TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На рака и телефонски се делеле предмети во Кривичниот и Врховниот суд

24 Вести - 07.12.2017

Делење предмети на рака, исклучување на судии од електронскиот систем само со јавување на претседателот, предмети кои никогаш не добиле судија и чести промени во распоредот на судии се само дел од неправилностите констатирани од работната група од ...

Судските предмети сепак се делеле рачно и се местеле кај судии

Глас на Америка - 07.12.2017

Министерството за правда спроведе истрага во која се потврдија информациите дека имало злоупотреби при распоредувањето на предметите во скопскиот Кривичен и во Врховниот суд. Во извештајот на Прибе беа наведени сомневања а на ова предупредуваше и ...

Низа злоупотреби на АКМИС системот

Алсат-М - 07.12.2017

Преку телефон, без писмена наредба и само со потпис на претседателот на Кривичниот суд, се делеле предмети кај судиите. Финалниот извештај на комисијата од Министерството за правда по анализата на системот за електронската распределба на предмети ...

Судските предмети „местени“ кај судии

Р.С.Европа - 07.12.2017

Недоследна примена на АКМИС и непочитување на закони со што наместо случајна распределба на судски предмети се добивало очекуван избор на судија, покажува извештајот на работната група која досега изврши проверки на АКМИС во Врховниот, Апелацискиот ...

Судии по желба - злоупотреби на Акмис-от

24 Вести - 07.12.2017

На рака и телефонски се делеле предмети во Кривичниот и Врховниот су д, судии се избирале по желба - катастрофални злоупотреби откри лично министерот за правда Билен Салуиу, кој го презентираше извештајот, кој и дали некој ќе ...

Министерот за правда тврди дека се злоупотребувал АКМИС системот

Сител - 07.12.2017

Увидот на работата на АКМИС системот покажа недоследности во користење на системот во Основниот Суд Скопје 1 и во Врховниот Суд, велат од министерството за правда. Модулот за автоматска распределба на предмети не бил користен, туку таа се вршела ...

Нерегуларности во АКМИС системот, ако се потврди, тоа значи нарушување на Европската конвенција

ТВ21 - 07.12.2017

Правосудните власти потврдуваат дека компјутерскиот системот за распределба на судските предмети бил заобиколуван. До овие заклучоци дојде работната група задолжена за проверка на работата на АКМИС системот, составена од судии и експерти од областа ...

Саљији: Контролата на АКМИС системот во три суда покажа бројни неправилности

Канал5 - 07.12.2017

Во Основниот суд Скопје 1 постојат 860 предмети во кои нема доделен судија што ја доведува во прашање точноста на статистичките податоци во месечните и годишните извештаи за работата на судот и на судиите што се доставени до повисоките судови, ...

Немало ништо случајно во делењето судски предмети, рече министерот Саљији

Сакам да кажам - 07.12.2017

Судските предмети во Основниот суд Скопје 1 и во Врховниот суд се делеле рачно, а не преку Системот за автоматска распределба на судски предмети (АКМИС), рече денеска министерот за правда Билен Саљији, презентирајќи го Извештајот од увидот на ...

Вангеловски в понеделник ќе одговори на обвинувањата на министерот Саљији дека Врховен местел судски предмети

Сакам да кажам - 07.12.2017

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски в понеделник ќе му одговори на министерот за правда Билен Саљији, кој денеска обвини дека во Врховниот суд наместо случаен избор на судија се добивал очекуван избор на судија.

(Видео) На рака се делеле предмети во кривичниот и во Врховниот суд

Макфакс - 07.12.2017

На рака се делеле предмети во кривичниот и во Врховниот суд, покажа извештајот на работната група на АКМИС – Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети, што на прес-конференција го презентира министерот за правда, Биљен ...

Констатирани недоследности во Кривичен и во Врховен суд

МРТ - 07.12.2017

Министерството за правда го претстави извештајот по извршениот увид на системот акмис за распределба на предметите и примената на судскиот Деловник. Констатирани одредени недоследности во Кривичниот и во Врховниот суд. Нема забелешки за Апелација...

(ВИДЕО) Истрага за АКМИС системот: Судските предмети се делеле на рака

А1 On - 07.12.2017

Првиот дел од увидот за функционирањето АКМИС системот кое го изврши Министерството за правда се утврди дека предметите во Кривичен суд се делеле на рака. Годишниот рапсоред за 2016 и 2017 година бил менуван често и не е испочитувана процедура.

Саљији: Покажани се злоупотреби на АКМИС системот во три суда

Слободен Печат - 07.12.2017

Министерот за правда Билен Саљији на денешната прес-конференција откри дека постоеле злоупотреби на системот АКМИС за распределба на предмети кај судии, особено во Кривичниот и Врховниот суд.

АКМИС им бил само украс: Кривичниот и Врховниот суд рачно распределувале предмети

Мета - 07.12.2017

Работната група на Министерството за правда констатирала бројни неправилности во работата на Кривичниот суд Скопје и на Врховниот суд во врска со користењето на АКМИ-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судски предмети).

На рака се делеле предмети во Кривичниот и Врховниот суд

Вечер - 07.12.2017

На рака се делеле предмети во кривичниот и врховниот суд, покажа извештајот на работната група на АКМИС – Автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети, што на прес-конференција го презентираше министерот за правда, Биљен ...

Бројни недоследности во АКМИС системот: Рачна распределба на предмети и чести промени на годишните распореди за работа

Канал 77 - 07.12.2017

Основниот суд Скопје 1 Скопје во рок од две години десет пат го променил годишниот план за работа. Само лани во септември бил променет три пати. Во овој Суд исто така, постојат и 860 предмети во кои не е доделен судија.

Денеска извештај - какви тајни крие системот АКМИС?

Deutsche Welle - 07.12.2017

Јавноста со огромен интерес го очекува Извештајот кој треба да открие дали судските предмети се распределувале електронски и по случаен избор или се давале на рака на „подобни судии“. Денеска во Министерството за правда (15 часот) ќе бидат објавени ...

Презентација на извештајот од проверката на АКМИС во судовите

Сител - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска ќе бидат презентирани наодите, односно недоследностите констатирани од увидот во функционалноста на информатичкиот систем и надзор над примената на одредбите од Судскиот Деловник во судовите.

Во Кривичен и Врховен предмети се делеле телефонски и „на рака“

Таратур - 08.12.2017

Се исклучувале судии од електронскиот систем само со јавување на претседателот, предмети кои никогаш не добиле судија, се делеле предмети на рака и имало чести промени во распоредот на судии – сето ова било само дел од неправилностите констатирани ...

Сепак имало местење на судските предмети кај судиите

Фактор - 07.12.2017

Пo телефон, без писмена наредба и само со потпис на претседателот на Кривичниот суд, се делеле предмети кај судиите. Финалниот извештај на комисијата од Министерството за правда по анализата на системот за електронската распределба на предмети ...

Контролата на АКМИС системот покажа дека судските предмети биле „местени“ кај судии

еМагазин - 07.12.2017

Во Основниот суд Скопје 1 постојат 860 предмети во кои нема доделен судија што ја доведува во прашање точноста на статистичките податоци во месечните и годишните извештаи за работата на судот и на судиите што се доставени до повисоките судови, ...

Вангеловски во понеделник ќе одговори на обвинувањата за местење на судски предмети во Врховен суд

МКД - 07.12.2017

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски во понеделник ќе одговори на обвинувањата на министерот за правда Билен Саљији, кој денеска обвини дека во Врховниот суд наместо случаен избор на судија се добивал очекуван избор на судија.

Какво судство, таков АКМИС: „Сваровски“ судии, местени предмети, сомнителни пресуди

Фактор - 08.12.2017

Преку телефон, без писмена наредба и само со потпис на претседателот на Кривичниот суд, се делеле предмети кај судиите. Ова го покажа анализата на комисијата од Министерството за правда на системот за електронската распределба на предмети познат ...

Наместо преку АКМИС системот, предмети се делеле „на рака“

Телма - 07.12.2017

Кој предмет кај кој судија ќе се падне не одлучувал компјутер по случаен избор туку претседателот на судот кој се јавувал во писарница. Дека на рака се делеле предмети со потпис од претседателот на скопскиот Кривичен суд, утврди работната група која ...

Истрагата откри дека на рака се делеле судски предмети

+инфо - 07.12.2017

Контролата на Министерството за правда утврди дека предметите во скопска единица се делеле на рака, а 860 предмети воопшто не добиле судија. Првиот дел од увидот за функционирањето АКМИС системот кој го изврши контрола на Министерството за правда ...

АКМИС бил „за украс”: Кривичниот и Врховниот суд рачно распределувале предмети

Либертас - 07.12.2017

Работната група на Министерството за правда констатирала бројни неправилности во работата на Кривичниот суд Скопје и на Врховниот суд во врска со користењето на АКМИ-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судски предмети).

На рака се делеле предмети во Кривичниот и Врховниот суд

Орбис - 07.12.2017

На рака се делеле предмети во кривичниот и врховниот суд, покажа извештајот на работната група на АКМИС – Автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети, што на прес-конференција го презентираше министерот за правда, Биљен ...

Конечно извештајот за АКМИС – дали и кој „местел“ предмети во судовите

Нова ТВ - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска ќе бидат презентирани наодите, односно недоследностите констатирани од увидот во функционалноста на информатичкиот систем и надзор над примената на одредбите од Судскиот Деловник во судовите.

DW: Денеска извештај – какви тајни крие системот АКМИС?

Локално - 07.12.2017

Јавноста со огромен интерес го очекува Извештајот кој треба да открие дали судските предмети се распределувале електронски и по случаен избор или се давале на рака на „подобни судии“, информира DW.

Презентација на извештајот од проверката на АКМИС во судовите

CivilMedia - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска ќе бидат презентирани наодите, односно недоследностите констатирани од увидот во функционалноста на информатичкиот систем и надзор над примената на одредбите од Судскиот Деловник во судовите.

Саљији: Контролата на АКМИС-системот во три суда покажа бројни неправилности...

Н.Македонија - 07.12.2017

Саљији: Контролата на АКМИС системот во три суда покажа бројни неправилности Во Основниот суд Скопје 1 постојат 860 предмети во кои нема доделен судија што ја доведува во прашање точноста на статистичките податоци во месечните и годишните извештаи ...

Вангеловски во понеделник ќе одговори дали имало местење на судски предмети во Врховен суд

Вечер - 07.12.2017

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски во понеделник ќе одговори на обвинувањата на министерот за правда Билен Саљији, кој денеска обвини дека во Врховниот суд наместо случаен избор на судија се добивал очекуван избор на судија.

Истрага на АКМИС системот: Судските предмети се делеле на рака во кривичниот и врховниот суд

Press24 - 07.12.2017

По првиот дел од увидот за функционирањето АКМИС системот кое денеска го изврши Министерството за правда утврдено е дека предметите во Кривичен суд се делеле на рака. Годишниот рапсоред за 2016 и 2017 година бил менуван често и не е испочитувана ...

АКМИС-от им бил само украс – еве што се случувало во Кривичниот и Врховниот суд

Sky - 07.12.2017

Работната група на Министерството за правда констатирала бројни неправилности во работата на Кривичниот суд Скопје и на врховниот суд во врска со користењето на АКМИС-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судски предмети).

На рака се делеле предмети во Кривичниот и Врховниот суд

Правдико - 07.12.2017

На рака се делеле предмети во кривичниот и врховниот суд, покажа извештајот на работната група на АКМИС – Автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети, што на прес-конференција го презентираше министерот за правда, Биљен ...

Јавноста денес ќе дознае што крие фамозниот систем АКМИС

Таратур - 07.12.2017

Министерството за правда, денес, во 15 часот, ќе ги објави клучните наоди од увидот во начинот на користење на системот АКМИС – Автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети (Automated Court Case Management Information System ...

Што крие АКМИС системот?

24 Вести - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска ќе бидат презентирани наодите констатирани по увидот во функционалноста на АКМИС системот. Работна група од Министерството за правда досега изврши проверки на АКМИС системите во Врховниот, Апелацискиот суд Скопје ...

Саљији: Судските предмети во Основниот и Врховниот суд се делеле рачно, а не преку АКМИС системот

МКД - 07.12.2017

Судските предмети во Основниот суд Скопје 1 и во Врховниот суд се делеле рачно, а не преку Системот за автоматска распределба на судски предмети, рече денеска министерот за правда Билен Саљији, презентирајќи го Извештајот од увидот на работната ...

Истрага за АКМИС системот: Судските предмети се делеле на рака

Локално - 07.12.2017

Првиот дел од увидот за функционирањето АКМИС системот кое го изврши Министерството за правда се утврди дека предметите во Кривичен суд се делеле на рака, информира а1оn. Годишниот рапсоред за 2016 и 2017 година бил менуван често и не е испочитувана ...

Наместо АКМИС, судските предмети во Кривичен и Врховен се распределувале рачно

Позитив.мк - 07.12.2017

Работната група на Министерството за правда констатирала бројни неправилности во работата на Кривичниот суд Скопје и на Врховниот суд во врска со користењето на АКМИ-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судски предмети).

На рака се делеле предмети во кривичниот и во Врховниот суд

Точка - 07.12.2017

На рака се делеле предмети во кривичниот и во Врховниот суд, покажа извештајот на работната група на АКМИС – Автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети, што на прес-конференција го презентира министерот за правда, Биљен ...

Презентација на извештајот од проверката на АКМИС во судовите

Стандард - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска ќе бидат презентирани наодите, односно недоследностите констатирани од увидот во функционалноста на информатичкиот систем и надзор над примената на одредбите од Судскиот Деловник во судовите.

Контролата на АКМИС системот во три суда покажала рачна распределба на предмети и чести промени на годишните распореди ...

Стандард - 07.12.2017

Во Основниот суд Скопје 1 постојат 860 предмети во кои нема доделен судија што ја доведува во прашање точноста на статистичките податоци во месечните и годишните извештаи за работата на судот и на судиите што се доставени до повисоките судови, ...

Истрагата на АКМИСОТ покажа дека судските предмети се делеле на рака

Фокус - 07.12.2017

Претседателот на Кривичниот суд се јавувал во судската писарница за да исклучи некој судија за да не му се падне определен предмет, а предмети се делеле на рака, покажала истрагата која за функционирањето АКМИС системот го изврши Министерството за ...

На рака се делеле предмети во кривичниот и во Врховниот суд

Sky - 07.12.2017

На рака се делеле предмети во кривичниот и во Врховниот суд, покажа извештајот на работната група на АКМИС – Автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети, што на прес-конференција го презентира министерот за правда, Биљен ...

Презентација на извештајот од проверката на АКМИС во судовите

Press24 - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска ќе бидат презентирани наодите, односно недоследностите констатирани од увидот во функционалноста на информатичкиот систем и надзор над примената на одредбите од Судскиот Деловник во судовите.

Констатирани бројни неправилности во АКМИС-системот

Академик - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска беа презентирани наодите констатирани од увидот во функционалноста на информатичкиот систем и надзор над примената на одредбите од Судскиот деловник во судовите.

Презентација на извештајот од проверката на АКМИС во судовите

А1 On - 07.12.2017

Во Министерството за правда денеска ќе бидат презентирани наодите, односно недоследностите констатирани од увидот во функционалноста на информатичкиот систем и надзор над примената на одредбите од Судскиот Деловник во судовите.

АКМИС бил „за украс”: Кривичниот и Врховниот суд рачно распределувале предмети

Локално - 08.12.2017

Во Основниот суд Скопје 1 постојат 860 предмети во кои нема доделен судија што ја доведува во прашање точноста на статистичките податоци во месечните и годишните извештаи за работата на судот и на судиите што се доставени до повисоките судови, ...