TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Венецијанската комисија бара ублажување на вонредната состојба во Турција

Алсат-М - 06.10.2017

Венецијанската комисија при Советот на Европа денеска побара од Турција да укине некои од законските одредби воведени во земјата по прогласувањето на вонредната состојба, врз основа на кои беа уапсени неколку илјади лица.

Анкара: Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД

Алсат-М - 06.10.2017

Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен од САД во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен дека стои зад минатогодишниот обид за ...

Венецијанската комисија бара ублажување на вонредната состојба во Турција

А1 On - 06.10.2017

Венецијанската комисија при Советот на Европа денеска побара од Турција да укине некои од законските одредби воведени во земјата по прогласувањето на вонредната состојба, врз основа на кои беа уапсени неколку илјади лица.

Анкара: Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД

А1 On - 06.10.2017

Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен од САД во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен дека стои зад минатогодишниот обид за ...

САД „длабоко вознемирени“ по апсењето на вработен во конзулат во Турција

Глас на Америка - 05.10.2017

САД изразија „длабока вознемиреност“ по апсењето на локален вработен во американскиот конзулат во Истанбул, од страна на турските власти. Турските медиуми објавија дека лицето, идентификувано со иницијалите М.Т.

Уапсен вработен во американскиот конзулат во Истанбул

Канал5 - 05.10.2017

Турската полиција уапси еден вработен во конзулатот во САД во Истанбул, поради наводна поврзаност со поранешниот имам Фетулах Ѓулен. Турските власти Ѓулен го сметаат за главен организатор на минатогодишниот неуспешен воен удар.

Во Истанбул уапсен вработен во конзулатот на САД

Мета - 05.10.2017

Турската полиција уапсила еден вработен во американскиот конзулат во Истанбул порани наводна поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кого официјална Анкара го смета за главен организатор на неуспешниот удар. Турскиот државјанин, идентификуван како М.Т.

Турција ќе апси 133 лица поради користење апликација за праќање кодирани пораки

Точка - 05.10.2017

Турските власти издадоа налог за апсење на 133 лица вработени во министерствата за финансии и за социјални работи во рамки на пошироката акција против учесниците во неуспешниот пуч минатата година.

Венецијанската комисија бара ублажување на вонредната состојба во Турција

Локално - 06.10.2017

Венецијанската комисија при Советот на Европа денеска побара од Турција да укине некои од законските одредби воведени во земјата по прогласувањето на вонредната состојба, врз основа на кои беа уапсени неколку илјади лица.

Анкара: Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД

Локално - 06.10.2017

Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен од САД во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен дека стои зад минатогодишниот обид за ...

Во Истанбул уапсен вработен во конзулатот на САД

Sky - 05.10.2017

Турската полиција уапсила еден вработен во американскиот конзулат во Истанбул порани наводна поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кого официјална Анкара го смета за главен организатор на неуспешниот удар. Турскиот државјанин, идентификуван како М.Т.

Турција ќе апси 133 лица поради користење апликација за праќање кодирани пораки

Правдико - 05.10.2017

Турските власти издадоа налог за апсење на 133 лица вработени во министерствата за финансии и за социјални работи во рамки на пошироката акција против учесниците во неуспешниот пуч минатата година.

Венециската комисија бара од Анкара да забави со апсењата

Макфакс - 06.10.2017

Венециската комисија при Советот на Европа денеска побара од Турција да укине некои од законските одредби воведени во земјата по прогласувањето на вонредната состојба врз основа на кои беа уапсени неколку илјади лица.

Анкара - Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД

Р.С.Европа - 06.10.2017

Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен од САД во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен дека стои зад минатогодишниот обид за ...

Во Истанбул уапсен вработен во конзулатот на САД

Правдико - 05.10.2017

Турската полиција уапсила еден вработен во американскиот конзулат во Истанбул порани наводна поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кого официјална Анкара го смета за главен организатор на неуспешниот удар. Турскиот државјанин, идентификуван како М.Т.

Венециската комисија бара од Анкара да забави со апсењата

Точка - 06.10.2017

Венециската комисија при Советот на Европа денеска побара од Турција да укине некои од законските одредби воведени во земјата по прогласувањето на вонредната состојба врз основа на кои беа уапсени неколку илјади лица.

Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД...

Н.Македонија - 06.10.2017

Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен од САД во Турција.

Венециската комисија бара од Анкара да олабави со апсењата

Вечер - 07.10.2017

Венециската комисија при Советот на Европа побара од Турција да укине некои од законските одредби воведени во земјата по прогласувањето на вонредната состојба врз основа на кои беа уапсени неколку илјади лица Венециската комисија при Советот на ...

Анкара: Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД

+инфо - 06.10.2017

Турските власти го обвинуваат Ѓулен дека стои зад минатогодишниот обид за државен удар во земјата. Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен ...

Венециската комисија бара од Анкара да забави со апсењата

Sky - 07.10.2017

Венециската комисија при Советот на Европа денеска побара од Турција да укине некои од законските одредби воведени во земјата по прогласувањето на вонредната состојба врз основа на кои беа уапсени неколку илјади лица.

Анкара: Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД

Сител - 06.10.2017

- Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен од САД во Турција. Турските власти го обвинуваат Ѓулен дека стои зад минатогодишниот обид за ...