TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Закон за јазиците, тензии во Собранието

Алсат-М - 13.09.2017

Тензична атмосфера на денешната собраниска пленарна дебата за законот за употреба на јазиците. Опозицијата прво побара предлогот да биде повлечен од дневниот ред. По еден час пауза, другата парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ, пак побара пауза.

Не почна расправата за законот за јазиците

Телма - 13.09.2017

Со процедурални јавувања и барања паузи, ВМРО ДПМНЕ не дозволи да почне расправата по Законот за јазиците. Истакна три барања: Законот да се одложи бидејќи не е во согласност со Охридскиот договор, да се отвори широка јавна расправа и да се ...

Законот за јазици на пленарна, ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше говорницата на Џафери

ТВ21 - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание вербално се судрија со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Илија Димовски побара да се повлече предлог- законот за употреба на јазиците од дневен ред на пленарната седница.

Законот за јазици на пленарна седница, ВМРО-ДПМНЕ ја окупираше говорницата

24 Вести - 13.09.2017

Вака изгледаше денешниот обид на опозицијата за прекин на дебатата на пленарната седница по предлог законот за употреба на јазиците. Пратеникот Илија Димовски по истекот на времето за процедурална забелешка, побара пауза од еден час, а откако ...

Тензии на почетокот на расправата за законот за јазиците- ВМРО-ДПМНЕ тврди дека е антиуставен

Сител - 13.09.2017

Парламентарното мнозинство го одби предлогот на опозицијата за повлекување на Законот за употребата на јазиците. Собранието попладнево беше на работ на нов инцидент откако Талат Џафери одби да даде еден час пауза по барање на Илија Димовски.

(ВИДЕО) Вербален судир на пратениците од опозицијата со Џафери

Нова ТВ - 13.09.2017

Пратениците од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, дојдоа до вербален судир со претседателот на Парламентот, Талат Џафери пред говорницата откако тој не го прифати барањето на пратеникот Илија Димовски за пауза.

Нова тензија во Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата, барајќи пауза

МКД - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа собраниската говорница откако, претходно во процедурална забелешка пратеникот Илија Димовски на крајот од говорот побара пауза, а спикерот Џафери не ја одобри.

Кавга во Собранието за законот за употреба на јазиците

Канал5 - 13.09.2017

Собраниската распава за законот за јазици заврши предвреме. Причина партиските обврски на пратениците. - Не може да се наметне одлука под притисок и закана, а кога 50 пратеници излегувате овде и ја правите истата грешка, тогаш тоа значи дека е ...

Законот за двојазичност на пленарна седница:ВМРО-ДПМНЕ револтирани, СДСМ молчат, а на ДУИ многу им се брза

Алфа - 13.09.2017

Тензии и револт од опозицијата за кршење на законските процедури за законот за јазиците од една страна, молк и нереагирање од страна на СДСМ – денешната собраниска седница заврши без и да почне расправата за спорниот закон.

Законот за јазици и министерските интерпелации на собраниска седница

24 Вести - 13.09.2017

Откако ги помина комисиските филтри на Комисијата за европски прашања и Комисијата за политички систем и односи со заедниците Предлог - законот за употреба на јазиците кој е со европско знаменце се најде на 15-тата собраниска седница.

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Макфакс - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

24 Вести - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за употреба на јазиците ја крена тензијата на пленарната седница

МРТ - 13.09.2017

Спикерот Џафери не го прифати барањето на опозицијата за еден час пауза, а го стави на гласање дневниот ред. ВМРО-ДПМНЕ побара актот да биде тргнат поради, како што велат, низа прекршувања на Уставот.

Законот за јазиците на прво читање во Собранието

Р.С.Европа - 13.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски бараше точката за предлогот за употреба на јазиците да се тргне од дневен ред, по што барањето не беше усвоено, а пратеникот Антонијо Милошовски побара пауза.

ВИДЕО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата

А1 On - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...

Данев до Џафери: Ова е брутално газење по Деловникот за работа на Собранието

Курир - 13.09.2017

Ова не е монархија, ова е парламентарна демократија, има процедури има закони, има деловници за работа кои мора да ги почитуваме. Вие, господине Џафери, сте еден како и ние сите останати 119 пратеници во собранискиот дом и мора Деловникот и ...

(ВИДЕО) Тензии во Собранието откако Џафери одби да даде пауза

Алсат-М - 13.09.2017

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери одби да даде пауза по барање на ВМРО-ДПМНЕ, се случи тензија во собраниската ...

ВМРО-ДПМНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за законот за јазиците

Сакам да кажам - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

Собранието не расправаше за законот за јазиците, пауза до утре поради локалните избори

Мета - 13.09.2017

По подолга пауза, Собранието попладнево ја прекина 15. седница, на која требаше, меѓу другото, да расправа за Законот за употреба на јазиците, со образложение дека сите парламентарни партии имале обврски поради пријавувањето на кандидати за ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа говорницата

Фокус - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа собраниската говорница, откако координаторот на пратеничката група Илија Димовски побара пауза, а собранискиот спикер Талат Џафери не му одобри.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остро се спротиставија на нерегуларностите за Законот за јазици, Џафери ја прекина седницата

Курир - 13.09.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина седницата на која што требаше да се разговара за Законот за јазиците откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се спротиставија на низата на прекршени процедури околу законот.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред Џафери, барајќи пауза

Мета - 13.09.2017

Голем број пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија се собраа пред претседателот на Собранието, Талат Џафери, инсистирајќи да даде пауза. По неколку минути расправање, другите пратеници се повлекоа, а остана Илија Димовски да ...

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе се бори со сите деловнички можности против неуставниот закон за двојазичност

Курир - 13.09.2017

Денес на прес конфереснција на Илија Димовски заедно со останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ најавија дека ќе се спротистават на неуставниот закон за двојазичност ккао и на кршењето на сите процедури од страна на ...

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за јазици да се тргне од собраниска седница

Точка - 13.09.2017

Мнозинството пратеници го отфрли предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневниот ред на денешната 15. собраниска седница. Пратеникот Илија Димовски побара да се тргне од дневен ред ...

Законот за употреба на јазиците со 9 гласа „за“ помина и во Комисијата за политички систем

Мета - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците денеска со 9 гласа „за“ и 6 „против“ помина во собраниската Комисија за политички систем. Пратениците на владејачкото мнозинство гласаа за законот, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа против.

Милошоски: Никој не може да носи лични одлуки кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието

Курир - 13.09.2017

Колега Џафери никој тука не може да носи лични одлуки, а кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието, изјави денеска во Собранието пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат ...

Курир - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни ...

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

МРТ - 13.09.2017

Минатата недела Комисијата за европски прашања даде зелено светло за Предлог- законот, кој беше со европско знаменце. Пратениците ќе расправаат и за интерпелациите за работата на министрите за финансии, за култура и за животна средина и просторно ...

Законот за јазици на собраниска седница

Нова ТВ - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

Во Собрание денеска законот за јазиците и интерпелациите за Тевдовски, Алаѓозовски и за Дураку

Мета - 13.09.2017

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

А1 On - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Вечер - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Сител - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

Собранието не расправаше за законот за јазиците, пауза до утре поради локалните избори

Локално - 13.09.2017

По подолга пауза, Собранието попладнево ја прекина 15. седница, на која требаше, меѓу другото, да расправа за Законот за употреба на јазиците, со образложение дека сите парламентарни партии имале обврски поради пријавувањето на кандидати за ...

Одбиено барањето на ВМРО-ДПМНЕ, Законот за употреба на јазиците да биде тргнат од дневен ред

А1 On - 13.09.2017

Предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневниот ред на денешната 15. собраниска седница, беше одбиен од страна на мнозинството во Собранието.

Милошоски: Никој не може да носи лични одлуки кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието

Република - 13.09.2017

Колега Џафери, никој тука не може да носи лични одлуки, а кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието, изјави денеска во Собранието пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласат ...

Нетпрес - 13.09.2017

Ставањето на знамето на ЕУ беше исклучиво од причини да се оневозможи темелна, длабока, сеопфатна дебата од страна на пратениците во работните тела, истакна Димовски Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде ...

Законот за јазици и интерпелации на собраниска седница

Локално - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

Во Собрание денеска законот за јазиците и интерпелациите за Тевдовски, Алаѓозовски и за Дураку

Правдико - 13.09.2017

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите ...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

24 Вести - 12.09.2017

Во Собранието денеска продолжува и седницата на собраниска Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Каде и денеска ќе продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден како што образложи Валентина ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Орбис - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Комисијата за политички систем ќе го чешла Законот за јазиците

Вечер - 12.09.2017

Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за" и ниту еден глас „против" и „воздржан" беше усвоен од страна на Комисијата за европски прашања на Собранието. Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја ...

Втор ден Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Press24 - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Точка - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на, како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневен ред...

Н.Македонија - 13.09.2017

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневен ред Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако ...

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одлагање и дебата, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласа за Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни грешки во ...

Законот за јазици денеска во Собрание

Макфакс - 13.09.2017

Денеска во собранието се расправа за предлог законот за употреба на јазиците. По првото читање на законот и по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.