TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мечот со Розенборг не е само формалност, Вардар со евентуални први бодови може да ја збогати клупската каса

24Фудбал - 07.12.2017

Македонскиот првак може да го наполни буџетот солидно со евентуални бодови вечерва. Вардар вечерва на домашен терен го пречекува норвешки Розенборг во последното, шесто коло од групата „Л“, црвено-црните имаат максимални пет порази од исто толку ...

Интересни факти пред натпреварот Вардар - Розенборг

Вардар - 07.12.2017

Вечерва на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, Вардар ќе го пречека составот на Розенборг, во рамките од 6. коло од групната фаза во Лигата на Европа. Пред натпреварот, Ви презентираме неколку интересни факти поврзани со овој натпревар и ...

Последна рунда - Вардар мора да го крене гардот

SportMedia - 07.12.2017

Вардар стаса до последната рунда во првото учество во групна фаза во европските купови и против Розенборг ја има и последната шанса да се прости со бодови. Македонскиот шампион досега нанижа пет порази и има најлоша гол-разлика од сите 48 состави ...

Последна шанса за Вардар: Историскиот настап во Лига Европа да не заврши срамно!

Sport 1 - 07.12.2017

Вардар дојде до последниот чин во својот дебитантски настап на големата сцена. Норвешки Розенборг е последниот противник, вечерва на Националната Арена „Филип Втори“ (21.05 часот), последна шанса во овие завршни час и половина за црвено-црните да ...

Вардар сака со бодови да го заврши настапот во Лига Европа

МКД - 07.12.2017

Вардар денеска со почеток од 21:05 го игра последниот натпревар од Лига Европа, противник е тимот на Розенборг против кој „црвено-црните“ се надеваат дека ќе ги освојат првите европски бодови.

Двојниот јубилеј последна шанса за историска победа на Вардар

Спортклуб - 07.12.2017

Вардар денеска спушта завеса на историската сезона во која успеа за првпат во историјата на македонскиот фудбал да обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на Европа. Иако настапите во Европа нема да бидат за паметење, а се заканува да бидат и за ...

Норвежаните не се така страшни - Розенборг пет години нема победа на гости

Sport 1 - 07.12.2017

Норвешкиот шампион Розенборг е последниот европски предизвик за Вардар во оваа дебитантска сезона на црвено-црните на големата сцена и шанса за македонскиот првак да тигне до првите бодови во големото друштво.

Тепајте го Розенборг и избегајте од најлошото друштво во ЛЕ

Оff.net - 07.12.2017

Црвено црните и нивните навивачи вечно ќе ја запаметат 2017-та година, бидејќи испишаа нова историја за мак фудбалот. Но зошто дебито во Европа да му донесе на Вардар срамен рекорд. Победете и за себе и за тие што ги оставаат грлата за вас на секој ...

Последна шанса за Вардар за освојување први бодови...

Н.Македонија - 07.12.2017

Натпреварот нема никакво резултатско значење за двататима, освен меѓусебен престиж, бидејќи тие веќе се елиминирани Екипата на Вардар вечерва во Скопје (арена „Филип Втори“, 21.05 часот, пренос на МТВ) го пречекува норвешки Розенборг, во последниот ...

Најубав подарок за 70-годишнината: Вардар победнички да го заврши 70-от меч во Европа!

Sport 1 - 07.12.2017

Оваа 2017 година е најзначајната во историјата на Вардар, затоа што најтрофејниот макеоднски клуб и актуелен шампион успеа да го направи тоа што со децении го чекаа навивачите и црвено-црните приврзаници – да биде дел од големото друштво во Европа.

Вардар против Розенборг завршува со настапите во Лига Европа

Канал5 - 07.12.2017

Екипата на Вардар вечерва на Арена „Филип Втори“ против Розенборг ќе го одигра последниот натпревар од своето прво учество во фудбалската Лига на Европа. Вардар во претходните пет кола запиша исто толку порази, па се надева дека на средбата со ...

Тренерот на Розенборг: Ќе нападнеме од почетокот и ќе играме офанзивно

Gol.mk - 07.12.2017

Вардар утревечер против Розенборг го игра последниот европски натпревар оваа сезона. Иако резултатскиот значај е во втор план, бидејќи двете екипи ги загубија шансите за пласман во пролетните нокаут-натпревари, сепак до двата табори најавуваат игра ...

Розенборг во Скопје без својот капитен, го очекува своето второ дете

Gol.mk - 06.12.2017

Капитенот на екипата на Розенборг, Мике Јенсен ќе го пропушти гостувањето кај Вардар, со кое ќе се заокружи групната фаза во Лига Европа. Тој не се појави на денешниот собир на неговиот тим поради раѓањето на своето второ дете.

„Лордот“ Бендтнер се загреваше за Вардар (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24Фудбал - 06.12.2017

Норвешки Розенборг го одработи официјалниот тренинг на „Националната арена Филип Втори“ во Скопје во пресрет на утревечерната пресметка со Вардар. За Розенборг утрешниот меч против Вардар во шестото, последно коло од групата „Л“ е последен во оваа ...

Ингебритсен и Хансен најавуваат победа над Вардар

24Фудбал - 06.12.2017

Розенборг сака со победа да ја заврши оваа календарска година. Розенборг утревечер гостува кај македонскиот првак Вардар во последното коло од групата „Л“. Во претходниот дуел на домашен терен, норвешкиот претставник славеше со 3-1.

Розенборг собран на половина терен го почувствува „Филип Втори“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 06.12.2017

Шампионот на Норвешка го одработи единствениот тренинг во Скопје пред утрешниот натпревар против Вардар, последен во групите од Лигата на Европа. Фудбалерите на Розенбор принудно мораа официјалниот тренинг да го одработат само на една половина од ...

Ингебритсен: Најважно е утре да победиме против Вардар

Канал5 - 06.12.2017

Фудбалерите на Розенборг кои неодамна ја обезбедија новата шампионска титула во Норвешка, во Скопје допатуваа во натпреварувачки ритам, па на утрешниот меч против Вардар, во Лигата на Европа, ќе атакуваат на победа.

Хансен: Ќе играме без притисок…, знаеме дека и Вардар силно посакува триумф!

Екипа - 06.12.2017

Голманот на Розенборг, Андре Хансен потенцираше дека дошле во Скопје по победа на мечот против Вардар за крај на натпреварите во Лигата на Европа. Хансен вели дека добро се запознаени и со желбата на Вардар да дојде до првите бодови во Европа, но ...

Ингебритсен: Сакаме победа за поени за подобар рејтинг идната сезона!

Sport 1 - 06.12.2017

Норвешки Розенборг утре е последната пречка на макеоднскиот шампион Вардар, а иако гостите веќе ја завршија сезоната, за нив дуелот е еднакво значаен, иако резултатски не може да мрднат повисоко од третото место во групата.

Идниот противник на Вардар во Европа лига ги откажа подготовките во Дубаи поради навивачите

Спортклуб - 06.12.2017

Следниот противник на Вардар во Европа лига, тимот на Розенборг само еден ден откако го објави планот за подготовки во Дубаи, се откажа од намерите, а причините се навивачите. Фановите на норвежаните жестоко негодуваа и повика на бојкот на ...

Хансен: Да ги завршиме натпреварите во Европа со стил

SportMedia - 06.12.2017

Голманот на Розенборг Андре Хансен вели дека целта на гостите, утре во Скопје е да го победат Вардар по вторпат во Л групата од Европа Лигата, односно со стил да ја завршат европската епизода.

Ингебритсен: Без разлика што се е решено во групата, сакаме спортско надигрување во Скопје

Екипа - 06.12.2017

Тренерот на Розенборг, Каре Ингебритсен најавува спортско надигрување на утрешниот последен натпревар во Лигата на Европа против Вардар на националната арена „Филип Втори“ во Скопје. И за двете екипи мечот од резултатски аспект апсолутно ништо не ...

Велковски: Знаеме како игра Розенборг, се надевам дека ќе ја израдуваме македонската публика

Дерби - 06.12.2017

Најдобриот македонки фудбалски колектив, Вардар утре го игра последниот меч од групната фаза во Лига Европа, противник им е Розенборг, состав од кој „црвено-црните“ загубија во Норвешка со 3-1, но покажаа добра и квалитетна игра која сега им влева ...

Јаневски: Сакаме да ги освоиме првите бодови!

Спортски - 06.12.2017

Вардар утре го очекува последниот натпревар од групната фаза во Лигата на Европа, а тренерот Чедомир Јаневски изјави дека ги очекува да бидат освоени првите бодови. „Ова за нас е последен натпревар во Лигата на Европа, ова ни служеше да собираме ...

Велковски: Ќе дадеме 100% за да ја израдуваме македонската публика

СуперСпорт - 06.12.2017

Фудбалерот на Вардар, Дарко Велковски на денешната прес конференција во пресрет на натпреварот против Розенборг истакна дека играчите се подготвени за последниот натпревар од Лигата на Европа.

По наредба на делегатот - Розенборг „ќе се собере“ на тренинг на пола терен

SportMedia - 06.12.2017

Играчите на Розенборг добија половина од барањето да тренираат на националната Арена „Филип Втори", вечерва од 19 часот. Делегатот на мечот побара од Норвежаните да тренираат на друг терен во Скопје за да се зачува тревникот, а гостите бараа ...

Јаневски: Ако играме храбро, имаме шанси против Розенборг

Шеталиште - 06.12.2017

Фудбалерите на Вардар се пред последниот натпревар во Лигата на Европа за оваа сезона. Во Скопје утре гостува норвешкиот шампион Розенборг, а тренерот на тимот Чедомир Јаневски, посакува достојно завршување на оваа дебитантска сезона на Вардар во ...

Јаневски: Приморани сме да правиме промени, но сите мора да бидеме храбри за први бодови!

Sport 1 - 06.12.2017

Македонскиот шампион Вардар утре ќе го заврши својот дебитантски настап во големото друштво во Лига Европа со домашната задача против Розенборг на Националната Арена „Филип Втори“ (21.05 часот), а црвено-црните немаат друг избор освен да стигнат до ...

Велковски: Се надевам дека конечно ќе ја израдуваме публиката

Канал5 - 06.12.2017

Репрезентативниот бек Дарко Велковски е убеден дека утрешниот меч против норвешкиот Розенборг, е шанса за македонскиот шампион Вардар конечно да се забележи позитивен резултат во групната фаза од Лига Европа.

Капитенот Јенсен не игра за Розенборг, остана дома да го чека раѓањето на синот

SportMedia - 06.12.2017

Капитенот Мајк Јенсен нема да игра за Розенборг против Вардар, утревечер во Скопје против Вардар, а причината е интересна и нефудбалска. Јенсен очекува принова, треба да му се роди син и остана во Норвешка со дозвола на клубот.

Велковски: Подготвени сме за успех, време е Вардар да ги освои првите бодови

SportMedia - 06.12.2017

Вардар го игра последниот меч во Л групата во Европа Лигата, а за крај на гости доаѓа норвешкиот првак Розенборг. Утре од 21,05 часот на националната арена во Скопје, нашиот шампион ќе атакува на првите бодови во историскиот настап во Европа.

Јаневски: Време е конечно и за бодови во ЛЕ, сакаме позитивен крај во Европа

Екипа - 06.12.2017

Стратегот на Вардар, Чедомир Јаневски е оптимистички расположен во пресрет на последниот натпревар за „црвено-црните“ во Лигата на Европа. Утре „вардарци“ од 21:05 часот на националната арена „Филип Втори“ во Скопје го пречекуваат норвешки ...

Јаневски: Со вистински пристап и верба во себе да ги освоиме првите бодови во Лига Европа

24Фудбал - 06.12.2017

Тренерот на Вардар, Чеде Јаневски се надева дека утре против Розенборг неговиот тим ќе се претстави едно светло издание и ќе ги освои првите бодови во последниот меч од Лига Европа. Вардар не се прослави во првите пет кола од Лига Европа, доживеа ...

Јаневски: Високите порази нѐ болат, сакаме достоен крај против Розенборг!

Gol.mk - 06.12.2017

Македонскиот фудбалски првак Вардар е пред последниот предизвик во Лигата на Европа за сезонава. Во Скопје гостува норвешки Розенборг, а Чедомир Јаневски, стратегот на „црвено-црните“ посакува достоен крај на европската авантура.

Велковски: Да ја спуштиме топката по земја и ќе им направиме проблеми!

Sport 1 - 06.12.2017

Вардар е пред последниот испит во групите во Лига Европа за да избегне да биде еден од најлошите пет тима кои играле во ова натпреварување и не освоиле бод, па за да се избегне такво сценарио на црвено-црните утре им треба најмалку бод од ...

Велковски: Сите играчи се подготвени да дадат 100%

Вардар - 06.12.2017

Вардаровиот дефанзивец Дарко Велковски на официјалната прес конференција денеска, ги искажа своите очекувања од утрешниот натпревар со Розенборг во 6-тото коло од Лигата на Европа. „Имаат сличен стил како екипите кои игравме во квалификациите ...

Велковски: Можеме да го изненадиме Розенборг

Екипа - 06.12.2017

Македонскиот првак Вардар е пред последниот предизвик во групите од Лигата на Европа. По пет порази, „црвено-црните“ посакуваат да се збогуваат со позитивен резултат, што секако ќе биде и историски за еден македонски клуб во ова елитно европско ...

Велковски: Со игра по земја, да ги изненадиме високите скандинавци

Gol.mk - 06.12.2017

Дарко Велковски ќе биде еден од адутите на Чедомир Јаневски во одбраната на Вардар на натпреварот против Розенборг. Репрезентативецот на Македонија очекува тежок натпревар, но потенцира дека посакува победа, за успешен крај во Лигата на Европа.

Јаневски: Покрај собирањето искуство мора да размислуваме и на резултат

Курир - 06.12.2017

Македонскиот првак Вардар утре ќе го одигра последниот меч во фудбалската Лига Европа. Вардарци кои досега немаат освоено ниту еден бод, се надеваат дека конечно пред својата публика ќе успеат да го сторат тоа, бидејќи за противник го имаат ...

Неколку безбедносни мерки за утрешниот меч од Лигата на Европа

Вардар - 06.12.2017

Фудбалскиот клуб Вардар пред натпреварот со Розенборг во рамките од 6-тото коло во Лигата на Европа, ја информира публиката за неколку работи: Дојдете порано на стадион за да ја избегнете непотребната гужва.

Розенборг доаѓа без капитенот во Скопје

Екипа - 06.12.2017

Розенборг ќе биде ослабен за утрешното гостување во Скопје против Вардар откако беше обелоденето дека капитенот на норвешкиот првак, Мике Јенсен, воопшто нема да допатува со остатокот од екипата.

Хуан Фелипе го прослави својот 30.роденден: Дали ќе ги израдува навивачите со победнички гол против Розенборг?

Дерби - 06.12.2017

Фудбалерот на Вардар, Хуан Фелипе го прослави својот 30. роденден. Тој е роден на 5. декември 1987 година, во Сао Висенте, Бразил. Фелипе во својата кариера настапувал за бразилските Сантос, Санто Адре, Ред Бул Бразил, Ориенте Петолеро, Сао Карлос, ...

Николов: Ова што ни се случува ќе не направи посилни, со Розенборг одиме на историска победа!

Sport 1 - 06.12.2017

Шампионската титула полека станува недостижна за Вардар, битката за трофејот на Купот за две недели ќе се решава во „свињарникот“ на Чаир, а Розенборг доаѓа во најлош можен момент пред самиот крај на есенската сезона во која Вардар мора да освои ...

Вардарци против Розенборг ќе атакуваат на првите бодови во Лига Европа

Канал5 - 05.12.2017

Македонскиот фудбалски првак Вардар во четврток ќе го одигра последниот меч во Лига Европа. Вардарци кои досега немаат освоено ниту еден бод, се надеваат дека конечно пред својата публика ќе успеат да го сторат тоа, бидејќи за противник го имаат ...

Вардар против Розенборг завршува со настапите во Лига Европа

+инфо - 07.12.2017

Екипата на Вардар вечерва на Арена „Филип Втори“ против Розенборг ќе го одигра последниот натпревар од своето прво учество во фудбалската Лига на Евро Екипата на Вардар вечерва на Арена „Филип Втори“ против Розенборг ќе го одигра последниот ...

Јаневски: Да истрчаме храбро и да дојдеме до бодови дома

Вардар - 06.12.2017

Вардар утре го очекува последниот натпревар од групната фаза во Лигата на Европа. Можеби овој меч нема никакво значење во поглед на табелата на двата тима, но според шефот на стручниот Чедомир Јаневски желбата за освојување на бодови е присутна кај ...

Велковски: Се надевам дека конечно ќе ја израдуваме публиката

Курир - 06.12.2017

Репрезентативниот бек Дарко Велковски е убеден дека утрешниот меч против норвешкиот Розенборг, е шанса за македонскиот шампион Вардар конечно да се забележи позитивен резултат во групната фаза од Лига Европа.

Розенборг е тим против кој Вардар може да ги освои првите европски бодови

МКД - 06.12.2017

Тренерот Чеде Јаневски и дефанзивецот Дарко Велковски веруваат дека Вардар може утре да се радува на првите бодови во Лига Европа. Вардар не се прослави во првите пет кола од Лига Европа, доживеа порази, особено убедливи беа оние на домашен терен ...

Велковски во пресрет на Розенборг: Ако успееме во играта по земја, ќе им направиме доста проблеми

24Фудбал - 06.12.2017

Вардаровиот дефанзивец има начин како да се стигне до први бодови во дебитантската сезона од Лига Европа. Утревечер, македонскиот првак Вардар на домашен терен го пречекува норвешки Розенборг, во последното, шесто коло од групата „Л“ во Лига Европа.

Јаневски: Покрај собирањето искуство мора да размислуваме и на резултат

Канал5 - 06.12.2017

Македонскиот првак Вардар утре ќе го одигра последниот меч во фудбалската Лига Европа. Вардарци кои досега немаат освоено ниту еден бод, се надеваат дека конечно пред својата публика ќе успеат да го сторат тоа, бидејќи за противник го имаат ...