TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Живот со дијабетес во Македонија

Телма - 14.11.2017

Секој 9-ти Македонец живее со дијабетес, но и во постојан страв дали ќе најде инсулин после 10-ти во месецот. Дијабетичарите се сомневаат во неговиот квалитет. Прашуваат зошто не добиваат сертификат за терапијата.

Се зголемува бројот на дијабетичари: 190 илјади лица дијагностицирани со дијабетес

ТВ21 - 14.11.2017

Бројот на заболени од дијабетес во Македонија се повеќе се зголемува. Според Бојан Киров, претседател на Сојузот на здружението на дијабетичари, вкупниот број на пациентите заболени од оваа болест е околу 190 илјади, а како главни виновници за ...

Секој десетти Македонец има дијабет

24 Вести - 14.11.2017

Животот е убав само доколку знаеш да се носиш со сите препреки кои ќе ти излезат на патот вели Рената Јакимовиќ која на деветгодишна возраст ја започнала битката со дијабетисот. Вели животот со дијабетес не е лесен, особено кога знаеш дека треба ...

Чакаровски: Немаме релевантни показатели за квалитетот на инсулинот

Нова ТВ - 14.11.2017

Заменикот министер за здравство Гоце Чакаровски тврди дека дезинформација од новинарите и јавноста е сомнежот на пациентите со дијабетес дека одредени инсулини не им делуваат. Сепак, призна дека имало проблеми и се протнувале и неквалитетни ...

Секој 9-ти Македонец има дијабетес, а инсулин нема после 10-ти во месецот.

Телма - 14.11.2017

Секој 9ти Македонец има дијабетес, а инсулин нема после 10ти во месецот. Инсулински кризи и се погласни сомнежи за квалитетот на инсулин. Секој 9-ти Македонец има дијабетис, а Македонија нема национална статегија за справување со болеста.

Рецепт за диабетис од народна медицина со кој ќе го намалите шеќерот во крвта

Вечер - 14.11.2017

Доколку имате предиспозиции за висок шеќер во крвта, или знаете дека стилот на животот кој го водите не е баш најздрав, оваа смеса може барем малку да ви помогне Рецепт за диабетис од народна медицина: Со две состојки ќе го намалите шеќерот во крвта.

Градоначалникот на Прилеп вети финансиска помош и просторија за работа на здружението на граѓаните со дијабетес

Макфакс - 14.11.2017

По повод Светскиот ден на дијабетесот градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски оствари средба со здружението на граѓани со дијабетес „Светлост за нас“. На средбата Јованоски вети финансиска поддршка и просторија за работа во старата општинска ...

Здраствените власти ветуваат безбеден инсулин

Сител - 14.11.2017

Здравствените власти лабораториски ќе го испитуваат инсулинот, по сомневањата изнесени во јавноста од дијабетичари дека е неквалитетен. Секој деветти Македонец е со дијабет а околу 40 000 од нив се на инсулинска терапија.

Градоначалникот на Прилеп, Јованоски ја поддржа акцијата на „Лајонс“ клубот за бесплатно мерење на шеќер во крвта

А1 On - 14.11.2017

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски по повод Светскиот ден на дијабетесот го посети пунктот за бесплатно мерење на шеќер во крвта во центарот на Прилеп, во организација на „Лајонс“ клубот.

Meѓународен ден за борба против дијабетесот

Алсат-М - 14.11.2017

Меѓународниот ден за борба против дијабетес ги најде со бројни проблеми погодените од оваа болест. Како што постојано известуваат претставниците на здруженијата за дијабетес во земјата, најголемите проблеми последниве години се појавиле поради ...

Во Битола над 6200 лица на инсулинска терапија

Тера - 14.11.2017

– Денес го прославуваме 14 Ноември Светскиот ден на дијабетот. Здружението на граѓани со дијабет на Општината Битола пермаментно води грижа за своите граѓани и ги дава потребните соопштенија и насоки за зачувување на здравјето.

12 проценти од населението во Македонија има дијабетес

МРТ - 14.11.2017

12 проценти од населението во Македонија има дијабетес. Се зголемува бројот на пациенти. Здруженијата од надлежните бараат решение за недостигот од инсулин. Ќе се проверува и квалитетот... Расте бројот на болни од дијабетес.

Во охридско-струшкиот регион се регистрирани околу 16 илјади луѓе со дијабетес

ТВМ - 14.11.2017

Во охридскиот центар за дијабетес се регистрирани 7000 дијабетичари, а во Струга и Вевчани 9000 дијабетичари. Од регистираните дијабетичари во Охрид 1900 се на инсулин, а останатите се на таблетарна терапија, вели Димче Панџакоски претседател на ...

Одбележан Светскиот ден на дијабетесот во Битола

А1 On - 14.11.2017

Денеска во Битола, Лајонс клубовите и Здружението на граѓани со дијабет го одбележаа 14 ноември, Светскиот ден на дијабетесот. – Годинава акцент на акцијата беше ставен на борбата против дијабетесот, кој се јавува кај бремени жени, посочи Кристијан ...

Светскиот ден на дијабетесот посветен на жените

+инфо - 14.11.2017

199 милиони жени во светот имаат дијабетес, а кај една од 7 бремености се констатира гестациски дијабетес Под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот.

Бил Гејтс донира 100 милиони долари за борба против Алцхајмер

+инфо - 14.11.2017

Според неговата оцена, трошоците за лекување на таа болест претставуваат едно од најтешките оптоварувања за здравствените системи на развиените земји. Американскиот милијардер Бил Гејтс објави вчера дека инвестирал 100 милиони долари од личното ...

Доставата на инсулин доцнеше поради пречки во транспортот, вели заменик министерот за здравство

Сакам да кажам - 14.11.2017

Инсулинот минатиот месец не беше навреме доставен заради пречки во тарнспортот, вели заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски, на денешното одбележување на Светскиот ден на дијабетесот 14 ноември.

Битола го одбележа Светскиот ден за борба против дијабетес

Шеталиште - 14.11.2017

Во Македонија околу 190.000 луѓе имаат дијабетес од кои 40.000 се на инсулинска терапија, а останатите 150.000 се на таблетарна терапија. Бројот на пациенти е во постојан подем. Во светот има околу 400 милиони лица заболени со дијабетес, а според ...

Една од девет бремени жени има дијабет

Орбис - 14.11.2017

Една од девет бремени жени има дијабет, а едно од седум новоредни бебиња има дијабет. Бројот на лица со дијабет од година во година се повеќе се зголемува. Со бесплатно мерење на на притисок и шеќер во крвта денеска беше одбележан светскиот ден на ...

Државата да води повеќе грижа за дијабетичарите на инсулин

Орбис - 14.11.2017

Лајонс клубот Битола , заедно со здружението на граѓани со дијабет од Битола се вклучија во одбележувањето на светскиот ден на дијабетот. Во Битола регистирани се 6 200 дијабетичари кои се на инсулинска терапија.

Внимавајте: Ова се раните симптоми на дијабетесот

Република - 14.11.2017

Дијабетес тип 2 може да предизвика сериозни компликации како откажување на бубрегот и слепило, а го зголемува и ризикот од срцев и мозочен удар. Поразителен е фактот кој покажува дека 30 проценти од лицата кои ја имаат оваа болест не се ни свесни за ...

Во подем дијабетесот во Прилеп...

Н.Македонија - 14.11.2017

Во подем дијабетесот во Прилеп Болеста дијабетет во Прилеп велат од Здружението на граѓани со дијабетес „Светлост за нас“ велат дека е во постојан подем, особено кај младите луѓе. Според информациите со кои располагаат во Здружението, околу 3960 ...

Секој месец по десет возрасни и по две деца од 5 до 16 годишна возраст стануваат дијабетичари

Канал5 - 14.11.2017

Секој месец по десет возрасни и по две деца од 5 до 16 годишна возраст во Македонија се запишуваат како дијабетичари. 12 отсто од населението во Македонија има дијабетес. Во моментов има инсулин, објаснуваат од здружението на дијабетичари, ти ...

Прилепското здружение на граѓани со дијабет ќе добие простории за своите активности

Сител - 14.11.2017

По повод 14 ноември, светскиот ден за борба против дијабетесот, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски се сретна со членовите на здружението на граѓани со дијабет „Светлост за нас“. Јованоски вети на здружението дека ќе им обезбеди просторија за ...

Дијабетичарите бараат редовна и квалитетна терапија

Алфа - 14.11.2017

Годинава во фокусот на лекарите се младите жени и нивното репродуктивно здравје. Проблем со терапијата и за дијабетичарите. Последните неколку месеци пациентите со дијабет се жалеа дека инсулинот доцни, а тие морале да се снаоѓаат позајмувајќи едни ...

Околу 190 илјади луѓе во Македонија имаат дијабетес

Република - 14.11.2017

Во Македонија околу 190.000 луѓе имаат дијабетес од кои 40.000 се на инсулинска терапија, а останатите 150.000 се на таблетарна терапија. Бројот на пациенти е во постојан подем. Ова денеска го истакна претседателот на Сојузот на здруженија на ...

ФОТО: Учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп одржаа едукативна работилница за денот против дијабетот

Шеталиште - 14.11.2017

Денеска по повод 14-ти Ноември – Светскиот ден за борба против дијабетот во просториите на Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп се одржа едукативна работилница со учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп од здраствена струка – медицинска ...

Прилепското здружение на граѓани со дијабет ќе добие простории за своите активности

А1 On - 14.11.2017

По повод 14 ноември, светскиот ден за борба против дијабетесот, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски се сретна со членовите на здружението на граѓани со дијабет „Светлост за нас“. Јованоски вети на здружението дека ќе им обезбеди просторија за ...

Струга го одбележува светскиот ден на дијабетичари

Спектра ТВ - 14.11.2017

Во Струга со низа активности се одбележува светскиот ден на дијабетичари. По тој повод, во просториите на Црвен крст – Струга предавање одржа Д-р Мира Костојчиноска. Предавањето се одвиваше во периодот од 11:00 до 12:00 часот.

Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Макфакс - 14.11.2017

Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.

Светски ден на дијабетесот

А1 On - 14.11.2017

Под мотото „Жените и дијабетесот – нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати претседателот на Сојузот, ...

Секој десетти Македонец има дијабетес - болеста зема замав

Press24 - 14.11.2017

Секој десетти Македонец има дијабетес, а во Македонија во 2017 бројката на дијабетичари е над 180 000 на возраст помеѓу 20 и 79 години. Од здруженијата на пациенти бараат итни мерки и одржливи долгорочни стратегии за справување со оваа болест.

И со дијабет може да се живее нормално

Фактор - 14.11.2017

Дијабетесот е една од најчестите болести на современото општество. Во светот се смета дека има над 200 милиони луѓе со дијабетес, а според Меѓународната дијабетолошка федерација, овој број ќе достигне 350 милиони до 2025 година.

Мајчината болест е мојата сила

Фактор - 14.11.2017

Посветено на сите семејства кои се соочуваат со дијабет дома Сите ние имаме некакви стравови. Некои се реални, некои нереални. Некои ги совладуваме, некои не. Најголем дел од нив, почнуваат кога сме деца. Мојот најголем страв беше стравот од смрт.

Бил Гејтс донираше 50 милиони долари за борба против Алцхајмер

Сакам да кажам - 13.11.2017

Бил Гејтс објави дека донира 50 милиони долари за борба против Алцхајмерова болест. Американскиот милијардер изјави дека оваа донација на Фондот за истражување на деменција е лична, а не од неговата добротворна фондација.

Mакедонија, 200 илјади лица боледуваат од дијабетес

Алсат-М - 13.11.2017

Македонија со 200 илјади лица кои боледуваат од дијабетес или шеќерна болест. Од нив, 400 до 500 се деца. Секој ден се откриваат нови случаи на заболени од оваа болест, велат од Сојузот на дијабетичари.

Бил Гејтс донирашe 100 милиони долари за борба против Алцхајмеровата болест

Стандард - 13.11.2017

Eдeн од основачите на американската компанија „Мајкрософт“, Бил Гејтс ќе вложи 100 милиони долари во борбата против Алцхајмеровата болест и други форми на нарушувања на функцијата на мозокот, соопшти лично милијардерот во објавено денеска интервју.

Светски ден на дијабетесот: Модерна „чума“ на денешново живеење

Убавина и Здравје - 13.11.2017

Дијабетесот е галопирачка пандемија – во 2017 година едно од единаесет возрасни лица во светот имаат дијабетес, а до 2045 година секој десетти ќе има дијабетес. Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2017 година.

Градоначалникот на Прилеп вети финансиска помош и просторија за работа на здружението на граѓани со дијабетес

Вечер - 14.11.2017

По повод Светскиот ден на дијабетесот градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски оствари средба со здружението на граѓани со дијабетес „Светлост за нас“. На средбата Јованоски вети финансиска поддршка и просторија за работа во старата општинска ...

Градоначалникот на Прилеп, Јованоски ја поддржа акцијата на „Лајонс“ клубот за бесплатно мерење на шеќер во крвта

Орбис - 14.11.2017

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски по повод Светскиот ден на дијабетесот го посети пунктот за бесплатно мерење на шеќер во крвта во центарот на Прилеп, во организација на „Лајонс“ клубот.

Meѓународен ден за борба против дијабетесот

Бриф - 14.11.2017

Меѓународниот ден за борба против дијабетес ги најде со бројни проблеми погодените од оваа болест. Како што постојано известуваат претставниците на здруженијата за дијабетес во земјата, најголемите проблеми последниве години се појавиле поради ...

Одбележан Светскиот ден на дијабетесот во Битола

Орбис - 14.11.2017

Денеска во Битола, Лајонс клубовите и Здружението на граѓани со дијабет го одбележаа 14 ноември, Светскиот ден на дијабетесот. – Годинава акцент на акцијата беше ставен на борбата против дијабетесот, кој се јавува кај бремени жени, посочи Кристијан ...

Доставата на инсулин доцнела поради пречки во транспортот

Локално - 14.11.2017

Инсулинот минатиот месец не беше навреме доставен заради пречки во тарнспортот, вели заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски, на денешното одбележување на Светскиот ден на дијабетесот 14 ноември.

Внимавајте: Ова се раните симптоми на дијабетесот

Бриф - 14.11.2017

Дијабетес тип 2 може да предизвика сериозни компликации како откажување на бубрегот и слепило, а го зголемува и ризикот од срцев и мозочен удар. Поразителен е фактот кој покажува дека 30 проценти од лицата кои ја имаат оваа болест не се ни свесни за ...

Прилепското здружение на граѓани со дијабет ќе добие простории за своите активности

Press24 - 14.11.2017

По повод 14 ноември, светскиот ден за борба против дијабетесот, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски се сретна со членовите на здружението на граѓани со дијабет „Светлост за нас“. Јованоски вети на здружението дека ќе им обезбеди просторија за ...

Околу 190 илјади луѓе во Македонија имаат дијабетес

Сител - 14.11.2017

Во Македонија околу 190.000 луѓе имаат дијабетес од кои 40.000 се на инсулинска терапија, а останатите 150.000 се на таблетарна терапија. Бројот на пациенти е во постојан подем. Ова денеска го истакна претседателот на Сојузот на здруженија на ...

Прилепското здружение на граѓани со дијабет ќе добие простории за своите активности

Орбис - 14.11.2017

По повод 14 ноември, светскиот ден за борба против дијабетесот, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски се сретна со членовите на здружението на граѓани со дијабет „Светлост за нас“. Јованоски вети на здружението дека ќе им обезбеди просторија за ...

Секој десети Македонец боледува од дијабетес

Вечер - 14.11.2017

Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.

Светски ден на дијабетесот

Орбис - 14.11.2017

Под мотото „Жените и дијабетесот – нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати претседателот на Сојузот, ...