TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руски оперативци имале компромитирачки материјал за Трамп

Глас на Америка - 11.01.2017

Адвокатот на новоизбраниот претседател вели дека наводите во документот се лажни Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп гневно ги отфрли извештаите дека Русија собирала информации во обид да го компромитира.

Трамп: Да, и Русија стои позади хакирањето

Телма - 11.01.2017

По 168 дена од својата последна прес конференција, Доналд Трамп остро го нападна американското разузнавање, обвинувајќи ги службите дека стојат зад лажните вести поврзани со неговите наводни бизнис интереси во Русија, поради кои би бил подложен на ...

Прва прес конференција на Трамп

24 Вести - 11.01.2017

Ден по прошталниот говор на претседателот во заминување Барак Обама, Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека мисли дека Русија стои зад хакерските напади на демократската партија.

Русија прибирала компромитирачки материјал за Трамп, во игра се и проститутки?

Вечер - 11.01.2017

На Обама, Трамп и сенаторите им се прикажани недокажани извештаи за дејствувањето на Москва против новиот лидер на САД Доналд Трамп Директорите на американските разузнавачки агенции минатата недела му презентирале на претседателот Барак Обама и на ...

Трамп се испокара со новинар на Си-ен-ен: „Ширите лажни вести!“ (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Прес-конференцијата на новоизбраниот претседател на Доналд Трамп се сведе на натпревар во викање помеѓу него и дописникот на Си-ен-ен од Белата куќа, Џим Акоста, вели Дејли бист. Трамп викаше: „Вие сте лажни вести!“ додека Акоста инсистираше да му ...

Првата прес-конференција на лутиот Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп луто го осуди објавувањето на наводните тврдења дека Русија поседувала компромитирачки материјали за него, ги нападна разузнавачки агенции за истекување на таквите вести на својата прва ...

Белата куќа: Трамп ништо не прави да ги разбие сомненијата за финансиски врски со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Белата куќа денеска ги искритикува Доналд Трамп и неговата екипа за преод на власта дека одбиваат да дадат јавно достојна информација со која би ги разбиле сомненијата за потенцијалните финансиски врски на новоизбраниот претседател и неговото ...

Трамп не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова прес конференција по победата на изборите од 8 ноември 2016. -Нема да ти дозволам да поставиш прашање.

Трамп: Мислам дека Русите хакираа! (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првпат верува дека Русија стои зад предизборното хакирање. „Мислам дека тоа беше Русија“, рече Трамп на својата прва прес-конференција како новоизбран претседател алудирајќи на ...

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето ВИДЕО

+инфо - 11.01.2017

Трамп им се заблагодари на оние медиуми кои не ги објавувале „тие глупости кои можеби ги објавувале разузнавачките агенции“. Њујорк, 11 јануари 2017 (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата ...

Трамп - Добрите односи со Русија би биле предност

Р.С.Европа - 11.01.2017

Ако Путин го сака Доналд Трамп тоа го сметам за предност, бидејќи имаме лоши односи со Русија“, посочи избраниот американски претседател на неговата прва прес конференција по изборите. Избраниот американски претседател Доналд Трамп на денешната прва ...

Трамп порекнува дека руски оперативци се обиделе да го компромитираат

Глас на Америка - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател преку Твитер кажа дека oва се „лажни вести и комплетен политички лов на вештерки“. Новоизбраниот претседател Доналд Трамп преку Твитер ги порекна наводните тврдења дека Русија поседува информации за да го компромира и дека ...

Прес-конференција на новоизбраниот претседател Доналд Трамп

Глас на Америка - 11.01.2017

Ова беше негов прв брифинг за новинарите во рок од шест месеци. Како што се очекуваше, Трамп се соочи со бројни прашања за наводите на американското разузнавање дека Русија се вмешала во изборите во ноември, како и тоа како планира да се осврне на ...

Трамп: „Ако му се допаѓам на Путин, тоа е само предност”

Точка - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјавил денес дека, ако добро се согласува со рускиот претседател Владимир Путин, тоа би била „предност, а не хендикеп“, но... Претседателот кој ќе ја превземе должноста на 20 јануари, признал дека ...

(ВИДЕО) Трамп подаде рака кон Путин: Корисно е, ако ме сака!

Локално - 11.01.2017

Не знам дали ќе се разберам со Владимир – се надевам дека ќе е така, изјави новоизбраниот претседател на првата прес конференција. “Ако на Путин му се допаѓа Доналд Трамп, тоа го наоѓам за корисно, а не за штетно (…) Не знам дали ќе се разберам со ...

Трамп: Обама придонесе за појавата на „Исламска држава“, Русија ќе помогне да ја уништиме (ВИДЕО)

Стандард - 11.01.2017

„Обама придонесе за појавата на „Исламска држава“, Русија ќе помогне да ја уништиме“. Ова го изјави новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во првата прес-конференција по гласањето.

Трамп за Си-Ен-Ен: Вие сте ужасна организација (ВИДЕО)

Стандард - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп не овозможи на новинари од телевизијата Си-Ен-Ен да поставуваат прашања за време на неговата прва прес-конференција по изборите. Трамп ги посочи со прст вработените на телевизијата и ја нарече Си-Ен-Ен ...

Трамп: Јас ќе бидам најголемиот креатор на нови работни места што го создал Бог

Фокус - 11.01.2017

Идниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја имаше својата прва прес конференција на која рече дека ќе биде најголемиот креатор на нови работни места што било кога го создал Бог.

Трамп прашува дали живее во „Нацистичка Германија“, Германците реагираат

Алсат-М - 11.01.2017

Изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со која неговата земја ја спореди со нацистичка Германија предизвика масовни коментари и критики на социјалните мрежи во САД и Германија.

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има компромитирачки информации за него.

Трамп: Русија ќе има поголема почит спрема САД

Руска реч - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека во текот на неговото претседателствување Русија ќе има поголема почит спрема САД и ќе престане со хакирање. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп не се согласува со фактот дека ...

Згреши ли Базфид со објавувањето на непроверените информации за Трамп и Русите?

МКД - 11.01.2017

Порталот Базфид стана жариште на расправата околу новинарската етика откако одлучи да го објави документот од 35 страници во кој се наведени драматични, но непотврдени обвинувања за врските меѓу руската влада и Доналд Трамп.

КГБ оргии: Ова се шокантните детали за наводните сексуални перверзии на Трамп со проститутки во Москва

Точка - 11.01.2017

Руските власти уште во текот на 2013 година ги искористиле личните опсесии и сексуалните перверзии на Доналд Трамп, сега новиот претседател на САД, за од него да соберат компромитирачки материјал, со кој денес можат да го уценуваат, се наведува во ...

Џеб Буш: Меланија, земи му го телефонот на Трамп!

МКД - 11.01.2017

Џеб Буш во вторникот го изрази она што многу други Американци деновиве веројатно го мислат: дека Меланија Трамп треба му го одземе мобилниот телефон на новоизбраниот претседател за тој да може да се фокусира на водење на земјата.

Документи на Базфид: Москва го уценувала Трамп со секс скандали

Нова ТВ - 11.01.2017

Како бомба во американската јавност синоќа одекнаа детали од досега непроверен извештај на еден британски разузнавач доставен во ФБИ, во кој се истакнуваат обвинувања дека Путин го држи во рака Трамп со компромитирачки податоци за ужасни сексуални ...

Трамп до Си-ен-ен: Вие сте лажговци!

Press24 - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека американската медиумска куќа Си-ен-ен создава „лажни вести“. - Бидете тивки, нема да ви дозволам да поставите прашање, вие сте лажни вести - рече Трам на својата прва прес-конференција, ...

(ВИДЕО) ВО ЖИВО: Трамп прва прес-конференција; Немам договори и заеми во Русија

Локално - 11.01.2017

Немам договори со Русија, немам зделки, немам заеми од Русија. Ова го изјави на првата прес-конференција новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Таа се одржи во “Трамп Тауер” во Њујорк и започна со задоцнување од 14 мин.

Москва и Трамп го негираат компромитирачкиот извештај

Нова ТВ - 11.01.2017

Русија ги одби обвинувањата дека претседателот Владимир Путин го контролира новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со компромитирачки материјал . Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, вели се работи за чист обид да се нарушат односите ...

ФБИ тврди дека русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Позитив.мк - 11.01.2017

Руските хакери кои се обиделе да влезат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави директорот на ФБИ Џејмс Коми. Коми пред известувачкиот одбор на американскиот сенат соопштил дека ...

Кој ќе профитира од средбата која ја остварија Доналд Трамп и основачот на Алибаба, Џек Ма во Њујорк?(видео)

Македонија Денес - 11.01.2017

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп разговарал во Њујорк со кинескиот милијардер и основач на Алибаба , Џек Ма за заеднички проекти и отворање на нови милион работни места во Америка.

Трамп: Ќе бидам најголемиот создавач на работни места кој бог некогаш го создал

Стандард - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека неговата идна администрација ќе биде најголемиот создавач на работи места што е виден некогаш, пренесе AFP. „Ќе создаваме работи места.

Дали живееме во нацистичка Германија, праша Трамп по наводите дека русите имаат негови секс снимки

Сакам да кажам - 11.01.2017

Доналд Трамп реагираше бесно на извештаите во медиумите за потенцијални компромитирачки информации што наводно ги има собрано Русија за него цитирајќи го демантот од Кремљ. Новоизбраниот американски претседател на Твитер ги нападна „расипаните ...

Русите: Њет, немаме сочно сексуално досие за Трамп

МКД - 11.01.2017

Најскандалозното тврдење во документот е дека Трамп изнајмил „повеќе проститутки да изведуваат 'златен туш' (мокрење) пред него. За хотелот е познато дека е под контрола на ФСБ (руските разузнавачи) и дека со микрофони и скриени камери во сите ...

Трамп: Русија никогаш не се обидувала да ми влијае

Стандард - 11.01.2017

Избраниот за претседател на САД, Доналд Трамп изјави денеска дека Русија никогаш не се обидувала да му влијае, и ги обвини разузнавачките служби за распространети од медиумите пораки дека Москва има собрано компромитирачки информации за него, ...

Трамп: немам ништо со Русија

Руска реч - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги демантира написите во американските медиуми за неговата наводна поврзаност со Русија. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги негираше извештаите во врска со наводните обиди на Русија да ...

Трамп тврди дека Русија не влијаела на него

Макфакс - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави во средата дека Русија не се обидела да влијае врз него, и ги обвини разузнавачките агенции на САД за новинските извештаи во кои пишуваат дека Москва собирала копромитирачки податоци за него ...

Славни холивудски глумици ќе протестираат против Трамп

МКД - 11.01.2017

Многу холивудски актерки ќе се приклучат на масовните протести против новоизбраниот претседател Доналд Трамп, еден ден откако тој ќе положи заклетва во Вашингтон, објавија организаторите. „Протест на милиони жени“, организиран преку Фејсбук во ...

Путин го држи Трамп в рака

Фокус - 11.01.2017

Aмериканските разузнавачки служби тврдат дека Русија спремила досие со компромитирачки информации за приватниот живот на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат светските медиуми.

Каде згреши Базфид со досието за Трамп

Оff.net - 11.01.2017

Вчера попладне Сиенен објави сторија дека разузнавачките служби им предале на Трамп, на Обама и осум високи членови на Конгресот меморандум од две страни во кои се сумирани обвинувањата дека руски агенти имаат компромитирачки информации за Трамп.

Секс-досие за Трамп или лов на вештерки

Вест - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски податоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

(ВИДЕО) Доналд Трамп ја држи првата прес-конференција откако е избран за претседател

Фактор - 11.01.2017

Доналд Трамп ја држи првата прес-конференција откако е избран за претседател на САД. Претседателската инаугурација ќе биде на 20 јануари. Неговото обраќање можете да го следите во ...

Трамп прашува дали живее во „Нацистичка Германија“, Германците реагираат

Телевизија Нова - 11.01.2017

Изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со која неговата земја ја спореди со нацистичка Германија предизвика масовни коментари и критики на социјалните мрежи во САД и Германија.

Според Трамп Америка е нацистичка Германија

Пулс24 - 11.01.2017

Доналд Трамп ја спореди САД со нацистичка Германија коментирајќи ги лажните вести за него. ”Разузнавачките служби не смеат да си дозволат да протечат лажни информации во јавноста. Тоа е уште едно пукање во мене.

ФБИ: Русите имаат експлозивни информации за приватниот живот на Трамп

МКД - 11.01.2017

Синоќа во американската јавност како бомба одекнаа детали од засега непотврден извештај на британски разузнавач кој го доставил на ФБИ, во кој наводно се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин „го негувал, поддржувал и помагал“ новиот ...

ФБИ: Русите влегле во компјутерите на Републикаците, но не и на Трамп

Нова ТВ - 11.01.2017

Руските хакери кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави директорот на ФБИ Џејмс Коми. Тој пред Одборот за разузнавање на американскиот Сенат рече дека ...

Трамп победи, „Ју Ту“ го одложија албумот

Слободен Печат - 11.01.2017

Ирските рокери биле во финалните фази на подготовката на 14-тиот студиски албум, спремни за голем кам-бек, но се случија изборите во САД, па морале малку да го одложат тоа. Гитаристот Еџ за Ролинг Стоун вели: „Светот е поинаков по победата на Трамп..

Ова е новата куќа на Иванка Трамп во Вашингтон

Порта 3 - 11.01.2017

Најстарата ќерка на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер, сепак ги потврдија гласините дека се селат во Вашингтон. Двојката ќе живее во куќа вредна 5,5 милиони долари во елитен кварт на ...

Тајниот извештај за врските на Трамп со Русија е дело на интернет-тролови

Руска реч - 11.01.2017

Врските на Трамп со Русија се измислица на пранкери, пренесуваат социјалните мрежи. Тајниот извештај на поранешниот член на британското разузнавање за „длабоките врски“ на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп со Русија се покажаа како ...

WikiLeaks се сомнева во веродостојноста на извештајот за хакирањето на Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Организацијата WikiLeaks е убедена дека не се веродостојни документите на чија основа американските медиуми пишуваат дека руските разузнавачки служби со помош на кибернетички упади собирале компромитирачки докази за новиот американски претседател ...

Кремљ: Хакирањето на Трамп е апсолутна бесмислица

Макфакс - 11.01.2017

Кремљ во средата реагираше на тврдењата на американското разузнавање дека руските функционери имаат компромитирачи материјали за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нарекувајќи ги апсолутна бесмислица но предупреди дека тоа е уште ...