TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИД со контранапад зазеде половина од последното големо сириско упориште

ТВ21 - 10.11.2017

Исламската држава изврши контранапад и зазема речиси половина од градот Албу Камал, еден ден откако сириската армија ги протера џихадистите од тој сириски град, последниот што ИД го контролира во земјата, објави денеска Сирискиот центар за човекови ...

ИД спроведе контранапад и зазеде повеќе од третина од Албу Камал

А1 On - 10.11.2017

Војници на Исламската држава извршија контранапад и заземаа дел од градот Албу Камал, еден ден откако сириската армија прогласи победа и ги протера џихадистите од таму. Сирискиот центар за човекови права објави дека ИД спровеле напад и заземале ...

Сириската армија и „Хезболах“ објавија дека го откриле лидерот на „Исламска држава“

Стандард - 10.11.2017

Изданија поврзани со сириската армија и либанската шиитска група „Хезболах“, соопштуваат дека лидерот на „Исламска држава“ Абу Бакр ал Багдади бил забележан во гратчето Букамал во близина на границата со Ирак – последната територија на ...

Сириската армија објави победа над Исламската држава

Алсат-М - 09.11.2017

Сириската армија прогласи победа над Исламската држава и истакна дека заземањето на последниот џихадистички град во земјата е крај за нивната тригодишна управа во регионот. Армијата и нејзините сојузници и натаму продолжуваат да се борат со ...

Сириската армија прогласи победа против Исламска држава

А1 On - 09.11.2017

Сириската армија прогласи победа на Исламска држава и истакна дека го ослободиле и последниот џихадистички град во земјата. Армијата и сојузниците и понатаму ќе продолжат да се борат против ИД во пустинските области во близина на Албу Камал, ...

КОНЕЧНО: Сириската војска прогласи победа над ИСИЛ

Поглед - 09.11.2017

Сириската војска денес прогласи победа над ИСИЛ откако информираше дека го освоила и последниот град под контрола на борците на ИСИЛ во таа држава. По ова, дојде крајот и пропадна тригодишниот самопрогласен калифат на оваа терористичка група.

ИД колабираше – ослободен последниот град под нивна контрола во Сирија

Алфа - 09.11.2017

Исламска Држава крахира. Сириската армија, во координација со Иранската Републиканска Гарда, Хезболах и ирачките паравоени шиитски милиции го ослободи последното градче кое беше под контрола на Калифатот – пограничниот град Ал Букамал Исламска ...

ИД спроведе контранапад и зазеде повеќе од третина од Албу Камал

Орбис - 10.11.2017

Војници на Исламската држава извршија контранапад и заземаа дел од градот Албу Камал, еден ден откако сириската армија прогласи победа и ги протера џихадистите од таму. Сирискиот центар за човекови права објави дека ИД спровеле напад и заземале ...

Сириската армија гo зазема последното упориште на ИД во земјата

Нетпрес - 09.11.2017

Сириските владини трупи ја повратиле во четвртокот целосната контрола над градот Абу Камал, уништувајќи го последното упориште на ултрарадиканланата сунитска групација Исламска држава (ИД) во Сирија, објави командата на армијата на владата во Дамаск.

Исламска држава се повлече од последното упориште во Сирија

Newsroom - 09.11.2017

Екстремистите од Исламска држава се повлекоа од своето последно упориште по офанзивата на сириската Влада, соопшти денеска сириската Опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон. Сириските владини сили, меѓу кои има и ирачки борци, денеска ...

„Исламска држава“ е протерана од последниот град во Сирија

Стандард - 09.11.2017

Сириските и сојузничките сили го ослободија Абу Камал, последниот голем град што го зазеде „Исламска држава“ во Сирија. „Нашите вооружени сили, поддржани од сојузниците, го ослободија Абу Камал во провинцијата Деир ез Зор“, тврди агенцијата Сана, ...

Сириската војска го освои последното големо упориште на исламистите

+инфо - 09.11.2017

Сириската војска заедно со сојузничките сили го зазедоа градот Албу Камал, последното големо исламистичко упориште во Сирија. Сириската војска заедно со сојузничките сили го зазедоа градот Албу Камал, последното големо исламистичко упориште во ...

Сириската армија и сојузниците го зазедоа последниот голем град што го држеше ИСИС во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 08.11.2017

Сириската армија и нејзините сојузници го зазедоа последното најголемо упориште на Исламска држава, јавија локалните медиуми. Во операцијата учествувале и ирачките единици за мобилизација.

Сириската војска го опколи последното упориште на ИСИС во Сирија, почна офанзивата (ВИДЕО)

МКД - 08.11.2017

Сириската војска и нејзините сојузници го опколија и почнаа офанзива врз Абу Камал, најголемиот град сѐ уште под контрола на Исламска држава во Сирија и Ирак, објави телевизијата Ал манар, блиска до Хезболах.

Сириската армија објави победа над Исламската држава...

Н.Македонија - 09.11.2017

Сириската армија објави победа над Исламската држава Сириската армија прогласи победа над Исламската држава и истакна дека заземањето на последниот џихадистички град во земјата е крај за нивната тригодишна управа во регионот.

Сириската армија прогласи победа против Исламска држава

Орбис - 09.11.2017

Сириската армија прогласи победа на Исламска држава и истакна дека го ослободиле и последниот џихадистички град во земјата. Армијата и сојузниците и понатаму ќе продолжат да се борат против ИД во пустинските области во близина на Албу Камал, ...

Сириската армија гo зазема последното упориште на ИД во земјата

Точка - 09.11.2017

Сириските владини трупи ја повратиле во четвртокот целосната контрола над градот Абу Камал, уништувајќи го последното упориште на ултрарадиканланата сунитска групација Исламска држава (ИД) во Сирија, објави командата на армијата на владата во Дамаск.

Се гледа ли крајот на војната: ИСИЛ се повлече од последното упориште во Сирија

Телевизија Нова - 09.11.2017

Екстремистите од Исламска држава се повлекоа од своето последно упориште по офанзивата на сириската Влада, соопшти денеска сириската Опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон. Сириските владини сили, меѓу кои има и ирачки борци, денеска ...

Сириската војска го освои последното големо упориште на исламистите...

Н.Македонија - 09.11.2017

Сириската војска го освои последното големо упориште на исламистите Сириската војска заедно со сојузничките сили го зазедоа градот Ал Букамал, последното големо исламистичко упориште во Сирија, тврди командант на воената алијанса, поддржана од ...

Екстремистите од ИД се повлекоа од последното упориште во Сирија

Сител - 09.11.2017

Екстремистите од Исламска држава се повлекоа од своето последно упориште по офанзивата на сириската Влада, соопшти денеска сириската Опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон. Сириските владини сили, меѓу кои има и ирачки борци, денеска ...

Сириската војска го освои последното големо упориште на исламистите

А1 On - 09.11.2017

Сириската војска заедно со сојузничките сили го зазедоа градот Албу Камал, последното големо исламистичко упориште во Сирија, тврди командант на воената алијанса, поддржана од сирискиот претседател Башар ал Асад.

Екстремистите од ИД се повлекоа од последното упориште во Сирија

+инфо - 09.11.2017

Сириските медиуми јавија дека сириски трупи се судрија со преостанатите борци на ИД во Ал Букамал, што се наоѓа на границата со Ирак. Екстремистите од Исламска држава се повлекоа од своето последно упориште по офанзивата на сириската Влада, соопшти ...

Сириската војска го освои последното големо упориште на исламистите

Либертас - 09.11.2017

Сириската војска заедно со сојузничките сили го зазедоа градот Албу Камал, последното големо исламистичко упориште во Сирија, тврди командант на воената алијанса, поддржана од сирискиот претседател Башар ал Асад.

Сириската војска го освои последното големо упориште на исламистите

Орбис - 09.11.2017

Сириската војска заедно со сојузничките сили го зазедоа градот Албу Камал, последното големо исламистичко упориште во Сирија, тврди командант на воената алијанса, поддржана од сирискиот претседател Башар ал Асад.

Сириската војска го освои последното големо упориште на исламистите

Локално - 10.11.2017

– Сириската војска заедно со сојузничките сили го зазедоа градот Албу Камал, последното големо исламистичко упориште во Сирија, тврди командант на воената алијанса, поддржана од сирискиот претседател Башар ал Асад.