TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците ќе гласаат за потребата од носење на Предлог – законот за употреба на јазиците

Newsroom - 15.11.2017

Пратениците во Собранието на Република Македонија напладне треба да гласаат за потребата од носење на Предлог – законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и ќе може да се поднесуваат амандмани по текстот.

Собранието ќе гласа за предлог законот за јазиците

Р.С.Европа - 15.11.2017

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да се изјаснат за потребата од носење на законот за употреба на јазиците. До ова доаѓа откако вчера беше исцрпена расправата во првото читање на предлог законот што траеше неколку месеци.

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците

Кумановски м. - 15.11.2017

loading... Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог – законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

Утре ќе се гласа законот за јазици

24 Вести - 14.11.2017

Собранието утре ќе го гласа предлог законот за употребата на јазиците, бидејќи голем број пратеници беа отсутни од салата, по завршувањето на дискусијата и покрај најавите дека предлогот ќе биде изгласан денес.

Утре ќе се гласа дали има потреба од донесување закон за јазици

ТВ21 - 14.11.2017

По неколку месеци заврши дискусијата од првата фаза на предлог законот за јазиците. Утре пратениците ќе гласаат за потребата за носење на овој закон. Потоа законот ќе достави до Комисијата за Европски прашања каде партиите најавија свои амандмани.

Законот за јазици влезе во собраниска процедура, најавени голем број амандмани

Канал5 - 14.11.2017

Пратениците ја завршија расправата за потребата од носење на предлог закон за употреба на јазиците. И власта и опозицијата најавија амандмани. Утре ќе гласаат. ВМРО-ДПМНЕ бара да се расчисти дилемата дали законот ќе се однесува на целата територија ...

Пратениците утре ќе одлучуваат за потребата од носење на Закон за употреба на јазиците

Сител - 14.11.2017

Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте на пладне ќе ја гласа потребата за донесување на овој закон. Се поизвесно е дека тој ќе ја пројде првата фаза имајќи предвид дека за тоа се потребни ...

Утре ќе се гласа за предлог Законот за употребата на јазиците

Фактор - 14.11.2017

Пратениците утре ќе гласаат за предлог Законот за употребата на јазиците. За утре точно напладне е закажана 15-та седница. Доколку законот биде поддржан од мнозинство пратеници на пленарна седница, истиот ќе биде даден на второ читање во матичните ...

Утре ќе се гласа за потребата за донесување на законот за јазици

Сакам да кажам - 14.11.2017

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за законот е најавено за утре попладне. Пратениците сега треба да гласаат за потребата за донесување на законот за јазици.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазиците

Макфакс - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот за употреба на јазиците.Во ваква форма, ...

Пратениците ќе гласаат за потребата од носење на Законот за употреба на јазиците

Макфакс - 15.11.2017

Пратениците денеска треба да се изјаснат за потребата од носење на законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден беше исцрпена расправата во првото читање на предлог-законот што со паузи, траеше неколку месеци.

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците

Канал5 - 15.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог - законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

Законот за јазиците за опозицијата неуставен, за власта ќе ги подобри меѓуетничките односи

24 Вести - 13.11.2017

По повеќе од два месеци на дневен ред во Собранието се врати законот за јазици. На пленарната седница, пратениците ги вкрстија аргументите, но во значително помирна атмосфера од пред распишувањето на локалните избори.

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ подготвуваат амандмани за законот за јазиците

Мета - 13.11.2017

Реплицирајќи му на својот колега Владимир Ѓорчев, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец во расправата на собраниската седница за законот за употреба на јазиците, кажа оти СДСМ подготвува амандмани за законот, за тој да биде функционален и во склад со ...

ВМРО-ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

Мета - 13.11.2017

Во едночасовната расправа за предлог законот за употреба на јазиците опозицијата го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да спроведе нешто што е неуставно, а кое што СДСМ не го најавил во изборната кампања за парламентарните избори.

Денеска ќе се гласа дали има потреба од донесување закон за јазици

МКД - 15.11.2017

Вчера заврши собраниската дискусија од првата фаза на предлог законот за јазиците, а денеска пратениците ќе гласаат за потребата од носење на овој закон. Потоа предлог законот оди на расправа во Комисијата за европски прашања каде партиите најавија ...

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување Закон за јазиците

+инфо - 14.11.2017

Илија Димовски, координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека неговата партија во оваа фаза ќе гласа против. Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање.

Пратениците утре ќе гласаат за потребата за воведување на двојазичност

Press24 - 14.11.2017

Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте на пладне ќе ја гласа потребата за донесување на овој закон. Се поизвесно е дека тој ќе ја пројде првата фаза имајќи предвид дека за тоа се потребни ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Вечер - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот за употреба на јазиците.Во ваква форма, ...

Пратениците ќе гласаат за потребата од носење на Законот за употреба на јазиците

Вечер - 15.11.2017

Пратениците денеска треба да се изјаснат за потребата од носење на законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден беше исцрпена расправата во првото читање на предлог-законот што со паузи, траеше неколку месеци.

Пратениците напладне ќе гласаат за Законот за јазиците

Press24 - 15.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог - законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ подготвуваат амандмани за законот за јазиците

Локално - 13.11.2017

Реплицирајќи му на својот колега Владимир Ѓорчев, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец во расправата на собраниската седница за законот за употреба на јазиците, кажа оти СДСМ подготвува амандмани за законот, за тој да биде функционален и во склад со ...

ВМРО-ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

Либертас - 13.11.2017

Во едночасовната расправа за предлог законот за употреба на јазиците опозицијата го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да спроведе нешто што е неуставно, а кое што СДСМ не го најавил во изборната кампања за парламентарните избори.

Има потреба од донесување закон за јазици?!

Локално - 15.11.2017

По завршената собраниската дискусија од првата фаза на предлог законот за јазиците, денеска пратениците треба да гласаат за потребата од носење на овој закон. За денеска точно на пладне е закажана 15-та седница, односно гласањето за законот за ...

Пратениците утре ќе гласаат дали има потреба од Законот за јазици

Фокус - 14.11.2017

Собраниската расправа за Законот за употреба на јазиците во прво читање заврши денеска, а претениците утре ќе гласаат за потребата од донесување на овој Закон. По ова, законот оди во собраниската Комисија за европски прашањакаде ќе се поднесуваат ...

Собранието утре ќе гласа за потребата од закон за јазици

Newsroom - 14.11.2017

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за законот е најавено за утре попладне. Законот потоа оди во собраниската Комисија за европски прашања.

Пратениците на испит - Дали треба Закон за употреба на јазиците

Вечер - 14.11.2017

Конечното гласање се очекува до крајот на годината имајќи пред вид дека законот се носи под превезот на европското знаменце како дел од 3-6-9 планот. Дел од одредбите според најавите, особено оние за двојазично обележување на униформите на ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Точка - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница, Илија Димовски, најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-законот за употреба на јазиците.

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците

Сител - 15.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог - законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

ВМРО-ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

Позитив.мк - 13.11.2017

Во едночасовната расправа за предлог законот за употреба на јазиците опозицијата го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да спроведе нешто што е неуставно, а кое што СДСМ не го најавил во изборната кампања за парламентарните избори.

(ВИДЕО) Експлозија на бомба на автобуска станица на Менхетен во Њујорк

еМагазин - 11.12.2017

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн. Полицијата информираше дека реагира на терен и дека се уште не е утврдена причината за експлозијата.

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците ...

Н.Македонија - 15.11.2017

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог - законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и ...

Собрание: Ќе се гласа за потребата од носење на Законот за јазиците

МРТ - 15.11.2017

Амандманите за Предлог-законот ќе се разгледуваат на Комисијата за европски прашања, бидејќи законот е со европско знаменце. Потоа законот во второ читање ќе оди повторно на пленарна седница...

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците

Слободен Печат - 15.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог – законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

Ќе се гласа за потребата од носење на Законот за јазиците

24 Вести - 15.11.2017

Собранието на Македонија денеска треба да гласа за потребата од носење на предлог - законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците

Алсат-М - 15.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог – законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.