TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев или Димитриев, кој ќе оди на средба со Могерини со премиерите од Западен Балкан?

24 Вести - 19.05.2017

Не е исклучена можноста и Зоран Заев да присуствува на премиерската вечера во Брисел, в среда на 24 мај, на која се поканети сите актуелни премиери од Западен Балкан. Шефицата на Европската дипломатија, Федерика Могерини, испратила покани до сите ...

Кој премиер ќе вечера со Могерини?

Телма - 19.05.2017

Зоран Заев или Емил Димитриев? Кој во среда ќе вечера во Брисел со високата претставничка за надворешна политика и безбедност Фредерика Могерини и уште пет балкански премиери зависи дали до тогаш лидерот на СДСМ ќе ја формира новата Влада.

Могерини ги очекува актуелните премиери на шесте балкански држави во Брисел

ТВ21 - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Премиерите од Западен Балкан кај Могерини: Заев или Димитриев ќе патува во име на Македонија?

А1 On - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

ЕК: Успехот да ја решиме кризата е резултат на многу работа и политичка волја

Канал5 - 19.05.2017

Решението на кризата во Македонија е резултат на силна работа и на политичка волја, вели портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ. „ Не сум сигурна дека тоа ќе го наречам чудо, туку резултат на силна работа и политичка волја.

Димитриев или Заев, кој ќе ја претставува Македонија на вечерата кај Могерини?

Сител - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера што треба да се одржи на 24 мај во Брисел ќе упати покани до Премиерите на земјите од регионот.

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа

Press24 - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка волја. Ова, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, денеска на ...

Премиерите од Западен Балкан идната среда на средба со Могерини во Брисел

Тера - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, ги покани премиерите на шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и шефот на македонската Влада, идната недела на неформална вечера во Брисел, јави ...

Коцијанчич: Трпение, до 24 мај ќе дознаете кој ќе вечера со Могерини

Мета - 19.05.2017

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

ЕУ ја поздрави одлуката на сите партии во Албанија за учество на изборите

Локално - 19.05.2017

Европската унија денеска ја поздрави одлуката на сите политички партии во Албанија да учествуваат на парламентарните избори што се закажани на 25 јуни. Во заедничко соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика ...

Коцијанчиќ: Кој ќе дојде на вечера во Брисел ќе дознаете пред средбата

Фактор - 19.05.2017

Поради актуелната политичка ситуација во земјава уште не се знае кој од политичките лидери ќе присуствува на состанокот на лидерите од државите во регионот во Брисел, дали техничкиот премиер Емил Димитриев или мандатарот Зоран Заев.

На 24 мај балканските лидери на рапорт кај Могерини

Локално - 19.05.2017

На работна вечера во Брисел, кај Могерини 6. балкански лидери ќе разговараат за последните случувања во регионот и светот и ќе го разгледаат патот кон ЕУ. Целта на овој неформален состанок со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини е ...

Балканските лидери поканети на неформална средба со Могерини

Слободен Печат - 19.05.2017

Балканските премиери се повикани во Брисел на неформална вечера на 24 мај. Поканата ја испрати шефицата не европската дипломатија Федерика Могерини. Тема на неформалниот состанок ќе биде „ситуацијата во регионот во светло на последните настани и за ...

ЕУ ја поздрави одлуката на партиите во Албанија за учество во изборите

Стандард - 19.05.2017

Европската унија ja поздрави одлуката на сите политички партии во Албанија да учествуваат во претстојните парламентарни избори во оваа земја, соопшти Танјуг. Високиот претставник на ЕУ за прашањата на надворешни работи и безбедносна политика, ...

Коцијанчич: Трпение, до 24 мај ќе дознаете кој од Македонија ќе вечера со Могерини

Либертас - 19.05.2017

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

Могерини ги очекува балканските премиери на неформална вечера во Брисел

МРТ - 19.05.2017

Поканата е испратена до премиерите. Ние ќе ги потврдиме имињата на оние кои ќе присуствуваат на оваа неформална вечера кога ќе бидеме поблиску до датумот, вели портпаролката Маја Коцијанчиќ.

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа

Либертас - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка ...

Могерини свикува состанок на премиерите на западен Балкан

Канал5 - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Премиерите од Западен Балкан кај Могерини: Заев или Димитриев ќе патува во име на Македонија?

Репортер - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Имињата на поканетите премиери ќе бидат објавени непосредно пред вечерата во Брисел

+инфо - 19.05.2017

Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа и политичка волја, изјави Коцијанчич. Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат ...

Коцијанчич: Трпение, до 24 мај ќе дознаете кој ќе вечера со Могерини

Локално - 19.05.2017

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

ЕУ ја поздрави одлуката на сите партии во Албанија за учество на изборите

А1 On - 19.05.2017

Европската унија денеска ја поздрави одлуката на сите политички партии во Албанија да учествуваат на парламентарните избори што се закажани на 25 јуни. Во заедничко соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика ...

Заев ќе вечера со Могерини на 24 мај

+инфо - 19.05.2017

На работна вечера во Брисел, кај шефицата на европската дипломатија, шестмина балкански лидери ќе разговараат за последните случувања во регионот. На работна вечера во Брисел, кај шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, шестмина ...

Коцијанчич: Трпение, до 24 мај ќе дознаете кој од Македонија ќе вечера со Могерини

Репортер - 19.05.2017

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа

Алсат-М - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка волја. Ова, како што јавува дописникот ...

Могерини ги очекува актуелните премиери на шесте балкански држави во Брисел

Press24 - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа...

Н.Македонија - 19.05.2017

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на ...

Могерини не открива дали на вечера во Брисел ќе оди Заев или Димитриев

еМагазин - 19.05.2017

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

ЕУ ја поздрави одлуката на сите партии во Албанија за учество на изборите

Алсат-М - 19.05.2017

Европската унија денеска ја поздрави одлуката на сите политички партии во Албанија да учествуваат на парламентарните избори што се закажани на 25 јуни. Во заедничко соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика ...

Коцијанчич: Трпение, до 24 мај ќе дознаете кој од Македонија ќе вечера со Могерини

Бриф - 19.05.2017

Eвропската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

Ќе вечера ли и Заев со Могерини?

еМагазин - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа

Канал5 - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка волја. Ова, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, денеска на ...

Коцијанчич: Малку трпение, до 24 мај ќе знаете кој ќе дојде на вечера со Могерини

МКД - 19.05.2017

Европската комисија сѐ уште не открива кој ќе патува во Брисел на средба со шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

ЕУ ја поздрави одлуката на сите партии во Албанија за учество на изборите

Сител - 19.05.2017

Европската унија денеска ја поздрави одлуката на сите политички партии во Албанија да учествуваат на парламентарните избори што се закажани на 25 јуни. Во заедничко соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика ...

Могерини ги очекува актуелните премиери на шесте балкански држави во Брисел

Сител - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа

А1 On - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка волја. Ова, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, денеска на ...

Брисел: Се уште не се знае кој ќе вечера со Могерини – Заев или Димитриев

Позитив.мк - 19.05.2017

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев.

ЕУ ја поздрави одлуката на сите партии во Албанија за учество на изборите

Идивиди - 19.05.2017

Брисел, 19 мај 2017 (МИА) - Европската унија денеска ја поздрави одлуката на сите политички партии во Албанија да учествуваат на парламентарните избори што се закажани на 25 јуни. Во заедничко соопштение високата претставничка за надворешна политика ...

Могерини на неформална вечера со премиерите на шест балкански држави

Нова ТВ - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа

Репортер - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка волја. Ова, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, денеска на ...

КОЦИЈАНЧИЧ: Ако до среда нема нов премиер, на средбата со Могерини ќе биде поканет Димитриев

Телеграф - 19.05.2017

Поканата е испратена до премиерите. Ние ќе ги потврдиме имињата на оние што ќе присуствуваат на оваа неформална вечера кога ќе бидеме поблиску до датумот, изјави портпаролката Коцијанчич за МИА Високата претставничка за надворешна и безбедносна ...

На 24 мај премиерите од Балканот на средба кај Могерини

24 Вести - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на Владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за 24 мај ...

Коцијанчич: Решавањето на кризата во Македонија е резултат на силна работа и политичка волја

Стандард - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во БЈР Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка волја. Ова, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, денеска на ...

Могерини на 24 мај ќе одржи среба со премиерите на шесте балкански држави во Брисел

Телма - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и Албанија е резултат на силна работа

24 Вести - 19.05.2017

Не сум сигурна дека може да се нарече чудо, но успехот да ја решиме долготрајната политичка криза во Македонија и Албанија е резултат на силна работа и на политичка волја, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич на ...

Могерини ги очекува актуелните премиери на шесте балкански држави во Брисел

Телевизија Нова - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

Могерини ги очекува актуелните премиери на шесте балкански држави во Брисел

Канал 77 - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерин на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...

КОЦИЈАНЧИЧ: Ако до среда нема нов премиер, на средбата со Могерини ќе биде поканет Димитриев

Вечер - 19.05.2017

Поканата е испратена до премиерите. Ние ќе ги потврдиме имињата на оние што ќе присуствуваат на оваа неформална вечера кога ќе бидеме поблиску до датумот, изјави портпаролката Коцијанчич Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ...

Могерини ги очекува актуелните премиери на шесте балкански држави во Брисел

Алфа - 19.05.2017

Ова значи дека во случајот со Македонија, доколку до среда не биде избрана нова Влада со нов нејзин претседател, дека на состанокот на шесте премиери од Балканот со Могерини ќе присуствува актуелниот претседател на македонската Влада, Емил Димитриев.

Могерини ги очекува актуелните премиери на шесте балкански држави во Брисел

Република - 19.05.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда ...