TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев чека сигнал од граѓаните на локалните избори

Нова ТВ - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев, вечерва гостуваше во емисијата „Отворено“ на ТВ24. Во првиот дел од емисијата се зборуваше за економски прашања, а во вториот за внатрешна и надворешна политика. Во телевизиското студио присуствуваа и претставници од ...

Сведоштва за услови во затворите

24 Вести - 12.09.2017

Години поминати во казнено-поправниот дом во Идризво. Нашпите соговорници ќе речат повеќе казнен нималку поправен. мизерни услови – пренатрупани ќелии, мувлосани ѕидови, еден тоалет за 80 души, без пристап до здравствена заштита, сликите кои излегоа ...

Влада: Започнати се консултации и јавна дебата за Законот за амнестија

Алсат-М - 12.09.2017

Законот за амнестија се уште е во темница. Вчера премиерот Зоран Заев, откако се засрами од условите во затворот Идризово, како една од мерките за намалување на пренатрупаноста ја најави амнестијата, па дури спомена и личен став за општа амнестија.

Демири до Заев: Дали се невини осудените за случајот Смилковско езеро?

Фактор - 12.09.2017

Мариглен Демири од Левица го праша премиерот Зоран Заев дали стои на изјавата дека лицата осудени за случајот Смилковско езеро се невини и дали ќе врши притисок истиот да се реши. - Судството не трпи притисок од никој и тоа е факт, сега извршната ...

Жестоки реакции во јавноста: Заев се ракува со убиецот на Мартин Нешковски? (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 12.09.2017

Нели целата кампања на Социјалдемократскиот сојуз, сите протести и шарени револуции беа сведени на тие две имиња, Нешковски и Тамара, а сега премиерот Заев го гледаме како се ракува, насмеан, со убиецот на Мартин Нешковски во Идризово.

Посетата на Идризово на Заев му излезе на „нос“-повлечена сликата како се поздравува со Игор Спасов

Сведок - 12.09.2017

Кој го наместил премиерот Зоран Заев при вчерашната посета на затворот Идризово, да се ракува со Игор Спасов, тигарот осуден за убиството на Мартин Нешковски, а потоа, таа фотографија, снимена од официјалниот владин фотограф да биде дистрибуирана до ...

Заев ќе го амнестира убиецот на Мартин Нешковски, со кого се фотографираа насмеани во Идризово

Курир - 12.09.2017

Откако медиумите ја објавија веста за пријателскиот однос на Заев и убиецот на Мартин Нешковски и нивните насмеани лица во затворот Идризово, ПР службата на владата ја отстрани фотографијата од официјалниот Фејсбук профил на Владата на Република ...

Заев чека сигнал од граѓаните на локалните избори, најави инвестиции на Google и Facebook

iPortal - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев, вечерва гостуваше во емисијата „Отворено“ на ТВ24. Во првиот дел од емисијата се зборуваше за економски прашања, а во вториот за внатрешна и надворешна политика. Во телевизиското студио присуствуваа и претставници од ...

Сведоштва за услови во затворите

iPortal - 12.09.2017

Години поминати во казнено-поправниот дом во Идризово. Соговорници на телевизија 24 ќе речат повеќе казнен нималку поправен. мизерни услови – пренатрупани ќелии, мувлосани ѕидови, еден тоалет за 80 души, без пристап до здравствена заштита, сликите ...

Еве што одговори Заев за лицата осудени за случајот Смилковско езеро

Бизнис Вести - 13.09.2017

Вечерва во емисијата 24 Отворено на телеивизја 24, Мариглен Демири од Левица го праша премиерот Зоран Заев дали стои на изјавата дека лицата осудени за случајот Смилковско езеро се невини и дали ќе врши притисок истиот да се реши.

Заев: Се срамам што сум премиер на земја каде условите во затворите се под сите стандарди

24 Вести - 11.09.2017

Нехумани услови, пренатрупаност, корупција, недостаток на персонал, разурнати одделенија на кои им е потребна целосна реконструкција, не обезбедување на лекови се само дел од аномалиите на најголемиот затвор во Македонија.

Затворите со години се предмет на критика од меѓународните институции

Нова ТВ - 11.09.2017

Лошите услови во затворите ширум Македонија, за што денеска констатираше и премиерот Зоран Заев кој го посети затворот „Идризово“, не се изненадување ако се земе в предвид дека условите се предмет на критика постојано од страна на Комитетот за ...

Амнестија како решение за катастрофалните услови во затворите

Глас на Америка - 11.09.2017

Лошата состојба на затворските институции во Македонија и пренатрупаноста со осуденици е нотирана во речиси секој меѓународен извештај „Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови под секое човечко ...

Затворениците во Идризово немаат ни лекар ни комбе за на лекар

Телма - 11.09.2017

Огромни дупки по ѕидовите, мувла, одвратни тоалети, пренатрупаност. Во такви услови веќе 11 години затворска казна во Идризово отслужува и синот на оваа жена. Болен е ама лекар во затворот нема.

Што виде премиерот Заев во Идризово (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 11.09.2017

Едно од решенијата за подобрување на условите во затворите е донесување на Законот за аменстија, рече денеска премиерот Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска беше во посета на Казнено-поправната установа ...

Заев: Условите во КПД Идризово се мизерни

Алсат-М - 11.09.2017

Јас се срамам што сум премиер на земјата каде затворите се надвор од сите стандарди на хуманизмот и социјалниот живот на лицата кои издржуваат казна. Ова го изјави премиерот Зоран Заев по посетата на затворот Идризово во придружба на министерот за ...

Само еден лекар за 1850 затвореници во „Идризово“, премиерот Заев разочаран

ТВ21 - 11.09.2017

1850 затвореници во затвор кои има капацитет за само 800, 23 лица во една ќелија и само еден лекар и леб само за да преживеат. Незадоволни и мал број на чувари, а лошиот мирис од мувла го почувствува и премиерот Заев.

Заев во посета на Идризово - условите во затворите катастрофални

Р.С.Европа - 11.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев при посетата на затворот Идризово по покана на Народен правобранител и Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија изјави дека се срамел што е премиер на земја во која затворите се надвор од сите стандарди на ...

Заев: Условите во „Идризово“ катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

МРТ - 11.09.2017

Условите во затворот „Идризово“ се катастрофални, едно од решенијата е амнестија, порача премиерот Заев при посета на казнено поправниот дом. Според народниот правобранител, проблем со затворскиот систем е управувањето.

Обновата на „Идризово“ недовршена, премиерот згрозен од условите во затворот

Build - 11.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ја посети Казнено-поправната установа „Идризово“ за да се запознае со условите во кои живеат затворениците во најголемиот објект од ваков вид во земјава.

(ВИДЕО) Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

А1 On - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Затворската полиција моли кај колегите од МВР да им дадат износени кошули и панталони, нови униформи немаат 10 години

Сакам да кажам - 11.09.2017

Антонио Стојчевски, претседател на Синдикатот на Затворската полиција и администрацијата во казнено-поправниот дом „Идризово“, по денешната посета на премиерот Зоран Заев на затворот, пред јавноста ги откри и катастрофалните услови во кои работат ...

Ужасот во најголемиот затвор во Македонија пред девет години

МКД - 11.09.2017

Затворот во Идризово со години е затворен за медиумите и новинарските екипи. Апелите за лошите услови во затворските ќелии до јавноста стасуваат единствено преку осудените лица и извештаите на Народниот правобранител и други невладини организации.

Едно од решенијата за нехуманите услови во затворите е донесување закон за амнестија, смета претседателот на Владата

Академик - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, заедно со Народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, Уранија Пировска, во својство на Национален превентивен механизам ...

Заев: Се срамам што сум премиер на земја во која затворите се под сите стандарди

Сител - 11.09.2017

Пренатрупаноста во затворите ќе се решава со намалување на казната на осудениците до 30 проценти – најави премиерот Зоран Заев при денешната посета на затворот Идризово. Според него тоа е една од мерките за подобрување на состојбата во казнено ...

Што функционира во затворот „Идризово“?

ТВ21 - 11.09.2017

При посетата на премиерот Заев во затворот, чуварите се пожалија дека немаат основни услови за работа, а прекувремените часови не им се плаќаат. Претседателот на синдикатот на затворот „Идризово“, Антонио Стојчевски, вели дека е потребен нов ...

ФОТО+ВИДЕО Заев меѓу затворениците во Идризово

Фокус - 11.09.2017

Недостоинствени услови во затворот Идризово, пренатрупаност во собите, мувла по ѕидовите, прокиснати покриви и расипана храна се дел од сцените кои што денеска ги виде премиерот, Зоран Заев во овој казнено поправен дом.

Заев ветува амнестија за да ослободи криминалци и бандити кои ќе бидат во функција на изборите

Курир - 11.09.2017

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, денеска даде скандалозна изјава каде вети амнестија за осудени криминалци. Според многу експерти и познавачи на состојбите оваа најава на Заев се должи на високиот и се уште растечки рејтинг на ...

"Се срамам што сум премиер на држава со вакви затвори": Заев најави закон за амнестија

Точка - 11.09.2017

Капацитетот на затворот "Идризово" е 800 луѓе, додека казна таму издржуваат дури 1.800 затвореници. Премиерот на Македонија, Зоран Заев, не го криеше своето разочарување од условите во "Идризово", по посетата на затворот.

Владата подготвува Закон за амнестија на затвореници

Телевизија Нова - 11.09.2017

Владата ќе амнестира затвореници, бидејќи бројката на лица што издржуваат казна во Идризово е двапати поголема од стандардите на затворот. Премиерот Зоран Заев, денеска го посети казнено поправниот дом Идризово, од каде порача дека едно од ...

Заев се засрамил од условите во затворот „Идризово“ и најави закон за амнестија

Мета - 11.09.2017

Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори, изјави премиерот Зоран Заев по денешната посета на затворот „Идризово“. Заев ја посети казнено-поправната установа заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и со извршната директорка на на ...

ФОТО: Заев со убиецот на Мартин Нешковски, Игор Спасов

Курир - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев во денешната посета во КПД Идризово, каде што вети амнестија за осудени криминалци, кои според многу експерти значи спремање на црни сценарија во пресрет на изборите, на кои според анкетите сигурен победник ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев од Идризово: Срам ми е што сум премиер на држава со ваков затвор

10без10 - 11.09.2017

Заев изрази разочарување од условите во затворот и рече дека го поддржува законот за амнестија. Овде нема минимум хумани услови за издржување на казна, изјави премиерот Зоран Заев, по денешната посета на затворот Идризово заедно со народниот ...

Кежаровски до Заев: Да ја посетите Шутка и да ги видите условите во озлогласениот „Ц“ ходник

еМагазин - 11.09.2017

Новинарот Томислав Кежаровски откако помина половина од казната затвор во притвор во Шутка, а потоа беше на условен отпуст, со статус на Фејсбук се обрати до премиерот Зоран Заев за денешната посета на затворот „Идризово“.

(Галерија) Што виде Заев во Идризово?

Локално - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев беше згрозен од условите во затворите и по денешната посета на затворот Идризово. Според она што го виде, не е чудо што изјави дека се срами што е премиер на земја во која затворите се под сите хумани стандарди.

Како изгледа внатрешноста на затворот Идризово? (видео)

Кумановски м. - 11.09.2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска ја посети Казнено поправната установа Идризово каде оствари средба со затворениците, но за прв пат јавноста имаше можност да види како изгледаат нехуманите услови зад ѕидовите и ...

Заев му стисна рака на убиецот на Мартин Нешковски

Нетпрес - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев на вчерашната посета во КПД Идризово, каде што вети амнестија за осудени криминалци, кои според многу експерти значи спремање на црни сценарија во пресрет на изборите, на кои според анкетите сигурен победник ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев влезе во ќелиите на осудениците во Идризово (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска беше во посета на Казнено-поправната установа Идризово во Скопје. За време на посетата, премиерот беше во придружба на министерот за правда Биљен Саљији и на директорот на ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Премиерот Заев во посета на затворот „Идризово“ – катастрофални и нехумани услови

Либертас - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Затворската полиција без нови унифрми веќе 10 години и едно комбе за 2.000 затвореници

Либертас - 11.09.2017

Антонио Стојчевски, претседател на Синдикатот на затворската полиција и администрацијата во Казнено-поправниот дом „Идризово“, при денешната посета на премиерот Зоран Заев на затворот, ги изнесе лошите услови за работа со кои секодневно се сочуваат ...

Заев ветува амнестија за да ослободи криминалци кои ќе бидат во функција на изборите

Нетпрес - 11.09.2017

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, денеска даде скандалозна изјава каде вети амнестија за осудени криминалци. Според многу експерти и познавачи на состојбите оваа најава на Заев се должи на високиот и се уште растечки рејтинг на ...

Заев најави амнестија на затворениците по посетата на Идризово - ФОТО од состојбата во затворот

Сведок - 11.09.2017

Амнестијата на дел од затворениците која се заговараше во предизборниот период ќе се реализира и за тоа биле почнати активности, објави денеска премиерот Зоран Заев кој беше во затворот „Идризово“.

Срдечна средба со Игор Спасов: Заев ќе го амнестира убиецот на Мартин Нешковски

Република - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев на вчерашната посета во КПД Идризово, каде што вети амнестија за осудени криминалци, кои според многу експерти значи спремање на црни сценарија во пресрет на изборите, на кои според анкетите сигурен победник ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, ...

Час поскоро видете ги ќелиите во „Шутка“, му порача новинарот Кежаровски на Заев

Мета - 11.09.2017

Новинарот Томислав Кежаровски, откако половина од затворската казна ја помина во Истражниот затвор „Скопје“, во Шуто Оризари, денеска му порача на премиерот Зоран Заев да ги види ќелиите во притворот во Шутка.

Кежаровски до Заев: Посетете ги ќелиите во Шутка, јас молев да ме префрлат во Идризово

Макфакс - 11.09.2017

Ви сугерирам час поскоро да ги видите и ќелиите во притворот во Шутка, јас молев да ме префрлат во Идризово зашто, верувајте, таму е подобро, порача новинарот Томислав Кежаровски по денешната изјава на премиерот Заев дека се срами што е премиер на ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев очи в очи со затворениците

Фактор - 11.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска беше во посета на Казнено-поправната установа Идризово во Скопје. За време на посетата, премиерот беше во придружба на министерот за правда Биљен Саљији и на директорот на ...

(ФОТО) Заев: Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди

еМагазин - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Стојчевски: Молиме кај колегите од МВР да ни дадат по некоја износена кошула и панталони

+инфо - 11.09.2017

Претседател на Синдикатот на Заев му врачи папка во која го информираат премиерот за проблемите и состојбите во кои работат. Антонио Стојчевски, претседател на Синдикатот на затворската полиција и администрацијата во Казнено-поправниот дом ...

Криминална поддршка за локални избори: Заев ветува амнестија за бандити и криминалци

Република - 11.09.2017

Во недостиг на поддршката од граѓаните и реалната состојба на терен која според сите до сега објавени анкети не и оди во прилог на СДСМ, Зоран Заев излезе со скандалозна изјава во која вети амнестија за осудени криминалци.

Заев: Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори

Позитив.мк - 11.09.2017

Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори, изјави премиерот Зоран Заев по денешната посета на затворот „Идризово“. Заев ја посети казнено-поправната установа заедно со народниот правобранител, Иџет Мемети, и со извршната директорка на на ...