЕ бараа да не работат утре, Џафери им врати – вие сте виновни

Нова ТВ - 12.08.2017

Собранието утре во 11 часот ќе ја продолжи маратонската расправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. На барањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во недела да не работат, претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека токму тие со ...

Агонија за разрешување на Марко Зврлевски

ТВ21 - 12.08.2017

Цел ден од говорницата пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ расправаат. За владата, за пожарите, за платите, за мигрантите…За се и сешто, само не за точката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Продолжува собраниската сага за смена на Зврлевски

24 Вести - 12.08.2017

Точката за разрешувањето на обвинителот Зврлевски и оваа работна недела им ја продолжи на пратениците во собранието. Иако собраниската сала речиси полу празна сепак и денеска беше полна со разни теми .

Пратениците утре пак ќе расправаат за разрешувањето на Зврлевски

МКД - 12.08.2017

Собранието утре во 11 часот ќе ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа утре да нема седница, на што Талат Џафери, претседателот на Собранието одговори дека со репликите и ...

Седницата за разрешување на Зврлевски продолжи по ист тек

Алсат-М - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и денеска си реплицира еден на друг. Расправата за разрешување на државниот обвиниел Марко Зврлевски опозицијата ја пренсочи кон други теми. Побараа во Собранието да се разгелдува состојабта со пожарите.

Собрание: Шест дена расправа за разрешување на Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Алаѓозовски

Сител - 12.08.2017

Пред речи си празна сала продолжи дебатата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во своите реплики бараа седницата да биде прекината бидејќи согласно изборниот законик, во периодот по распишувањето на ...

Рангелова до Џафери: Што сакам ќе зборувам, има време, ај ќе научите

Фокус - 12.08.2017

Ниту денешното продолжение на седницата за разрешување на Марко Зврлевски не е различна од досегашните. Сега во дуел со Џафери влезе пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ. Рангелова од собраниската говорница побара СДСМ, активно да се вклучи ...

Џафери: Додека имаме работа ќе мора да работиме, продолжуваме утре

Мета - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не го прифати барањето на кооридинаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски да продолжи в понеделник и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат разрешувањето на Зврлевски да биде тргнато од дневен ред до завршувањето на локалните ...

Телевизија Нова - 12.08.2017

Продолжува расправата во Собранието за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од СДСМ кои беа пријавени за збор не беа присутни во собраниската сала, а координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев ...

Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

Макфакс - 12.08.2017

И покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не покренувањето обвиненија, пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа, рече денеска координаторот на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Мета - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира ...

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 16.08.2017

Собранието ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, ...

Што се случува во Собранието?

Deutsche Welle - 12.08.2017

Јавниот обвинител Зврлевски помисли дека со тоа што нема да поднесе оставка ќе се претвори во херој-маченик во налетот на новата власт, а сега гледа како ВМРО-ДПМНЕ вулгарно му лепи етикета на човек од партиските ешалони Одамна немаме видено ваква ...

Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 12.08.2017

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на ...

Денеска продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Press24 - 12.08.2017

Собранието денеска напладне треба да одржи продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Вчерашната седница беше тензична и со неколку паузи, по што е одлучено да продолжи денеска во ...

Денеска на пладне продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

МКД - 12.08.2017

Собраниската седница за предлогот на Владата да биде разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 12 часот. Седницата беше прекината вчера по 22 часот, откако претходно во собраниската сала се случуваа истите работи во режија на ...

Расправата за разрешувањето на Зврлевски продолжува утре

Фактор - 13.08.2017

Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител, Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник. Претседателот на Собранието, Талат Џафери прво седницата ја презакажа за денеска во 11 часот, но дополнително пратениците се ...

Собранието ја заврши денешната расправа за Зврлевски, седницата ќе продолжи утре

Канал5 - 12.08.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во попладневниот дел од денешното продолжение на шестата собраниска седница укажуваа дека со точката за разрешување на Зврлевски СДСМ троши време за тема која епилог законски може да има во ноември, наместо да дебатираат за ...

Џафери рече дека ќе има седница и во недела: Додека имаме работа ќе работиме

Либертас - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не го прифати барањето на кооридинаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски да продолжи в понеделник и ...

(ВИДЕО) Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

А1 On - 12.08.2017

Пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа и покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не порекнувањето обвиненија, рече координаторот на пратеничката ...

Утре продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 11.08.2017

Собранието утре напладне ќе ја продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се форсира оваа расправа во ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Либертас - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира ...

Разрешувањето на Зврлевски продолжува утре

Нова ТВ - 11.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина денешната седница на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа нејзино продолжување утре во 12 часот. Денешената седница беше тензична , со чести паузи.

Циркузот наречен Собрание продолжува утре напладне

Фокус - 11.08.2017

Доцна вечерва е прекината собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски по хаотичниот ден во Собранието. Седницата ќе продолжи утре напладне. Денешниот ден беше исполнет со многу паузи кои беа барани од ВМРО-ДПМНЕ, како и ...

Расправата за разрешување на Зврлевски продолжува утре, Илија Димовски направи инцидент

Стандард - 11.08.2017

Собранието утре напладне ќе ја продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва, како и во претпладневниот дел од денешната седница, во меѓусебни реплики и контрареплики, ...

Кој се плаши од разрешување на Зврлевски?

Телма - 11.08.2017

Тензиите во Собранието кулминираа кога единствениот говорник од владеачкото мнозинство, Павле Богоевски, им рече на пратениците од ВМРО ДПМНЕ дека ја одолговлекуваат расправата и не дозволуваат да се разреши Марко Зврлевски бидејќи се плашат дека ќе ...

„Бомбите “ во суд – (не)законска одлука?

24 Вести - 11.08.2017

За Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ одлуката на Апелација да ги прифати бомбите како доказ во случајот против поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на партијата е спротивна за Законот за кривична постапка.

Зврлевски не е разрешен, седницата продолжува утре

Фактор - 11.08.2017

Собранискиот претседател Талат Џафери, ја прекина седницата на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа нејзино продолжување за утре во 12 часот. Денешната седница помина тензично откако пратеникот од ...

Што се случува во Собранието?

Либертас - 12.08.2017

Јавниот обвинител Зврлевски помисли дека со тоа што нема да поднесе оставка ќе се претвори во херој-маченик во налетот на новата власт, а сега гледа како ВМРО-ДПМНЕ вулгарно му лепи етикета на човек од партиските ешалони Одамна немаме видено ваква ...

Разрешувањето на Зврлевски и интерпелациите – главни теми во дневниот печат

Р.С.Европа - 11.08.2017

Собраниската седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски и отпорот од ВМРО-ДПМНЕ, како и поднесените интерпелации за неколку министри се главни теми во дневниот печат. Собранието се дави во неефикасност поради игрите на пратениците ...

ВМРО-ДПМНЕ ја опструира седницата за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 11.08.2017

Надвикување, меѓусебни обвинувања , но не и дебата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Новата собраниска седница не донесе ништо ново. Опозицијата забележува на слабото присуство на пратеници од владејачката коалиција, а ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сфаќам дека не сакате да одите во затвор

+инфо - 11.08.2017

Репликите, контра-репликите и процедуралните обраќања од опозициските пратеници продолжија и на денешната седница. Меѓусебните реплики и контра-реплики на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжниа на собраниската седница за разрешување на Марко ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сите не правите будали, ама нема да ви помине, Зврлевски ќе биде разрешен

МКД - 11.08.2017

За еден час расправа, која, како и на сите претходни продолженија, не беше за точката на дневен ред-разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на барање на Даниела Рангелова, координатор на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Димовски до Џафери: Ниту еден закон нема да донесете

ТВ21 - 11.08.2017

Нема пасош, нема одмор – Вака Петре Шилегов од СДСМ одговори на обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ, дека поголемиот дел од пратениците на владината коалиција се отсутни и се на одмор, иако треба да се во собраниската сала и да дебатираат за разрешувањето на ...

ВМРО -ДПМНЕ најави опструкции, мнозинството не отстапува од разрешувањето на Зврлевски

24 Вести - 11.08.2017

Ново продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратеничката од ВМРО - ДПМНЕ Даниела Рангелова од говорницата најави опструирање на собраниската расправа за разрешување на јавниот ...

Разрешувањето на Зврлевски на дневен ред во Собрание

24 Вести - 11.08.2017

Ново продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Сите досегашни седум продолженија поминаа во меѓусебно реплицирање на помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и барањето оваа точка да се стави ...

Еден закон нема да донесеш, му се закани Илија Димовски на Талат Џафери

Сакам да кажам - 11.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски му се закани на претседателот на Собранието Талат Џафери дека нема да донесе ниту еден закон на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски.

Илија Димовски не кажува за кого нарачува притвор кај Зврлевски во една од објавените бомби

Сакам да кажам - 11.08.2017

Илија Димовски, еден од координаторите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека одлуката на Апелациониот суд Скопје бомбите да важат како доказ се коси со Кривичниот законик и тоа, според него, ќе се докаже во судска постапка.

Расправа за разрешување на обвинителот Зврлевски

МРТ - 11.08.2017

Што сака да се постигне со седницата за разрешувањето на обвинителот Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ праша во Собранието- дали за тоа се кријат суштинските промени што ја засегаат уставноста на земјата.

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

МРТ - 11.08.2017

Владата го поднесе предлогот за разрешување на Зврлевски поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата... Продолжува шестата собраниска седница со расправа по Предлогот за ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжат да расправаат сами со себе

Фокус - 11.08.2017

Точката на пленарна седница во Собранието за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, почна да се разгледува на петти јули. И денеска се очекува пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да си реплицираат сами на себе и да ги користат сите механизми кои ...

Денеска продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Фокус - 11.08.2017

Собранието денеска треба да ја продолжи седницата со расправа по Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлески . Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ завчера ја окупираа говорницата и цел ден се прекукуваа со собранискиот ...

Полупразна сала, реплики и контрареплики на продолжението на расправата за Зврлевски

Мета - 11.08.2017

Осмото продолжение на собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, почна и се одвива според истиот шаблон на реплики и на контрареплики меѓу пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на процедурални забелешки.

Алинејата 4, додадена во Изборниот законик во Пржино, го кочи разрешувањето на Зврлевски

Мета - 11.08.2017

Одредбата од членот 8-а од Изборниот законик , за која ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со собраниската расправа за разрешувањето на држвниот јавнен обвинител, Марко Зврлевски, беше ...

Богоевски кон ДПМНЕ: Не правите будали цела држава, ама нема да ви помине, Зврлевски ќе биде разрешен

Стандард - 11.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи шестата седница со општа расправа по Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На процедурално барање од пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ дадена е пауза ...

Заврши одморот, Антикорупциска в понеделник ќе почне да го пишува одговорот

Мета - 11.08.2017

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) в понеделник се враќаат на работа, бидејќи в недела им завршува годишниот одмор , информираа од Комисијата за „Мета“. Антикорупциската комисија беше во центарот на политичките ...

Нервозна дебата за разрешување на Зврлевски

Телевизија Нова - 11.08.2017

Атмосферата во собранието се вжешти за време на репликата на пратеникот на СДСМ Павле Богоевски кога им порача на пратениците на ВМРО ДПМНЕ дека ќе разговараат за се што опозицијата бара ама откако ќе го разрешат Зврлевски.

Продолжува расправата за Зврлевски, мислењето од Антикорупциска сè уште го нема

Мета - 11.08.2017

Денеска во 11 часот во Собранието на Република Македонија треба да продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски почна на 5 јули, а досегашните седум продолжнија ...

Поради вмровската блокада на собранието Зврлевски уште контролира стотина припадници на МВР на клучни места

Канал 77 - 11.08.2017

Поради блокадата од страна на ВМРО-ДПМНЕ на собранската седница за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски, тој сѐ уште контролира 100-тина припадници на Министерството за внатрешни работи, меѓу кои и раководители на клучни сектори, кои ...