TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Која е новата шампионка на Вимблдон, Гарбиње Мугуруса?

Кајгана - 17.07.2017

Моќната тенисерка го освои Френч Опен лани, а годинава го освои Вимблдон против Венус Вилијамс. Габриње е родена во Каракас, Венецуела на 8 октомври, 1993 година. Мајка ѝ Скарлет Бланко е од Венецуела, а татко ѝ Хосе Антонио Мугуруса е Шпанец и ...

Пад на македонските тенисери на новите ранг листи

Сител - 17.07.2017

Најдобрите македонски тенисери во моментов Томислав Јотовскки и Лина Ѓорческа забележаа пад на најновата АТП и ВТА ранг листи. Елиминацијата во првото коло од квалификациите на Вимблдон е главната причина поради која Ѓорческа го доживеа најголемиот ...

Мугуруза по една година без финале на турнири триумфира на Вимблдон...

Н.Македонија - 17.07.2017

Шпанката до финалето во Лондон имаше неуспешна серија на помали турнири (најмногу полуфинале), но блесна за својата втора гранслем-титула (има трофеј и од Ролан Гарос) во нејзиното трето големо финале (пред две години загуби токму на Вимблдон) ...

Тенисерката со најсекси задник: Ги разочара фановите на Вимблдон, но тие веднаш и простија поради овие фотографии од ...

Курир - 17.07.2017

Една од најсексапилните тенисерки откако ги разочара фановите на Вимблдон бидејќи испадна во третата рунда најде начин како да им го сврте нивното внимание. На Доминика Цибулкова не и требаше многу време за повторно да го сврте целото внимание ...

Цел Миконос се палеше на газето на Цибулкова

Вечер - 17.07.2017

Доминика моментно е 11. тенисерка на ВТА листата, во својата кариера има играно во финалето на Австралија опен, полуфинале на Ролан Гарос и ¼ финале на Вимблдон и САД Опен. Можеби нема најдобар сервис и форхенд и бекхенд, но сигурно има грен слем ...

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

+инфо - 17.07.2017

Плишкова води со 6.855 поени, пред Симона Халеп (Романија) која има 6.670 и досегашниот лидер Анџелике Кербер (Германија) со 5.975 поени. Чешката тенисерка Каролина Плишкова го подобри својот пласман за две места и сега е на врвот на најновата ранг ...

ВТА: Плишкова е број 1, Ѓорческа назадуваше за 31 место

Макфакс - 17.07.2017

Светот има нова најдобра тенисерка, тоа е 25-годишната Каролина Плишкова од Чешка, која благодарение на резултатите кои конкурентките ги постигнаа на Вимблдон, се искачи на првото место на ВТА листата. Каролина Плишкова е 23.

Мугуруза ќе биде број еден

Вечер - 17.07.2017

Легендарната шпанска тенисерка Кончита Мартинез, изјави дека нејзината сонародничка и освојувачка на Вомблдон, Гарбине Мугуруза, може да биде прва светски рекет. Мугуруза во финалето на најстариот грен слем турнир ја совлада Американката Венус ...

Ѓорческа со пад од 31 место излезе од најдобрите 200

МКД - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа има голем пад на најновата ВТА ранг листа, од овој понеделник е на 212 место. Ѓорческа не успеа да ги одбрани поените добиени лани овој период, по што следуваше пад на ВТА листата.

Пад на Лина Ѓорческа од 31 место на ВТА ранг листата

Екипа - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за 31 позиција на најновата ВТА ранг листа, па оваа недела ќе биде на 212. место меѓу најдобрите светски тенисерки. Ѓорческа не успеа да ги одбрани поените добиени минатата година во истиот ...

Ѓорческа и Јотовски бележат пад на најновата ранг листа

Дерби - 17.07.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа која игра во најдобро светло оваа година, на последното рангирање забележа пад за неверојатни 31. место на најновата ВТА ранг листа. Таа сега е на 212. место на ВТА рангирањето со 254 поени.

Ѓорческа и Јотовски со значителен пад на ВТА и АТП листата

Gol.mk - 17.07.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа го доживеа најголемиот пад во последните неколки месеци, откако во најновиот ВТА ранкинг се наѓа за 31. позиција послабо пласирана од пред две недели. Ѓорческа со 254 поени сега се наоѓа на 212 место.

Голем пад на македонската тенисерка: Ѓорческа се спушти за 31 позиција

Спортклуб - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доживеа голем пад на најновата ВТА листа објавена денеска. Иако во последните две недели таа освои еден помал турнир, сепак се спуши за дури 31 позиција и во моментов е на 212. место.

Ѓорческа падна за 31 позиција, сега е 212 во свет

SportMedia - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше дури 31 позиција на најновата ВТА листа. Ѓорческа немаше успешен настап на Вимблдон, откако беше елиминирана уште во првото квалификациско коло. Лина сега има 254 поени.

Пад на Ѓорческа и Јотовски на ранкинг листата

Шеталиште - 17.07.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа која беше елиминирана во првото квалифиакциско коло на терените на „Вимблдон“, се спушти за 31 место на најновата ранг листа на светските тенисерки. Таа сега има 254 поени што е доволно за 212.

Мугуруса: Подобро титули отколку прво место во ранглистата

Стандард - 16.07.2017

Новата шампионка на „Вимблдон“, Гарбине Мугуруса изјави дека претпочита да продолжи да освојува Гренд слем титули пред тоа да биде на врвот на светската ранг-листа. Шпанката го започна Отвореното првенство под број 15 во ранглистата, а по вчерашната ...

Најсекси задник: Ги разочара фановите на Вимблдон, но тие веднаш и простија поради овие фотографии од Миконос

Пулс24 - 17.07.2017

Една од најсексапилните тенисерки откако ги разочара фановите на Вимблдон бидејќи испадна во третата рунда најде начин како да им го сврте нивното внимание. На Доминика Цибулкова не и требаше многу време за повторно да го сврте целото внимание ...

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

А1 On - 17.07.2017

Чешката тенисерка Каролина Плишкова го подобри својот пласман за две места и сега е на врвот на најновата ранг листа на ВТА објавена денеска. Плишкова води со 6.855 поени, пред Симона Халеп (Романија) која има 6.670 и досегашниот лидер Анџелике ...

ВТА: Плишкова број 1, Ѓорческа назадуваше за 31 место

Кајгана - 17.07.2017

Светот има нова најдобра тенисерка, тоа е 25-годишната Каролина Плишкова од Чешка, која благодарение на резултатите кои конкурентките ги постигнаа на Вимблдон, се искачи на првото место на ВТА листата.

Лина Ѓорческа падна 31 место на ВТА листата

Република - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за 31 позиција на најновата ВТА ранг листа, па оваа недела ќе биде на 212. место меѓу најдобрите светски тенисерки. Ѓорческа не успеа да ги одбрани поените добиени минатата година во истиот ...

Ѓорческа и Јотовски бележат пад на најновата ранг листа

Точка - 17.07.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа која игра во најдобро светло оваа година, на последното рангирање забележа пад за неверојатни 31. место на најновата ВТА ранг листа. Таа сега е на 212. место на ВТА рангирањето со 254 поени.

ВТА:Плишкова на врвот, Мугуруза со скок од 10 места

Сител - 17.07.2017

Чешката тенисерка Анџелика Плишкова е нов владетел во женскиот тенис по најновото рангирање на ВТА листата. Таа скокна две места пред Симона Халеп и Анжелика Кербер. На 4. место се издигна британката Конта.

Русинките Макарова и Веснина го освоија Вимблдон во дубл

Руска реч - 16.07.2017

Тие во финалето ги победија Хао-Чин Чан од Тајван и Моника Никулеску од Романија со резултат 6:0, 6:0. Русинките ги победија противничките со убедлив резултат од 6:0 и 6:0. Мечот траеше 55 минути и беше одржан под затворен покрив со вештачка ...

На Вимблдон изедначен рекорд кој датира од далечната 1953 година

Дерби - 16.07.2017

Синоќа на Вимблдон се одиграа финалињата во парови, а публиката на женското финале беше сведок на несекојдневен резултат во тенисот, особено кога станува збор за финале. Елена Веснина и Екатерина Макарова од Русија за прв пат во кариерата го освоија ...

Веснина и Макарова без загубен гејм ја освоија титулата на „Вимблдон“

Стандард - 16.07.2017

Eлена Веснина и Екатерина Макарова за прв пат во својата кариера триумфираа на „Вимблдон“ кај женските двојки. Во завршната средба Русинките не дадоа ниту еден гем на противничките Хаочин Чан и Моника Никулеску (Тајван /Романија) – 6:0, 6:0, откако ...

Мугуруза ја освои титулата на Вимблдон

Слободен Печат - 16.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза за прв пат го освои трофејот на најголемиот тениски турнир откако во финалето со 2-0 во сетови ја совлада ветеранката Венус ...

Мугуруза ја совлада Вилијамс за прв трофеј на Вимблдон

24 Вести - 15.07.2017

Како 14- та носителка, Шпанката Гарбиње Мугуруза за прв пат во својата кариера го освои престижниот трофеј на Вимблдон. Без проблеми во финалето ја совлада далеку поискусната Американка, Венус Вилијамс.

Мугуруза нова шампионка на Вимблдон

Телма - 15.07.2017

Гарбине Мугуруза го освои најпрестижниот трофеј во својата кариера откако во вториот обид за титулата славеше на Вимблдон - третиот грен слем тениски турнир сезонава. На централниот терен во „Сеанглискиот“ клуб во Лондон, 23-годишната тенисерка од ...

Гарбине Мугуруса со историски триумф на Вимблдон

Локално - 16.07.2017

Шпанката Гарбине Мугуруса ја освои за прв пат титулата од Вимблдон во својата кариера, откако се наметне со 7-5, 6-0, над петкратно шампионка од трката Венус Вилијамс. Првиот сет беше исклучително еквивалентен, како и двете тенисерки понудија ...

Солзи радосници: Мугуруза за прв пат го освојува Вимблдон !

СуперСпорт - 15.07.2017

Битката за титулата во женска конкуренција на овогодинешното издание на Вимблдон ја доби шпанката, Гарбина Мугуруза, која во финалето денеска се соочи со американката Венус Вилијамс и ја осигура нејзината прва Вимблдонска титула.

Вимблдон има нова шампионка, Гарбиње Мугуруса

Макфакс - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруса ја освои титулата на женскиот дел од гренд слемот во Вимблдон. Мугуруса во финалето ја совлада ветеранката Венус Вилијамс за 78 минути со 7:5, 6:0. Гарбиње Мугуруса ја освои својата прва титула на Вимблдон, а ...

Мугуруза: Серена ми рече дека еден ден ќе го освојам Вимблдон и еве успеав

Gol.mk - 15.07.2017

Новата шампионка на Вимблдон, Габриње Мугуруза ја победи Венус Вилијамс за нешто повеќе од два часа и се закити со титулата на третиот сезонски Грен слем турнир. Пред две сезони, шпанската тенисерка загуби во финалето од помладата од сестрите ...

Мугуруза: Растев гледајки ја Венус, а сега ја победив во големото финале!

Спортклуб - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбина Мугуруза, триумфираше денеска во големото женско финале на Вимблдон, против американската тенисерка Венус Вилијамс. Мугуруза беше импресионирана од денешниот триумф, и констатираше дека Венус за неа лично била голема ...

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

А1 On - 15.07.2017

Победничката на Вимблдон, Гарбиње Мугуруза изјави дека го сонувала моментот како го подига трофејот од Грен слемот во Лондон. Таа искажа респект за противничката во финалето Венус Вилијамс. – Беше тешко и знаев дека ќе биде така.

Плишкова се искачи на врвот, кај мажите сеуште е прв Мареј

Дерби - 17.07.2017

Кај мажите, прв на АТП листата сè уште е Енди Мареј со 7.750 бодови, втор е Рафаел Надал со само 285 бодови помалку од Британецот. Шести на листата е вимблдонскиот финалист Марин Чилиќ, седми е Доминик Тим, кој го замени местото со Кеи Нишикори, ...

Ѓорческа падна 31 место

Вечер - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше дури 31 место на најновата ВТА листа. Ѓорческа немаше успешен настап на Вимблдон, откако беше елиминирана уште во првото квалификациско коло и сега има 254 поени, доволни за 212 место на ...

Вимблдон има нова шампионка: Гарбиње Мугуруса (Видео)

Кајгана - 16.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруса ја освои титулата на женскиот дел од гренд слемот во Вимблдон. Мугуруса во финалето ја совлада ветеранката Венус Вилијамс за 78 минути со 7:5, 6:0. Гарбиње Мугуруса ја освои својата прва титула на Вимблдон, а ...

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

+инфо - 15.07.2017

Шпанската тенисерка во финалето ја совлада Вилијамс со 2-0 (7:5 и 6:0). Победничката на Вимблдон, Гарбиње Мугуруза изјави дека го сонувала моментот како го подига трофејот од Грен слемот во Лондон.

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше дури 31 место на најновата ВТА листа

Скопје инфо - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше дури 31 место на најновата ВТА листа. Ѓорческа немаше успешен настап на Вимблдон, откако беше елиминирана уште во првото квалификациско коло и сега има 254 поени, доволни за 212 место на ...

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

Курир - 15.07.2017

Победничката на Вимблдон, Гарбиње Мугуруза изјави дека го сонувала моментот како го подига трофејот од Грен слемот во Лондон. Таа искажа респект за противничката во финалето Венус Вилијамс. – Беше тешко и знаев дека ќе биде така.