TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што се случува со човековите гени во Вселената?

ЕНаука - 10.11.2017

Новите, прелиминарни резултати од истражувањето на НАСА со близнаци, велат дека престојот во Вселената ја зголемува ДНК метилацијата, која е одговорна за „вклучување“ и „исклучување“ на гените.

Прв ХБО-документарец – Да не беше Тито, Американците немаше да слетаат на Месечината

Репортер - 10.11.2017

Станува збор за една од најлудите теории на заговор по Студената војна, а документарецот за наводната југословенска вселенска програма набргу ќе ја има светската премиера. На филмскиот фестивал „Трибеца“ во Њујорк својата светска премира во април ќе ...

НАСА не се откажала од мисијата да тестира вселенски брод за Марс во 2019-та

Стандард - 10.11.2017

Американската вселенска агенција, НАСА потврди дека не се откажала од својот првобитен план да тестира вселенски брод за Марс на крајот на 2019 година. Мисијата беше под сомнение заради веќе едно одложување и гласини за технички проблеми кои може да ...

Големата ракета на NASA нема да полета пред 2020 година

Кајгана - 09.11.2017

Првиот лет на новата голема ракета на американската вселенска агенција NASA, под името Space Launch System (SLS), нема да се случи пред јуни 2020 година, иако тој требаше да се случи при крајот на 2019 година.

Кинеската вселенска станица ќе се урне - и Македонија потенцијална мета

Алфа - 09.11.2017

Европската вселенска агенција предвидува дека врз територијата на Македонија можат да паднат делови од кинеската вселенска станица Тиан Гонг 1, која треба да се сруши на Земјата некаде на почетокот на 2018 година.

Кинеска вселенска станица паѓа кон Земјата: Можно е делови да паднат во нашето соседство...

Точка - 09.11.2017

Европската вселенска агенција го намали бројот на можни локации на кои што би можеле да паднат остатоците од кинеската вселенска станица „Тиангонг-1“, која што ќе го дочека својот крај во 2018-та година.

Што се случува со човечкото тело во вселената?

Факултети - 09.11.2017

Со оглед на загадувањето и климатските промени, сè поголеми се предвидувањата дека човечката раса ќе треба да ја напушти планетата Земја. Во секој случај, без разлика дали ќе се реализира ова сценарио, патувањето во вселената секако ќе биде составен ...

Првата мачка во вселената конечно ќе го добие признанието кое го заслужува

Скопје24 - 09.11.2017

Се собираат пари за статуетка. Сите знаеме за Амстронг, Алдрин, ни и за Лајка. Поради некоја причина ретко кој се сеќава на првата мачка во вселената. Скромната улога на Франција како држава во целокупната вселенска трка може да биде едно од ...

Прв ХБО-документарец – Да не беше Тито, Американците немаше да слетаат на Месечината

Вечер - 10.11.2017

Станува збор за една од најлудите теории на заговор по Студената војна, а документарецот за наводната југословенска вселенска програма набргу ќе ја има светската премиера. На филмскиот фестивал „Трибеца" во Њујорк својата светска премира во април ќе ...

Кинеската вселенска станица ќе се урне – и Македонија потенцијална мета

Скопје24 - 10.11.2017

Европската вселенска агенција предвидува дека врз територијата на Македонија можат да паднат делови од кинеската вселенска станица Тиан Гонг 1, која треба да се сруши на Земјата некаде на почетокот на 2018 година.

Кинеска вселенска станица паѓа кон Земјата: Можно е делови да паднат во нашето соседство...

Вечер - 10.11.2017

Европската вселенска агенција го намали бројот на можни локации на кои што би можеле да паднат остатоците од кинеската вселенска станица „Тиангонг-1", која што ќе го дочека својот крај во 2018-та година.

Што се случува со човечкото тело во вселената?

Алсат-М - 09.11.2017

Со оглед на загадувањето и климатските промени, сè поголеми се предвидувањата дека човечката раса ќе треба да ја напушти планетата Земја. Во секој случај, без разлика дали ќе се реализира ова сценарио, патувањето во вселената секако ќе биде составен ...