TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Ќе им ги сечам главите на противниците

24 Вести - 16.07.2017

Турција продолжува да го слави неуспешниот пуч. И денеска Анкара е центарот каде што се оддржуваат разни манифестации посветени на загушениот воен преврат. Претседателот Реџеп Таип Ердоган ја искористи можноста да најави дека смртна казна во Турција ...

Зборовите на Ердоган за „сечење глави“ го смрзнаа светот

Макфакс - 16.07.2017

Турскиот претседател Таип Реџеп Ердоган во говорот пред толпата приврзаници во Истанбул, на годишнината од обидот за државен удар, рече дека треба да им се “исечат главите” на предавниците и најави дека сака да ја воведе смртната казна во Турција.

Ердоган: Без двоумење ќе ја одобрам смртната казна, не ми е гајле што вели меѓународната заедница

МКД - 16.07.2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека доколку националниот парламент поднесе барање за воведување на смртната казна, тој ќе го одобри без двоумење. Ердоган синоќа, во своето обраќање до нацијата пред националниот парламент по повод ...

Столтенберг на средба со министрите за надворешни на Турција и Германија

+инфо - 16.07.2017

Германија одби да екстрадира во Турција, лица, кои според турските власти се вмешани во минатогодишниот обид за преврат. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг разговарал телефонски со министрите за надворешни работи на Турција и Германија ...

Ердоган најави враќање на смртната казна, Јункер му порача да се држи до европските вредности

Телма - 16.07.2017

Во Турција продолужа одбележувањето на неуспешниот државен преврат од минатат година. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од Анкара денеска порача дека никој нема да успее да ја подели турската нација или да ја тргне од нејзиниот пат.

Ердоган – Без двоумење ќе потпишам враќање на смртна казна

Алсат-М - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор во Парламентот на седница во спомен на жртвите од минатогодишниот неуспешен пуч, изјави дека ќе го потпише законот за враќање на смртна казна доколку му биде доставен, ...

Наместо звук за воспоставување на врска, Турците добија говорна честитка од Ердоган

24 Вести - 16.07.2017

Корисниците на мобилните телфони во Турција синоќа околу полноќ биле изненадени кога наместо звук за воспоставена врска слушнале говорна порака од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По бирањето на бројот, се слуша говорна порака на Ердоган кој ...

Шефот на НАТО разговараше со турскиот и германскиот министер поради спорот за посетата на воздухопловните сили

Нетпрес - 16.07.2017

Анкара одби да дозволи на германските пратеници да ги посетат германските војници во две воздухопловни бази во Турција Генералниот секретар на НАТО разговарал претходно седмицава со турскиот и германскиот министер за надворешни работи и од нив барал ...

Ердоган повторно вети враќање на смртната казна

24 Вести - 16.07.2017

Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на големиот митинг кој се одржа во Анкара по повод ...

Ердоган - Без двоумење ќе потпишам враќање на смртна казна

Р.С.Европа - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор во Парламентот на седница во спомен на жртвите од минатогодишниот неуспешен пуч, изјави дека ќе го потпише законот за враќање на смртна казна доколку му биде доставен, пренесува МИА.

Кревате телефон да вртите - ви се јавува Ердоган

МКД - 16.07.2017

Корисниците на мобилни телефони во Турција синоќа околу полноќ наместо звукот на воспоставување врска слушале порака од претседателот Ердоган, пренесува Франс прес. Агенцијата наведува дека по избирањето на саканиот број, наместо звукот на ...

Турците вчера пред да телефонираат мораа да го слушаат Ердоган

Мета - 16.07.2017

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената ...

Над милион луѓе во Истанбул учествуваа во митингот за одбележување на годишнина од обидот за преврат

Сител - 16.07.2017

Над милион турски граѓани учествуваа на грандиозниот митинг синоќа наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули минатата година.

15 јули 2016 – хронологија на една превратничка ноќ

Локално - 16.07.2017

На 15 јули вечерта минатото лето Турција беше потресена од обид за воен удар, кој не успеа, а вината за организирање светкавично му припадна на исламскиот проповедник и некогашен соработник на Ердоган Фетхуллах Гулен Историјата на овој датум влегува ...

Ердоган повторно вети враќање на смртната казна

Стандард - 16.07.2017

Пред многубројните поворки и собири по повод една година од обидот за државен удар од 15 јули минатата година претседателот Реџеп Ердоган вети дека ќе биде вратенa смртната казна. Во говорот пред насобраниот народ на мостот над Босфор кој по ноќта ...

Столтенберг ја пофали храброста на турскиот народ, манифестирана за време на обидот за преврат

Стандард - 16.07.2017

Во врска со одбележувањето на една година од обидот за преврат во Турција, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека секој обид да се наштети на демократијата во некоја од земјите членки е „неприфатлив“, пишува весникот „Daily Sabah“.

Ердоган: “Се вртам кон вас, предавници – нема да успеете да го раздвоите нашиот народ на делови!„

Локално - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на митингот по повод годишнината од воениот удар во Анкара рече дека Турција има многу непријатели кои очекуваат нејзината пропаст. “Страшно многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција.

Столтенберг ги смирува Турција и Германија ...

Н.Македонија - 16.07.2017

Столтенберг ги смирува Турција и Германија Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг разговарал телефонски со министрите за надворешни работи на Турција и Германија за да ги поттикне да ги решат споровите меѓу нив, вклучувајќи ја и забраната за ...

Наместо звук за воспоставување на врска, Турците добија говорна честитка од Ердоган

Локално - 16.07.2017

Корисниците на мобилните телфони во Турција синоќа околу полноќ биле изненадени кога наместо звук за воспоставена врска слушнале говорна порака од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По бирањето на бројот, се слуша говорна порака на Ердоган кој ...

Ердоган не сака поделби, но еве го и ставот за смртната казна...

Фактор - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера на одбележување на една година од неуспешниот обид за пуч се осврна и на смртната казна. „Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема ...

Ердоган - Без двоумење ќе потпишам враќање на смртна казна

Press24 - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор во Парламентот на седница во спомен на жртвите од минатогодишниот неуспешен пуч, изјави дека ќе го потпише законот за враќање на смртна казна доколку му биде доставен, пренесува МИА.

Турците слушаа снимената аудиопорака од претседателот пред да телефонираат

Слободен Печат - 16.07.2017

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената ...

Турција одбележува една година од неуспешниот воен удар

А1 On - 15.07.2017

Десетици илјади луѓе вечерва излегоа на улица низ турските градови за да обележат една година од неуспешниот воен удар во земјата. Најмасовно беше на мостовите во Истанбул, кои стана симбол на задушувањето на обидот за воен преврат минатата година.

Ердоган до граѓаните: Ја сочувавте иднината на Турција (видео)

Република - 15.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на митингот во Истанбул го спореди ланскиот неуспешен преврат со турската војна за независност пред скоро 100 години. Ердоган во говорот пред стотици илјади луѓе на симболичниот мост во Истанбул неуспешното ...

Над милион луѓе во Истанбул учествуваа во митингот за одбележување на годишнина од обидот за преврат

Курир - 16.07.2017

Над милион турски граѓани учествуваа на грандиозниот митинг синоќа наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули минатата година.

Анкара порача: Посилни сме од пред обидот за државен удар

Макфакс - 15.07.2017

Во Турција денес се одбележуваше првата годишнина од неуспешниот обид за воен удар.По тој повод беше организирана посебна седница на турскиот Парламент на којашто присуствуваше и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.На пратениците и на присутните ...

Зошто Владата мора да го гушне Ердоган

Нова ТВ - 15.07.2017

Со радост и гордост ја прочитав веста дека на настанот за одбележување на годишнината од „пучот“ во Турција ќе присуствуваат официјални претставници на Владата на Македонија. Само ноќта, за време на пучот, беа убиени 300 луѓе, повеќе од 2,100 беа ...

Годишнината од неуспешниот пуч во Турција одбележан и во Скопје - присуствуваа и владини претставници

Телма - 15.07.2017

Со марш на мостот на Босфор наречен „марш на националнотот единство“ попладнево во Истанбул се одбележува годишнината од неуспешниот обид за државен удар во Турција. На маршот присуствува и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, против кого беше ...

Турција одбележува една година од неуспешниот воен удар

Телма - 15.07.2017

Во Турција денеска со маршеви и говори се одбележува годишнината од неуспешниот обид за преврат во Турција. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган присуствуваше на специјална седница на турскиот парламент по повод годишнината, на мост во Истанбул ...

Турција одбележува 1 година од неуспешниот обид за државен удар (ВИДЕО)

МКД - 15.07.2017

Илјадници луѓе се очекува да се појават на „маршевите за национално единство“ во Истанбул и Анкара во текот на викендов, кога Турција одбележува една година откако властите го спречија обидот за обид за државен удар минатото лето.

Турција одбележува една година од неуспешниот обид за воен удар

24 Вести - 15.07.2017

Турција одбележува една година од неуспешниот обид за воен удар. Серија манифестации ќе се оддржат низ целата држава, а најголемиот собир е закажан во Истанбул каде говор ќе оддржи претседатело Реџеп Таип Ердоган.

Осуда на бизарната прослава на диктатурата на Ердоган во Турција

Окно - 15.07.2017

Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Таип Ердоган во Турција.

Година од обидот за преврат: До каде стигна Турција?

Стандард - 15.07.2017

Близу век опстана Првата турска република. Неа веќе ја нема. Неуспешниот обид за државен удар пред една година беше катализаторот кој ја забрза транзицијата кон Втората турска република. Ататурк ја создаде републиката во Турција во 1923 година и ја ...

Годишнина од пучот во Турција: Како СДСМ и Сорос се радуваа на обидот за соборување на Ергодан (ФОТО)

Република - 15.07.2017

Со ч еститки за пучистите , изразувајќи подршка до нив како и и барања за вакви сценарија во Македонија е сликата што можеше да се забележи пред една година од страна на тогашната опозициска СДСМ и на претставниците на Шарената револуција кои се ...

Турција ја одбележува првата годишнина од обидот за преврат

Стандард - 15.07.2017

Турција ја одбележува првата годишнина од обидот за преврат. Серија од комеморативни церемонии ќе се одржат низ целата земја, а претседателот Реџеп Таип Ердоган ќе држи говори во Истанбул и Анкара.

Една година од обидот за воен удар во Турција

Слободен Печат - 15.07.2017

Во Турција денес се одбележува една година од неуспешниот воен удар. Закажани се повеќе манифестации низ целата држава. Најголемиот собир е закажан во Истанбул, на кој ќе се обрати претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Столтенберг разговарал со министрите за надворешни работи на Турција и Германија

Телевизија Нова - 16.07.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг разговарал телефонски со министрите за надворешни работи на Турција и Германија за да ги поттикне да ги решат споровите меѓу нив, вклучувајќи ја и забраната за посета на германски пратеници на две воени ...

Ердоган ги изнанади граѓаните со звучна телефонска честика

+инфо - 16.07.2017

Турција вчера одбележа една година од неуспешниот пуч. Корисниците на мобилните телфони во Турција синоќа околу полноќ биле изненадени кога наместо звук за воспоставена врска слушнале говорна порака од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган: Предавниците повторно ќе се обидат, бидете подготвени

Макфакс - 16.07.2017

Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на големиот митинг кој се одржа во Анкара по повод ...

Ердоган до граѓаните: Ја сочувавте иднината на Турција

Вечер - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на митингот во Истанбул го спореди ланскиот неуспешен преврат со турската војна за независност пред скоро 100 години Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на митингот во Истанбул го спореди ланскиот ...

Над милион луѓе во Истанбул учествуваа во митингот за одбележување на годишнина од обидот за преврат

ТВ21 - 16.07.2017

Над милион турски граѓани учествуваа на грандиозниот митинг синоќа наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули минатата година.

ЦИВИЛ: Осуда на бизарната прослава на диктатурата на Ердоган во Турција

+инфо - 15.07.2017

ЦИВИЛ ја користи оваа можност да изрази силна поддршка за активистите за човекови права, медиумските работници и сите слободољубиви граѓани. Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките ...

Ердоган: Предавниците повторно ќе се обидат, бидете подготвени

Кајгана - 16.07.2017

„Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво“, рече турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на големиот митинг што се одржа во Анкара по повод ...

Турција одбележа една година од неуспешниот воен удар

Тера - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на митингот во Истанбул го спореди ланскиот неуспешен преврат со турската војна за независност пред скоро 100 години. Ердоган во говорот пред стотици илјади луѓе на симболичниот мост во Истанбул неуспешното ...

Над милион луѓе во Истанбул на годишнина од обидот за преврат

Нетпрес - 16.07.2017

Церемонијалниот собир почна синоќа со конвој, на чие чело беше претседателот Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга Емине. Фатени за рака, тие минаа пеш од домот до мостот, заедно со голема група луѓе, меѓу кои семејствата и блиските на жртвите на ...

ЦИВИЛ: Осуда на бизарната прослава на диктатурата на Ердоган

Либертас - 15.07.2017

Соопштение на Цивил: Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Тајип Ердоган во Турција.

Ердоган: Бидете подготвени, предавниците повторно ќе се обидат!

Република - 16.07.2017

Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво“, рече турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на големиот митинг што се одржа во Анкара по повод ...

Ердоган се закани со смртната казна и на одбележување на годишнината од неуспешниот пуч

+инфо - 16.07.2017

Мостот над Босфорот, наречен Мост на мачениците на 15 јули, кој е долг 1,5 километри, беше исполнет со луѓе. Над милион турски граѓани учествуваа на митингот наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од ...

ЦИВИЛ: Осуда на бизарната прослава на диктатурата на Ердоган во Турција

А1 On - 15.07.2017

„Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Тајип Ердоган во Турција.

Над милион луѓе во Истанбул учествуваа во митингот за одбележување на годишнина од обидот за преврат

А1 On - 16.07.2017

Над милион турски граѓани учествуваа на големиот митинг синоќа наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули минатата година.