TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Надлежните влегоа во станот каде мајка 13 години ги чувала своите ќерки во изолација

Тера - 06.10.2017

По барање на обвинителството и со судски налог, а со асистенција на полицијата, социјални работници доцна попладнево влегоа во станот на ул. Димче Лахчански каде мајка цели 13 години ги чувала двете ќерки во изолација.

Илиевски: Спроведување на гас до секој дом

Тера - 06.10.2017

-Денес се наоѓаме пред комплексот “Шехерезада”,од каде Талески и ДПМНЕ уште во предизборната кампањата во 2005-та година ветуваа дека ќе започне да функционира ТОПЛАНАТА за Битола, која ќе ги снабдува сите поголеми фирми.

Крнчевска: Ревитализацијата на Старата битолска чаршија

Тера - 06.10.2017

– Битолската Чаршија е денес полупразна,дуќаните после повеќекратните удари како нестимулирање на малото стопанство, како и изумирањето на старите занаети, се доведени до состојба која не само што не е пријатна за око, туку и ја загрозува ...

Шаклевски: Заев ќе го продава ЕЛЕМ

Тера - 06.10.2017

-Медиумите во соседството веќе на големо го најавуваат најголемиот мега бонбона бизнис на Балканот вреден дури две милијарди евра. Ова ќе значи : Неконтролирано поскапување на струјата, за чија цена ќе одлучува приватен странски сопственик Неизвесна ...

Прес конференција на ПОДЕМ

Тера - 06.10.2017

-Општинската организација на ПОДЕМ Битола, на овие локални избори е застапена со 3 кандидати за советници, на листата на Победничката коалиција За Подобра Македонија, предводена од ВМРО ДПМНЕ.

Златков за субвенциите

Тера - 06.10.2017

– Каде е министерот за земјоделство и неговите ветувања за зголемени субвенции за сите земјоделски производи. Ако се сеќавате можам и да го цитирам лидерот на СДСМ кога рече дека: тој е оден на нива и сите земјоделци ќе имаат субвенции за после на ...

Котевски за образованието во Новаци

Тера - 06.10.2017

-Се наоѓаме во с.Рапеш каде што моментално вршиме реновирање на училиштето, кое што порано беше реновирано, но сега ввршиме детални поправки и на кровот но и внатре. После 20 години ова училиште го отворивме пред две до три години бидејќи малку ...

Се чувствувам виновен и се извинувам

Тера - 06.10.2017

Се чувствувам виновен и го признавам делото. Со овие зборови денеска пред Кривичниот суд се обрати 65-годишниот Панче Ангелов, кој е обвинет за насилство врз министерката за одбрана Радмила Шекеринска и премиерот Зоран Заев, што се случи на 27 април ...

Ново судско рочиште за напаѓачот на Шекеринска

Тера - 06.10.2017

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да продолжи судењето против Панче Ангелов, за нападот врз Радмила Шекеринска во Собранието на 27 април годинава. Претходното рочиште, на 19 септември, беше одложено на барање на адвокатот на обвинетиот доделен ...

Запленети над половина тон марихуана

Тера - 06.10.2017

Грчката полиција во две одвоени акции заплени над половина тон марихуана произведена во Албанија, јави дописникот на МИА. Во првата акција, полицијата разбила криминална група која шверцувала дрога од Албанија, при што запленила 370 килограми ...

Невреме во Германија, седум лица загинаа

Тера - 06.10.2017

Најмалку седуммина загинаа, а десетина други се повредени во невремето Ксавиер, што денеска ги погоди северните и источните делови на Германија, уривајќи дрва и предизвикувајќи прекини на сообраќајот.

Руски подморници гаѓаат терористи од Медитеранот

Тера - 06.10.2017

Русија ја стартуваше првата директна употреба на системот за ракети Калибр кој со двете подморници „Велики Новгород“ и „Колпино“ од Медитаранот гаѓаше мети на терористи во Сирија. Ракетниот систем Калибар овозможува прецизно гаѓање на мета од голема ...

На митинг во Битола претставен кандидатот за градоначалник и листата на советници

Тера - 05.10.2017

Синоќа во Битола се одржа предизборен митинг на ВМРО ДПМНЕ и нивната коалиција на кој беше претставен кандидатот за градоначалник Илиоски и советничката листа. „На локалните избори на 15 октомври ќе гласате истовремено и за иднината на нашата ...

Шаклевски за случајот Смилковско езеро

Тера - 05.10.2017

– Заев и Шеќеринска нема што веќе да им понудат на битолчани откако ги нарушија сите принципи кои што ги понудија. Две години ги тераат да разликуваат дека нема правда нема мир, а деновиве видовме што точно мислеа со тоа.

Илиоски за два проекти за ТППЕ во Битола

Тера - 05.10.2017

– Во нашата програма за локалните избори имаме конкретни и реални проекти, припремени и базирани на истражување базирани на искуство и со реална реализација. Од областа на противпожарната заштита имаме два проекти кои што се поврзани со финансиска и ...

Наумовска за инфраструктурата

Тера - 05.10.2017

– Денес се наоѓаме на уште една од многуте заборавени улици во градот во месната заедница Кочо Десанот, овие фреквентни улици години наназад останале заборавени од досегашната власт и не им паднало напамет дека истите треба да бидат реконструирани а ...

Петровска за проектите во образованието во Битола

Тера - 05.10.2017

– Ќе обезбедиме енергетска ефикасност во училиштата преку сончеви колектори со средства од надворешни фондови, ќе извршиме изградба, реновирање и опремување на спортските сали и спортските терени, бидејќи најголем дел од училиштата имаат очајни ...

Котевски за инфраструктурата

Тера - 09.10.2017

-Во с.Добромири ги асфалтираме улиците. Според програмата предвидено е да бидат асфалтирани улиците во должина од 3 километри во повеќе села: Добромири, горно и долно Агларци, Далбеговци, Гермијан, Бач, Новаци итн.

Во Солун министерски состанок на Грција, Македонија, Бугарија и Албанија

Тера - 05.10.2017

Доколку Македонија и Грција сакаат во иднина да бидат партнери во Европската унија и НАТО треба уште отсега да се однесуваат така, нагласува македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, во интервјуто за денешното издание на грчкиот ...

ЕК преку прашалник бара отчет за работа на министерствата

Тера - 05.10.2017

Министерствата со отчет за сработеното кое ќе биде оценка и услов за есенскиот извештај на Европкста комисија. Еврокомесарот за проширување Јоханес хан испрати прашалник до Владата која на седница ги задолжила министерствата итно да одговорат.

Почина Фанија Димитровска-Асим

Тера - 05.10.2017

Вчера во Битола во својата 44 година од животот почина Фанија Димитровска-Асим. Во својот работен век беше истакнат психолог, професор и личност која своите знаења несебично ги пренесуваше и до пошироката јавност преку медиумите на различни теми од ...