TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Андреј Жерновски се повлече од трката за Центар, ВМРО-ДПМНЕ во Скопје со Коце Трајановски

24 Вести - 13.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се откажа од независната кандидатура за нов мандат поради учество во централната власт. Од Либерално демократската партија, каде беше лидер, тој премина во владејачката СДСМ, со образложение дека ...

Директорот на Паркинзи Центар Саша Богдановиќ е кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

Сакам да кажам - 13.09.2017

Саша Богдановиќ ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Општина Центар, потврди премиерот Зоран Заев вечерва по потпишувањето на договор за настап на локалните избори помеѓу партиите што се дел од коалицијата предводена од СДСМ.

Жерновски се откажува од кандидатурата, влегува во владата

Телма - 13.09.2017

Потписите кои актуелниот градоначалник на Центар ги собра за независна кандидатура за втор мандат, нема да стигнат до ДИК. Андреј Жерновски одлучи да ја напушти локалната власт и да влезе во централната.

Жерновски се повлекува од трката за Центар, преминува во СДСМ и добива висока државна функција

ТВ21 - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, се откажува од трката на локалните избори за сметка на висока функција во централната власт. Жерновски, информацијата ја објави на својот „Фејсбук“ профил, а во неа стои дека во договор со ...

Саша Богдановиќ е кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Центар

Мета - 13.09.2017

Саша Богдановиќ, директорот на Јавното претпријатие „Паркинзи Општина Центар“ ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Општина Центар, потврди лидерот на партијата и премиер, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање по потпишувањето на ...

Официјално: Саша Богдановиќ ќе биде кандитатот на СДСМ за општина Центар

Фокус - 13.09.2017

Откако веќе неколку денови неофицијално се пишуваше дека СДСМ во општина Центар на локалните избори ќе настапи со Саша Богдановиќ, вечерва тоа стана и официјално. Потврда стигна од лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, кој на новинарско прашање, по ...

Саша Богдановиќ кандидат за градоначалник на Општина Центар

Макфакс - 13.09.2017

Саша Богдановиќ, директорот на Јавното претпријатие „Паркинзи Општина Центар“ , ќе биде кандидат за наследник на Андреј Жерновски. Како што објави премиерот Зоран Заев СДСМ реши да го кандидира за градоначалничката функција во оваа општина, откако ...

Откако СДСМ објави и докажа дека Жерновски е криминалец, Заев го унапреди во министер без ресор

Курир - 13.09.2017

Андреј Жерновски нема да се оди на локалните избори како кандидат за градоначалник на Центар од СДСМ, но нема да оди ниту како независен, како што самиот најави, ова вчера го кажа Зоран Заев.

Богдановиќ: Очекувам победа во првиот круг

Фокус - 13.09.2017

Кандидатот за градоначалник на СДСМ во Општина Центар, Саша Богдановиќ, очекува победа на локалните избори уште во првиот круг. Се надева дека поддршка ќе му дадат поголем број на граѓаните и дека ќе го надмине бројот на гласови што го освои ...

Саша Богдановиќ ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

Нова ТВ - 13.09.2017

Саша Богдановиќ, директорот на јавното претпријатие „Паркинзи на општина Центар“ ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Општина Центар, потврдија за НОВА ТВ извори од партијата. Според нашите извори се очекува попладнево оваа одлука да ја ...

Жерновски се откажува од Центар, СДСМ ќе го поддржи Богдановиќ

Сител - 13.09.2017

Саша Богдановиќ, директор на паркинизи центар најверојатно е изборот на СДСМ за општина Центар. Откако Премиерот Зоран Заев, синиоќа обелодени дека со актуелниот градоначалник Андреј Жерновски одлучиле тој да се повлече од кандидатската трка, ...

СДСМ ќе го кандидира Богдановиќ за градоначалник на Центар...

Н.Македонија - 13.09.2017

СДСМ ќе го кандидира Богдановиќ за градоначалник на Центар Саша Богдановиќ, наводно, ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Центар. Се очекува СДСМ да го кандидира Богдановиќ, кој е актуелен директор на јавното претпријатие „Паркинзи ...

СДСМ го обвини за криминал, па си го зема Жерновски во централната власт

Република - 13.09.2017

Андреј Жерновски ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти Заев во емисијата 24 Отворено. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначалник чие име ќе биде познато во ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 13.09.2017

На ден пред истекот на рокот од ВМРО-ДПМНЕ објавија уште четири имиња на кандидати за градоначалници со кои партијата ќе настапи на престојните локални избори. И официјално првиот човек на Скопје Коце Трајановски од сограѓаните ќе побара трет мандат ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници, Трајановски и официјално за Скопје

Скопје инфо - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ ја нуди својата кадровска и програмска понуда пред ...

Коце по трет мандат за градоначалник на Скопје

Сакам да кажам - 13.09.2017

Коце Трајановски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Град Скопје. Актуелниот градоначалник Трајановски на претстојните локални избори ќе го бара третиот мандат од граѓаните.

Коце Трајановски со амбиција за вечен градоначалник

Фактор - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ и официјално му ја даде поддршката на актуелниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски за нов трет мандат по ред. Трајановски повеќе од деценија е во локалната власт бидејќи претходно беше градоначалник и на општина Гази Баба, па ...

ВМРО-ДПМНЕ во Скопје и во Гази Баба ќе ги кандидира Коце Трајановски и Тони Трајковски

Мета - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе ги кандидира актуелните градоначалници на Скопје и на општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски, за свои кандидати за првите места во главниот град и во општината за локалните избори, соопшти Христијан ...

Жерновски преминува во СДСМ, ќе биде директор на Биро за јавни набавки

Скопје инфо - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, објави дека освен што се откажува од кандидатурата за нов мандат во Центар, со лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, се договорил да добие висока позиција во централната власт, но и да премине ...

Жерновски ја повлече кандидатурата за нов мандат во Центар /ОБНОВЕН

Канал5 - 13.09.2017

Андреј Жерновски, актуелен градоначалник на општина Центар и независен кандидат за оваа функција, се повлекува од изборната трка. Оваа одлука Жерновски ја донел во договор со премиерот Зоран Заев кој му понудил висока раководна функција во извршна ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидадот на СДСМ

А1 On - 13.09.2017

По 4 години работа на локално ниво, Андреј Жерновски одлучил активноста да ја префрли на централно ниво и затоа, изјави, разговарал со премиерот Заев. „Таа одлука ја донесовме заеднички. Овој градоначалнички мандат никогаш нема да го заборавам.

Саша Богдановиќ наместо Жерновски ќе се кандидира во општина Центар

Фактор - 13.09.2017

Саша Богдановиќ кој досега ја вршеше функцијата директор на јавното претпријатие ПОЦ ќе биде кандидат за градоначалник од редовите на СДСМ за општина Центар. Богдановиќ ќе се кандидира на местото на Андреј Жерновски кој не доби партиска поддршка да ...

Саша Богдановиќ од СДСМ ќе се кандидира за градоначалник на Центар

Репортер - 13.09.2017

Директорот на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“, Саша Богдановиќ, ќе се кандира за градоначалник на општина Центар од редовите на СДСМ. Откако вчера лидерот на оваа партија Зоран Заев изјави дека Андреј Жерновски ќе се повлече од ...

Саша Богдановиќ кандидат на СДСМ за градоначалник на скопски Центар

еМагазин - 13.09.2017

Саша Богдановиќ е кандидат за градоначалник на СДСМ за скопската општина Центар, Богдановиќ е актуелен директор на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и е претседател на Општинската организација на СДСМ, Центар, а беше назначен и за ...

Мицкоски: Коце Трајановски официјален кандидат за Скопје од ДПМНЕ, Трајковски за Гази Баба, Клопчевски за Дебар

Фокус - 13.09.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори, што ќе се одржат на 15 октомври, ...

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе го предложи Коце Трајановски за градоначалник на Скопје (ВИДЕО)

Стандард - 13.09.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска соопшти дека актуелниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски, ќе бара од граѓаните трет мандат на претстојните локални избори.

Кои се кандидатите за градоначалници од ВМРО ДПМНЕ за Скопје, Гази Баба, Дебар и Росоман

еМагазин - 13.09.2017

За Град Скопје, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градонач.алник за престојните локални избори е Коце Трајановски , актуелен градоначалник. За општина Росоман, кандидат е актуелниот градоначалник Стојанче Лазов , за општина Гази Баба, актуелниот ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници, Трајановски и официјално за Скопје

Курир - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште тројца кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави дека Коце Трајановски ќе биде кандидат за Град Скопје, Тони ...

Саша Богдановиќ, кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

МКД - 13.09.2017

Директорот на ЈП ПОЦ, Саша Богдановиќ, ќе биде кандидат на владејачката СДСМ за градоначалник на Општина Центар, велат неофицијално партиски извори. Одлуката се очекува да биде објавена вечерва, но, според нашите извори, таа е веќе потврдена.

ЖЕРНОВСКИ прејде во СДСМ

Сакам да кажам - 13.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски ќе стане член на СДСМ. Жерновски утринава на Фејсбук објави дека ја повлекува независната кандидатура за градоначалник на Центар и кариерата ќе ја продолжи на висока раководна функција во ...

Богдановиќ кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

Стандард - 13.09.2017

Директорот на ЈП „ПОЦ“, Саша Богдановиќ, најверојатно ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Општина Центар, тврдат извори од партијата. Одлуката се очекува да биде објавена вечерва.

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

24 Вести - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Општина Центар – соопшти премиерот Зоран Заев синоќа во емисијата Отворено. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе се усогласени ...

Жерновски ја повлекува кандидатурата за градоначалник на Скопје

ТВ21 - 13.09.2017

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначаник на Скопје, откако пред извесен период истата беше најавена. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначаник на општина Центар, а Жерновски ќе стане дел од ...

Жерновски ја повлекува кандидатурата...

Н.Македонија - 13.09.2017

Жерновски ја повлекува кандидатурата Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски потврди дека ќе ја повлече кандидатурата за нов мандат. Вчера, премиерот Зоран Заев најави дека Жерновски ќе биде дел од централната власт.

Жерновски влегува во централната власт, СДСМ ќе има свој кандидат за Центар

Мета - 13.09.2017

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

Жерновски се повлече од трката за Центар, СДСМ ќе оди со свој кандидат

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за возврат ќе влезе во извршната власт, соопшти премиерот Зоран Заев. Жерновски, како што кажа Заев во емисијата Отворено на ...

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за Центар, објави Заев

Сакам да кажам - 12.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „24 Вести“.

СДСМ најверојатно ќе трча со Богдановиќ за општина Центар

Фокус - 13.09.2017

Најсериозна опција за кандидат од СДСМ за градоначалник за општина Центар е Саша Богдановиќ. Сепак, во вечерашното гостување во емисијата Отворено, лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, рече дека конечната одлука за кандидатот за градоначалник на ...

Жерновски се откажа од Центар, ќе оди во извршната власт

А1 On - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Центар

Фокус - 12.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Заев: Во Центар ќе одиме со свој кандидат, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Стандард - 12.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за претстојните локални избори, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24. „Во Општина Центар решивме да одиме со свој кандидат.

Андреј Жерновски ја повлекува кандидатурата и влегува во СДСМ

Локално - 12.09.2017

Независниот кандидат Андреј Жерновски ја повлекува кандидатирурата за градоначлник на општина Центар за претстојните локални избори и влегува во редовите на СДСМ и централната власт, објави вечерва премиерот Зоран Заев.

Заев: СДСМ со свој кандидат во Центар, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Либертас - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во „Отворено“ на Тв24 рече дека СДСМ ќе излезе со свој кандидат за градочаналник на општина Центар, додека Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата и ќе го поддржи кандидатот на ...

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

iPortal - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар – соопшти премиерот, Зоран Заев вечерва во емисијата 24 Отворено на ТВ 24. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе ...

Заев: Жерновски оди во извршната власт, нема да се кандидира во Центар

Фактор - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 откри дека постигнале договор за општина Центар да истрча нов кандидат, наместо досегашниот градоначалник Андреј Жерновски кој ќе се повлече од трката за локалните избори и најверојатно ќе ...

Официјално: Саша Богдановиќ ќе биде кандитатот на СДСМ за општина Центар

Либертас - 13.09.2017

Откако веќе неколку денови неофицијално се пишуваше дека СДСМ во општина Центар на локалните избори ќе настапи со Саша Богдановиќ, вечерва тоа стана и официјално. Потврда стигна од лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, кој на новинарско прашање, по ...

Саша Богдановиќ кандидат за градоначалник на општина Центар

+инфо - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев објави дека, СДСМ реши да го кандидира за градоначалничката функција во оваа општина... Саша Богдановиќ, директорот на Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“, ќе биде кандидат за наследник на Андреј Жерновски.

Богдановиќ кандидат за Центар од СДСМ, очекува победа во првиот круг

Локално - 13.09.2017

Кандидатот за градоначалник на СДСМ во Општина Центар, Саша Богдановиќ, очекува победа на локалните избори уште во првиот круг. Се надева дека поддршка ќе му дадат поголем број на граѓаните и дека ќе го надмине бројот на гласови што го освои ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници

Вечер - 13.09.2017

На ден пред истекот на рокот од ВМРО-ДПМНЕ објавија уште четири имиња на кандидати за градоначалници со кои партијата ќе настапи на престојните локални избори. И официјално првиот човек на Скопје Коце Трајановски од сограѓаните ќе побара трет мандат ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ има најдобра понуда за претстојните локални избори

Телевизија Нова - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ е опцијата која подготвува најдобра програмска и најдобра персонална понуда за кандидати за градоначалници и советници за претстојните локални избори. Тоа е гаранција за успех и нова убедлива победа на претстојните локални избори, вели ...