TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аерозагадувањето расте заедно со ветувањата на локалните власти- конкретни мерки нема

Алфа - 10.11.2017

ПМ 10 честичките во Тетово веќе со недели се постојано над дозволената граница. Со започнувањето на грејната сезона,аерозагадувањето се повеќе се чувствува, особено во вечерните часови. ПМ 10 честичките во Тетово веќе со недели се постојано над ...

Битола и Скопје вечерва се гушат од загаден воздух (ФОТО)

Курир - 10.11.2017

Вечерва според податоците најмногу се гушат Битола и Скопје каде што концентрација на ПМ 10 честиците се на високо ниво. Во Битола тие изнесуваат 340 мг/м3, додека во Скопско лисиче тие изнесуваат 228 мг/м3.

Експерти: Аерозагадувањето е сложен проблем кој бара конкретни мерки

Нова ТВ - 10.11.2017

Градот Скопје, Тетово и останатите општини низ Македонија, се пред уште една предизвикувачка зима каде што ќе се соочат со загадениот воздух. Изминативе години, токму периодот кон крајот на октомври па се до февруари, мерните станици покажуваат ...

Во Њу Делхи се живее како во гасна комора

Слободен Печат - 10.11.2017

Воздухот во Њу Делхи е толку загаден во последните неколку денови, што само неколку минути надвор од домот за луѓето се еднакви како да испушиле 44 цигари една по друга. Во главниот град на Индија е прогласена вонредна состојба поради загадувањето ...

Високо ниво на загаденост, граѓаните загрижени

Алсат-М - 10.11.2017

Високо ниво на загаденост на воздухот беше измерено и денеска во многу општини низ целата земја. Мерните станици на Министерството за животна средина покажуваат дека концентрација на ПМ 10 и ПМ 2,5 честичките е забележано во Тетово, Карпош, Битола и ...

Фатени првите загадувачи - палеле кабли околу Злокуќани ...

Н.Македонија - 10.11.2017

Фатени првите загадувачи - палеле кабли околу Злокуќани Некои општините активно се вклучија на терен во борбата против загадувачите на воздухот во скопската котлина. Изминативе денови инспектори со придружба на полицајци, најчесто по пријава на ...

Индија ќе го попрска Њу Делхи со вода од воздух за да го намали загадувањето

Newsroom - 10.11.2017

Индија планира да го испрска Њу Делхи со вода од воздух за да го намали загадувањето на воздухот кое стана алармантно, а за време на викендот треба дополнително да се влоши, изјавија во петок локалните власти.

Ќе се финасираат иновативни идеи за намалување на загадувањето на воздухот

+инфо - 10.11.2017

Проектот е претставен денеска во Тетово. Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија што ќе имаат иновативни ...

Контраспин: Аеро загадувањето не е „плукни-залепи“ проблем

Либертас - 10.11.2017

ВМРО-ДПМНЕ издаде серија соопштенија во кои дневните покачени вредности на загадување со суспендирани честички во РМ ги искористи за спин, со крајна цел критика на работата на конкурентската партија на власт, СДСМ: Контраспин : Главната партија во ...

Google го мери загадувањето на воздухот

Бизнис Инфо - 10.11.2017

Фото: Google Компанијата Google презеде уште една иницијатива којашто има за цел да ја подигне свеста за важноста на заштитата на животната средина. Google се здружи со компанијата Aclima за да ги мери нивоата на загадување на воздухот во ...

Google Earth: Загадувањето на воздухот во реално време

Телефони.мк - 10.11.2017

Приоритет за Google е прочистувањето на загадениот воздух на планетата Земја. На својата платформа Google Earth , отсега ќе се прикажува состојбата со воздухот во реално време. Проектот официјално започнува во САД, каде на одредени места се ...

„Ендава“ прославува 3 успешни години во Скопје

еМагазин - 06.12.2017

Македонските ИТ експерти од компанијата „Ендава“ се горди на бројни успешни проекти преку соработката со повеќе од 70 клиенти од целиот свет. Британската компанија оваа година прославува повеќе од три години од отворањето на канцеларии во Скопје, а ...

И Гугл во борба против загадувањето на воздухот со нова услуга на Google Earth

МакМода - 10.11.2017

Нова иницијатива доаѓа од компанијата „Гугл“ овојпат насочена во борбата против загадувањето и заштитата на животната средина. Во соработка со компанијата „Аклима“, „Гугл“ ќе ја мери загаденоста на воздухот и ќе ги обележи загадените средини на ...

„Гугл“ ќе ги обележува загадените места

Факултети - 10.11.2017

„Гугл“ презема уште една иницијатива чија цел е да ја зголеми свеста за значењето на заштитата на животната средина. Компанијата соработува со фирмата „Аклима“ за да го мери аерозагадувањето во Калифорнија и да ги обележи загадените места на својата ...

ИЗДУВНИ ГАСОВИ: Каква еко- налепница ќе добие вашето возило?

Фактор - 10.11.2017

Огромен дел од домашниот возен парк ќе се најде под удар на мерката која се планира да се преземе за да намали аерозагадувањето во Скопје, а тоа е воведувањето на еко- налепници со соодветна боја, според која ќе се исклучуваат од сообраќај возилата ...

Како во европските земји функционираат налепниците што ги предложи Шилегов

Newsroom - 10.11.2017

Шилегов најави користење на задолжителни еколошки налепници на возилата во три бои, црвена, жотла и зелена, во зависност од тоа колку придонесуваат за загадувањето во Скопје. Овие налепници веќе се користат во повеќе европски држави, а предвидено е ...

Мерките против аерозагадувањето да не бидат само на хартија

Р.С.Европа - 09.11.2017

Откако мерните станици повторно покажуваат повеќекратно зголемени концентрации на аерозагадување, властите излегоа со низа мерки за решавање на проблемот. Претставници на граѓански еколошки организации велат дека властите треба да гарантираат дека ...

Загадување, мерките на Министерството се несоодветни

Алсат-М - 09.11.2017

Претставниците на граѓанскиот сектор сметаат дека мерките на Министерството за екологија и Градот Скопје ќе бидат краткорочни и оти не го решаваат проблемот со загадувањето на подолг временски период.

Се случува вистинска еколошка катастрофа: Битола, Кавадарци и Лисиче се гушат! (Фото)

Република - 09.11.2017

Вечерва загадувањето на воздухот со штетните ПМ 10 честици е на загрижувачко ниво. Со намалувањето на температурите, воздухот станува опасен по живот. Се случува вистинска еколошка катастрофа, во Битола Кавадарци и Лисиче.

Дали „скопските“ мерки против загадувањето се слични на светските?

Сител - 09.11.2017

Едни воведуваат забрана за движење на автомобили низ градот кога загадувањето на воздухот е алармантно и го прават јавниот превоз бесплатен, други експериментираат со возење пар – непар, трети пак се фокусирани на електрични возила и планираат ...

ГРАД СКОПЈЕ: Налепници и ограничувања за возилата кои најмногу загадуваат

Високи Октани - 09.11.2017

Пред да почнат да ги жигосуваат автомобилите, скопските градоначалници треба да знаат дека возилата учествуваат во аерозагадувањето со само 8% и да дадат личен пример раководејќи се од градоначалничката на Гетеборг која секојдневно користи велосипед ...

ЛДП: Ги поздравуваме мерките на Град Скопје за справување со воздухот убиец!

А1 On - 09.11.2017

„Либерално-демократската партија ги поздравува и ги смета за издржани предложените мерки на Градот Скопје, за справување со загадениот воздух. Истите се добра основа за почеток на процесите кои ќе доведат до намалување на загадувањето во градот, ...

Палење на секундарен отпад во Злокуќани

Порта 3 - 09.11.2017

Вчеравечер, инспекцијата на Општина Карпош и комуналните инспектори, за време на вонредната контрола во доцните попладневни и ноќни часови во Злокуќани констатираа палење на секундарен отпад, што е еден од најчестите загадувачи на воздухот.

ВИДЕО: 24 анализа – Какви мерки ќе се преземат против загадувањето?

Либертас - 09.11.2017

Македонија се гуши во загаден воздух. Скопје живее под смог. Загадувањето на воздухот е причина за разболување на 30% од жителите на главниот град, а тоа е и причина за смрт на 20-30% од населението.

Целосната гасификација приоритет против загадувањето...

Н.Македонија - 09.11.2017

За да придонесе кон подобрување на состојбата во однос на заштитата на животната средина, односно намалување на загадувањето на воздухот, „Нова Македонија“ презентира некои од препораките на Македонската академија на науките и уметностите што се ...

Вонредна состојба во Њу Делхи: Измерени 608 микрограми ПМ 2,5 честички на кубен метар

Макфакс - 09.11.2017

Светските медиуми денеска известуваат за екстремното ниво на ПМ 2,5 честички во воздухот во главниот град на Индија, Њу Делхи. Имено, властите во главниот град на Индија прогласјаи вонредна состојба поради нивото на загадување и ги забранија ...

Ели Пешева: Ние сме како Индијанци, молиме дожд да ни го исчисти воздухот

Скопје инфо - 09.11.2017

Потребни се радикални мерки, а не козметички залажувања за да се реши проблемот на загадувањето, констатираа учесниците во вечерашната дебатна емисија на ТВ Нова, на тема „Воздух или отров“.

Старите возила ќе се исклучуваат од сообраќај

Слободен Печат - 09.11.2017

Скопјани речиси секој ден во изминативе 10 месеци дишеле воздух загаден многу повисоко над дозволените максимални вредности. Елена Вељановска Целава измината недела скопјани се принудени да дишат високо ниво на канцерогени ПМ 10 честички.

Њу Делхи се угуши, вие за Скопје се секирате

Оff.net - 09.11.2017

Ќе го искористиме Њу Делхи за да доловиме една друга, локално важна поента. Корисно е кога непријателот ќе добие име, затоа што така и борбата против него станува поопиплива. Ама не е корисно кога тоа име затскрива уште поопасен непријател.

Денеска високо загадување во центарот на Битола

Тера - 09.11.2017

Мерната станица на министерството за животна средина утрово во 10 часот покажа високо загадување со ПМ 2.5 честичките во центарот на Битола, додека средно загадување со честичките ПМ 10. За разлика од центарот на Битола каде загадувањето е високо, ...

Ќе им помогне ли на нашите власти ова? Google ќе се бори против загадениот воздух

Точка - 09.11.2017

Новата услуга на платформата Google Earth би требала да ја олесни борбата против загадувањето на воздухот. Од Google соопштија дека во соработка со компанијата Aclima, која што меѓу другото се занимава со анализа на квалитетот на воздухот, наскоро ...

Луѓето се задушуваат и имаат ужасни главоболки: Прогласена е вонредна состојба, градот се претвори во пустина поради ...

Точка - 09.11.2017

Незаконското палење на нивите во земјоделските региони кои што го опкружуваат Њу Делхи, емисиите на штетни гасови на автомобилите и прашината која што се ослободува од градилиштата се главните причини за оваа катастрофа.

Црвена налепница и ограничување за возилата што најмногу загадуваат во Скопје

Скопје24 - 09.11.2017

Eконалепница во соодветна боја ќе добие секое возило според тоа колку го загадува воздухот и по потреба ќе се исклучува од сообраќај. Ова по средбата со градоначалниците од скопските општини и министерот за животна средина, Садула Дураку, го најави ...

Годишно од 5000 смртни случаи во Скопје, околу 1000 се поврзуваат со загадениот воздух

Скопје инфо - 09.11.2017

Годишно од 5000 смртни случаи во Скопје околу 1000 се поврзуваат со загадениот воздух. Штетните ПМ честички се една од причините за зголемениот број на лица со респираторни заболувања, срцеви и мозочни удари, тврдат од Институтот за јавно здравје.

Во Скопје воздухот мириса на смрт!

Република - 09.11.2017

Скопјани уште една ноќ дишеа отровен воздух. Мерните станици покажаа дека синоќа концентрацијата на канцерогените ПМ10 честички во воздухот речиси во сите скопски општини беше над максимално дозволените граници.

Со засилени инспекции и гасификација против загадувањето

Слободен Печат - 09.11.2017

Кумановскиот градоначалник рече дека загадувањето во Куманово ќе се решава преку долгорочните мерки кои беа понудени во предизборната кампања. Општинската комунална инспекција од Куманово на терен ќе утврдува кој загадува и ќе преземе соодветни ...

Возилата не се главен проблем - Греење на дрва има најголем удел во загадувањето

Скопје инфо - 09.11.2017

Забрана за движење на возилата во Скопје кои имаат зголемена емисија на штетни гасови. Ова е последната мерка што ја предвидуваат градските власти за намалување на аерозагаденоста во градот.

Њу Делхи прогласи вонредна состојба поради токсичен смог

Курир - 09.11.2017

Загадувањето е повеќе од 10 пати поголемо од дозволеното, а жителите се жалат на главоболки, кашлање и солзење на очите. Многу луѓе останаа дома, а рестораните во некои од обично преполните делови од градот се пусти.

Децата од Лисиче да ја проверат крвта за присуство на тешки метали

Exclusive.mk - 09.11.2017

Изминативе неколку денови измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осумпати над дозволеното ниво во сите скопски општини. Скопјани се гушат. Изминативе неколку дена измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осум пати над ...

Аерозагадувањето расте заедно со ветувањата на локалните власти- конкретни мерки нема

Exclusive.mk - 11.11.2017

ПМ 10 честичките во Тетово веќе со недели се постојано над дозволената граница. Со започнувањето на грејната сезона,аерозагадувањето се повеќе се чувствува, особено во вечерните часови. Локалните власти пак, и натаму се без конкретни мерки за ...

Фото: Битола и Скопје вечерва се гушат од загаден воздух

Press24 - 10.11.2017

Високо ниво на загаденост на воздухот беше измерено и денеска во многу општини низ целата земја. Вечерва според податоците најмногу се гушат Битола и Скопје каде што концентрација на ПМ 10 честиците се на високо ниво.

Во Тетово претставени можности за финансирање на микром мали и средни претпријатија

А1 On - 10.11.2017

Претставници на Фондот за иновации и технолошки развој денеска во Општина Тетово ги претставија можностите од јавниот повик за финансирање на мирко мали, мали и средни претпријатија што ќе имаат иновативни идеи со што се придонесува за намалување на ...

Google Earth ќе ги означува загадените места

КадеВечер - 10.11.2017

Компанијата „Гугл“ со нова иницијатива, овојпат насочена во борбата против загадувањето и заштитата на животната средина. Во соработка со компанијата „Аклима“, „Гугл“ ќе ја мери загаденоста на воздухот и ќе ги обележи загадените средини на својата ...

ЛДП: Ги поздравуваме мерките на Град Скопје за справување со воздухот убиец!

+инфо - 09.11.2017

Мапирањето на возилата во еколошка смисла очекуваме да даде резултати во намалување на штетните ПМ 10 и ПМ 2,5 честички во воздухот, велат од ЛДП. Либерално-демократската партија ги поздравува и ги смета за издржани предложените мерки на Градот ...

Вонредна состојба во Њу Делхи: Измерени 608 микрограми ПМ 2,5 честички на кубен метар

Вечер - 09.11.2017

Светските медиуми денеска известуваат за екстремното ниво на ПМ 2,5 честички во воздухот во главниот град на Индија, Њу Делхи. Имено, властите во главниот град на Индија прогласјаи вонредна состојба поради нивото на загадување и ги забранија ...

Старите возила ќе се исклучуваат од сообраќај

+инфо - 09.11.2017

Скопјани речиси секој ден во изминативе 10 месеци дишеле воздух загаден многу повисоко над дозволените максимални вредности. Целава измината недела скопјани се принудени да дишат високо ниво на канцерогени ПМ 10 честички.

Ќе им помогне ли Google на нашите власти со загадениот воздух?!

Вечер - 10.11.2017

Новата услуга на платформата Google Earth би требала да ја олесни борбата против загадувањето на воздухот. Од Google соопштија дека во соработка со компанијата Aclima, која што меѓу другото се занимава со анализа на квалитетот на воздухот, наскоро ...

Њу Делхи прогласи вонредна состојба поради токсичен смог...

Н.Македонија - 09.11.2017

Њу Делхи прогласи вонредна состојба поради токсичен смог Властите во индискиот главен град Њу Делхи прогласија вонредна состојба поради загадувањето откако трет ден по ред токсичен смог се надви над градот, а квалитетот на воздухот се влошува од час ...

Децата од Лисиче да ја проверат крвта за присуство на тешки метали

Скопје24 - 09.11.2017

Изминативе неколку денови измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осумпати над дозволеното ниво во сите скопски општини. Скопјани се гушат. Изминативе неколку дена измерените вредности на ПМ10 честичките се за седум до осум пати над ...

Скопје и Битола задушени

Нетпрес - 10.11.2017

Високо ниво на загаденост на воздухот е измерено и во петокот многу општини низ целата земја. Вечерва според податоците најмногу се гушат Битола и Скопје каде што концентрација на ПМ 10 честиците се на високо ниво.